×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Siguria e jetës, këshilla që duhet ta dinë pushuesit që do të frekuentojnë plazhet shqiptare

Siguria në plazh dhe rëndësia e një pike vrojtimi, flet për “Shekulli”-n Instruktori i Vrojtuesve të Plazhit, Studim Hysa

Briselda Hoxha

Roli i vrojtuesve të plazhit gjatë kësaj vere është më i rëndësishëm se sezonet e viteve të tjera, kjo për shkak të situatës që ka sjellë pandemia. Protokolli që duhet të zbatohet nga pushuesit dhe rregullat në kuadër të mbrojtës nga COVID-19, kanë nevojë për vëzhgues në bregdet nga i cili marrin këshillat e nevojshme që t’i zbatojnë ato.

Siguria 

Instruktori i vrojtuesve të plazhit, Studim Hysa, thotë për “Shekulli”-n se protokolli është i ngarkuar dhe ka shumë rregulla por vrojtuesit po japin maksimumin. Sipas tij, zonat e bregdetit që kanë vrojtues plazhi janë më të qeta, pasi përveç ruajtjes së stabilitetit dhe sigurisë në plazh, detyrë tjetër e një vrojtuesi këtë sezon është edhe verifikimi i respektimit të masave dhe ruajtja e distancës, gjithashtu edhe dhënia e këshillave të nevojshme për pushuesit. “Në zonat ku ka vrojtues plazhi respektohet protokolli pasi ky i fundit jep këshillat e nevojshme për qytetarët dhe gjithashtu ruan sigurinë, mirëpo ka vende që nuk ka një vrojtues plazhi dhe kjo është problem pasi këtë vit, është dyfish e nevojshme prezenca e tyre në plazhe, kjo për faktin se vrojtuesi ka përgjegjësi për t’u siguruar që po zbatohen rregullat.”– shprehet Hysa.

Rregullat

Hysa thotë se janë shumë rregulla të vendosura por pushuesit janë sensibilizuar shumë pas kësaj kohe pandemia që kaluam e po kalojmë dhe ndërkohë e dëgjojnë fjalën e një vrojtuesi të plazhit, duke krijuar një komunikim të vazhdueshëm me të dhe duke kërkuar e marrë këshilla nga ai. ” Kjo gjë ka edhe vështirësi pasi njerëzit nuk janë mësuar me kaq shumë rregulla, por roli i vrojtuesit të plazhit është t’i këshillojë, t’i drejtojë, t’u tregojë vendin e notimit se ku është zona e sigurtë pasi ka rreziqe dhe shumica e personave e dëgjojnë fjalën e një vrojtuesi pasi e shohin si një ‘hero’ që shpëton jetë.”– thotë Hysa.

Instruktori sugjeron dhe këshillon të gjithë pushuesit që do të frekuentojnë plazhet shqiptare, të shkojnë në ato vende që kanë vrojtues plazhi pasi aty ka siguri. “Të gjitha plazhet që kanë një pikë vrojtimi dhe që shikohet një person i veshur me uniformë, ta dinë që janë në një vend të sigurtë.”– thotë ai.

Hysa shtoi se, duke parë nevojën e bregdetit shqiptar për të pasur pika vrojtimi sidomos në këtë kohë pandemia ku kontrolli duhet të jetë më i lartë dhe siguria që duhet krijuar duhet të jetë me e madhe, aktualisht po realizohen trajnime për vrojtues plazhi.

