×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

S’ka faj Ronela, por moçali nga doli

Arben Rrozhani

Shqipëria u skualifikua mbrëmë në Eurovision, duke mos shkuar në finale, si asnjëherë më parë, por fati i saj ishte vendosur më 29 dhjetor 2021, kur kënga “Sekret”, me tekst, muzikë dhe e kënduar nga Ronela Hajati u shpall fituese e Fest 60 në RTSH.

Ai nuk ishte një vendim individual, por i grupit të përbërë prej Anxhela Peristerit, Agim Doçit, Anxhela Faberit, Osman Mulës, Rozana Radit, Olsa Toqit dhe Olti Currit, që kishin për detyrë t’i gjykonin këngët në garë nga muzika, teksti, orkestrimi dhe interpretimi i këngëtarëve.

Kënga e Ronelës vërtet mori çmimin nga juria, por publiku nuk u pajtua me të, as kritikët që jo më kot krahas fjalëve pyesin se çfarë teksti ishte ai që u këndua.

Ronela e mbrojti krijesën e saj, siç bën çdo fitues, madje duke sulmuar kritikët: “Fitorja e festivalit ka qenë gjëja më e saktë që më ka ndodhur në këtë periudhë. Kemi punuar aq shumë për këngën “SEKRET” e prapë s’jam e kënaqur akoma. Performanca ime është për herë të parë trending në Europë, si asnjëherë. Komentet e shumta nga të huajt jan 95 për qind pozitive. Kontestime? Gjithmonë do ketë, totalisht normale! Por urrejtje nga artistë për një vajzë që ka punuar me vite të tëra për shumë artistë të tjerë, për tekste të mrekullueshme, melodi të mirë është e neveritshme dhe diabolike. Do thoni kujt i plas? Mua! Mua që kam sakrifikuar gjërat më të shtrenjta për t’i pëlqyer publikut! Komentet e këqija kanë qenë minimale, por të gjitha nga adresa shqiptare. Më falni të gjithë ju “poetët” që zhargonin e keni të mrekullueshëm! Një artist i vërtetë e ka zemrën e madhe e të bukur, jo të ligë! Një artist i vërtetë nuk ble as tekste as muzike, por ulet dhe punon!”-shkruante Ronela në ditën e parë të vitit 2022. E bindur se juria e kishte vlerësuar me të drejtë dhe se në Eurovision do të trondiste skenën, sic edhe nuk ndodhi.

Për ata që ende nuk kanë marrë vesh ndonjë fjalë pas këndimit të këngës këto 5 muajt e fundit, teksti i “Sekret” është si më poshtë:

Hey

A i kujton ato netë?

Mbetën vetëm sekret

Hey, hey, heyyy

Po vjen djali nga malet

Dhe tek unë sot do falet

Nuk e di a do ndalet

Hajde ti, hajde ti

T’i falim mëkatet

Për këtë vajzën do vije

Dhe krejt botën ta lije

Unë jam diell nuk jam hije

Ti je i jemi djalë prej Shqipërie

Refreni

Hey

A i kujton ato netë?

Mbetën vetëm sekret

Baby shija jote, shijes sime peng i ka mbet

Hey

A i kujton ato netë?

Nuk janë mo një sekret

Unë nuk e di, nuk e di si kam mu ni

Nuk e di si për tjetrën m’ke lon?

Edhe sot unë po du me ta thon

Edhe 1

Edhe 2

1 2 3 ta marrsha

Ma ke bo jetën si lojna

Avion

Ma ka lon, ma ka lon

Nuk du nji tjetër

Se pishmon

Ma ka lon, ma ka lon

Refreni

Hey

A i kujton ato netë?

Mbetën vetëm sekret

Baby shija jote, shijes sime peng i ka mbet

Hey

A i kujton ato netë?

Nuk janë mo një sekret

Unë nuk e di, nuk e di si kam mu ni

Nuk e di si për tjetrën m’ke lon?

Edhe sot unë po du me ta thon

Edhe 1

Edhe 2

1 2 3 ta marrsha

Ma kadalë, ma kadalë ej

Sot ne merremi me brekët ngjyrë pane të Ronelës, paçka se me brekë, por të zeza, na u prezantua edhe në dhjetor.

Kënga e saj u kritikua ashpër se ishte pa tekst, pa muzikë dhe në vend të intepretimit një ulërimë e pafund. Në Torino, ashtu siç vërejti me të drejtë trasmetuesi EBU, ishte shtuar edhe ekspozimi i tepërt që çoi në censurimin e një fotoje, por që nuk arriti të disiplinonte koreografinë +18 të grupit që përfaqësoi Shqipërinë.

Ronela e kreu detyrën: këndoi siç di, me mish dhe me shpirt, kërceu me ulërima në kupë të qiellit, në emër të atdheut, sepse këtë mision i kishin besuar, padrejtësisht.

