×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shqiptarët, “të refuzuarit” e Europës, vetëm 5% të aplikimeve për azil u jepet statusi i mbrojtjes, Franca më “bujare”

Ndonëse shqiptarët janë të parët në rajon sa i përket kërkesave për azil dhe të dytët në botë në raport me popullsinë, shtetet e Europës hezitojnë që t’u japin atyre statusin e azilantit.

Si një vend që synon të integrohet në Europë dhe që nuk ka konflikte civile, apo luftë, azilantët shqiptarë në pjesën më të madhe refuzohen të marrin statusin.

Sipas të dhënave të publikuara nga Eurostat, vetëm 5% e aplikimeve nga azilantët shqiptarë marrin përgjigje pozitive, ndër më të ulëtat në Europë, së bashku me Gjeorgjinë dhe Kolumbinë.

E njëjta përqindje është dhe për vendimet finale, apo ato të apeluara.

Nga 480 vendime pozitive që u dhanë për azilantët shqiptarë në 2020-n, 310 ishin në Francë dhe 120 në Itali. Gjermania ka dhënë vetëm 10 të tilla dhe Irlanda 15. Zvicra ka akorduar 10 të tilla.

Një vit më parë në 2019-n, u morën 1050 vendime, 80% e të cilave nga Franca.

Statusi i azilantit në Europë

Në vitin 2020, Shtetet Anëtare të BE-së u dhanë statusin e mbrojtjes 281 000 azilkërkuesve nga e gjithë bota, me rënie me 5% krahasuar me 2019 (295 600), raporton Eurostat.

Ndër azilkërkuesit, të cilëve iu dha statusi i mbrojtjes në vitin 2020 në BE, 127 700 persona morën statusin e refugjatit (45% e të gjitha vendimeve pozitive), 80 700 iu dha mbrojtje humanitare (29%) dhe 72 600 mbrojtje plotësuese (26%) .

Numri më i lartë i personave që morën statusin e mbrojtjes u regjistrua në Gjermani (98 000 ose 35% të totalit të BE), përpara Spanjës (51 200 ose 18%), Greqisë (35 800 ose 13%), Francës (29 400 ose 10%) dhe Italia (21 300 ose 8%). Këto pesë shtete anëtare llogaritën së bashku për mbi 80% të të gjitha granteve të mbrojtjes të lëshuara në BE në vitin 2020.

Grupi më i madh i përfituesve të statusit të mbrojtjes në BE në vitin 2020 ishin sirianët (74 700 ose 27% e numrit të përgjithshëm të personave që u është dhënë statusi i mbrojtjes në BE), duke vazhduar trendin e vërejtur që nga viti 2012. Midis qytetarëve sirianë të cilëve u është dhënë statusi i mbrojtjes në BE, 60% morën statusin e mbrojtjes në Gjermani.

Venezuelianët (47 100 ose 17% e totalit të BE-së) renditën të dytët dhe 96% të aplikimeve të Venezuelës iu dha statusi i mbrojtjes në Spanjë.

Afganët (42 200 ose 15%) ishin shtetësia e tretë kryesore që përfitoi statusin e mbrojtjes. 35% e afganëve që morën statusin e mbrojtjes u regjistruan në Gjermani.

41% e aplikimeve morën statusin e mbrojtjes

Në vitin 2020, 521 000 vendime të shkallës së parë mbi kërkesat e azilit u morën në Shtetet Anëtare të BE-së dhe 232 800 vendime të tjera përfundimtare pas një apeli ose rishikimi. Vendimet e marra në shkallën e parë rezultuan në 211 800 vendime të statusit të mbrojtjes, ndërsa 69 200 persona të tjerë morën statusin e mbrojtjes si rezultat i apelimit ose rishikimit.

Shkalla e njohjes në nivelin e BE-së, d.m.th. pjesa e të gjitha vendimeve pozitive midis numrit të përgjithshëm të vendimeve, ishte 41% për vendimet e shkallës së parë. Për vendimet përfundimtare në apel ose rishikim, niveli i njohjes ishte 30%. Këto norma përfshijnë si statusin ndërkombëtar (d.m.th. statusin e refugjatit dhe mbrojtjen plotësuese) dhe atë të mbrojtjes kombëtare (mbrojtja humanitare bazuar në legjislacionin kombëtar).

Ndër njëzet shtetësitë kryesore që morën vendime të shkallës së parë në vitin 2020, Venezuelët (95%), Sirianët (85%) dhe Eritreanët (81%) kishin normat më të larta të njohjes, ndërsa Kolumbianët (2%), Gjeorgjianët (4%) dhe Shqiptarët (5%) kishin nivelin më të ulët, raporton Eurostat./Monitor

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Divorcet, Shqipëria dhe Serbia kryesojnë në rajon

Divorcet, Shqipëria dhe Serbia kryesojnë në rajon

Publikuar më 09.05.2021
Më shumë se një e katërta e martesave përfunduan në divorc n...

Më shumë se një e katërta e martesave përfunduan në divorc në vitin 2019 (26.1 divorce për 100 martesa nga 21 vitin e mëparshëm), duke shënuar një nivel rekord dhe rritje të ndjeshme në raport me 1990-n, kur ky tregues ishte vetëm 9.2 divorce. Ndonëse në rritje në raport me vitet e mëparshme, divorcet ende […]

Lexo më shumë

Si kurrë më parë, në 24 orë nuk është paraqitur asnjë pacient me Covid-19 në Urgjencë

Si kurrë më parë, në 24 orë nuk është paraqitur asnjë pacient me Covid-19 në Urgjencë

Publikuar më 08.05.2021
Mjeku infeksionit Tritan Kalo, deklaroi se për herë të parë ...

