×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shtyrja e dytë e kësteve të kredisë nuk vlen për të gjithë, 30 mijë klientë duhet të paguajnë në qershor

Shtyrja me tre muaj të tjerë e kësteve të kredive nuk do të jetë e mundur për të gjithë ata që kanë marrë një mikrokredi nga institucionet financiare jo bankare.

Ata duhet të rifillojnë të paguajnë këstet që në qershor dhe sipas të dhënave të mëparshme, mikrofinanca ka pasur 30 mijë kërkesa për shtyrje.

Sakaq, Shoqata Shqiptare e Mikrofinancës ka njoftuar klientët që institucionet e mikrofinancës nuk janë të përfshira në udhëzimin e Bankës së Shqipërisë për shtyrjen e dytë të kësteve të kredive.

“Thënë kjo, i ftojmë gjithë klientët që të rifillojnë pagesat e kësteve pranë sporteleve të institucioneve ose nëpërmjet kanaleve alternative të pagesave dhe rrjeteve të agjentëve. Dëshirojmë të sigurojmë klientët tanë që u jemi gjendur dhe do t’u gjendemi gjithmonë afër në këtë situatë të vështirë. Brenda mundësive dhe kapaciteteve tona, do të shqyrtojmë rasti pas rasti kërkesat për shtyrje të kredive për klientët që ndodhen në vështirësi, për t’u dhënë asistencën e nevojshme. Dera e mikrofinancës mbetet e hapur për fermerët, bizneset e vogla dhe individët, qofshin këta klientë ekzistues apo potencialë, me qëllim kalimin së bashku të kësaj sprove ekonomiko-financiare të krijuar nga pandemia COVID-19”, thuhet në njoftim.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rregullore e re/ Tregtia e gazit, gjoba në varësi të dëmit, 10% më shumë në rast përsëritjeje

Rregullore e re/ Tregtia e gazit, gjoba në varësi të dëmit, 10% më shumë në rast përsëritjeje

Publikuar më 03.07.2020
Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka përcaktuar rreg...

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka përcaktuar rregullat që do të ndjekë Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial për vendosjen e gjobave për të licencuarit në sektorin e gazit natyror, si dhe për subjektet që ndërtojnë dhe operojnë linja direkte, në rastet e shkeljeve të rregullave teknike. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka përcaktuar rregullat që […]

Lexo më shumë

Albpetrol hap ankandin e katërt, në shitje 48 mijë ton naftë

Albpetrol hap ankandin e katërt, në shitje 48 mijë ton naftë

Publikuar më 03.07.2020
Albpetrol, kompania publike e nxjerrjes dhe prodhimit të naf...

Albpetrol, kompania publike e nxjerrjes dhe prodhimit të naftës ka shpallur një ankand të ri për shitjen e 48 mijë tonëve naftë. Ky është ankandi i katërt që hapet nga Albpetrol për sasi naftë bruto pas atij të janarit me 31 mijë ton,  atij të marsit me 117 mijë ton dhe qershorit me 48 mijë […]

Lexo më shumë

Amnistia e shtëpive/ Afat deri në fundvit për aplikimet, kur pritet miratimi

Amnistia e shtëpive/ Afat deri në fundvit për aplikimet, kur pritet miratimi

Publikuar më 03.07.2020
Shtyhet deri në fund të vitit amnistia për rivlerësimin e sh...

Shtyhet deri në fund të vitit amnistia për rivlerësimin e shtëpive përkundrejt një detyrimi tatimor 3 për qind. Nisma ligjore për shtyrjen e afatit është depozituar në muajin qershor në Kuvend dhe pritet të zyrtarizohet brenda këtij muaji. “BIRN” shkruan se qeveria shqiptare ka marrë një numër relativisht të ulët aplikimesh për rivlerësim pronash për […]

Lexo më shumë

Tërmeti/ Nënshkruhet marrëveshja me Turqinë për ndërtimin e 522 banesave në Laç

Tërmeti/ Nënshkruhet marrëveshja me Turqinë për ndërtimin e 522 banesave në Laç

Publikuar më 03.07.2020
Arben Ahmetaj, Ministri i Rindërtimit së bashku me Ministrin...

