×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shqipëria është e vetmja zgjedhje për pushime! 5 destinacionet turistike që nuk duhet t’i humbisni

Shqipëria na mbetet e vetmja zgjedhje për verën e këtij viti, ndaj nuk duhet ta humbisni si mundësi për t’u njohur me bukuritë e vendit. Blogerja e udhëtimeve, Delinda Muçollari sugjeron 5 destinacionet që duhet t’i vizitojmë patjetër këtë vit në Shqipëri.

Lorena Resulaj

Pandemia ndryshoi çdo plan që kishim thurur për verën e këtij viti, duke qenë se një pjesë e madhe kishin menduar që të udhëtonin larg e të zbulonin destinacione të reja nëpër botë. Por situata e kthyer mbrapsht në 360 gradë nuk na lejon të lëvizim askund tjetër veçse brenda kufijve tanë.

Duhet ta pranojmë se shqiptarët e njohin pak Shqipërinë, për shkak të shumë rrethanave, ndaj këtë mundësi mund ta shfrytëzojmë për të eksploruar bukuritë tona që janë të pafundme nga jugu në veri. Blogerja e njohur e udhëtimeve, Delinda Muçollari, zbulon për lexuesit e “Shekulli”-t 5 vendet që nuk duhet të humbisni në asnjë mënyrë nga Shqipëria. Si një person që ka udhëtuar në 35 shtete me kroçere dhe e njeh botën “në pëllëmbë të dorës”, duhet që sugjerimet e Delindës t’i fiksoni mirë dhe të mos ju shpëtojë asnjë nga vendet e mëposhtme pa vizituar nga Shqipëria.

Vlen për t’u theksuar se këto 5 destinacione janë mjaft ekonomike, jo vetëm që do t’i shijoni pafund pamjet mahnitëse të tyre, por edhe do të kaloni disa ditë relaksuese me fare pak para.

Kanionet e Osumit, Berat.

Filloni me një vizitë në kalanë e Beratit, Antipatrean e lashtë të shekullit V p.e.s, e pasi të keni eksploruar rrugicat e kalldrëmta të Mangalemit, nisni rrugën drejt pyjeve plot thesare të Skraparit. Më të guximshmit mund të bëjnë rafting në kanione apo edhe të ngjisin malin e Tomorrit, por të gjithë mund të vizitojnë fshatin e Bogovës, fshatrat rreth Çorovodës për të zbuluar shpellat dhe ujëvarat që fshihen nëpër pyje si Ujëvara e Bogovës, Shpella e Pirogoshit dhe Ura e vjetër e Kasabashit.

Liqenet e Dumresë, Elbasan

Dumreja e bekuar me liqene ka plot 86 të tillë që mund t’i gjeni pranë qytetit të Belshit, që tashmë është një atraksion turistik shumë i veçantë për fundjavën. Liqenet e Belshit, Seferanit, Merhojes, Cestijes e të tjerë mund të arrihen shumë lehtë me makinë, por një eksperiencë hiking ose me biçikleta do të ishte zgjidhja më e mirë për t’i soditur ato nga afër.

 

Kishat e Voskopojës, Korçë

Pak histori e këtij qyteti dikur shumë të rëndësishëm është zgjidhja e duhur e një fundjave në Juglindje. Bonus do të keni peizazhin e gjelbër të maleve voskopojare dhe tavernat më të mira të traditës korçare. Një mbrëmje në Pazarin e restauruar të Korçës nën tingujt e serenatave do të ishte mbyllja perfekte e ditës.

Rrënojat e Antigoneas, Gjirokastër

Nëse ke dëgjuar për Pirron e Epirin, me siguri nuk të ka shpëtuar historia unike e qytetit që ai ngriti për nder të bashkëshortes së tij të parë, Antigoneas, qytet i cili u shkatërrua nga ushtritë romake vetëm 1 shekull pas ndërtimit të tij. Pranë fshatit Asim Zeneli në Gjirokastër do të gjeni rrënojat e atij qyteti antik që do t’ju zgjojnë kureshtjen për të mësuar më shumë për paraardhësit tanë.

Lumi i Shalës, Shkodër

‘Tajlanda shqiptare’ e kanë quajtur turistët dhe është vërtet një perlë mes Alpeve shqiptare që duhet vizituar. Me një shpenzim shumë të vogël mund të bëni një udhëtim një ditor në këtë atraksion, ku pas lundrimit me varkë në liqenin e Komanit, do të zbuloni këtë oaz të natyrës. Nëse shkoni me makinat tuaja personale, kujtohuni të merrni çadra me vete për të kaluar natën, sepse një ditë nuk do t’ju mjaftojë të ngopeni me kaltërsinë e ujit dhe pyjet rrotull për t’u eksploruar.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Vit që bën diferencën/ Dyndje pushuesish nga Kosova drejt Shqipërisë, mbi 1 milion persona

Vit që bën diferencën/ Dyndje pushuesish nga Kosova drejt Shqipërisë, mbi 1 milion persona

Publikuar më 29.08.2020
Nga data 1 deri më 25 gusht, Shqipëra ka pritur rreth 830 mi...

