×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Testimi dhe karantina, si mund të kaloni nga Kakavija për në Greqi/ Zëvendës ministri grek flet për hapat që po ndiqen

Në një konferencë të rregullt të premten rreth zhvillimeve për koronavirusin e ri, Z. Hardalias, Majorkinis dhe Znj. Papaevangelou, folën për lëvizjet me shtetet fqinje dhe hyrjet në kufijtë toksëorë.

Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile njoftoi mbylljen e pjesshme të kufijve tokësorë, pasi, siç theksoi ai, lëvizjet ndikojnë shumë në përhapjen e pandemisë, veçanërisht në Greqinë Veriore, e cila kufizohet me vendet e Ballkanit, ku Covid-19 ndodhet në një shpërthim i madh.

Siç theksoi ai, hyrja nga kufiri tokësor do të lejohet vetëm për shtetasit grekë, ose për ata që kanë një leje qëndrimi në vend, nga 7 në mëngjes në 11 në mbrëmje, si dhe në transport (kamionë), gjatë gjithë .

Më hollësisht, Z. Hardalias deklaroi:

Të dhënat e ditëve të fundit tregojnë se barra epidemiologjike nuk është ulur. Transporti kontribuon në mënyrë të konsiderueshme dhe për këtë do të zbatohet sa vijon:

1) Vetëm Grekët dhe shtetasit e Bashkimit Evropian lejohen të kalojnë nga Promachonas, nga 7 e mëngjesit deri në 11 të mbrëmjes. Për transferime, tranziti lejohet 24 orë në ditë.

2) Nga Kakavija lejohet vetëm për shtetasit grekë ose me leje qëndrimi në vend, nga 7 e mëngjesit deri në 11 të mbrëmjes. Ata që hyjnë nga Kakavija do të hyjnë në një karantinë 7-ditore, në zonën që ata kanë deklaruar në PLF e tyre.

3) Nga Evzoni dhe Kipi do të lejohen vetëm për shtetasit grekë ose me leje qëndrimi në vend, nga 7 në 11 të natës. Transferet do të lejohen 24 orë në ditë.

4) Nga Nymfaio, Ormenio dhe Exochi do të lejohen vetëm për transporte, 24 orë në ditë dhe vetëm me drejtuesin e automjetit.

5) Krystalopigi është mbyllur tashmë nga sot.

Përveç kësaj, të gjithë të ardhurit kërkojnë PLF dhe një test negativ 72 orësh.

Të gjithë hyrësit do t’i nënshtrohen një testi të shpejtë nga ekipet e EODY, ndërsa shoferëve të kamionëve do tu merren mostra.

Duke iu përgjigjur një pyetje përkatëse, ai tha:

“Bazuar në të dhënat e javës së ardhshme, ne do të fillojmë heqjen graduale të bllokimit. Synimi është të shkojmë në një ngritje të vetme graduale universale. Por do të duhet të presim për të dhënat e javës së ardhshme. Por nuk duhet të bëjmë një hap prapa”.

Me rastin e një pyetje tjetër ai deklaroi:

“Nuk ka asnjë tregues ose provë të mbipopullimit në supermarkete ose shkolla. Inspektimet vazhdojnë të bëhen dhe ne kemi bërë ndërhyrje. Në asnjë rast nuk konfirmohen faktet e hetimit që ju i referoheni”.

Znj. Papaevangelou deklaroi:

Javën e fundit ka pasur një rritje të vazhdueshme të rasteve. Më shumë se 4,000 janë të shtruar në spital. Numri i rasteve mbetet i lartë në Selanik dhe Atikë, numri treshifror i rasteve në Larisa, Pella. Sipas OBSH-së, nëse përdorimi i maskës arrin 95% të popullsisë, bllokimet mund të mos jenë të nevojshme.

E vërteta është se sipas përvojës së pranverës së kaluar, ne do të prisnim një recesion më të madh. Çështja është komplekse dhe lidhet me ngarkesën e madhe që kishim. Ne jemi vazhdimisht në rritje të testeve. Një numër i madh testesh janë kryer javën e kaluar në Greqinë Veriore. Të dhënat nga EODY tregojnë një stabilizim në Atikë dhe Greqinë Veriore, por jo në Thesali.

