×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Skënderbeu i varur nga golat e Salihit

16487545_1262947287076323_2435225220944200155_o-658x439Hamdi Salihi gjithmonë e më shumë vendimtar te Skënderbeu. Pesha sulmuesit shkodran te skuadra korçare është shumë e madhe, për ta kuptuar më mirë diçka të tillë mjafton tu hedhim një sy statistikave.

Nëse Skënderbeu aktualisht ndodhet 4 pikë pas Kukësit kryesues dhe shpreson ende te mbrojtja e titullit në Superiore, një meritë e jashtëzakonshme për këtë shkon pikërisht për bomberin 33-vjecar.

Ndryshe nga një vit më parë kur u shpall golashënuesi i Superiores me 27 gola në total duke udhëhequr Skënderbeun drejt fitimit të kampionatit, në këtë sezon Salihi nuk ka të njëjta statistika mbresëlënëse. Goli i fundit ndaj Lacit ishte i 8-ti për shkodranin në këtë kampionat por të gjitha finalizimet e Salihi-t kanë qenë përcaktuese për Skënderbeun sepse i kanë dhënë plot 18 pikë skuadrës korçare në këtë sezon shkruan “Supersport”.

8 gola që vlejnë sa pothuajse gjysma e pikëve që kanë grumbulluar kampionët në këtë sezon. Me Ilir Dajën në stol Skënderbeu ka regjistruar 3 fitore minimale në 3 ndeshje por nëse ndaj Flamurtarit, Salihi mungoi për arsye dëmtimi, shkodrani u rikthye më i fortë se kurrë duke realizuar 2 gola me vlerë tre pikëshe në sfidat ndaj Korabit dhe Laçit.

33-vjecari aktualisht numëron 5 gola më pak se kroati i Kukësit Pero Pejic dhe do ta ketë vështirë të fitojë për të dytin sezon radhazi Këpucën e Artë në Superiore, por për Skënderbeun kjo pak rëndësi sepse në kampin korcar për aq kohë sa Salihi gola me vlerë tre pikëshe, çdo gjë është ok.

Salihi e nisi kampionatin me një dygolësh në ndeshjen e parë ndaj Flamurtarit duke udhëhequr në atë periudhë ekipin e drejtuar nga Andrea Agostinelli drejt fitores.

Në javën e dytë ndaj Korabit ish sulmuesi i Hapoel Haifas, gjeti sërish rrugën e rrjetës, për një tjetër fitore të Skënderbeut këtë herë me shifrat 0-2. Në 1 Tetor të 2016-tës, Salihi ndëshkoi me një dygolësh ish skuadrën e tij Vllaznisë, për ti shënuar më pas një tjetër ish skuadre pikërisht Tiranës. Për të ardhur te dy golat e fundit ndaj Korabit dhe Lacit për 6 pikë shumë të cmuara që ngjitën Skëndërbeun në vendin e dytë me ekipin e Dajës që parakaloi në renditje, Partizanin. Me një Salihi në formë të tillë në Korcë kanë bindjen se do të luftojnë fort për titullin kampion deri në fund të kampionatit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

E trishtë/ Ronaldo njofton vdekjen e njërit prej binjakëve menjëherë pasi Georgina e solli në jetë

E trishtë/ Ronaldo njofton vdekjen e njërit prej binjakëve menjëherë pasi Georgina e solli në jetë

Publikuar më 18.04.2022
Cristiano Ronaldo ka zbuluar se një nga foshnjat e tij binja...

Cristiano Ronaldo ka zbuluar se një nga foshnjat e tij binjake ka vdekur pasi e dashura e tij lindi. Legjenda e futbollit, 37 vjeç, i tregoi botës për dhimbjen e zemrës së tij dhe të Georgina Rodriguez në Instagram këtë mbrëmje. Ronaldo shkroi në rrjetet sociale: Me pikëllimin tonë më të thellë duhet të njoftojmë […]

Lexo më shumë

“Do të vrasim me thikë gruan dhe djalin”, zbulohen kërcënimet tronditëse ndaj legjendës së Bayern

“Do të vrasim me thikë gruan dhe djalin”, zbulohen kërcënimet tronditëse ndaj legjendës së Bayern

Publikuar më 14.04.2022
Drejtori sportiv i Bayernit, Hasan Salihamidzic, po merr kër...