Nga data 1 deri më 25 gusht, Shqipëra ka pritur rreth 830 mijë pushues, ndërsa vetëm mëngjesin e kësaj të shtune mbërritën 15 mijë shqiptarë të Kosovës. Për to, destinacionet mbeten plazhet e Durrësit dhe të Shëngjinit. Mirëpo, Zyra për Informim e Policisë së Kosovës bën me dije se në total përgjatë këtij sezoni turistik, […]

Lexo më shumë

Për amerikanët, Shqipëria renditet në vend të parë të sugjerimeve turistike

Për amerikanët, Shqipëria renditet në vend të parë të sugjerimeve turistike

Publikuar më 25.08.2020
Teksa udhëtimet turistike në vende të ndryshme të botës janë...

Teksa udhëtimet turistike në vende të ndryshme të botës janë tepër të vështira për shkak të masave të rrepta kundër përhapjes së koronavirusit, portali i njohur BestLife ka publikuar 13 destinacione mahnitëse që mund të vizitohen nga turistët amerikanë gjatë këtij sezoni. Surpriza është Shqipëria në vendin e parë. Rekomandimi kryesor i këtij portali janë […]

Lexo më shumë

Serbët pushtojnë bregdetin shqiptar/ Turistja tregon për eksperiencën këtu dhe arsyet pse erdhi në vendin tonë

Serbët pushtojnë bregdetin shqiptar/ Turistja tregon për eksperiencën këtu dhe arsyet pse erdhi në vendin tonë

Publikuar më 18.08.2020
Një dozë e madhe adrenaline iu dha Nevena Sunjevariç, vjeçe ...

Një dozë e madhe adrenaline iu dha Nevena Sunjevariç, vjeçe 30 nga Beogradi për të zgjedhur Shqipërinë për pushimet e saj verore. Gjatë sezonit të verës së vitit të kaluar, Nevena vizitoi vendet më të bukura në Shqipëri, dhe zbulon për “Blic” se si e kaloi verën në një vend që, siç thotë ajo, nuk […]

Lexo më shumë

Rënie me 70% të turistëve që kanë ardhur për pushime këtë vit në vendin tonë, sa shqiptarë po ikin në Antalia

Rënie me 70% të turistëve që kanë ardhur për pushime këtë vit në vendin tonë, sa shqiptarë po ikin në Antalia

Publikuar më 18.08.2020
Polakët, bjellorusët dhe ukrainasit janë turistët e vetëm që...

Polakët, bjellorusët dhe ukrainasit janë turistët e vetëm që po shijojnë diellin dhe bregdetin shqiptar këtë vit, por edhe shpresa më e madhe e hoteleve me standarde të larta për të shpëtuar çfarë të munden nga ky sezon veror. Vitin e kaluar në këtë kohë, në hotelet shqiptare kishte edhe nordikë, çekë, izraelitë, rusë, gjermanë […]

Lexo më shumë

Kjo është “parajsa” e alpeve shqiptare, ja fotografitë

Kjo është “parajsa” e alpeve shqiptare, ja fotografitë

Publikuar më 15.08.2020
Lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer  vitet e fun...

Lumi i Shalës në liqenin e Komanit është kthyer  vitet e fundit në një nga vendet më tërheqëse lumore të Alpeve Shqiptare si për turistët vendas edhe për ata të huaj. I cilësuar nga mediet e huaja si një  “parajsë e vogël”, lumi ai është padyshim destinacioni më i preferuar sidomos nga të rinjtë. Natyra […]

Lexo më shumë

Riviera shqiptare, blogu i njohur turistik tregon 15 plazhet më të mira në Shqipëri

Riviera shqiptare, blogu i njohur turistik tregon 15 plazhet më të mira në Shqipëri

Publikuar më 10.08.2020
Shqipëria është një vend që njihet për bukuritë e saj natyro...

Shqipëria është një vend që njihet për bukuritë e saj natyrore. Së fundmi, autori Krishna Teja në artikullin që ka publikuar për vendin tonë në blogun e njohur turistik, pickyourtrail.com ka renditur 15 plazhet që duhet të vizitohen në Shqipëri. Ai shkruan se vija bregdetare shqiptare ka plazhe shumë të bukura që duhet të vizitohen gjatë 2020. […]

Lexo më shumë

Eurostat rendit shtetet bregdetare të Europës, Shqipëria në përmirësim por mbetet nga fundi

Eurostat rendit shtetet bregdetare të Europës, Shqipëria në përmirësim por mbetet nga fundi

Publikuar më 04.08.2020
Në ditët e para të gushtit e gjithë Europa është dyndur drej...

Në ditët e para të gushtit e gjithë Europa është dyndur drejt plazheve, për të marrë rreze dielli dhe për të shuar vapën në ujërat e detit. Për shkak të kufizimeve nga pandemia, pjesa më e madhe i janë drejtuar zonave lokale, ndërsa shtetet që nuk kanë det po shkojnë drejt fqinjëve. Por, a e […]

Lexo më shumë

Numri i pushuesve për në Shqipëri përgjysmohet, COVID-19 “frikëson” qytetarët e Kosovës

Numri i pushuesve për në Shqipëri përgjysmohet, COVID-19 “frikëson” qytetarët e Kosovës

Publikuar më 16.07.2020
Qytetarët e Kosovës, destinacionin e tyre për të bërë pushim...

Qytetarët e Kosovës, destinacionin e tyre për të bërë pushimet e kanë Shqipërinë, një pjesë e madhe e tyre, sidomos këtë vit që nuk kanë mundësi zgjedhjeje. Mirëpo, frika nga përhapja e pandemisë së COVID-19 duket se i ka stepur pushuesit nga Kosova. Sipas të dhënave, krahasuar me vitin e kaluar, numri i pushuesve nga […]

Lexo më shumë