Shtëpia e Bardhë tregon arsyet kundër “impeachment”

Shtëpia e Bardhë ka refuzuar zyrtarisht të bashkëpunojë me hetimin e fajësimit kundër Presidentit Donald Trump. Në një letër të dërguar drejtuesve demokratë Shtëpia e Bardhë e refuzon këtë proces si të pavlefshme jo kushtetues.

Erjon Dervishi

Shtëpia e Bardhë ka bërë publike arsyet se pse nuk duhet të bashkëpunojë me demokratët për çështjen e impeachment. Nga arsyeja e bërë publike nga ana e Pat Cipollone, Këshilltar i Presidentit Donald Trump, theksohet se, ky proces i nisur nga Partia Demokratike është jo kushtetuese. Tre komitetet e Dhomës të udhëhequra nga Demokratët po hetojnë Z. Trump. Hetimi është duke u përpjekur të zbulojë nëse presidenti ka anuluar ndihmën për Ukrainën për ti përdorur ato në hetimin ndaj Joe Biden, i cili po kandidon për nominimin presidencial të Partisë Demokratike. Letra e Shtëpisë së Bardhë vjen disa orë pasi administrata Trump bllokoi ambasadorin amerikan në Bashkimin Europian që të paraqitej para një hetimi të kongresit për impeachment.

Çfarë thotë letra?

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë Pat Cipollone i ka dërguar një letre me tetë faqe kryetarit demokrat të Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, dhe tre kryetarëve të komiteteve të udhëhequra nga Partia Demokratike. Përkatësisht, Eliot Engle, kryetari i Komitetit për Cështje me Jashtë të Senatit Amerikan, Adam Schiff, Komiteti i Përhershëm i Inteligjencës, Elijah Cummings, Komiteti për Reformat në Washington. Ai akuzoi liderët për ngritjen e një hetimi që “shkel drejtësinë themelore dhe procesin e duhur të mandatuar me kushtetutë”. Letra insistonte se, për shkak se demokratët nuk kishin shumicën e votave për fillimin e procedurave të impeachment në Dhomën e Përfaqësuesve, hetimi ishte “i pavlefshëm dhe jo kushtetues”. Letra akuzonte gjithashtu Demokratët se po përpiqeshin të ndryshonin rezultatin e zgjedhjeve të viti 2016, dhe “privojnë popullin amerikan nga Presidenti që ata e kanë zgjedhur lirshëm”. “Për të përmbushur detyrat e tij ndaj popullit amerikan … Presidenti Trump dhe administrata e tij nuk mund të marrin pjesë në hetimin tuaj, i cili është edhe antikushtetues në këto rrethana”. Si përgjigje, zonja Pelosi e quajti letrën “dukshëm të gabuar” dhe akuzoi zotin Trump se po përpiqej të “normalizonte paligjshmërinë”. “Z. President, ju nuk jeni mbi ligjin. Do të mbani përgjegjësi.”

Cila është e reja e fundit në lidhje me hetimin?

Letra e Z. Cipollone vjen disa orë pasi Shtëpia e Bardhë bllokoi Gordon Sondland, ambasadorin amerikan në BE, të flasë me tre komitetet demokratike pas dyerve të mbyllura. Mesazhet me tekst të publikuara javën e kaluar tregojnë se Z. Sondland diskutoi përpjekjet për të bërë presion ndaj Ukrainës mbi Z. Biden me diplomatët e tjerë amerikanë. Avokati i tij Robert Luskin tha që Z. Sondland ishte “zhgënjyer thellësisht” pasi ai kishte udhëtuar në Uashington nga Brukseli në mënyrë që të përgatitej për paraqitjen e tij. “Ambasadori Sondland beson fuqimisht se ai ka vepruar në çdo kohë në interesin më të mirë të Shteteve të Bashkuara, dhe ai është i gatshëm t’i përgjigjet pyetjeve të Komitetit plotësisht dhe me vërtetësi”, thuhet në deklaratë. Në një shkrim në Twitter, presidenti Trump tha se, Z. Sondland do të paraqitej para një “gjykate kangur”. Por kryetari i komitetit të inteligjencës së Dhomës, Adam Schiff u tha gazetarëve se i dërguari kishte mesazhe me tekst ose email “thellësisht të rëndësishëm” për hetimin e një pajisje personale. Ai tha se ato komunikime ishin kaluar në Departamentin e Shtetit, i cili po i ndalonte ato. “Mos arritja e këtij dëshmitari,” shtoi Demokrati nga Kalifornia, “se dështimi për të prodhuar këto dokumente, ne e konsiderojmë ende dëshmi shtesë e të forta të pengimit të funksioneve kushtetuese të Kongresit.”

Pse ekziston një hetim për fajësim?

Hetimi i udhëhequr nga demokratët po kërkon të zbulojë nëse presidenti mbajti gati 400 milion dollarë në ndihmë për të bërë presion Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky për të ngritur një hetim mbi zotin Biden. Hunter, djali i Z. Biden, dikur ishte pjesë e një bordi të një kompanie të energjisë të Ukrainës. Z. Trump dhe mbështetësit e tij besojnë se Joe Biden e përdori pozicionin e tij si zv / president për të detyruar Ukrainën të pushonte hetimin në kompaninë që mund të ishte implikuar djali i tij.

Çfarë është Impeachment?

Impeachment është pjesa e parë – akuzat – e një procesi politik me dy faza, me të cilin Kongresi mund të largojë një president nga detyra. Nëse Dhoma e Përfaqësuesve voton për të miratuar nenet e fajësimit, Senati detyrohet të zhvillojë një gjykim. Një votim në Senat ka nevojë për një shumicë prej dy të tretave për të dënuar presidentin – nuk ka gjasa në këtë rast, duke pasur parasysh që partia e zotit Trump kontrollon Dhomën e Përfaqësuesve. Vetëm dy presidentë amerikanë në histori – Bill Klinton dhe Andrew Johnson – u fajësuan por as u dënua dhe as u larguan. Presidenti Nixon dha dorëheqjen përpara se të mund të fajësohej.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet