×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Srdjan Cvijic: Konflikti Rama-Meta do të bllokojë negociatat me BE-në

Eksperti për çështjet ballkanike, Srdjan Cvijic flet në një intervistë për gazetën “Shekulli”: Divergjencat midis kryeministrit dhe presidentit dërgojnë një sinjal negativ në Bruksel, çka mund të çojë në bllokimin e hapjes së negociatave

Erjon Dervishi

Kriza e brendshme politike mund pritet të ketë një impakt negativ në Bruksel. Impakti kryesor do të duket në vendimin për hapjen ose jo të negociatave me Shqipërinë në muajin tetor. Këtë mendim ka një nga ekspertët e njohur të Ballkanit Perëndimor, Srdjan Cvijic, pjese e Think-Tankut të njohur në Austri, BIEPAG dhe Institutit për Politikat Evropiane. Përfundimi me sukses i reformës së drejtësisë është vetëm njëra hallkë e këtij procesi. Ajo që duhet të konkludohet është dënimi i zyrtarëve dhe atyre gjyqtarëve të cilët janë të korruptuar. Integrimi i Shqipërisë sipas Cvijic mund të shtyhet edhe këtë vit. Rezultat i kësaj është kriza politike në vend si dhe skepticizmi i vendeve kryesore të Bashkimit Evropian.

Z. Cvijic, ekziston një krizë politike në Shqipëri. Çfarë mendoni për këtë?

Si kudo tjetër në Ballkanin Perëndimor, kriza politike në Shqipëri është rezultat i një përzierje faktorësh të brendshëm dhe të jashtëm. Mungesa e vullnetit nga ana e disa vendeve anëtare të Bashkimit Evropian për të hapur negociatat e merituara të pranimit me Tiranën, kjo sigurisht që nuk kontribuon në zgjidhjen e krizës. Nga ana tjetër, qytetarët në të gjithë rajonin e Ballkanit Perëndimor janë të pakënaqur me ritmin e reformave në vendet e tyre dhe ata janë të shqetësuar për të ardhmen e tyre. Si rezultat i kësaj shumë qytetarë janë të tillë që flasin “votojnë me këmbët e tyre” dhe kërkojnë për një të ardhme më të mirë në vendet e Bashkimit Evropian ose gjetkë, disa që nuk e kanë këtë mundësi ose nuk janë të gatshëm të largohen, dalin më tej në rrugë dhe protesta

A jeni optimist se Reforma Gjyqësore në Shqipëri do të ketë ndonjë ndikim në të ardhmen e Shqipërisë?

Reforma gjyqësore është hapi i parë në drejtimin e duhur, ajo që duhet të ndjekë atë dhe që BE e ka shprehur atë në mënyrë të paqartë në shembullin e vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor, është një histori e dëshmuar në luftën kundër korrupsionit më nivelet e larta. Me fjalë të tjera, për shembull është mirë që gjyqtarët që nuk mund të shpjegojnë origjinën e pasurisë së tyre në Shqipëri nuk duhet të rizgjidhen në funksionin e tyre. Ky është fillimi. Hapi tjetër do të ishte që disa prej gjyqtarëve dhe zyrtarëve të korruptuar të gjykohen në gjykatë dhe të dënohen.

Si e shihni konfliktin mes kryeministrit Rama dhe presidentit shqiptar Ilir Meta?

Unë mendoj se vjen në një moment shumë të keq, kur Bashkimi Evropian pritet të vendosë nëse do të hapë ose jo bisedimet e pranimit me Shqipërinë. Demonstrata e dhunshme që pamë muajt e mëparshëm, zgjedhjet lokale përjashtuese, u japin krahë vetëm atyre forcave në Bashkimin Evropian që nuk janë të gatshme të mbështesin Shqipërinë në rrugën e saj të integrimit në BE.

Po në lidhje me integrimin e Shqipërisë. A jeni optimist që Shqipëria do të hap negociatat me BE këtë tetor?

Unë mendoj se Shqipëria meriton plotësisht hapjen e bisedimeve të pranimit, por fatkeqësisht nuk jam optimist. Sinjalet që vijnë nga Parisi, Haga, Berlini, dhe së fundmi edhe Athina (Kryeministri Mitsotakis) nuk janë inkurajuese dhe duket se ka gjasa të përjetohet një shtyrje tjetër për Shqipërinë. Shpresa vdes e fundit dhe gjithçka mund të ndodhë deri në tetor, por sinqerisht nuk jam optimist.

Si e shihni procesin politik në Kosovë dhe marrëdhëniet e saj me Serbinë?