Drejtori sportiv i Bayernit, Hasan Salihamidzic, po merr kërcënime nga tifozët e revoltuar pas eliminimit nga Villarreali në çerekfinale të Ligës së Kampionëve. Gruaja e tij Ester i ndau kërcënimet në rrjetet sociale, në mënyrë që publiku të jetë në dijeni të asaj që po përballet familja e saj. – Nëse Braco nuk largohet nga […]

Lexo më shumë

“Kam dëshirë të ndeshem me më të mëdhenjtë në botë”, Florian Marku: Ja se kur mund të përballem me Amir Khan

“Kam dëshirë të ndeshem me më të mëdhenjtë në botë”, Florian Marku: Ja se kur mund të përballem me Amir Khan

Publikuar më 08.04.2022
Florian Marku ishte i ftuar në emisionin “Sport News” me gaz...

Florian Marku ishte i ftuar në emisionin “Sport News” me gazetaren Enxhi Biba. Boksieri shqiptar foli për jetën e tij dhe për sfidat që e presin në të ardhmen, ku tregon dhe për ëndrrën që ka në këtë sport. E imagjinoni një sfidë në “Air Albania”? Jemi në diskutim e sipër. Shpresoj që ndeshja e […]

Lexo më shumë

Armando Broja mungon në sfidën e radhës, nuk e lejon rregullorja e Premier League

Armando Broja mungon në sfidën e radhës, nuk e lejon rregullorja e Premier League

Publikuar më 08.04.2022
Southampton pret Chelsea në sfidën e javës së 32-të të Premi...

Southampton pret Chelsea në sfidën e javës së 32-të të Premier League, por sulmuesi i vendasve, Armando Broja, nuk do të mund të luajë në këtë takim. Ajo që e ndalon djaloshin shqiptar është rregullorja në Premier League, e cila thekson se një lojtar që jepet huazim në një skuadër tjetër të kampionatit, nuk mund […]

Lexo më shumë

Benzema “fundos” Chelsean në Champions, dy gola në pjesën e parë

Benzema “fundos” Chelsean në Champions, dy gola në pjesën e parë

Publikuar më 06.04.2022
Real Madrid ka gjunjëzuar Chelsean në Stamford Bridge. “Los ...

Real Madrid ka gjunjëzuar Chelsean në Stamford Bridge. “Los Blancos” kanë realizuar dy gola të shpejtë ndaj Bluve të Londrës në ndeshjen çerekfinale të Champions League. Ishte i përhershmi Karim Benzema ai i cili shënoi të dy gola për Galaktikët në minutat 21 dhe 24. Una nueva animalada de Benzema para el Real Madrid en […]

Lexo më shumë

Inter në kërkim të një portieri, shfaqet hipoteza Strakosha, Inzaghi e pret krahë-hapur në Milano

Inter në kërkim të një portieri, shfaqet hipoteza Strakosha, Inzaghi e pret krahë-hapur në Milano

Publikuar më 05.04.2022
E ardhmja e Thomas Strakoshës është në pikëpyetje. Portieri ...

E ardhmja e Thomas Strakoshës është në pikëpyetje. Portieri shqiptar e nisi jo mirë sezonin futbollistik te Lazio, duke e parë veten më shumë në stol sesa në fushë. Kjo e ka mërzitur tej mase atë dhe në fund të këtij edicioni të Serie A mund të vijë “divorci”. Corriere dello Sport ka bërë me […]

Lexo më shumë

Arrihet akordi, Shqipëria mund të luajë kundër Argjentinës dhe Brazilit në Ligën e Kombeve

Arrihet akordi, Shqipëria mund të luajë kundër Argjentinës dhe Brazilit në Ligën e Kombeve

Publikuar më 04.04.2022
Padyshim që çdo tifoz shqiptar ka ëndërruar që të shohë nga ...

Padyshim që çdo tifoz shqiptar ka ëndërruar që të shohë nga afër ndeshjen Shqipëri-Argjentinë apo Shqipëri-Brazil dhe tashmë, një gjë e tillë mund të jetë e mundur duke filluar që nga viti 2024. UEFA dhe CONMEBOL kanë arritur një marrëveshje e cila si pjesë të saj parashikon në parim edhe ndërthurjen që nga viti 2024 […]

Lexo më shumë

Hidhet shorti/ Njihuni me 8 grupet e Botërorit të Katarit, ja kush janë përballjet e ‘ferrit’

Hidhet shorti/ Njihuni me 8 grupet e Botërorit të Katarit, ja kush janë përballjet e ‘ferrit’

Publikuar më 01.04.2022
Në Doha u hodh shorti i Kampionatit Botëror “Katar 2022”, tu...

Në Doha u hodh shorti i Kampionatit Botëror “Katar 2022”, turne që do të zhvillohet nga data 21 nëntor deri më 18 dhjetor. Skuadrat e kualifikuara (32 marrin pjesë) janë ndarë në 8 grupe. Secili grup, do të ketë 4 ekipe. Spanja do të përballet me Gjermaninë në Grupin E, duke qenë një nga sfidat […]

Lexo më shumë