×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Të gjithë kundër OBSH/ Pas SHBA-së, Franca dhe Gjermania kërkojnë llogari për virusin

Dy ish-krerët e shteteve do të udhëheqin një komision të pavarur për të shqyrtuar reagimin global ndaj pandemisë së koronavirusit, tha të enjten kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit.

Ish Presidenti Liberian dhe laureatja për Nobel, Ellen Johnson Sirleaf dhe ish Kryeministrja e Zelandës së Re, Helen Clark do të kryesojnë një panel të ri, të pavarur, tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus në vërejtjet e transmetuara publikisht për vendet anëtare.

Paneli i Pavarur për Përgatitjen dhe Reagimin e Pandemisë do të ketë sekretariatin e vet dhe kryesia do të zgjedhi anëtarët, tha ai. Ai gjithashtu bëri thirrje për një seancë të veçantë të bordit ekzekutiv të OBSH-së në shtator, përpara Asamblesë Botërore të Shëndetit të planifikuar në nëntor. Emërtimi i një paneli të pavarur për të filluar menjëherë punën mund të shërbejë për parandalimin e ankesave publike nga disa vende anëtare.

Tedros ka rënë nën një presion të madh në muajt e fundit pasi ShBA njoftoi se do të hiqte dorë – një premtim të cilin e përmbushi të martën ndërsa zyrtarisht filloi të tërhiqet nga trupi shëndetësor i OBSH-së, duke e privuar atë nga dhuruesi i saj më i madh. OBSH i ka rezistuar idesë së fillimit të rishikimit të përgjigjes pandemike – e cila u thirr në “momentin e duhur” në një rezolutë të miratuar nga vendet anëtare në maj – deri pasi të ketë kaluar kriza e koronavirusit.

Kina, e cila përballet me akuza se ishte shumë e ngadaltë për të paralajmëruar botën dhe fshehur atë që dinte, gjithashtu insistoi që post-mortem të fillonte pasi virusi “të vihet nën kontroll”. Në një postim në Twitter, Drejtoresha e Komunikimit të OBSH-së, Gabby Stern hodhi poshtë sugjerimet se masa e Tedros ishte e lidhur me tërheqjen e ShBA. Në vend të kësaj, tha ajo, po i përgjigjet rezolutës së majit që “i kërkoi OBSH-së të fillonte një përmbledhje të pavarur të përgjigjes globale”.

Por çështja e rishikimit dhe koha e saj ka qenë gjithmonë shumë politike: SHBA nuk është kritiku i vetëm i performancës së OBSH dhe ndershmërisë së Kinës. Ndërsa po e dekretonte publikisht largimin e Uashingtonit, vendet e tjera, përfshirë donatorët kryesorë si Gjermania dhe Franca, janë irrituar gjithnjë e më shumë me ato që ata shohin si mungesë transparence dhe llogaridhënieje nga OBSH. Tedros i bëri komentet e tij të enjten gjatë një prej takimeve të rregullta javore për misionet kombëtare të OBSH – dhe ato informime janë bërë vetë një burim zhgënjimi.

Këto takime dikur shfaqën azhurnime nga ekspertët e OBSH-së për përgjigjen globale. Sidoqoftë, ata “kanë provuar” në prezantime nga ministrat kombëtarë të shëndetësisë, sipas një shënimi diplomatik drejtuar Tedros nga përfaqësimi i përhershëm i BE-së në Gjenevë, parë nga POLITICO. Më 16 qershor, shënimi kërkon që OBSH të rifillojë vetë raportet javore. Ai gjithashtu ankohet se vendet anëtare ende nuk kishin marrë një raport progresi për rezolutën e majit, i cili bën thirrje që OBSH të marrë një rol udhëheqës në koordinimin e përpjekjeve për të zhvilluar dhe shpërndarë një vaksinë.

Ministri gjerman i shëndetësisë Jens Spahn dhe ministri francez i shëndetësisë Olivier Véran, njoftuan pas një takimi në Gjenevë me Tedros muajin e kaluar se ata do të rrisin fondet për agjencinë për të kompensuar lëvizjen e ShBA. Por së bashku me ofertën për të rritur mbështetjen e Gjermanisë për një rekord 500 milion € – duke e vendosur Gjermaninë në pozicionin e dhuruesit më të lartë – Spahn tha: “Kjo vjen me shpresën që sfidat e mbetura të adresohen në mënyrë të duhur dhe reformat e nevojshme shtyhen përpara”.

Franca dhe Gjermania kanë punuar gjithashtu në një dokument të pozicionit të përbashkët që do të mbronte kontributet më të larta të detyrueshme për agjencinë dhe programin e saj të urgjencave ndërsa përmirësonte transparencën në OBSH, sipas një dokumenti të qeverisë franceze të parë nga POLITICO.

Të enjten, Tedros propozoi që paneli i ri të ofrojë azhurnime mujore për misionet kombëtare mbi punën e tyre, të cilat duhet të shikojnë prapa përgjigjen dhe të marrin në konsideratë se si të parandalojnë pandeminë tjetër.

Ai sugjeroi prezantime në Asamblenë e planifikuar të shëndetit në nëntor, si dhe në mbledhjen e planifikuar rregullisht në maj. Do të varet nga paneli nëse dëshiron të vazhdojë përtej kësaj, tha ai. OBSH do të jetë një “libër i hapur”, tha Tedros. Ai u bëri thirrje vendeve anëtare të bëjnë të njëjtën gjë, pasi “ne i kuptojmë gjithçka me ndershmëri dhe të vërtetë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Avionët luftarëk francez zbarkojnë në Greqi, Turqia ndjehet e kërcënuar

Avionët luftarëk francez zbarkojnë në Greqi, Turqia ndjehet e kërcënuar

Publikuar më 13.08.2020
Franca njoftoi se do të rrisë praninë e saj ushtarake në Mes...

