×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shuhet legjenda amerikane e filmit, ishte personi i parë i zi që fitoi çmimin Oscar

Ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare aktori Sidney Poitier. Vdekja e tij u konfirmua nga Ministri i Jashtëm i Bahamas, Fred Mitchell.

Poitier ishte aktori i parë afrikano-amerikan që fitoi një Oscar për aktorin më të mirë dhe ishte gjithashtu regjisor, shkrimtar dhe diplomat.

Sidney Poitier lindi në Miami, Florida, kur prindërit e tij po vizitonin Bahamianë. Poitier u rrit në Cat Caribbean dhe më pas u transferua në Miami, ku prindërit e tij, Reginald James Poitier dhe Evelyn Auden, udhëtuan për të shitur domate dhe produkte të tjera bujqësore në Cat Island.

Poitier lindi dy muaj para kohe dhe shpresat e foshnjës për mbijetesë ishin të pakta, kështu që prindërit e tij qëndruan në Shtetet e Bashkuara për tre muaj, të kujdeseshin për të. Kështu aktori mori automatikisht shtetësinë amerikane. Në moshën 10-vjeçare prindërit e tij u transferuan në Nassau në Bahamas dhe në moshën 15-vjeçare prindërit e dërguan në Miami për të jetuar me vëllain e tij.

Në moshën 17-vjeçare ai u transferua në Nju Jork ku punoi si shitës. Me ndihmën e një kamarieri hebre që ulej me të çdo natë, ai mësoi të lexonte një gazetë. Më vonë vendosi të regjistrohej në ushtrinë amerikane dhe kur u pushua nga puna iu nënshtrua një audicioni të suksesshëm, përmes të cilit u punësua në Teatrin Amerikan Negro.

Suksesi i aktorit vazhdoi në vitet 1960 dhe në vitin 1967 ai pati tre filma të suksesshëm: Në vapën e natës, Guess Who’s Coming to Dinner dhe Zotit tonë me dashuri (Zotit, me dashuri), që trajtonte çështjen e racizmit.

Aktori luajti gjithashtu në filmat: Xhungla e dërrasës së zezë (1955), I thyem lidhjet (Buza e qytetit, 1957), Kur i thyem zinxhirët (The Defiant Ones, 1958), Një rrush në diell (Një rrush i thatë, 1960) dhe Blind Angel (A Patch of Blue). Në vitin 1972 ai bëri debutimin e tij regjisorial me filmin Buck and the Preacher. Instituti Amerikan i Filmit e ka renditur atë në vendin e 22-të në listën e 25 yjeve më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Në vitin 2002, aktori u nderua me një Oskar Nderi nga Akademia Amerikane e Arteve dhe Shkencave të Filmit për arritjet e tij si artist por edhe si burrë dhe në vitin 2009 u nderua me Medaljen Presidenciale të Lirisë nga Presidenti i Shtetet e Bashkuara, Barack Obama. Që nga viti 1997 ai ishte ambasador në emër të Bahamas (prej nga erdhi dhe kaloi fëmijërinë e tij).

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Pas kontrollit të vilës nga FBI, ish-presidenti Trump pritet të merret në pyetje nga Prokurorja e Përgjithshme e New York-ut

Pas kontrollit të vilës nga FBI, ish-presidenti Trump pritet të merret në pyetje nga Prokurorja e Përgjithshme e New York-ut

Publikuar më 10.08.2022
Ish-Presidenti Donald Trump pritet të merret në pyetje nga P...

Ish-Presidenti Donald Trump pritet të merret në pyetje nga Prokurorja e Përgjithshme e New Yorkut, Letitia James të mërkurën, raporton CNN.  Veprimet e fundit të FBI-së me kontrollin e një prej vilave të ish-presidentit, duket se i kanë dhënë një  pikë kthese vendimtare një hetimi civil të nisur mbi praktikat e tij të biznesit. Është e […]

Lexo më shumë

Rama takohet me Erdoganin në Turqi: Biseduam për energjinë dhe ushqimin

Rama takohet me Erdoganin në Turqi: Biseduam për energjinë dhe ushqimin

Publikuar më 10.08.2022
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur pas takimit që ...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur pas takimit që e kishte në Ankara me presidentin e Turqisë Recep Taip Erdogan, me ftesën e këtij të fundit. Në atë takim është diskutuar për krizën energjetike dhe sigurimin e lëndëve të ushqimeve bazë. “Takim si gjithnjë vëllazëror me Presidentin Endogam dhe projekte konkrete për përballimin e […]

Lexo më shumë

Lulzim Peci, thirrje Albin Kurtit: Lejimi i shamive në shkolla godet në themel karakterin sekular të vendit tonë

Lulzim Peci, thirrje Albin Kurtit: Lejimi i shamive në shkolla godet në themel karakterin sekular të vendit tonë

Publikuar më 10.08.2022
Lulzim Peci, drejtor ekzekutiv i Institutit “KIPRED”, ka thë...