Shpresoj se dialogu do të zhbllokohet pas zgjedhjeve parlamentare në Kosovë. Shpresoj që qeveria e re në Prishtinë do të anulojë tarifat për produktet serbe dhe se Serbia do të ndalojë të ashtuquajturën fushatë çregjistrimi që synon të sigurojë që vendet e treta të revokojnë njohjen e Kosovës. Nuk mund të ketë marrëveshje mes të dyve pa një kompromis. Një zgjidhje që do të përfshinte një humbje absolute për njërën anë nuk është e keqe vetëm për atë anë, por edhe për rajonin në tërësi. Ne duhet të kthehemi në marrëveshjen e Brukselit në vitin 2013 si bazë për zgjidhjen reciproke detyruese midis Beogradit dhe Prishtinës. Shenjat për gatishmërinë e Beogradit për të konsideruar njohjen në fund të procesit janë inkurajuese. Unë jam besimplotë për emërimin e Zëvendës Ndihmës Sekretarit Matthew Palmer si Përfaqësuesi Special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor.

Biografia

Srdjan Cvijic është një analist i lartë politikash për marrëdhëniet e jashtme të BE-së në Institutin e Politikës Evropiane në Austri. Ai është përgjegjës për fushën e të drejtave, vlerave dhe të drejtës ndërkombëtare në politikat e jashtme të BE-së, veçanërisht në lidhje me përdorimin e droneve të armatosura, si dhe temat më të gjera në Kuadrin Strategjik të BE për të Drejtat e Njeriut dhe Demokracinë. Për më tepër, ai ndërmerr analiza dhe avokim të BE-së në lidhje me Ballkanin Perëndimor, Turqi, negociatat për zgjerimin e BE-së, Afrikën e Veriut të Lindjes së Mesme dhe Politikën e Fqinjësisë Evropiane. Ai mban një doktoratë. nga Departamenti i Drejtësisë i Institutit të Universitetit Evropian në Firence dhe një MA në marrëdhënie ndërkombëtare dhe studime evropiane nga Universiteti i Evropës Qendrore në Budapest. Cvijic është angazhuar në punën e politikave të BE-së që nga viti 2005. Ai punoi në Asociacionin e Agjencive Demokratike Lokale, Qendrën e Politikave Evropiane, Asamblenë Parlamentare të NATO-s, Paktin e Stabilitetit për Evropën Jug-Lindore, dhe në diplomatike shërbimi i Republikës së Serbisë. Ai ka botuar artikuj me artikuj akademikë dhe politikë, duke filluar nga e drejta ndërkombëtare ndërkombëtare dhe e drejta e njeriut deri tek politika e jashtme e BE-së dhe çështjet e zgjerimit të BE-së. Ai flet anglisht, frëngjisht, italisht, rusisht dhe serbokroatisht.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Katastrofa në Bejrut, Kokëdhima: Të shmangim Gërdecë të tjerë

Katastrofa në Bejrut, Kokëdhima: Të shmangim Gërdecë të tjerë

Publikuar më 05.08.2020
Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, deklaroi se t...

Kryetari i partisë ‘Zgjidhja’, Koço Kokëdhima, deklaroi se tragjedia njerëzore në Bejrut, me dhjetëra jetë të humbura, mijëra të plagosur dhe dëme kolosale materiale duhet të shërbejë si këmbanë alarmi për autoritetet shqiptare. Ai u bëri thirrje autoriteteve që të nisin pa vonesë kontrollin e territorit dhe të sigurojnë jetën dhe pronën e qytetarëve. Reagimi […]

Lexo më shumë

“Më ka dhënë goditje në mushkëri”/ Ish-deputeti i PS rrëfen betejën 25-ditore me Covid-19

“Më ka dhënë goditje në mushkëri”/ Ish-deputeti i PS rrëfen betejën 25-ditore me Covid-19

Publikuar më 04.08.2020
Ish-deputeti i PS, Fatmir Toçi ka lajmëruar pas 25 ditësh be...

Ish-deputeti i PS, Fatmir Toçi ka lajmëruar pas 25 ditësh betejë më Covid-19, ia ka dalë ta mposhtë virusin duke rezultuar tanimë negativ. Toçi e konsideroi betejën me Covid-19 si të vështirë, duke theksuar se nuk ka shpëtuar pa goditje në mushkëri. Mushkëritë sipas tij janë prekur, por për t’i kuruar shprehet ai do të […]

Lexo më shumë

Nga Bujar Nishani te Mark Marku/ Zbardhen emrat në përbërje të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve në PD

Nga Bujar Nishani te Mark Marku/ Zbardhen emrat në përbërje të Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve në PD

Publikuar më 03.08.2020
Kryesia e Partisë Demokratike ka emëruar sot 5 anëtarët e Ko...

