Tërmeti 6.8 ballë në Turqi, 6 të vdekur dhe 225 të plagosur, nisin kërkimet nën rrënoja

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Turqinë këtë mbrëmje. Agjencia turke për Menaxhimin e Katastrofave dhe Emergjencave (AFAD) ka njoftuar se tërmeti i regjistruar ishte magnitudës 6.8 ballë me epiqendër pranë qytetit Elazığ, rreth orës 20.55 sipas orës lokale.

Paraprakisht Ministria e Brendshme ka bërë të ditur se të paktën 6 persona kanë humbur jetën dhe 5 pallate janë shkatërruar, ndërsa numri i të plagosurve ka arritur në 225.  Kujtojmë se dy ditë më parë edhe dy tërmete të tjera goditën Turqinë, por magnituda e tyre ishte më e ulët.

Aktualisht sipas asaj që raportojnë mediat turke, kanë nisur kërkimet në pallatet e shembur, ndërsa nuk janë aspak favorizuese temperaturat, që mbërrijnë deri në -4 gradë celcius.

Në magnitudë tërmeti është më i fortë se ai i 26 nëntorit 2019 në Shqipëri, ndërsa imazhet janë të ngjashme.

Gatishmëria

Ministri i Brendshëm turk, Süleyman Soylu kryesoi mbledhjen e përgatitjes së tërmetit në Stamboll, ndërsa një tërmet ndodhi në Elazığ, qytet në lindje të vendit.

Ministri i Brendshëm Soylu  se “dëshirojmë që humbja e jetës të mos jetë shumë e lartë, ndërsa konfirmon se janë 6 viktima, ndërsa janë 225 të plagosur”, raporton TRT.

Soylu tha gjithashtu se ‘Një ndërtesë prej 4-5 katesh u rrënua në qytetin Elazığ. Një person mbijetoi, ndërsa përpjekjet e shpëtimit po vazhdojnë”. Ministri deklaroi se deri më tani ka pasur një raport të dëmeve në 10 ndërtesa në qendrën Elazig. Soylu tha, se disa ndërtesa u shkatërruan ose u dëmtuan edhe në Malatya. Ekzistojnë gjithashtu informacione për dëmtimet në fshatra”.

Intensiteti

Observatori turk njoftoi se tërmeti që ndodhi në rrethin Sivrice të Elazıg në orën 20:55 ishte me madhësi 6.5 ballë. Tronditje me madhësi 5.4 dhe 5.1 në Elazig. Dy tërmete me madhësi 5.4 dhe 5.1 ndodhën në Elazig. Sipas informacionit në faqen e internetit të Presidencës së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD), tërmetet me madhësi 5.4 janë regjistruar në rrethin Sivrice në orën 21.08 dhe 5.1 në rrethin Baskil në orën 21.17. Tërmeti në Sivrice ndodhi afërsisht 7.03 km larg tokës dhe 10.62 kilometra thellë në Baskil. Tërmeti u ndje edhe në krahinat përreth në Adana, Hatay, Osmaniye, Tunceli, Gaziantep dhe Malatya.

Rreziku në rajon

Sizmologët grekë u përpoqën të sigurojnë publikun për rreziqet e një tërmeti të fuqishëm në Turqinë fqinje që ndikon në aktivitetin sizmik në Greqi. Duke folur për Agjencinë e Lajmeve Athina-Maqedonia, Evangelos Lekkas nga Organizata e Planifikimit dhe Mbrojtjes së Tërmetit në Greqi, tha se tërmeti 6.9-Richter në Lindjen e Turqisë nuk u prodhua Pllaka në Anatoliane Veriore, e cila është e lidhur me zonat sizmike në Greqi. Ai shtoi se nuk kishte lidhje me dridhjet e fundit në Azinë e Vogël dhe Egjeun lindor. Lekkas gjithashtu shprehu frikë nga viktima të konsiderueshme dhe dëmet e përhapura nga tërmeti, i cili goditi të premten në orën 8.55 p.m. kohë lokale pranë qytetit të Sivrice në provincën lindore të Elazig, dhe u ndje deri në Beirut.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet