×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Të paktën të ngrijnë çmimet, si në Maqedoninë e Veriut

Arben Rrozhani

Me propozim të Ministrisë së Ekonomisë, Qeveria e Maqedonisë së Veriut vendosi 5 ditë më parë që të ngrijë çmimet për produktet bazë në tregtinë me shumicë dhe pakicë. Kjo do të zbatohet për çmimin e bukës, sheqerit, miellit-tip 400, vajit për ushqim, qumështit me përmbajtje yndyre prej 2,8%, 3,2% dhe 3,5%, mishit të freskët dhe produkteve të mishit, djathit dhe gjizës. Vendimi u mor pasi çmimet e disa produkteve u rritën 50 për qind muajt e fundit. Në fakt, ekspertët e ekonomisë kërkuan që autoritetet të merrnin masa për të zbutur ndikimin ndaj qytetarëve dhe në vend të ngrirjes së çmimeve, të ulej TVSH-ja e produkteve ushqimore nga 18 në 5 për qind dhe të subvencionoheshin kompanitë që për shkak të rritjes së energjisë, rrisin çmimet e produkteve.

Qeveria e Shqipërisë, vendit më të varfër të Europës, por me çmimet më të larta të ushqimeve dhe të karburanteve, ka refuzuar për shumë vite të ulë TVSH-në për “shportën”, edhe pse e kishte me program elektoral në vitin 2013 kur erdhi në pushtet, por as nuk ka dhënë sinjale se do të ngrijë çmimet, duke u justifikuar se është ekonomi e lirë dhe se kriza është e përbotshme.

Ndikimin më të madh në rritjen e kostos së jetesës në vend e jep çmimi i rritur i karburanteve, duke shtrenjtuar të gjitha shërbimet dhe produktet. Por, edhe pse çmimet e karburanteve kanë rënë në pothuaj 21 për qind të çmimit më të lartë të vitit, ato kanë kapur majat me më shumë se 20 lekë për litër, edhe pse bie fjala në Maqedoninë e Veriut edhe para uljes së fundit ishin mbi 30 për qind më të ulta se në Shqipëri.

Qeveria nuk ka ndërmend ta rregullojë këtë treg në interest ë konsumatorëve, sepse, sipas përllogaritjeve të Konfindustrisë, tregu i karburanteve në Shqipëri, ka 1.5 miliardë dollarë qarkullim vjetor dhe kap 10 për qind të PBB-së, ndërsa për çdo litër të shitur qeveria merr gati 100 lekë taksa.

Rritja e çmimeve në treg po vijon pa pyetur për askënd dhe parashikohet që të jetë edhe më e madhe  në fillim të vitit 2022. Qeveria, përmes Autoritetit të Konkurencës, e mbrojti rritjen e çmimit të bukës dhe të prodhimeve të brumit, me pasojat e krizës botërore. Por rritje ka në të gjitha produktet e shportës, që mesatarisht i marrin mbi gjysmën e të ardhurave një familjeje shqiptare, që është norma më e lartë në rajon dhe shumë herë më e lartë se në BE.

Qeveria e Ramës vijon me kokëfortësi të refuzojë thirrjet e ekspertëve të ekonomisë për të reduktuar TVSH-në, 20 për qind, për produktet e shportës, për të lehtësuar dhimbjet e shtresave në nevojë, masë social-ekonomike që përdoret gjerësisht në Europë, në vende si Franca, Italia, Britania e Madhe, etj., me qëllim kryesor pikërisht mbrojtjen e shtresave më të varfra.

Por ky nuk është objektivi i kësaj qeverie. Siç e tregoi edhe një episod vere me faturat e çmendura të bar-restoranteve në Jug, kur ish-ministri i Turizmit, Blendi Klosi u shpreh i qetë dhe papërgjegjshmërisht se: “E rëndësishme është të ketë faturë. Mua më vjen mirë që ato e fotografohen edhe e nxjerrin faturën, sado e madhe që ajo është sepse nga ajo faturë TVSH apo taksa i shkon buxhetit të shtetit”.

Në fakt, fatkeqësisht, në ekonominë shqiptare, shumë informale, shumë pak shkon në buxhetin e shtetit, dhe shumica përfundon në xhepat e spekulatorëve. Siç po ndodh prej dekadash, siç do të ndodhë edhe këtë fundvit dhe sa kohë që këtu të mos ketë një qeveri të përgjegjshme për hallet e biznesit dhe të konsumatorëve. Dhe ku nuk ka as opozitë krah popullit, as shoqëri të organizuar civile që ta detyrojnë qeverinë e miliarderëve, që, të paktën, të kopjojë homologen e saj në Shkup: Të ngrijë çmimet e “shportës”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Era i çoi kamardaret larg bregut të Shëngjinit, shpëtohen 3 të mitur dhe 45-vjeçari

Era i çoi kamardaret larg bregut të Shëngjinit, shpëtohen 3 të mitur dhe 45-vjeçari

Publikuar më 10.08.2022
Policia Kufitare Shëngjin tha se u erdhi në ndihmë 4 pushues...

Policia Kufitare Shëngjin tha se u erdhi në ndihmë 4 pushuesve ( 3 prej tyre të mitur) që rrezikuan të mbyteshin në det, pasi ishin larguar me komardare rreth 1 milje larg bregut dhe nuk po ktheheshin dot në breg. Sipas njoftimit, gjatë patrullimit të zonës së plazhit, me qëllim garantimin e një sezoni turistik […]

Lexo më shumë

Pas kontrollit të vilës nga FBI, ish-presidenti Trump pritet të merret në pyetje nga Prokurorja e Përgjithshme e New York-ut

Pas kontrollit të vilës nga FBI, ish-presidenti Trump pritet të merret në pyetje nga Prokurorja e Përgjithshme e New York-ut

Publikuar më 10.08.2022
Ish-Presidenti Donald Trump pritet të merret në pyetje nga P...