Ndaj, nuk duhet të fajësojmë Ronelën dhe as Ronelat e çdo fushe që përfaqësojnë Shqipërinë. Gishti duhet drejtuar mbi ata që i zgjedhin që ta fundosin vendin, pasi janë zhytur vetë deri në fyt në mediokritet, injorancë, mitëmarrje dhe degjenerim. Kjo është lëngata e muzikës shqiptare, si e çdo fushe tjetër dhe duhet të merremi me promovuesit, jo të promovuarit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Publikuar më 26.05.2022
Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbl...

Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbledhjen e kufomave nga kryqëzori “Moskva”, i cili u mbyt më 14 prill kur u sulmua nga ukrainasit. Kjo luftëanije konsiderohej si krenari detare e Rusisë. Në fakt, prindërit e marinarëve të zhdukur të anijes së Flotës së Detit të Zi deklarojnë hapur se rusët […]

Lexo më shumë

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Publikuar më 26.05.2022
Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi R...

Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një falenderim për të gjithë ata që kanë kontribuar që gjithçka të shkonte mirë. “Mirëmëngjes dhe me falenderimin e përzemërt për të gjithë ata që i dhanë jetë eurombrëmjes së djeshme të Shqipërisë, si edhe me krenarinë për përshtypjet fantastike […]

Lexo më shumë

Ukraina: Ushtarët rusë kanë rrëmbyer 230 mijë fëmijë

Ukraina: Ushtarët rusë kanë rrëmbyer 230 mijë fëmijë

Publikuar më 26.05.2022
Forcat ruse kanë rrëmbyer të paktën 230,000 fëmijë ukrainas ...

Forcat ruse kanë rrëmbyer të paktën 230,000 fëmijë ukrainas që nga fillimi i pushtimit të vendit më 24 shkurt, tha këshilltari i misionit të përhershëm ukrainas në OKB, Sergiy Dvornyk, gjatë një debati të mbajtur dje në selinë e OKB-së për mbrojtjen e civilëve në konflikte të armatosura. “Rrëmbimi i të paktën 230,000 fëmijëve ukrainas, […]

Lexo më shumë

Vritet me thikë përpara shtëpisë në Itali, nëna e dy fëmijëve të mitur

Vritet me thikë përpara shtëpisë në Itali, nëna e dy fëmijëve të mitur

Publikuar më 26.05.2022
Brunilda Halla, 37 vjeçe, shqiptare, e martuar me një bashka...

Brunilda Halla, 37 vjeçe, shqiptare, e martuar me një bashkatdhetar dhe nënë e dy fëmijëve, ishte viktimë e goditjes me thikë të ndodhur dje në Vittoria. Gruaja u qëllua me thikë para shtëpisë së saj dhe me forcat e fundit arriti të futet deri brenda shtëpisë. Kur ndihma mbërriti, ajo pothuajse kishte dhënë shpirt. Në […]

Lexo më shumë

Merr flakë në ecje autobusi në autostradën Fier-Vlorë

Merr flakë në ecje autobusi në autostradën Fier-Vlorë

Publikuar më 26.05.2022
Një autobus ka marrë flakë në ecje autostradën Fier-Vlorë. M...

Një autobus ka marrë flakë në ecje autostradën Fier-Vlorë. Mësohet se autobusi merrte punëtorët nga Cakrani dhe ka marrë flakë në Novoselë. Sipas dëshmive të pasagjerëve, u dëgjuan shperthime. Ata janë detyruar të zbresin, fatmirësisht në kohë, pasi nuk ka të lënduar. Autobusi është mjet privat i një fasonerie.

Lexo më shumë

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Publikuar më 26.05.2022
Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe ...

Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe Roterdamin. Pas fitores, në Romë, tifozët pritën deri në 5 të mëngjesit që të mbërrinte ekipi dhe të festonin me ta ndërsa tifozët holandezë ishin të revoltuar dhe shkaktuan trazira në Roterdam. Policia ndërhyri menjëherë dhe janë arrestuar 72 persona.  Ndeshja doli me rezultatin […]

Lexo më shumë

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Publikuar më 26.05.2022
Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kësht...

Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kështu janë zhvilluar ndër vite marrëdhëniet ndërmjet presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Prej përplasjeve që patën gjatë takimit të parë zyrtar në Beograd, në vitin 2014, për shkak të statusit të Kosovës, është arritur deri aty që Vuçiç, […]

Lexo më shumë

Rrëfimi i Françesko Tottit: Nuk është hera e parë në Tiranë, kam qenë kalimthi, jo si turist

Rrëfimi i Françesko Tottit: Nuk është hera e parë në Tiranë, kam qenë kalimthi, jo si turist

Publikuar më 25.05.2022
Ish-kapiteni i Romës, Francesco Totti, ka dhënë sot një inte...

Ish-kapiteni i Romës, Francesco Totti, ka dhënë sot një intervistë ekskluzive me gazetarin e sportit, Endi Tufa. Francesco si ju duket kjo finale këtu në Tiranë? E shoh shumë të bukur këtë finale, gjithmonë është e bukur kjo ndeshej pasi vjen pas shumë ndeshjeve të luajtura në sezon dhe të mbërrish deri këtu do të […]

Lexo më shumë