Sistemi do të vazhdojë të shtyhey për një ose dy javë të tjera. Ne duhet t’u përmbahemi masave. Fatkeqësisht, në disa raste, mbizotëron lodhja e zbatimit të masave.

Është një gabim i madh të relaksohesh sepse dikush rreth nesh është i sëmurë ose asimptomatik. Është e paparashikueshme se kush do të sëmuret rëndë. Të mos qeshim. Këta njerëz ishin të humbur për koronavirusin. Po të mos kishin qenë të sëmurë, nuk do të kishin vdekur. Askush nuk është i paprekshëm. Ne kemi një luftë të vërtetë. Nëse do të kishte plumba, ne nuk do të kërkonim të largoheshim nga masat, për të mashtruar sistemin.

Vaksinat kanë një profil sigurie krejtësisht të pranueshëm dhe kanë vetëm efektet e zakonshme. Vaksinimi masiv është zgjidhja e vetme.

Si përfundim, ne shohim një trend stabilizimi, por barra mbi vendin mbetet e lartë.

Z. Majorkinis deklaroi:

Attica vazhdoi të përmirësohej këtë javë. Selaniku paraqet më shumë se pesë herë ngarkesën, një shembull i sjelljes së tetorit. Mosha 19-39 vjeç tregon stabilizim. Fëmijët tregojnë nivele shumë të ulëta dhe tregojnë se ndikimi i tyre në pandemi është minimal. Tani ndihmoni të moshuarit.

Në nivelin e vaksinës, pfizer paraqet një kërkesë urgjente për aprovim. Në vaksinën e Oksfordit, raporti gjithashtu tregoi një përgjigje të lartë tek të moshuarit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Arrestohen 5 persona dhe 1 tjetër shpallet në kërkim për kokainën te “Xhamlliku”, ja emrat

Arrestohen 5 persona dhe 1 tjetër shpallet në kërkim për kokainën te “Xhamlliku”, ja emrat

Publikuar më 28.07.2021
Policia e Tiranës ka dhënë informacion zyrtar lidhur me aksi...

Policia e Tiranës ka dhënë informacion zyrtar lidhur me aksionin e djeshëm në zonën e “Xhamllikut” ku u sekuestrua 1 kg e 128 gr kokainë. Pesë persona janë arrestuar dhe 1 tjetër është shpallur në kërkim. Të arrestuarit janë Gentian Kore 47 vjeç, Taulant Çoku 34 vjeç, Altin Gega 28 vjeç dhe Erjon Prenga 32 […]

Lexo më shumë

Tërmet në Shëngjin, pushuesit dalin në ballkonet e hotelit

Tërmet në Shëngjin, pushuesit dalin në ballkonet e hotelit

Publikuar më 27.07.2021
Qytetarë dhe pushues në qytetin e Shëngjinit janë tronditur ...

Qytetarë dhe pushues në qytetin e Shëngjinit janë tronditur nga një tërmet. Sipas të dhënave që kanë ardhur në redaksinë e gazetës “Shekulli”, tërmeti ka zgjatur vetëm 5 sekonda. Kjo ka bërë që shumë pushues të dilnin jashtë godinave dhe nëpër ballkone. Magnituda e lëkundjeve ishte 3.6 e Shkallës Rihter ndërsa është regjistruar në thellësinë 5 […]

Lexo më shumë

GJKKO rrëzon kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës për lirimin nga burgu

GJKKO rrëzon kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës për lirimin nga burgu

Publikuar më 27.07.2021
Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizu...

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka rrëzuar kërkesën e ish-drejtorit të policisë së Vlorës, Jaeld Çelës për lirimin nga paraburgimi. Pak ditë më parë, përmes kësaj kërkese, ai ka pretenduar se ka kaluar afati një vjeçar i paraburgimit. Sipas ligjit, Çela pretendon se ai nuk mund të mbahet në burg, pasi nga […]

Lexo më shumë

U mbyt sot në Bunë/ Polumbarët në kërkim të 13 vjeçares, babai: Ishte me 3 fëmijët e tjerë, por …

U mbyt sot në Bunë/ Polumbarët në kërkim të 13 vjeçares, babai: Ishte me 3 fëmijët e tjerë, por …

Publikuar më 27.07.2021
Babai i 13-vjeçares, e cila u mbyt në lumin Buna në Shkodër ...

