×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shumë njerëz që vdesin nga COVID-19 e kanë virusin në zemrat e tyre

Tre të katërtat e njerëzve që vdiqën nga COVID-19 mbartnin virusin SARS-CoV-2 në zemrat e tyre, sipas studimit më të detajuar të indeve kardiake deri më tani. Ata njerëz gjithashtu kishin më shumë gjasa se pacientët pa probleme kardiake të përjetonin ritme jonormale të zemrës para se të vdisnin. Studimi ofron pasqyrë se si sëmundja mund të dëmtojë zemrën – dhe si mund të ndihmojnë trajtime të caktuara.

Gjetja “paraqet një pamje vërtet të bukur” të lidhjes midis virusit dhe problemeve të zemrës, thotë Joseph Maleszewski, patolog kardiovaskular në Klinikën Mayo i cili nuk ishte i përfshirë në studim.

Shkencëtarët kanë prova të shumta të dëmtimit të zemrës tek pacientët me COVID-19. Disa njerëz, për shembull, tregojnë nivele të ngritura të troponinave, molekula të lëshuara në gjak kur zemra dëmtohet. Të tjerët kanë përjetuar inflamacion të qeskës që rrethon zemrën – dhe inflamacion të vetë zemrës. Por ka qenë e paqartë nëse këto probleme janë shkaktuar nga virusi SARS-CoV-2 duke sulmuar zemrën drejtpërdrejt, ose dëmtimi është për shkak të një përgjigje imune tepër aktive.

Një pjesë e problemit është se studimet e mëparshme janë të përziera nëse SARS-CoV-2 mund të pushtojë indet e zemrës. Shumë që nuk e kanë gjetur virusin përdorin reaksion zinxhir të polimerazës në kohë reale (RT-PCR), thotë James Stone, patolog kardiovaskular në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts. RT-PCR punon duke zbuluar ARN virale në ind, pastaj duke bërë shumë kopje të ADN-së së saj. Sapo të ketë mjaft ADN, një molekulë e quajtur një etiketë fluoreshente mund të ngjitet në të dhe të shkëlqejë për të zbuluar praninë e saj. Por Stone thotë që indet e zemrës shpesh përpunohen dhe ruhen duke përdorur kimikate si parafina, të cilat mund të prishin ARN dhe të parandalojnë zbulimin që në fillim.

Kështu që ai dhe ekipi i tij përdorën një qasje tjetër: hibridizimi dhe profilizimi transkriptomik i NanoString. Ashtu si RT-PCR, këto teknika përdorin molekula të veçanta për t’u bashkangjitur dhe zbuluar pjesë të ARN virale, por ato e bëjnë këtë pa qenë e nevojshme të bëjnë më parë kopje të ADN-së. Qasja mund të identifikojë ARN virale edhe pasi të jetë copëtuar në copa më të vogla. Shkencëtarët gjithashtu analizuan rreth 1000 pjesë të indeve të zemrës – më shumë se 20 mostra nga secili prej 41 pacientëve që ata analizuan. Ky është dyfishi i numrit të mostrave për pacient në shumicën e studimeve, thotë Stone.

SARS-CoV-2 ishte i pranishëm në 30 nga zemrat, raporton ekipi në Patologjinë Moderne. Dhe vetëm ata pacientë përjetuan fibrilacione të reja atriale, ritme të shpejta dhe të çrregullta të zemrës, ose rrahje të hershme ose ekstra të zemrës, krahasuar me pacientët e tjerë në studim – një lidhje që Stone e quan “mjaft fenomenale”.

Akoma, është e paqartë nëse virusi sulmoi zemrën direkt në këto raste. Shumica e qelizave kardiake të infektuara ishin qeliza imune, të cilat SARS-CoV-2 mund të kishin pushtuar diku tjetër në trup përpara se të udhëtonin në zemër. Është gjithashtu e paqartë nëse virusi – dhe jo vetë qelizat imune – po shkakton probleme.

Pavarësisht, studimi mund të ndihmojë në shpjegimin pse steroidi ‘dexamethasone’ është kaq e dobishme për disa pacientë. Droga ishte një nga të parat që u gjet për të parandaluar vdekjet nga COVID-19. Zvogëlon inflamacionin, kështu që mund të ketë frenuar praninë e SARS-CoV-2 – që strehon qelizat imune në zemër, thotë Stone. Vetëm 50% e pacientëve të trajtuar me deksametazon kishin virusin në zemrat e tyre, krahasuar me 90% të pacientëve që nuk ishin në ilaç. Por krahasuar me provat e mëdha klinike, numri i pacientëve në këtë studim të ri është i vogël, duke e bërë të pamundur të thuash se një ilaç mbron zemrën më mirë se një tjetër, thotë Nicholas Hendren, mjek i kardiologjisë në Universitetin e Teksasit Qendra Mjekësore Jugperëndimore.

Maleszewski thotë se gjetjet e reja janë një thirrje për veprim. Shkencëtarët duhet të hetojnë më shumë indet kardiake, argumenton ai, jo vetëm për të parë se si COVID-19 vret pacientët, por për të kuptuar se si dëmton zemrat e atyre që mbijetojnë. Sëmundja mund, për shembull, të krijojë ind që mund të shkaktojë probleme kardiake poshtë vijës. Ne kemi filluar të kuptojmë se çfarë bën COVID-19 tek pacientët kur e kanë, thotë ai. “Ajo që nuk është e qartë është ajo që ndodh më vonë.”

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Deti Jon/ Balenat ushqejnë të vegjlit e tyre -imazhe mahnitëse të dronit

Deti Jon/ Balenat ushqejnë të vegjlit e tyre -imazhe mahnitëse të dronit

Publikuar më 08.05.2021
Para pamjes së detit mahnitës të Mesdheut, me hijet e perënd...