Franca njoftoi se do të rrisë praninë e saj ushtarake në Mesdheun lindor, duke përmendur “shqetësime për tensionet e shkaktuara nga vendimet e njëanshme të Turqisë për eksplorimin e naftës”. Të hënën 10 gusht pasi Turqia vendosi një anije kërkimore sizmike, Oruç Reis u pa e shoqëruar nga anije ushtarake, në Detin Egje Juglindor, një […]

Lexo më shumë

Trump ndërmjetëson nënshkrimin e marrëveshjes së paqes mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara

Trump ndërmjetëson nënshkrimin e marrëveshjes së paqes mes Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara

Publikuar më 13.08.2020
Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe arritën, me ndërmjetë...

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe arritën, me ndërmjetësimin e Presidentit Donald Trump, një marrëveshje historike paqeje që do të çojë në normalizimin e plotë të marrëdhënieve diplomatike midis dy vendeve të Lindjes së Mesme. Sipas marrëveshjes, Izraeli pranon të pezullojë zbatimin e sovranitetit në zonat e Bregut Perëndimor për të cilat kishte diskutuar aneksimin, […]

Lexo më shumë

Greqia në krizë, shënohen rastet më të larta me virus

Greqia në krizë, shënohen rastet më të larta me virus

Publikuar më 13.08.2020
Greqia shënoi ditën me bilancin më të lartë të të infektuarv...

Greqia shënoi ditën me bilancin më të lartë të të infektuarve që prej shpërthimit të pandemisë së COVID-19. Janë 262 raste të reja që u raportuan në 24 orët e fundit, duke e çuar në 6177 numrin total të të infektuarve në vend. Mbi 1500 raste janë lidhur me udhëtime jashtë vendit. Greqia mburrej me […]

Lexo më shumë

Indonezi, vullkani Sinabung përsëri lëshon kolonë hiri

Indonezi, vullkani Sinabung përsëri lëshon kolonë hiri

Publikuar më 13.08.2020
Vullkani Sinabung në ishullin Sumatra të Indonezisë ka shpër...

Vullkani Sinabung në ishullin Sumatra të Indonezisë ka shpërthyer përsëri duke lëshuar një kolonë masive hiri, transmeton Anadolu Agency (AA). Qendra vullkanike për zbutje të rreziqeve gjeologjike tha se lëshimi i kolonës së hirit filloi në orën 6:07 të mëngjesit sipas kohës lokale. “Kolona e ashpër u ngrit në 1.000 metra mbi lartësinë e malit […]

Lexo më shumë

Prej 1 minute vonesë e avionit, të gjithë pasagjerët duhet të futen në karantinë

Prej 1 minute vonesë e avionit, të gjithë pasagjerët duhet të futen në karantinë

Publikuar më 13.08.2020
Norvegjia ka futur në fuqi karantinimin me shtetin e Francës...

Norvegjia ka futur në fuqi karantinimin me shtetin e Francës për shkak të situatës me koronavirusin. Pasagjerëve të fluturimit nga Nice e Francës në Oslo të Novergjisë, do i duhet të futen në karantinë për 10 ditë. Kjo për shkak se avioni u ul në Norvegji, një minutë më vonë nga shpallja e vendimit. Sipas […]

Lexo më shumë

Kundërpërgjigja/ KFOR-i dhe Policia Kosovës planifikojnë “veprimtari operacionale të përbashkëta në zonën e Kamenicës”

Kundërpërgjigja/ KFOR-i dhe Policia Kosovës planifikojnë “veprimtari operacionale të përbashkëta në zonën e Kamenicës”

Publikuar më 13.08.2020
Komanda Rajonale e KFOR-it Lindje ka njoftuar të enjten se n...

Komanda Rajonale e KFOR-it Lindje ka njoftuar të enjten se në bashkëpunim me Policinë Kufitare në Kosovë ka nisur planifikimet për veprimtari operacionale të përbashkëta në zonën e Kamenicës. Përmes një komunikate për media është bërë e ditur se ky vendim është marrë pas një samiti teknik të nivelit të lartë që është organizuar një […]

Lexo më shumë

Tashmë duhani nuk do të pihet as në ambiente publike, është një rrezik i madh për përhapjen e virusit

Tashmë duhani nuk do të pihet as në ambiente publike, është një rrezik i madh për përhapjen e virusit

Publikuar më 13.08.2020
Rajoni Spanjoll i Galicisë ka ndaluar njerëzit që të pinë du...

Rajoni Spanjoll i Galicisë ka ndaluar njerëzit që të pinë duhan kur distanca sociale 2-metër nuk është e mundur. Qeveria e rajonit veriperëndimor njoftoi ndalimin të mërkurën dhe ajo hyri në fuqi në mesnatë. Do të zbatohet gjithashtu për tarracat e kafeneve dhe restoranteve. Autoritetet në pjesë të tjera të vendit si Andalucia, Cantabria, Castilla […]

Lexo më shumë

Erdogan dhe Merkel do të bisedojnë për tensionet Turqi-Greqi

Erdogan dhe Merkel do të bisedojnë për tensionet Turqi-Greqi

Publikuar më 13.08.2020
Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha se ai do të flasë...

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha se ai do të flasë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, dhe kreu e Këshillit Evropian, Charles Michel, në lidhje me mosmarrëveshjet e fundit me Greqinë. Tensionet mes Turqisë dhe Greqisë janë përshkallëzua, pasi Ankaraja rifilloi kërkimet për gaz dhe naftë jashtë ishullit grek Kastellorizo. Turqia dërgoi anijen kërkimore Oruc […]

Lexo më shumë