Babai i 13-vjeçares, e cila u mbyt në lumin Buna në Shkodër ka treguar se vajza e tij, bashkë me dy fëmijët e tjerë kishin shkuar për t’u larë. Ai nuk di ta sqaroj saktësisht atë se çfarë ka ndodhur, por thotë se e mitura nuk dinte not. Sipas tij, fëmijët nuk shkonin shpesh në […]

Lexo më shumë

(VIDEO) Policia vijon aksionin në rrugët e vendit, dhjetëra patenta të pezulluara dhe mijëra gjoba

(VIDEO) Policia vijon aksionin në rrugët e vendit, dhjetëra patenta të pezulluara dhe mijëra gjoba

Publikuar më 27.07.2021
Policia Rrugore iu bën apel shoferëve të respektojnë rregull...

Policia Rrugore iu bën apel shoferëve të respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor, që të arrijnë në destinacion të sigurt dhe me patentë në xhep. Ndërkohë vijojnë kontrollet parandaluese në zonat me risk të lartë për ngjarjet rrugore me pasoja të rënda për jetën dhe shëndetin e qytetarëve, me fokus shkeljet dhe mjetet që janë rrezik […]

Lexo më shumë

Policia njoftim zyrtar për aksionin te “Varri i Bamit”. Ja çfarë thuhet për incidentin me gazetarin

Policia njoftim zyrtar për aksionin te “Varri i Bamit”. Ja çfarë thuhet për incidentin me gazetarin

Publikuar më 27.07.2021
Policia e Tiranës ka zbardhur ngjarjen e mesditës së sotme, ...

Policia e Tiranës ka zbardhur ngjarjen e mesditës së sotme, ku një person nuk iu bind urdhërit për të ndaluar gjatë një aksioni antidrogë. Në njoftimin zyrtar thuhet se shërbimet e Policisë kanë ndaluar një automjet, për ta kontrolluar, por drejtuesi i automjetit nuk i është bindur urdhrit të punonjësve të Policisë për të hapur […]

Lexo më shumë

EMRI/ Kush është “trimi” që i iku Forcave Speciale dhe u arrestua pas 1 ore; nuk ishte vetëm në makinë (VIDEO-DETAJE)

EMRI/ Kush është “trimi” që i iku Forcave Speciale dhe u arrestua pas 1 ore; nuk ishte vetëm në makinë (VIDEO-DETAJE)

Publikuar më 27.07.2021
Personi që drejtonte mjetin tip Mercedes Benz C Class  ngjyr...

Personi që drejtonte mjetin tip Mercedes Benz C Class  ngjyrë e zezë me xhama të zinj, është Gazmir Cami. Burime bëjnë me dije se ai është një person i njohur në fushën e narkotikëve në vendin tonë. I arrestuar është dhe një person tjetër me mbiemrin Prenga, ndërsa vijon kërkimi për dy personat e tjerë […]

Lexo më shumë

Gjykata rrëzoi çështjen e Gërdecit në ngarkim të Mediut, kreu i SPAK për Zërin e Amerikës: Do i shkohet deri në fund

Gjykata rrëzoi çështjen e Gërdecit në ngarkim të Mediut, kreu i SPAK për Zërin e Amerikës: Do i shkohet deri në fund

Publikuar më 27.07.2021
Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme e Shkallës së parë për Korrup...

Në Shqipëri, Gjykata e Posaçme e Shkallës së parë për Korrupsionin dhe Krimin e organizuar rrëzoi sot kërkesën e Prokurorisë së posaçme, SPAK, për rihapjen e procesit gjyqësor ndaj ish Ministrit të Mbrojtjes Fatmir Mediu, lidhur me shpërthimin e ndodhur 13 vite me parë në një depo ushtarake në Gërdec. Si pasojë e shpërthimit, humbën […]

Lexo më shumë