Arben Ahmetaj, Ministri i Rindërtimit së bashku me Ministrin turk të Urbanizimit kanë nënshkruar kontratën për projektin e ndërtimit të 522 banesave në Laç që janë dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit. Këtë lajm e ka bërë të ditur Arben Ahmetaj me anë të një postimi në rrjetin social në të cilin shkruan se hapi […]

Lexo më shumë

Kadastra Shqiptare: Prona do të shkojë tek i zoti me dokumenta ligjore

Kadastra Shqiptare: Prona do të shkojë tek i zoti me dokumenta ligjore

Publikuar më 03.07.2020
Kadastra Shqiptare ka nisur procesin e regjistrimit fillesta...

Kadastra Shqiptare ka nisur procesin e regjistrimit fillestar të pronave prej gati një muaji, në 8 zona kadastrale të Bregdetit: Palasë, Gjilekë, Dhërmi, Himarë, Vuno, Ilias, Nivicë, Lukovë. Në një njoftimn për shtyp Kadastra Shqiptare njoftoi se procesi po ecën me ritme normale dhe punonjësit po trokasin në çdo derë, po takojnë çdo kryefamiljar dhe […]

Lexo më shumë

Projektligji për mjetet e lundrimit/ Leje online, procedura të reja për monitorimin dhe gjoba

Projektligji për mjetet e lundrimit/ Leje online, procedura të reja për monitorimin dhe gjoba

Publikuar më 03.07.2020
Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka nisur konsultim...

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka nisur konsultimin për ndryshimet në ligjin për regjistrimin e mjeteve lundruese me motor mbi 30 kw ose 40.8 kf, me tonazh nën 150 GT. Me ligjin që ekziston, pronarët duhet të marrin leje nga policia kufitare me shkrim, ndërsa me ndryshimet e ligjit do të merret leje në mënyrë […]

Lexo më shumë

Pastrim parash nga zyrat e këmbit valutor, 7 agjencive u hiqet licenca dhe 4 e mbyllën vetë aktivitetin

Pastrim parash nga zyrat e këmbit valutor, 7 agjencive u hiqet licenca dhe 4 e mbyllën vetë aktivitetin

Publikuar më 03.07.2020
Në raportin vjetor të Mbikëqyrjes për vitin 2019, Banka e Sh...

Në raportin vjetor të Mbikëqyrjes për vitin 2019, Banka e Shqipërisë pohon se tregu i këmbimeve ka qenë dinamik dhe me një kontroll të thelluar në 97 agjenci, 31 prej tyre kanë rezultuar problematike në drejtim të Parandalimit të Pastrimit të Parave. Për këtë arsye, për 31 prej tyre u morën masa për mangësitë e […]

Lexo më shumë

“Është dyfishuar çmimi i biletës”, Shoqata e Transportit Publik: Disa operatorë po rrezikojnë shëndetin e qytetarëve

“Është dyfishuar çmimi i biletës”, Shoqata e Transportit Publik: Disa operatorë po rrezikojnë shëndetin e qytetarëve

Publikuar më 02.07.2020
Situata e vështirë për qytetarët vijon, përplasje mes Shoqat...

Situata e vështirë për qytetarët vijon, përplasje mes Shoqatës dhe Operatorëve, dyfishim çmimesh. Unioni bën thirrje autoriteteve për kontrolle dhe deklaron pamundësinë për të operuar në shërbim në këto kushte.   Briselda Hoxha Përtej vendimeve të marra nga qeveria për rifillimin e transportit, Shoqata e Transportit Publik ka kundërshtuar të rifillojë punën pa u plotësuar […]

Lexo më shumë