Mjeku infeksionit Tritan Kalo, deklaroi se për herë të parë në 24 orë nuk është paraqitur asnjë i sëmurë me Covid-19 në Shërbimin e Urgjencës së Sëmundjeve Infektive. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social ‘Facebook’, mjeku shkruan se Shqipëria duket se po e fiton këtë betejë me flamën mbarëbotërore. Ndërkaq sqaron se për të folur me siguri është shumë […]

Lexo më shumë

Vijon tkurrja e popullsisë së Shqipërisë, edhe në kulmin e pandemisë u larguan mijëra shqiptarë

Vijon tkurrja e popullsisë së Shqipërisë, edhe në kulmin e pandemisë u larguan mijëra shqiptarë

Publikuar më 07.05.2021
Rritja e vdekshmërisë si pasojë e Covid-19, tendenca vijuese...

Rritja e vdekshmërisë si pasojë e Covid-19, tendenca vijuese e rënies së lindjeve dhe emigracioni (që gjithsesi ishte më i ulët për shkak të kufizimit të lëvizjeve) kanë përkeqësuar tendencën tkurrëse të popullsisë në vitin 2020. INSTAT bëri të ditur se popullsia e Shqipërisë në 1 Janar 2021 rezulton 2.829.741 banorë, duke pësuar një rënie […]

Lexo më shumë

Studimi i ekspertëve të Vjenës, rreth 500 mijë persona kanë emigruar nga Shqipëria gjatë 2010-2019

Studimi i ekspertëve të Vjenës, rreth 500 mijë persona kanë emigruar nga Shqipëria gjatë 2010-2019

Publikuar më 30.04.2021
Instituti për Studime Ekonomike Ndërkombëtare i Vjenës përll...

Instituti për Studime Ekonomike Ndërkombëtare i Vjenës përllogariti se nga viti 2010 deri në vitin 2019 janë larguar nga Shqipëria në emigracion rreth 499 mijë persona, në një raport të fundit për migracionin neto të Ballkanit Perëndimor. Ekspertët i morën të dhënat nga Eurostat për vendet e BE-së dhe nga vende jo anëtare të BE-së. […]

Lexo më shumë

“Vaksinat kineze të skaduara?” Reagon ISHP: Kush hedh baltë, dëmton jetën e qytetarëve

“Vaksinat kineze të skaduara?” Reagon ISHP: Kush hedh baltë, dëmton jetën e qytetarëve

Publikuar më 24.04.2021
Instituti i Shëndeti Publik ka reaguar lidhur me denoncimet ...

Instituti i Shëndeti Publik ka reaguar lidhur me denoncimet e vazhdueshme sa i takon sigurisë së vaksinave të ardhura në vendin tonë. Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, ISHP e konsideron si përpjekje të dështuar për të dekurajuar qytetarët nga e vetmja zgjidhje për t’i dhënë fund pandemisë dhe t’iu rikthyer jetës normale. Ndër të […]

Lexo më shumë

Vdekshmëria në BE ulet ndjeshëm në shkurt, në kontrast në Shqipëri

Vdekshmëria në BE ulet ndjeshëm në shkurt, në kontrast në Shqipëri

Publikuar më 21.04.2021
Pasi arriti dy kulme të rëndësishme në pranverë dhe vjeshtë ...

Pasi arriti dy kulme të rëndësishme në pranverë dhe vjeshtë 2020, vdekshmëria e tepërt filloi të binte në dy muajt e parë të 2021 në Bashkimin Europian, raporton Eurostat, në përditësimin e fundit mujor të të dhënave të pasojave që ka dhënë Covid në Europë. Në janar vdekshmëria u rrit me 16% dhe në shkurt […]

Lexo më shumë

“Kemi patur raste të trombozës pas vaksinës”, Bino: Po verifikohen incidentet

“Kemi patur raste të trombozës pas vaksinës”, Bino: Po verifikohen incidentet

Publikuar më 20.04.2021
Si në shumë vende të tjera edhe në Shqipëri raportohen probl...

Si në shumë vende të tjera edhe në Shqipëri raportohen probleme të mpiksjes së gjakut pas marrjes së vaksinës. Ka qenë shefja e Sëmundjeve Infektive në Institutin e Shëndetit Publik Silva Bino, e cila gjatë prezantimit të një studimi në Akademinë e Shkencave tregoi se nuk kanë munguar problemet te personat e infektuar. Më tej […]

Lexo më shumë

Ulet sërish numri i rasteve të reja, në 24 orët e fundit humbën jetën 3 persona nga COVID-19 në Shqipëri

Ulet sërish numri i rasteve të reja, në 24 orët e fundit humbën jetën 3 persona nga COVID-19 në Shqipëri

Publikuar më 17.04.2021
Kjo e shtunë ka shënuar një tjetër rënie të numrit të rastev...

Kjo e shtunë ka shënuar një tjetër rënie të numrit të rasteve të reja dhe viktimave nga COVID-19 në vendin tonë. Autoritetet shëndetësore raportojnë për 3 humbje jete dhe 149 infektime të reja. 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Librazhdi, 1 qytetar nga Përmeti, të moshave 62 – 87 vjeç, nuk kanë arritur të […]

Lexo më shumë