Para pamjes së detit mahnitës të Mesdheut, me hijet e perëndimit të diellit që zbukurojnë qiellin, një ngjarje e veçantë erdhi për të kornizuar peisazhin dhe për t’i dhënë publikut një imazh unik. Kur një tufë balenash u shfaqën papritur duke dashur të shëtisnin në ujërat e detit Jon, kamerat e Institutit të Kërkimit Ketologjik […]

Lexo më shumë

Arsyeja e pabesueshme pse seksi është më i miri në dhomën e hotelit

Arsyeja e pabesueshme pse seksi është më i miri në dhomën e hotelit

Publikuar më 08.05.2021
A e keni vërejtur se sa më i mirë është seksi gjatë verës? D...

A e keni vërejtur se sa më i mirë është seksi gjatë verës? Diçka ndodh kur jemi me pushime dhe fillon dëshira jonë për dashuri! Ndjesia e të shtrirëit pas një banje në çarçafët e bardhë të sapo larë të hotelit nuk krahasohet me asgjë. Por në fund të fundit, pse është seksi më i […]

Lexo më shumë

Koronavirusi/ Kush nuk ka nevojë të marrë dozën e dytë të vaksinës

Koronavirusi/ Kush nuk ka nevojë të marrë dozën e dytë të vaksinës

Publikuar më 08.05.2021
Një dozë e vetme e vaksinave COVID-19 të aprovuara deri më t...

Një dozë e vetme e vaksinave COVID-19 të aprovuara deri më tani mund të jetë e mjaftueshme për të siguruar imunitet për njerëzit tashmë të infektuar me koronavirus, duke eleminuar kështu nevojën për një dozë të dytë dhe duke ndihmuar në zgjerimin e stokut shumë të kufizuar të vaksinave, sipas një studimi nga Spitali Mount […]

Lexo më shumë

Studimi/ Burrat me hapa më të mëdhenj janë më të mirë në seks

Studimi/ Burrat me hapa më të mëdhenj janë më të mirë në seks

Publikuar më 08.05.2021
Sipas gjetjeve të një studimi të ri japonez, burrat që bëjnë...

Sipas gjetjeve të një studimi të ri japonez, burrat që bëjnë hapa të vegjël kanë 40 për qind më shumë të ngjarë të vuajnë nga impotenca sesa personat me hapa të gjatë. E gjitha vjen deri te forca e muskujve të tyre të legenit, me muskuj më të fortë që përmirësojnë aftësinë për të marrë […]

Lexo më shumë

Raketa kineze pritet të rrëzohet në Tokë këtë fundjavë, flet fizikanti i njohur, ja ku do bjerë!

Raketa kineze pritet të rrëzohet në Tokë këtë fundjavë, flet fizikanti i njohur, ja ku do bjerë!

Publikuar më 08.05.2021
Një raketë e madhe kineze që është jashtë kontrollit është v...

Një raketë e madhe kineze që është jashtë kontrollit është vendosur të godasë atmosferën e Tokës këtë fundjavë, duke sjellë një valë të fundit shqetësimi përpara se mbeturinat e saj të ndikojnë diku në Tokë. Raketa e Long March 5B, e cila është rreth 100 metra e gjatë dhe peshon 22 tonë, pritet të hyjë […]

Lexo më shumë

Pushime më të shtrenjta, çmimet e fluturimeve do të rriten në verë

Pushime më të shtrenjta, çmimet e fluturimeve do të rriten në verë

Publikuar më 08.05.2021
Çmimet për udhëtimet ndërkombëtare pritet të rriten këtë vit...

Çmimet për udhëtimet ndërkombëtare pritet të rriten këtë vit, për shkak të kërkesës së madhe dhe numrit më të ulët të avionëve në shërbim. Shefi ekzekutiv i booking.com, Glen Fogel tha për BBC se çmimet kanë nisur që tani të rriten. “Kërkesa është e madhe. Të gjithë duan të udhëtojnë, por ne duam që ta […]

Lexo më shumë

Shfaqet Kim Jong Un, paraqitja e rrallë në publik me gruan e tij “të zhdukur”

Shfaqet Kim Jong Un, paraqitja e rrallë në publik me gruan e tij “të zhdukur”

Publikuar më 07.05.2021
“Zonja e Parë” e Koresë së Veriut Ri Sol Yoo, e ...

“Zonja e Parë” e Koresë së Veriut Ri Sol Yoo, e cila shoqëroi Kim Jong Un në një shfaqje teatrale në Pyongyang, bëri një paraqitje të rrallë publike të mërkurën. Sipas medias shtetërore të regjimit, kjo është hera e tretë brenda një viti që gruaja e liderit të fuqishëm shfaqet në publik pas një mungese […]

Lexo më shumë

Komisioni Europian propozon ndalimin e shtesës ushqimore si ‘të pasigurt’ të lidhur me rrezikun e kancerit

Komisioni Europian propozon ndalimin e shtesës ushqimore si ‘të pasigurt’ të lidhur me rrezikun e kancerit

Publikuar më 07.05.2021
Komisioni Evropian do t’u propozojë vendeve anëtare të...

Komisioni Evropian do t’u propozojë vendeve anëtare tërheqjen e Dioksidit të Titanit (E171), një shtesë e zakonshme ushqimore, nga lista e bashkimit e aditivëve të ushqimit pasi u konsiderua e pasigurt nga Agjencia Evropiane e Sigurisë së Ushqimit (EFSA). Duke theksuar se përparësia e Komisionit është “shëndeti i qytetarëve të tij dhe siguria e ushqimit […]

Lexo më shumë