Shqipëria e lirë

Martin Henze

Shqipëria është një vend unik në shumë mënyra. Kushdo që e ka vizituar ndonjëherë shtetin e vogël të Ballkanit në Adriatik, mund ta konfirmojë këtë. Edhe vizitori plotësisht i paanshëm do të vërejë disa veçori në lidhje me këtë vend. Nëse udhëtoni nëpër zonat rurale të Shqipërisë, nuk do të gjeni vetëm natyrën e bukur që të lë pa frymë, por edhe një varfëri të hidhur. Nën udhëheqjen e Hoxhës, Shqipëria ishte në një pozicion të rrallë dhe të veçantë në Evropën e pasluftës. Si rezultat i mbretërimit të tij të gjatë, parajsa e punëtorëve që ai premtoi në Shqipëri rezultoi të ishte shteti i tretë më i varfër në botë. Pas përfundimit të diktaturës në fillim të viteve 1990, vendi u gjend në një zonë me ish-kolonitë më të varfra në Afrikë dhe Azi. Por trashëgimia e Hoxhës do të thotë shumë më tepër për vendin e tij. Si sundimtari i vetëm socialist në Evropë, ai arriti të izolohej nga të gjitha republikat e tjera popullore në botë gjatë Luftës së Ftohtë. Së pari, ai e largoi veten mbi fqinjët e tij jugosllavë për të dëshmuar besnikërinë e tij ndaj shokut Stalin. Pas vdekjes së Stalinit ai më pas u grind me pasardhësit e tij, u afrua me Kinën, vetëm që të mos hiqte dorë përsëri. Në kohën e vdekjes së Hoxhës, Shqipëria nuk kishte kontakte të rëndësishme me asnjë vend të botës. Kjo, gjithashtu, ishte ndoshta një nga arsyet e ndërtimit të çmendur të bunkerëve në vend. Kur diktatura socialiste gjithashtu mori fund në Shqipëri në fillim të viteve 1990, vendi ishte shkatërruar plotësisht dhe i izoluar ndërkombëtarisht. Për të dhënë vetëm një shembull të standardit shqiptar të jetesës dhe pabarazive të kohës: Në vitin 1990 nuk kishte as 2000 makina të regjistruara në të gjithë Shqipërinë, gjë që natyrisht nuk e ndaloi udhëheqjen socialiste të ndërtonte një bulevard të mrekullueshëm në kryeqytetin Tiranë, në mënyrë që bosët e partisë të mund të arrijnë me lehtësi vilat e tyre. Sot, 29 vjet më vonë, një situatë e ngjashme ndodh përsëri në Tiranë. Nën partinë qeverisëse, organizata pasardhëse e partisë komuniste e Hoxhës, Mustafa Rama (Edi Rama-shënim i redaksisë), PS, dhe përfaqësuesi i saj në Tiranë, Erion Veliaj, tani po japin shumë leje ndërtimi për ndërtesa madhështore, në vendin më të varfër të Evropës, një stadium të ri, teatri i vjetër historik do të prishet, prona me një vlerë prej rreth 240 milion eurosh po i jepet një konsorciumi miqësor, i cili si kthim do të ndërtojë një teatër të ri për rreth 11 milion euro. Njerëzit janë dëbuar nga shtëpitë e tyre pa shpronësime në Tiranë për të ndërtuar bulevardet. Nga ana tjetër, në Shqipëri furnizimi me ujë dhe furnizimi me energji elektrike është shumë i dobëta, korrupsioni, papunësia dhe uria e vërtetë karakterizojnë jetën e shumicës së shqiptarëve. Shqipëria po bëhet gjithnjë e më e izoluar. Nuk i plotëson kërkesat për të filluar bisedimet e pranimit në BE. Gjithçka të kujton për periudhën komuniste nën Hoxhën para vitit 1989. Nuk është çudi, partia në pushtet e Mustafa Ramës është pasardhësja e Hoxhës. Por ndryshim shumë serioz. Hoxha nuk do ta lejonte kurrë Shqipërinë të linte pas dore shtetin Narco. Që nga pushtimi i qeverisë Mustafa Rama në 2013, Shqipëria është bërë pikë qendrore e rrjetit për trafik ndërkombëtar të heroinës dhe kokainës nga Afganistani, Turqia dhe Amerika e Jugut në BE, me trafikimin e qenieve njerëzore dhe krimin në një shkallë të paparë. E ardhmja e kombit krenar shqiptar, duket shumë e zezë, shteti është në prag të falimentimit. Edhe Hoxha ndoshta do të “kthehej në varrin e tij”. Sundimi i ligjit dhe demokracia ishin zhvilluar në Shqipëri dhe shoqërinë civile demokratike të Shqipërisë në vitet 1990 dhe gjithmonë kanë qenë në një marrëdhënie të ndryshueshme tensioni. Pranvera e vitit 1993 ishte shumë e rëndësishme për Shqipërinë, zhvillimi i madh drejt Evropës, u miratua ligji për të drejtat themelore dhe të njeriut, Konventa e KB për të Drejtat e Njeriut dhe dispozitat e Aktit Përfundimtar KSBE – të drejtat e pakicave, u transferuan në ligjin shqiptar, marrjen e lirisë së vizave, krijimin e një kushtetute të lirë dhe demokratike, anëtarësimin në NATO dhe anëtarësimin e parashikuar në BE. Këto arritje të mëdha të popullit shqiptar, ky fillim i integrimit të Shqipërisë në shoqëritë civile të botës, tani është në diskutim në vitin 2019 dhe Shqipëria po përballet me falimentim ekonomik, kapitali më i rëndësishëm i kombit, ekonomia është e humbur, të rinjtë emigrojnë apo ikni nga vendi, kështu humbet e ardhmja e kombit shqiptar. Të dy parimet, sundimi i ligjit dhe demokracia, u gjetën së bashku deri në vitin 2013 në shërbim të idesë së lirisë, e cila është zhvilluar masivisht larg, nga zgjedhja e kryeministrit aktual Rama, sidomos pas zgjedhjeve manipuluese në 2017, që siç duket u realizua me mbështetjen e mafies, domethënë përmes formimit të një organizate kriminale, në Evropë flitet edhe për qeverinë mafioze të Mustafës Rama. Sipas shtypit ndërkombëtar, hetuesit shqiptarë dhe shërbimet ndërkombëtare të inteligjencës kanë në dispozicion të tyre regjistrime të tjera telefonike – të bëra nga hetuesit shqiptarë – të cilat dëshmojnë se partia qeverisëse e kryeministrit Mustafa Rama kishte një plan sistematik për të manipuluar zgjedhjet në vitin 2017. Sipas lajmeve, këto regjistrime të policisë dëshmojnë gjithashtu se: Kreu i qeverisë së Shqipërisë Mustafa Rama e dinte për këtë komplot zgjedhor, kështu që ai ishte pjesë e tij. Zyrtarë të lartë të qeverisë planifikuan manipulimin e zgjedhjeve dhe e zbatuan atë së bashku me drejtuesit vendorë nga partia, administrata shtetërore dhe mafia. Thirrjet telefonike të përgjuara nga policia dhe antimafia tregojnë gjithashtu pjesëmarrjen dhe bashkëpunimin e politikanëve më me ndikim. Përveç Kryeministrit Rama, Ministri i Brendshëm i atëhershëm Samir Tahiri akuzohet aktualisht si anëtar i mafies së drogës, po ashtu edhe Kryetari i Komisionit të Parlamentit për Çështjet Ligjore, Ulsi Manja, kreu i Komisionit të Sigurisë së Parlamentit, Xhemal Qefalia, etj. sekretari i Përgjithshëm dhe kreu i fraksioneve të Partisë Socialiste, Taulant Balla etj. Edhe pse hetuesit shqiptarë kanë njohur regjistrimet me vite, edhe pse gjithçka që mund të dëgjohet në kaseta dhe që ka ndodhur në të vërtetë është e ndëshkueshme sipas ligjit shqiptar, ende nuk është hapur asnjë procedurë kundër asnjë prej politikanëve, zyrtarëve dhe mafiozëve të dëgjuar në kaseta. Asnjë pohim nuk është bërë nga lideri i partisë në pushtet dhe kryeministri Rama se nuk kanë asnjë lidhje me formimin e një organizate kriminale. Përkundrazi, hetuesit që ishin në gjurmët e lidhjeve të qeverisë socialiste me mafian e drogës shkuan në burg pa akuzë ose nën arrest shtëpiak dhe ikën jashtë vendit. Disa prej rasteve tani u janë kaluar prokurorëve të vegjël, të cilët kanë pak përvojë në hetimin e strukturave mafioze, rezultatet janë të parashikueshme. Prandaj mund të supozohet se i gjithë sistemi politik do të shtypet në mënyrë strukturore, me përjashtim të partisë qeverisëse të Mustafa Ramës.

*Këshilltar Ekonomik pranë grupit parlamentar gjerman të CDU/CSU. Shqipëruar nga Erjon DervishiPër t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet