×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Streha e fundit e kriminelit: Telefonat e zgjuar të kriptuar

Si autoritete të zbatimit të ligjit, u kemi borxh viktimave të krimeve dhe familjeve të tyre, të ndjekim çdo çështje të mundshme, të kërkojmë të gjitha provat dhe të mos ndalemi ndaj asgjëje derisa të konstatojmë të vërtetën. Gjatë disa viteve të fundit, megjithatë, ne kemi qenë duke u ndeshur me një pengesë të re: pajisjet dixhitale të koduara që mbajnë provat e mbyllura jashtë mundësive të hetuesve.

Teknologjia po ecën shpejt, dhe abuzimi kriminal i saj nuk bën përjashtim. Pajisjet dixhitale janë gjithnjë e më shumë instrumentet kryesore me të cilat krimet planifikohen, përjetësohen dhe memorizohen; dhe ata shpesh mbajnë prova të nevojshme për të zgjidhur një krim. Sidoqoftë, shumë shpesh, brenda një smartphoni provat janë të paarritshme – jo rastësisht, por nga dizajni teknologjik.

Ndërsa dy agjencitë tona punojnë për të mbrojtur qytetarët në të dy anët e Atlantikut, kemi arritur në përfundimin se pengesa e vetme më problematike për ta bërë këtë, buron nga kriptimi i parregulluar. Për të qenë të qartë, ne të dy mbështesim kriptimin e fortë, thjesht jo kriptimin e parregulluar. Asnjë sektor – në këtë rast, industria e teknologjisë – nuk duhet të lejohet të diktojë rregullat e hyrjes në të dhëna dixhitale për të gjithë shoqërinë, duke pasur parasysh kufizimin e ndikimit më të gjerë që ato rregulla mund të kenë.

Krimi i organizuar, terroristët dhe abuzuesit e fëmijëve tërhiqen nga pajisjet dhe platformat e komunikimit që janë krijuar për të qenë teknikisht e pamundur për zbatimin e ligjit në mënyrë të ligjshme. Ky nuk është vetëm një problem amerikan ose evropian, por është një problem global. Çdo ditë ne shohim kriminelë që përdorin kriptimin për të lehtësuar krimet e tyre. Dhe si zbatues i ligjit, ne po humbasim aftësinë për t’i mbajtur njerëzit të sigurt.

Kriptimi është bërë një sfidë serioze hetimore në pothuajse të gjitha fushat e kriminalitetit. Ransomware, për shembull, aktualisht është një nga kërcënimet më të mëdha të krimit kibernetik për sa i përket dëmtimit ekonomik dhe aftësisë së tij për të prishur bizneset globale dhe infrastrukturën kritike. Kriminelët e Ransomware jo vetëm që përdorin kriptimin për të fshehur identitetin e tyre dhe transaksionet financiare ose për të mbrojtur infrastrukturën e përdorur për të kontrolluar malware-in; teknologjia qëndron në themel të ndërmarrjes së tyre kriminale shumë miliarda dollarëshe.

Aksesi në të dhënat e mbyllura në pajisjet dixhitale mund të nënkuptojë ndryshimin midis zgjidhjes së krimeve dhe lejimit të tyre të ndëshkohen. Vetëm muajin e kaluar një koalicion global i agjencive nga disa vende kryen Operacionin Mburoja e Trojës, një nga operacionet më të mëdha dhe më të sofistikuara të zbatimit të ligjit deri më tani në luftën kundër aktiviteteve kriminale të koduara. Duke zhvilluar dhe operuar një kompani të pajisjeve të koduara, një koalicion ndërkombëtar i agjencive të zbatimit të ligjit ishte në gjendje të hynte në informacione nga më shumë se 300 sindikata kriminale që operonin në mbi 100 vende.

E megjithatë, Operacioni Mburoja e Trojës mbetet përjashtim. Për pjesën më të madhe, situata vetëm po përkeqësohet. Enkriptimi i parregulluar, së bashku me teknologjitë e tjera që rrisin privatësinë, po lejojnë teknologji pa prova, e cila gjithnjë e më shumë i pengon hetimet tona penale.