Shërbimet në stacionet e plazhit

 1. Deri në përfundim të gjendjes së epidemisë së shkaktuar nga infeksioni COVID19, vrojtuesi i plazhit gjatë gjithë orarit të shërbimit duhet të jetë i pajisur me maskë dhe doreza profesionale.
 2.  Vrojtuesi i plazhit, përveç detyrave të përcaktuara në Vendimin e Këshillit të Ministrave Nr. 171, datë 27.03.2019 Për miratimin e rregullores “Për kushtet dhe kriteret e ushtrimit të veprimtarisë së stacionit të plazhit”, duhet të sinjalizojë menjëherë personat që shkelin distancën e larjes në det apo distancat gjatë qëndrimit në hapësirën e lirë midis brezit të parë të çadrave dhe vijës së bregut të detit, liqenit, lumit.
 3. Stafi që shërben pranë stacioneve të plazhit të ketë uniformë dalluese dhe të shërbejë me maska dhe doreza.
 4. Shërbimi për pastrimin dhe mirëmbajtjen e stacionit të plazhit dhe të gjitha ambienteve të tjera të jetë ditor, në mëngjes dhe në mbrëmje pas mbylljes së plazhit.
 5. Të kryhet dezinfektimi i krevateve të plazhit, shërbimeve higjienike dhe aksesorëve të ndryshëm në mënyrë periodike, gjatë orarit të hapjes së stacionit të plazhit duhet të sigurohet vazhdimësia e pastërtisë dhe boshatisja e koshave të mbeturinave.
 6. Të gjitha aktivitetet si (bare, beach bare) duhet të jenë në përputhje me direktivat e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në lidhje me distancat e nevojshme midis personave, gjithashtu të vendosen panele pleksiglasi në vendet ku kryhen pagesat.
 7. Të kufizohet numri i personave në katër për ҫdo dhjetë metra katrorë.
 8. Të ruhet një distancë prej tre metrash midis personave gjatë notimit.

Distanca

 1. Gjatë larjes në det, respektoni distancën 3 m larg nga njëri tjetri, me përjashtim të rastit kur prindi kujdeset për fëmijën e mitur
 2. Në tavolinat në beach bar mund të qëndrojë vetëm një person ose më shumë persona, kur bëhet fjalë për anëtarët e një familjeje, si dhe fëmijët e mitur
 3. Në marrjen e shërbimeve në ambientet e stacionit të plazhit, respektoni gjithmonë distancën 2 m larg nga njëri tjetri
 4. Ruani gjithmonë distancën edhe gjatë shëtitjeve në plazhe, bregun e detit, liqenit, lumit apo përgjatë shëtitoreve.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Eurostat rendit shtetet bregdetare të Europës, Shqipëria në përmirësim por mbetet nga fundi

Eurostat rendit shtetet bregdetare të Europës, Shqipëria në përmirësim por mbetet nga fundi

Publikuar më 04.08.2020
Në ditët e para të gushtit e gjithë Europa është dyndur drej...

Në ditët e para të gushtit e gjithë Europa është dyndur drejt plazheve, për të marrë rreze dielli dhe për të shuar vapën në ujërat e detit. Për shkak të kufizimeve nga pandemia, pjesa më e madhe i janë drejtuar zonave lokale, ndërsa shtetet që nuk kanë det po shkojnë drejt fqinjëve. Por, a e […]

Lexo më shumë

Numri i pushuesve për në Shqipëri përgjysmohet, COVID-19 “frikëson” qytetarët e Kosovës

Numri i pushuesve për në Shqipëri përgjysmohet, COVID-19 “frikëson” qytetarët e Kosovës

Publikuar më 16.07.2020
Qytetarët e Kosovës, destinacionin e tyre për të bërë pushim...

Qytetarët e Kosovës, destinacionin e tyre për të bërë pushimet e kanë Shqipërinë, një pjesë e madhe e tyre, sidomos këtë vit që nuk kanë mundësi zgjedhjeje. Mirëpo, frika nga përhapja e pandemisë së COVID-19 duket se i ka stepur pushuesit nga Kosova. Sipas të dhënave, krahasuar me vitin e kaluar, numri i pushuesve nga […]

Lexo më shumë

The New York Times: Kosova e Shqipëria, ndër vendet që mund të vizitojnë amerikanët gjatë pandemisë

The New York Times: Kosova e Shqipëria, ndër vendet që mund të vizitojnë amerikanët gjatë pandemisë

Publikuar më 10.07.2020
Prestigjiozja “The New York Times” ka publikuar listën e ven...