Lulzim Peci, drejtor ekzekutiv i Institutit “KIPRED”, ka thënë se fushata e nisur së fundmi që në shkolla të lejohet bartja e shamisë islame, ka për qëllim që të fusë islamin politik përmes institucioneve shtetërore. Peci, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se shpreson se Qeveria e Kosoves nuk do të bëjë një gabim madhor […]

Lexo më shumë

(LETRA) Gjyqtari i kërkon falje 27-vjeçares italo-shqiptare pasi u vetëvra në burg: Është edhe faji im, dështova me të

(LETRA) Gjyqtari i kërkon falje 27-vjeçares italo-shqiptare pasi u vetëvra në burg: Është edhe faji im, dështova me të

Publikuar më 10.08.2022
Donatella Hodo është kthyer në lajmin kryesor në Itali këto ...

Donatella Hodo është kthyer në lajmin kryesor në Itali këto ditët e fundit. 27-vjeçarja italo-shqiptare vrau veten në burg, pasi ishte dënuar për vjedhje. Ajo ishte e varur nga droga dhe gjashtë vitet e fundit të jetës së saj i kishte kaluar mes burgut dhe lirisë, pasi ishte ndaluar disa herë për vjedhje. Gjyqtari Vincenzo Semeraro, […]

Lexo më shumë

Erdogan përuron anijen e re të kërkimit të naftës: Në Mesdhe do të marrim atë që na takon

Erdogan përuron anijen e re të kërkimit të naftës: Në Mesdhe do të marrim atë që na takon

Publikuar më 10.08.2022
Pas dy vjetësh ndërprerjeje Turqia dërgon një anije shpimi p...

Pas dy vjetësh ndërprerjeje Turqia dërgon një anije shpimi për gaz në lindje të Mesdheut. Për presidentin Erdogan kjo është kaq e rëndësishme sa që ai udhëtoi enkas në Mersin në jug të Turqisë për të qenë i pranishëm. “Abdylhamid Han” do të kërkojë për gaz, derisa të gjejë, tha presidenti turk Recep Tayyip Erdogan […]

Lexo më shumë

Refuzoi vaksinën anti-COVID, polici shqiptar në SHBA përjashtohet nga detyra

Refuzoi vaksinën anti-COVID, polici shqiptar në SHBA përjashtohet nga detyra

Publikuar më 10.08.2022
Një polic shqiptar me banim në Nju Jork ka hapur një gjyq pa...

Një polic shqiptar me banim në Nju Jork ka hapur një gjyq pasi e pushuan nga puna për shkak të besimit fetar. Marjel Kola po jetonte ëndrrën amerikane. Pasi ndoqi kolegjin në Itali, ai emigroi në Shtetet e Bashkuara në moshën 22-vjeçare. Ai iu bashkua Departamentit të Policisë së Nju Jorkut në moshën 33-vjeçare. Ai […]

Lexo më shumë

Në një verë surreale, Kievi përshtatet me normalitetin e ri të kohës së luftës

Në një verë surreale, Kievi përshtatet me normalitetin e ri të kohës së luftës

Publikuar më 09.08.2022
Në një bar në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, të hënën në mbrë...

Në një bar në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, të hënën në mbrëmje, drejtuesi i një shfaqjeje komedi të drejtpërdrejtë thotë: “Ne tregojmë shaka dhe ju qeshni, është kaq e thjeshtë”. Dhe për pak kohë, në dhomën plot me njerëz me gota birre, duket kaq e thjeshtë – derisa një nga aktorët e humorit thotë një […]

Lexo më shumë

Rritet tensioni mes vendeve, ministri turk: Me lejen e Zotit, do ta marrim me not ishullin grek

Rritet tensioni mes vendeve, ministri turk: Me lejen e Zotit, do ta marrim me not ishullin grek

Publikuar më 09.08.2022
Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, ka rritur edhe më sh...

Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, ka rritur edhe më shumë tensionet mes Greqisë dhe Turqisë, pak para nisjes së platformës së re të shpimit “ Abdul Hamid Khan ” në Mesdhe. Duke folur në konferencën e ambasadorëve turq të mbajtur në Ankara, ai iu referua sërish ishullit Kastellorizos , duke theksuar se është 580 kilometra […]

Lexo më shumë