Zyra e Prokurorit të Rrethit Manhattan u pengua në aksesimin e provave në një rast të fundit të trafikimit seksual të fëmijëve, i cili duhet të kishte siguruar çasje të rëndësishme që mund të kishin shpëtuar fëmijë të trafikuar shtesë dhe të gjenin bashkëpunëtorë të mundshëm. Një gjykatës përcaktoi në mënyrë të pavarur që telefoni i shënjestrës përmbante prova të veprimtarisë kriminale dhe lëshoi ​​një urdhër për qasje të ligjshme në atë informacion. Sidoqoftë, përmbajtja e telefonit mbetet e paarritshme sepse është e mbyllur me një kod dhe e koduar plotësisht.

Megjithatë, kur mjetet janë në dispozicion për të zhbllokuar pajisjet e koduara, ato shpesh janë të shtrenjta. Për agjencitë me më pak burime, financimi i teknikave të shtrenjta të dekriptimit është i pamundur. Dhe madje edhe me mjetet më të mira në tregun global, zbatimi i ligjit ka akoma më pak se 50% shanse për të hyrë në një pajisje dhe për të marrë të gjitha provat e nevojshme.

Për shkak të kësaj, hetimet penale tani përmbajnë një element të fatit – diçka që është e papranueshme për zbatimin e ligjit, për viktimat dhe për shoqërinë në tërësi. Në të vërtetë, agjencitë shpesh duhet t’i japin përparësi çështjeve jo nga ashpërsia e tyre, por nga gjasat për të marrë qasje në prova të koduara.

Viktimat e krimit thjesht meritojnë më mirë. Është e paqëndrueshme të vazhdohet me delegimin e standardeve të kriptimit te kompanitë private të teknologjisë. Rregullorja është e nevojshme. Zgjidhja e këtij problemi do të kërkojë një ekuilibër delikat midis privatësisë nga njëra anë dhe sigurisë publike nga ana tjetër. Thjesht përparësia e njërit mbi tjetrin nuk është një zgjidhje e pranueshme.

Në fund, problemet e teknologjisë të krijuara nga njerëzimi duhet të zgjidhen nga njerëzimi. Siç tha Presidenti John Kennedy dikur, “Problemet e krijuara nga njeriu mund të zgjidhen nga njeriu”. Edhe viktimat e krimit mendojnë kështu. Ata janë duke pritur dhe duke pritur që udhëheqësit të ngrihen dhe ta bëjnë këtë.

Politico.eu.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çfarë duhet të “ndërprisni” në mënyrë që zemra juaj të mos ju tradhtojë në 50

Çfarë duhet të “ndërprisni” në mënyrë që zemra juaj të mos ju tradhtojë në 50

Publikuar më 19.09.2021
Dy modele të zakonshme dietike, përfshirë konsumin e lartë t...

Dy modele të zakonshme dietike, përfshirë konsumin e lartë të çokollatës dhe ëmbëlsirave, mund të shoqërohen me një rritje të rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare dhe vdekjes në moshën e mesme, sipas një studimi të botuar në BMC Medicine. Në mënyrë të veçantë, studiuesit nga Universiteti i Oksfordit identifikuan dy dieta që shoqëroheshin me një rrezik […]

Lexo më shumë

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

Publikuar më 19.09.2021
Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit...

Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit të saj detar nga Paqësori, me rastin e anulimit të marrëveshjes për furnizimin e nëndetëseve nga Parisi në emër të Australisë. Pasoja e parë dhe tingëlluese e paktit trepalësh të sigurisë anglo-saksone AUKUS (SHBA, Australi, Britani e Madhe) ishte të vepronte si përshpejtues i një […]

Lexo më shumë

Burri hyri në shtëpinë e ish-partneres së tij dhe i dërgoi videon e vjedhjes në Facebook!

Burri hyri në shtëpinë e ish-partneres së tij dhe i dërgoi videon e vjedhjes në Facebook!

Publikuar më 19.09.2021
Një 34-vjeçar u arrestua nga policia me akuzën e vjedhjes dh...

