×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

SHQUP-i nuk është ‘shtëpia e lirisë’, por një pasuri publike e rrëmbyer

Arben Rrozhani

Sali Berisha ka thirrur protestë kombëtare pas dy ditësh për të kërkuar lirimin e selisë së PS-së nga Lulzim Basha dhe bashkëpunëtorët e tij. Vajtja e të rinjve të FRPD-së, retorika e ashpër me brava dhe shula, pamjet e masave të rritura të sigurisë nga administrata e PD-së dhe lejimi i hyrjes vetëm për kryetarin dhe pak të tjerë, janë pasqyrë e tensionit që rrezikon ta  kthejë godinën e SHQUP-it në një seli kryeministrie të sulmuar më 13-14 shtator 1998 e më pas nga Berisha, më 21 janar 2011 nga Rama dhe prej shkurtit 2019 nga Basha.

Sali Berisha e cilëson godinën e SHQUP-it si “shtëpia e lirisë” dhe që nuk mund të kthehet në bunker. Në një vend demokratik, SHQUP-i duhet të ishte vënë në sekuestro dhe rikthyer te të zotët dhe jo të aspirohej si shtëpi lirie, apo aset i partisë.

Godina aktuale e PD-së është një aset publik që u hoq nga inventari i pasurive shtetërore në ditët e fundit të qeverisjes së Berishës, në verën 2013, ishte pjesë e zullumeve dhe grabitjeve të fundit që iu bënë shqiptare nga administrata në ikje e tij, bashkë me koncesionet dhe kontratat që vazhdojnë të rrëmbejnë paranë publike, edhe pas tetë viteve.

Lirimi i saj dhe kthimi në inventarin e Ministrisë së Mbrojtjes, për qëllime publike, ishte njëri nga dhjetëra premtimet elektorale të pambajtura të PS-së së Edi Ramës në vitin 2013, duke amnistuar kështu njërin prej qindra krimeve ekonomike të Berishës ndaj pronës publike, që pasuesi i tij i çoi në një nivel edhe më të lartë, zhvatjeje dhe grabitje, për interesin e tij dhe të disa njerëzve rrotull, njëlloj si paraardhësi.

Historikisht PD-ja ka patur shtëpi lirie vetëm një ambient te ish-godina 15 në qytetin “Studenti”, ku u vendos themelimi i PD-së në dhjetor 1990. Ishte një ambient i varfër studentësh që kishin dalë në protestë kundër diktaturës komuniste, por i pasur me ideale, dëshirë për liri dhe demokraci.

Sali Berisha thotë se ka shumicën e anëtarësisë së partisë dhe qindra mijëra shqiptarë me vete. Nëse kjo është e vërtetë, ai nuk do ta ketë të vështirë që të ngrejë shtëpinë e lirisë në çdo vend dhe në çdo kohë, sepse ka rrëmbyer pasuri dhe asete publike pa fund.

Nëse beteja e tij do të jetë vetëm SHQUP-i, Berisha do të kërkojë të marrë vetëm një godinë, por jo të krijojë atë që premton ditë-natë: shtëpinë e lirisë për të gjithë shqiptarët.

 

    

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Era i çoi kamardaret larg bregut të Shëngjinit, shpëtohen 3 të mitur dhe 45-vjeçari

Era i çoi kamardaret larg bregut të Shëngjinit, shpëtohen 3 të mitur dhe 45-vjeçari

Publikuar më 10.08.2022
Policia Kufitare Shëngjin tha se u erdhi në ndihmë 4 pushues...

Policia Kufitare Shëngjin tha se u erdhi në ndihmë 4 pushuesve ( 3 prej tyre të mitur) që rrezikuan të mbyteshin në det, pasi ishin larguar me komardare rreth 1 milje larg bregut dhe nuk po ktheheshin dot në breg. Sipas njoftimit, gjatë patrullimit të zonës së plazhit, me qëllim garantimin e një sezoni turistik […]

Lexo më shumë

Pas kontrollit të vilës nga FBI, ish-presidenti Trump pritet të merret në pyetje nga Prokurorja e Përgjithshme e New York-ut

Pas kontrollit të vilës nga FBI, ish-presidenti Trump pritet të merret në pyetje nga Prokurorja e Përgjithshme e New York-ut

Publikuar më 10.08.2022
Ish-Presidenti Donald Trump pritet të merret në pyetje nga P...

Ish-Presidenti Donald Trump pritet të merret në pyetje nga Prokurorja e Përgjithshme e New Yorkut, Letitia James të mërkurën, raporton CNN.  Veprimet e fundit të FBI-së me kontrollin e një prej vilave të ish-presidentit, duket se i kanë dhënë një  pikë kthese vendimtare një hetimi civil të nisur mbi praktikat e tij të biznesit. Është e […]

Lexo më shumë

Rama takohet me Erdoganin në Turqi: Biseduam për energjinë dhe ushqimin

Rama takohet me Erdoganin në Turqi: Biseduam për energjinë dhe ushqimin

Publikuar më 10.08.2022
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur pas takimit që ...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka folur pas takimit që e kishte në Ankara me presidentin e Turqisë Recep Taip Erdogan, me ftesën e këtij të fundit. Në atë takim është diskutuar për krizën energjetike dhe sigurimin e lëndëve të ushqimeve bazë. “Takim si gjithnjë vëllazëror me Presidentin Endogam dhe projekte konkrete për përballimin e […]

Lexo më shumë

Shqipëria i lufton zjarret me pajisje 50-vjeçare

Shqipëria i lufton zjarret me pajisje 50-vjeçare

Publikuar më 10.08.2022
Zjarret vazhdojnë të përpijnë qindra hektarë pyje në Shqipër...

Zjarret vazhdojnë të përpijnë qindra hektarë pyje në Shqipëri, duke rrezikuar edhe zonat e banuara dhe tokat bujqësore. Rritja e temperaturave në muajin gusht po shoqërohet edhe me shtimin e vatrave të zjarrit në sipërfaqet pyjore dhe ato me shkurre të Shqipërisë. Njëzet e tetë vatra zjarri janë raportuar gjatë 24 orëve të fundit, prej […]

Lexo më shumë

Ka 10 vite që nuk mbaron, kredi tjetër 49 mln dollarë për rrugën e ‘florinjtë’ Qukës-Qafë Plloçë

Ka 10 vite që nuk mbaron, kredi tjetër 49 mln dollarë për rrugën e ‘florinjtë’ Qukës-Qafë Plloçë

Publikuar më 10.08.2022
Është nënshkruar marrëveshja e huasë mes qeverisë shqiptare ...

Është nënshkruar marrëveshja e huasë mes qeverisë shqiptare dhe Fondit Arab të Zhvillimit për përfundimin e plotë të rrugës Qukës-Qafë Plloçë. Kredi do të jetë 49 mln dollarë, ndërsa më herët janë dhënë edhe 25 milionë dollarë. Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj tha se kredia ishte me kushte të favorshme, duke pasur paraysh që bota […]

Lexo më shumë

Lulzim Peci, thirrje Albin Kurtit: Lejimi i shamive në shkolla godet në themel karakterin sekular të vendit tonë

Lulzim Peci, thirrje Albin Kurtit: Lejimi i shamive në shkolla godet në themel karakterin sekular të vendit tonë

Publikuar më 10.08.2022
Lulzim Peci, drejtor ekzekutiv i Institutit “KIPRED”, ka thë...

Lulzim Peci, drejtor ekzekutiv i Institutit “KIPRED”, ka thënë se fushata e nisur së fundmi që në shkolla të lejohet bartja e shamisë islame, ka për qëllim që të fusë islamin politik përmes institucioneve shtetërore. Peci, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se shpreson se Qeveria e Kosoves nuk do të bëjë një gabim madhor […]

Lexo më shumë

Rruga Kombinat-Plepa, e harruar nga qeveritë prej 20 vitesh

Rruga Kombinat-Plepa, e harruar nga qeveritë prej 20 vitesh

Publikuar më 10.08.2022
Kjo është rruga e vjetër Tiranë –Plepa, e njohur si Rruga e ...

Kjo është rruga e vjetër Tiranë –Plepa, e njohur si Rruga e Ndroqit. E gjatë rreth 28 kilometra dhe në një kohë normale, të merr më shumë se 50 minuta udhëtim. Koha shtohet në ditët e dimrit kryesisht, kur shirat përkeqësojnë situatën. Kanë kaluar më shumë se rreth 20 vjet, dhe në këtë aks, ndër […]

Lexo më shumë

U sugjeroi myslimanëve taliatele me mish derri për iftar, moderatorja anulon ribotimin e librit me receta gatimi: U shtrenjtua printimi, çmimi dyfishohet

U sugjeroi myslimanëve taliatele me mish derri për iftar, moderatorja anulon ribotimin e librit me receta gatimi: U shtrenjtua printimi, çmimi dyfishohet

Publikuar më 10.08.2022
Moderatorja Arbana Osmani, që bën edhe libra me receta gatim...

Moderatorja Arbana Osmani, që bën edhe libra me receta gatimi, njoftoi fansat se nuk do ta ribotojë librin, sepse janë rritur çmimet e printimit. Përmes një postimi në Instagram, Arbana ka njoftuar se ka vendosur mos ta ribotojë për shkak se është rritur çmimi i lëndës së parë dhe rrjedhimisht dhe çmimi i librit dyfishohet. […]

Lexo më shumë