×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Tashmë është zyrtare, Kim Kardashian dhe Kanye West po divorcohen, ja marrëveshja e madhe!

Është zyrtare. Kim Kardashian dhe Kanye West po divorcohen. Pas muajsh spekulimesh, thashethemesh, çifti më me ndikim ndahet nga tavolina dhe shtrati. Dhe e vërteta është se ata janë duke ndërmarrë një punë të rëndë. Kardashian, 40 vjeç, dhe West, 43, po përballen me një enigmë më të madhe se reputacioni i tyre pas një peticioni të paraqitur nga ndikuesit e tyre në një gjykatë në Los Anxhelos. Ata duhet të ndajnë pronën e tyre të përbashkët që vlerësohet afër 2 miliardë dollarë. Po, çifti, përveç një martese të suksesshme më parë, ka një biznes edhe më të suksesshëm, portofoli i të cilit përfshin shtëpi në Bregun Perëndimor dhe Lindor të Shtetet e Bashkuara, një flotë me makina luksoze, një Boeing 747, vepra arti, marka veshjesh, këpucë dhe të brendshme, por edhe një tufë prej 210 milion ndjekësish në Instagram. Ironia tragjike. Madhësia dhe vlera e aseteve të tyre duket se i përshkruajnë ndryshimet midis tyre.

As perandoria e vogël që ata ndërtuan në nëntë vitet e jetës së tyre së bashku nuk mund të ndalojë ndarjen e saj de facto të vështirë. A mund të kenë Kim Kardashian dhe West, një pakt para martese, por emocionet dhe kujtimet me të cilat investuan shtëpi dhe makina që do të komplikojnë pazarin e madh midis tyre që është vetëm fillimi. Pikërisht një vit më parë, çifti hapi dyert e “të varfërve” të tyre në periferi të Kalambasa, Los Angeles, në librin arkitektonik të shtypit, “Architectural Digest”.

Imazhi i çiftit të përkryer të papërshtatshëm, por pothuajse të padurueshëm në dashuri që ndërtuan në mënyrë metodike u kristalizua me mjeshtëri në foton e shtëpisë së tyre familjare, vlera e së cilës vlerësohet në 60 milion dollarë. Në fakt, kur disa vjet më parë u përfol se shtëpia e çiftit nuk vlente më shumë se 20 milion, mamaja Chris Jenner nxitoi të vendoste gjërat në vendin e tyre, duke treguar vlerën e saj të trefishtë të vërtetë. Nga rruga, si nëna Kardashian ashtu edhe motrat e tjera kanë ngritur shtëpinë e tyre në të njëjtën lagje me Kim.

Në një intervistë vitin e kaluar, Kardashian dhe West kujtuan se si e vendosën rezidencën ku do të strehonin dashurinë dhe familjen e tyre në 2013. Kim sapo kishte lindur North dhe po e detyronte Kanye të ecte në mënyrë që të humbiste kilet e lindjes. Shtëpia në Kalambasa u shfaq para tyre në një shëtitje të tillë si një shfaqje. Të paktën kështu e pa Kardashian. Për reperin 43-vjeçar sot, ai thjesht kishte material që mund të punohej. Shtatë vite më vonë, katër fëmijë dhe një arkitekt i famshëm, pallati i cilësisë së mirë të Hollivudit u shndërrua në mishërimin e ëndërrimit të banimit minimalist periferik.

Projektuesi belg Axel Vervoordt, një mik personal i West me të cilin ai shpesh vizitonte panairet evropiane të artit, ndërmori një vepër ambicioze arkitekturore, e cila në fakt duket krejtësisht e huaj dhe e pavend me vazhdimet e bollshme që emri Kardashian lind vetëm. Projektuesi ka thënë se kjo nuk është vetëm një shtëpi, por një filozofi e jetës – të cilën çifti padyshim u kujdes që ta mbante të fshehur mirë në aktivitetet e tyre publike. Problemi në rastin e divorcit është se shtëpia i përket Kardashian, ndërsa komploti i përket West. Gjithashtu, shumë nga veprat e artit dhe objektet shumë të shtrenjta – për të tjerët të mbiçmuara – të koleksionit të tij janë në shtëpi në Kalambasa.