Kryesia e Partisë Demokratike ka emëruar sot 5 anëtarët e Komisionit të Vlerësimit të Kandidatëve, që është përgjegjës për shqyrtimin e kandidaturave të propozuara nga anëtarët. Sipas vendimit të Kryesisë së PD, anëtarë të kësaj strukture të rëndësishme dhe të re të Partisë Demokratike, do të jenë: Bujar Nishani, Kryetar i Këshillit Kombëtar të PD, […]

Lexo më shumë

Pasuria e Edi Ramës dhe ministrave për 2019-ën, kush është më i “pasuri” dhe më i “varfri”

Pasuria e Edi Ramës dhe ministrave për 2019-ën, kush është më i “pasuri” dhe më i “varfri”

Publikuar më 03.08.2020
“Spending Data Albania” ka zbardhur me shifra pa...

“Spending Data Albania” ka zbardhur me shifra pasurinë dhe lëvizjet financiare të ministrave, duke nisur me kreun e qeverisë, Edi Rama. Portali rendit të ardhurat vjetore të vetëdeklaruara në 2019-ën mbi ministrat dhe sa arkëtojnë ata nga burime të tjera përveç pagës si funksionarë të lartë shtetërorë. Ndërkaq në vetëdeklarim janë përfshirë edhe të ardhurat e anëtarëve […]

Lexo më shumë

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus: Do kryej obligimet nga shtëpia

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus: Do kryej obligimet nga shtëpia

Publikuar më 02.08.2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv ...

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Ka qenë vetë kreu i qeverisë që ka njoftuar përmes një njoftimi në “Facebook” se ka rezultuar pozitiv pas testit të bërë. “Sot e kam bërë testin për covid-19 dhe kam rezultuar pozitiv. Nuk kam shenja, përveç një kollë shumë të lehtë. Nga sonte jam […]

Lexo më shumë

Kokëdhima: Ndalimi i veteranit të UÇK-së, gjest antikombëtar dhe i paligjshëm

Kokëdhima: Ndalimi i veteranit të UÇK-së, gjest antikombëtar dhe i paligjshëm

Publikuar më 02.08.2020
Pas ndalimit nga policia shqiptare e veteranit të UÇK-së, Mu...

Pas ndalimit nga policia shqiptare e veteranit të UÇK-së, Murtez Kastrati, ka ardhur edhe reagimi i kreut të partisë ZGJIDHJA, zotit Koço Kokëdhima, i cili e ka cilësuar këtë veprim si një gjest antikombëtar dhe të paligjshëm. Sipas Kokëdhimës, Policia e Shtetit nuk duhet të përsërisë më akte të tilla antikombëtare dhe duhet t’i shpallë […]

Lexo më shumë

“Po blindohet autokracia e Ramës!”, Vetëvendosje në Shqipëri: Hapja e listave nuk demokratizon partitë

“Po blindohet autokracia e Ramës!”, Vetëvendosje në Shqipëri: Hapja e listave nuk demokratizon partitë

Publikuar më 31.07.2020
Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Shqipëri ka denoncuar sot vot...

Lëvizja Vetëvendosje Qendra në Shqipëri ka denoncuar sot votimin në Kuvend me 106 vota pro të ndryshimeve kushtetuese. VV thekson se deputetët që ngritën kartonin në Kuvend i shtruan Edi Ramës rrugën drejt kapjes së pushtetit, sipas shembujve të Thaçit e Vuçiçit. Në deklaratë thuhet se hapja e listave nuk do t’i demokratizojë subjektet politike, […]

Lexo më shumë

“Vendet e BE të zgjohen!” Pack e ashpër me Ramën: Po luan lojë të rrezikshme

“Vendet e BE të zgjohen!” Pack e ashpër me Ramën: Po luan lojë të rrezikshme

Publikuar më 31.07.2020
Kryetarja e Forumit të Gruas së Partive Popullore Europiane ...

Kryetarja e Forumit të Gruas së Partive Popullore Europiane PPE, Doris Pack, ka reaguar mbi votimin e njëanshëm të ndryshimeve Kushtetuese nga Parlamenti i Shqipërisë, ditën e djeshme. Përmes një deklarate në rrjetet sociale, Pack shprehet se kryeministri Edi Rama po luan një lojë të keqe dhe të rrezikshme për Shqipëri. Ajo deklaron se: “janë […]

Lexo më shumë