Ish-Presidenti Donald Trump pritet të merret në pyetje nga Prokurorja e Përgjithshme e New Yorkut, Letitia James të mërkurën, raporton CNN.  Veprimet e fundit të FBI-së me kontrollin e një prej vilave të ish-presidentit, duket se i kanë dhënë një  pikë kthese vendimtare një hetimi civil të nisur mbi praktikat e tij të biznesit. Është e […]

Lexo më shumë

Rama takohet me Erdoganin në Turqi: Biseduam për energjinë dhe ushqimin

Rama takohet me Erdoganin në Turqi: Biseduam për energjinë dhe ushqimin

Publikuar më 10.08.2022
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur pas takimit që ...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur pas takimit që e kishte në Ankara me presidentin e Turqisë Recep Taip Erdogan, me ftesën e këtij të fundit. Në atë takim është diskutuar për krizën energjetike dhe sigurimin e lëndëve të ushqimeve bazë. “Takim si gjithnjë vëllazëror me Presidentin Endogam dhe projekte konkrete për përballimin e […]

Lexo më shumë

Shqipëria i lufton zjarret me pajisje 50-vjeçare

Shqipëria i lufton zjarret me pajisje 50-vjeçare

Publikuar më 10.08.2022
Zjarret vazhdojnë të përpijnë qindra hektarë pyje në Shqipër...

Zjarret vazhdojnë të përpijnë qindra hektarë pyje në Shqipëri, duke rrezikuar edhe zonat e banuara dhe tokat bujqësore. Rritja e temperaturave në muajin gusht po shoqërohet edhe me shtimin e vatrave të zjarrit në sipërfaqet pyjore dhe ato me shkurre të Shqipërisë. Njëzet e tetë vatra zjarri janë raportuar gjatë 24 orëve të fundit, prej […]

Lexo më shumë

Ka 10 vite që nuk mbaron, kredi tjetër 49 mln dollarë për rrugën e ‘florinjtë’ Qukës-Qafë Plloçë

Ka 10 vite që nuk mbaron, kredi tjetër 49 mln dollarë për rrugën e ‘florinjtë’ Qukës-Qafë Plloçë

Publikuar më 10.08.2022
Është nënshkruar marrëveshja e huasë mes qeverisë shqiptare ...

Është nënshkruar marrëveshja e huasë mes qeverisë shqiptare dhe Fondit Arab të Zhvillimit për përfundimin e plotë të rrugës Qukës-Qafë Plloçë. Kredi do të jetë 49 mln dollarë, ndërsa më herët janë dhënë edhe 25 milionë dollarë. Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj tha se kredia ishte me kushte të favorshme, duke pasur paraysh që bota […]

Lexo më shumë

Lulzim Peci, thirrje Albin Kurtit: Lejimi i shamive në shkolla godet në themel karakterin sekular të vendit tonë

Lulzim Peci, thirrje Albin Kurtit: Lejimi i shamive në shkolla godet në themel karakterin sekular të vendit tonë

Publikuar më 10.08.2022
Lulzim Peci, drejtor ekzekutiv i Institutit “KIPRED”, ka thë...

Lulzim Peci, drejtor ekzekutiv i Institutit “KIPRED”, ka thënë se fushata e nisur së fundmi që në shkolla të lejohet bartja e shamisë islame, ka për qëllim që të fusë islamin politik përmes institucioneve shtetërore. Peci, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se shpreson se Qeveria e Kosoves nuk do të bëjë një gabim madhor […]

Lexo më shumë

Rruga Kombinat-Plepa, e harruar nga qeveritë prej 20 vitesh

Rruga Kombinat-Plepa, e harruar nga qeveritë prej 20 vitesh

Publikuar më 10.08.2022
Kjo është rruga e vjetër Tiranë –Plepa, e njohur si Rruga e ...

Kjo është rruga e vjetër Tiranë –Plepa, e njohur si Rruga e Ndroqit. E gjatë rreth 28 kilometra dhe në një kohë normale, të merr më shumë se 50 minuta udhëtim. Koha shtohet në ditët e dimrit kryesisht, kur shirat përkeqësojnë situatën. Kanë kaluar më shumë se rreth 20 vjet, dhe në këtë aks, ndër […]

Lexo më shumë

U sugjeroi myslimanëve taliatele me mish derri për iftar, moderatorja anulon ribotimin e librit me receta gatimi: U shtrenjtua printimi, çmimi dyfishohet

U sugjeroi myslimanëve taliatele me mish derri për iftar, moderatorja anulon ribotimin e librit me receta gatimi: U shtrenjtua printimi, çmimi dyfishohet

Publikuar më 10.08.2022
Moderatorja Arbana Osmani, që bën edhe libra me receta gatim...

Moderatorja Arbana Osmani, që bën edhe libra me receta gatimi, njoftoi fansat se nuk do ta ribotojë librin, sepse janë rritur çmimet e printimit. Përmes një postimi në Instagram, Arbana ka njoftuar se ka vendosur mos ta ribotojë për shkak se është rritur çmimi i lëndës së parë dhe rrjedhimisht dhe çmimi i librit dyfishohet. […]

Lexo më shumë