Prestigjiozja “The New York Times” ka publikuar listën e vendeve që mund të vizitohen nga qytetarët amerikanë, ndonëse udhëtimi dhe planifikimi i udhëtimit janë duke u kufizuar nga përhapja e koronavirusit në mbarë botën. Pjesë e kësaj liste janë edhe Kosova e Shqipëria. Për Shqipërinë thuhet se “rihapi kufijtë e saj në fillim të qershorit […]

Lexo më shumë

Publikohen pamjet fantastike me dron mbi Liqenin e Ujmanit

Publikohen pamjet fantastike me dron mbi Liqenin e Ujmanit

Publikuar më 06.07.2020
Disa pamje fantastike janë realizuar me dron mbi Liqenin e U...

Disa pamje fantastike janë realizuar me dron mbi Liqenin e Ujmanit. “Disa pamje të Liqenit të Ujmanit dhe peisazhit përreth tij, të realizuara përmes dronit nga Milot Kurshumliu”, thuhet në njoftimin e Agjencionit per Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës. “Liqeni i Ujmanit është liqeni akumulues më i madh në Kosovë me një sipërfaqe prej 11.9 […]

Lexo më shumë

Shqipëria është e vetmja zgjedhje për pushime! 5 destinacionet turistike që nuk duhet t’i humbisni

Shqipëria është e vetmja zgjedhje për pushime! 5 destinacionet turistike që nuk duhet t’i humbisni

Publikuar më 27.06.2020
Shqipëria na mbetet e vetmja zgjedhje për verën e këtij viti...

Shqipëria na mbetet e vetmja zgjedhje për verën e këtij viti, ndaj nuk duhet ta humbisni si mundësi për t’u njohur me bukuritë e vendit. Blogerja e udhëtimeve, Delinda Muçollari sugjeron 5 destinacionet që duhet t’i vizitojmë patjetër këtë vit në Shqipëri. Lorena Resulaj Pandemia ndryshoi çdo plan që kishim thurur për verën e këtij […]

Lexo më shumë

(VIDEO) Deti Jon zbukurohet nga Delfinët, pamje fantastike

(VIDEO) Deti Jon zbukurohet nga Delfinët, pamje fantastike

Publikuar më 27.06.2020
Kishim kohë pa e parë një mrekulli të tillë. Disa pamje të r...

Kishim kohë pa e parë një mrekulli të tillë. Disa pamje të rralla janë rregjistruar mëngjesin e sotëm në plazhin e Livadhit në Himarë. Në to shihen disa delfinë të cilët notojnë fare pranë siperfaqes në një nga plazhet më të bukura të Shqipërisë. Siç duket ujrat e detit Jon janë të preferuar për delfinët, […]

Lexo më shumë

Mbërrijnë në Rinas 170 turistët e parë ukrainas, gati për të ikur drejt jugut

Mbërrijnë në Rinas 170 turistët e parë ukrainas, gati për të ikur drejt jugut

Publikuar më 26.06.2020
Ashtu sic u tha ditën e djeshme, sot në Rinas kanë ardhur rr...

Ashtu sic u tha ditën e djeshme, sot në Rinas kanë ardhur rreth 170 turistë ukrainas të cilët kanë zgjedhur që të kalojnë pushimet e tyre në bregdetin tonë. Ukrainasit do të pushojnë kryesisht në zonën e jugut të Shqipërisë ku edhe kanë bërë pronotime për disa ditë. Turistët do të qëndrojnë rreth 15 ditë, […]

Lexo më shumë

Shtohen turistët në Rinas, pas Bjellorusisë vjen charter-i i parë nga Ukraina

Shtohen turistët në Rinas, pas Bjellorusisë vjen charter-i i parë nga Ukraina

Publikuar më 25.06.2020
Të premten mbërrin në Rinas charter-i i parë me turistë nga ...

Të premten mbërrin në Rinas charter-i i parë me turistë nga Ukraina, pas bjellorusëve. Ky lajm u dha nga Tirana International Airlines, në njoftimin që bëri për fluturimet që do të operojnë gjatë ditës së nesërme. Më herët, filloi fluturimet Belavia, në linjën Tiranë –Minsk, me turistë nga Bjellorusia, që pushuan kryesisht në Durrës, Vlorë […]

Lexo më shumë