Për shembull, divani i mbledhshëm Polar Bear i stilistit francez J ean Royere, të cilin West e bleu duke shitur Maybach-in e tij dhe vlera e të cilit vlerësohet pak më pak se 1 milion dollarë. Por marrëdhëniet njerëzore janë prishur për një shtrat, dikush mund të çuditet. Përgjigja është se ato janë mprehur për gjëra shumë më të parëndësishme dhe më të lira (me lexim të dyfishtë). Në çdo rast, vepra arti rezidenciale e Kalambasa duket se mbetet në duart e Kim Kardashian, e cila duhet të strehojë diku katër fëmijët e saj – dy që ajo i kishte normalisht dhe dy me zëvendësim – ndërsa West do të jetë në gjendje të kalojë herë pas here një “përshëndetje”, pas disa hapash larg shtëpisë së tij të dikurshme është utopia arkitektonike e selisë qendrore të kompanisë së tij, Yeezy Studio. Duket se ferma e famshme në Wyoming, e quajtur Monster Lake, të cilën ai e bleu në 2019, do të kalojë nën juridiksionin e tij. Fjalë për fjalë në mes të askundit, reperi thuhet se u vendos atje pas problemit të tij psikologjik, gjë që u reflektua në publikimet e tij në Tëitter, verën e kaluar. Në hapësirën e gjerë ai tashmë ka marrë leje për të ndërtuar një shtëpi me 5 hektarë, e cila me sa duket do të kulmojë vlerën e fermës prej 14 milion dollarësh dhe do të ofrojë një shtëpi mikpritëse për afro 500 palë atlete që West tashmë ka lëvizur në fermën e tij.

Pasuria e patundshme e Kardashian dhe ish-burrit të saj përfshin një tjetër apartament në Nju Jork, por gjithashtu edhe një tjetër në shtëpinë luksoze Faena në Miami. Pasuria e luajtshme e përbashkët e çiftit nuk është e papërfillshme.

Flota e tyre e makinave luksoze përbëhet nga një Lamborghini Gallardo, një Aston Martin DBS (i preferuari zyrtar i Kanye), një Mercedes SLR Stirling Moss, një Mercedes SLR McLaren, një Lamborghini Aventador, Kim Bentley Continental GTC, por edhe një Rolls Royce Ghost. Mos u shqetësoni për shpenzimet për mirëmbajtjen dhe shërbimin e automjeteve luksoze me katër rrota. Një postim produkt i Kim në Instagram është i mjaftueshëm për vajra, kandela dhe goma, pasi për çdo postim ajo paguhet rreth 1 milion dollarë. Përveç transportit të tyre në tokë, Kimye duhet të ndajë ato ajrore. Në veçanti, një Boeing 747 SP pothuajse i modës së vjetër me një kapacitet fabrike prej 660 pasagjerësh. Sidoqoftë, nuk është e qartë nëse avioni privat i familjes, i cili është paraqitur shumë herë në postimet e tyre në mediat sociale si një pjesë integrale e prosperitetit të tyre, i përket Kardashian dhe Ëest, apo nëse qiraja e tij afatshkurtër iu dha si dhuratë reperi nga një kompani sportive. të veshjeve me të cilat punon dhe të cilave u detyrohet shumë nga jeta e tij prej 1.2 miliard dollarësh.

Edhe pse divorci parashikohet të jetë i butë, ish-çifti, i cili madje iu drejtua një terapisti specialist për të shpëtuar strukturën e martesës së tyre, nuk kanë folur për muaj të tërë. Procedurat padyshim do të shërbehen nga avokatët. Ata ndoshta do të vazhdojnë dramën e tyre modeste të dashurisë në një episod të realitetit të ri të familjes Kardashian, i cili po tërhiqet drejt lavdisë së rrjetit Hulu.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Mori ofertë të majme, Olsi Bylyku zbulon pse nuk pranoi të bëhej pjesë e “Kosheres”

Mori ofertë të majme, Olsi Bylyku zbulon pse nuk pranoi të bëhej pjesë e “Kosheres”

Publikuar më 11.04.2021
“Kosherja” është spektakli më i ri në ekranin e “Abc News”, ...

“Kosherja” është spektakli më i ri në ekranin e “Abc News”, i cili ka mbledhur disa nga aktorët më të mirë të humorit në vend. Shumë emra u diskutuan se do të bëheshin pjesë e tij, ndër ta edhe Olsi Bylyku. Në fakt ky i fundit nuk ju bashkua skuadrës së “Kosheres” duke vazhduar punën […]

Lexo më shumë

“Jemi kaq të emocionuar”, Emina Cunmulaj në pritje të ëmbël

“Jemi kaq të emocionuar”, Emina Cunmulaj në pritje të ëmbël

Publikuar më 11.04.2021
Familjes së Emina Cunmulaj do t’i shtohet një tjetër fëmijë,...