Një 34-vjeçar u arrestua nga policia me akuzën e vjedhjes dhe shkaktimit të dëmtimit të pronës së huaj në Greqi. Sipas policisë, personi i arrestuar vodhi një motoçikletë me dy rrota në pronësi të një gruaje 51-vjeçare mbrëmë dhe hyri në shtëpinë e ish-partneres së tij 39-vjeçare në Milina, duke shkaktuar dëme brenda dhe jashtë […]

Lexo më shumë

Studimi zbulon se vaksina Moderna është më e mira në parandalimin e shtrimit në spital Covid-19

Studimi zbulon se vaksina Moderna është më e mira në parandalimin e shtrimit në spital Covid-19

Publikuar më 19.09.2021
Vaksina Covid-19 e Modernës është më efektive në mbrojtjen k...

Vaksina Covid-19 e Modernës është më efektive në mbrojtjen kundër shtrimeve në spital, sipas një studimi të botuar nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Një analizë e më shumë se 3,600 të rriturve të shtruar në 21 objekte amerikane nga marsi deri në gusht, zbuloi se efikasiteti i vaksinës kundër shtrimit në spital […]

Lexo më shumë

Hapësira X/ Katër “astroturistët” janë kthyer nga hapësira – Shihni pamjet nga ulja

Hapësira X/ Katër “astroturistët” janë kthyer nga hapësira – Shihni pamjet nga ulja

Publikuar më 19.09.2021
Anija kozmike SpaceX u ankorua mbrëmjen e së shtunës (me koh...

Anija kozmike SpaceX u ankorua mbrëmjen e së shtunës (me kohën lokale) në brigjet e Atlantikut, pas tre ditësh në hapësirë, duke shënuar misionin e parë të suksesshëm orbital në histori pa përfshirjen e ndonjë astronauti apo kozmonauti profesionist. Ulja u bë në kohën e caktuar, në orën 19:00 (bregu lindor i SHBA -së), sipas […]

Lexo më shumë

Johnny Depp/ Fëmijëria e vështirë, droga dhe “nëna e keqe” që e la atë në moshën 15-vjeçare

Johnny Depp/ Fëmijëria e vështirë, droga dhe “nëna e keqe” që e la atë në moshën 15-vjeçare

Publikuar më 17.09.2021
Dokumentet e reja të paraqitura në gjykatë për gjyqin kundër...

Dokumentet e reja të paraqitura në gjykatë për gjyqin kundër Amber Heard zbulojnë sesi Johnny Depp u rrit “vetëm” në moshën 15-vjeçare. Sipas dokumenteve të ‘Page Six’ dhe një postimi që daton në 1981, pasi prindërit e tij u divorcuan, nëna e tij – të cilën ai dikur e përshkroi si “njeriu më i keq […]

Lexo më shumë

Italia i afrohet referendumit për dekriminalizimin e kanabisit

Italia i afrohet referendumit për dekriminalizimin e kanabisit

Publikuar më 17.09.2021
Një referendum që synon të dekriminalizojë rritjen dhe konsu...

Një referendum që synon të dekriminalizojë rritjen dhe konsumimin e kanabisit në Itali është nënshkruar nga më shumë se 420,000 njerëz në vetëm katër ditë. Me ritmin aktual, është vendosur të arrijë në 500,000 nënshkrime që duhet të konsiderohen të vlefshme shumë më herët se afati i 30 shtatorit. Referendumi kërkon të ndryshojë një ligj […]

Lexo më shumë

Eksperti i njohur për COVID-19: Do të duhen tre ose katër vjet pas pandemisë për t’u marrë me efektet

Eksperti i njohur për COVID-19: Do të duhen tre ose katër vjet pas pandemisë për t’u marrë me efektet

Publikuar më 16.09.2021
Eksperti i shëndetësisë, Sotiris Tsiodras u përqëndrua në sf...

Eksperti i shëndetësisë, Sotiris Tsiodras u përqëndrua në sfidat e pandemisë, duke theksuar se që nga momenti kur u konfirmua transmetimi i virusit, të dhënat ndryshojnë jo vetëm për sëmundjen, por edhe për shkencën. “Do të duhen tre ose katër vjet pas përfundimit të pandemisë për t’u marrë me efektet e sëmundjes, e cila është […]

Lexo më shumë