Familjes së Emina Cunmulaj do t’i shtohet një tjetër fëmijë, këtë herë djalë. Modelja dhe filantropja publikoi pak më parë një foto ku duket së bashku me vajzat e saj, Ella Faria dhe Mia Soraya. “Mezi po presim të takojmë vëllain tonë të vogël,” është fjalia që formojnë fjalët e shkruara në truporet e tyre […]

Lexo më shumë

“Jam shumë e lodhur nga fotoshopi”, Bebe Rexha ‘ndez’ rrjetin me videon e fundit me bikini

“Jam shumë e lodhur nga fotoshopi”, Bebe Rexha ‘ndez’ rrjetin me videon e fundit me bikini

Publikuar më 11.04.2021
Këngëtarja Bebe Rexha ka deklaruar së fundmi se është e lodh...

Këngëtarja Bebe Rexha ka deklaruar së fundmi se është e lodhur nga fotoshopi. Ajo ka zgjedhur të ndajë një video me fansat ku duket e veshur me bikini dhe ku vihen re format e saj ashtu siç janë natyrale. Në videon e publikuar në profilin e Instagramit këngëtarja shfaqet e veshur me bikini dhe tregon […]

Lexo më shumë

Meghan Markle nuk do të marrë pjesë në varrimin e Princ Philip, ja arsyeja

Meghan Markle nuk do të marrë pjesë në varrimin e Princ Philip, ja arsyeja

Publikuar më 11.04.2021
Në mbarë mediat britanike po shkruhet për faktin nëse çifti ...

Në mbarë mediat britanike po shkruhet për faktin nëse çifti Meghan Markle dhe Princ Harry do të marrin pjesë në ceremoninë e varrimit të Dukës së Edinburgut apo jo? Dhe si duket ka ardhur edhe përgjigja e shumëpritur, ku bëhet e ditur se Meghan nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të Princ […]

Lexo më shumë

Humbi jetën pas një sulmi në zemër, video kur reperi i famshëm kërcen valle shqiptare nuk duhet humbur  

Humbi jetën pas një sulmi në zemër, video kur reperi i famshëm kërcen valle shqiptare nuk duhet humbur  

Publikuar më 10.04.2021
Reperi i njohur, DMX është ndarë nga jeta në moshën 50-vjeça...

Reperi i njohur, DMX është ndarë nga jeta në moshën 50-vjeçare pas një sulmi në zemër. Lajmin e trishtë e kanë bërë të ditur familjarët e të ndjerit. “Ne jemi shumë të pikëlluar të njoftojmë sot se i dashuri ynë, DMX, emri i të cilit është Earl Simmons, vdiq në moshën 50-vjeçare në Spitalin White […]

Lexo më shumë

“Paske me hangër buxhetin e Kosovës!” Grimierja e VIP-ave zbulon se sa i kushtoi grimi presidentes Vjosa Osmani (Foto)

“Paske me hangër buxhetin e Kosovës!” Grimierja e VIP-ave zbulon se sa i kushtoi grimi presidentes Vjosa Osmani (Foto)

Publikuar më 08.04.2021
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka zgjedhur të grimohet ...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka zgjedhur të grimohet nga një prej grimiereve më të famshme në Kosovë e Shqipëri. Ajo ka zgjedhur, Sellma Kasumovic, e cila njihet si grimierja e VIP-ave shqiptarë. Këtë e ka bërë të ditur vetë Sellma, e cila ka ndarë një foto me Osmanin në rrjetet e saj sociale, duke […]

Lexo më shumë

Pezullohen fluturimet në Rinas, Çiljeta Xhilaga bashkë me të birin mbeten në aeroport (Foto)

Pezullohen fluturimet në Rinas, Çiljeta Xhilaga bashkë me të birin mbeten në aeroport (Foto)

Publikuar më 08.04.2021
Të shumtë janë ata qytetarë të cilët kanë mbetur të bllokuar...

Të shumtë janë ata qytetarë të cilët kanë mbetur të bllokuar në aeroportin e Rinasit duke mos ditur se çfarë të bëjnë për shkak të pezullimit të fluturimeve. Çiljeta Xhilaga është një ndër personat të cilët po pret për rifillimin e fluturimeve në aeroportin e Rinasit. Në fotot e publikuara Çiljeta bashkë me djalin e […]

Lexo më shumë

Partneri i Duas mbështet publikisht Vjosa Osmanin si Presidente të Kosovës

Partneri i Duas mbështet publikisht Vjosa Osmanin si Presidente të Kosovës

Publikuar më 07.04.2021
Pa zgjedhje të parakohshme, Vjosa Osmani u shpall Presidente...

Pa zgjedhje të parakohshme, Vjosa Osmani u shpall Presidente e Kosovës për një mandat 5-vjeçar, pasi mori 71 vota nga votimi ku morën pjesë 82 deputetë. Shpallja e Osmanit Presidente u duartrokit fort nga shqiptarët e Kosovës e Shqipërisë dhe Presidentja e re mori mbështetjen e madhe të figurave të njohura publike. Këngëtarja shqiptare me […]

Lexo më shumë