Shkarkimi i John Bolton, pasardhësi ambasadori në Gjermani?

Largimi i Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare mund të sjellë një përplasje në politikën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Por një çështje tjetër ka të bëjë edhe më pasuesin e Bolton dhe orientimin e ri politik

Erjon Dervishi

Me largimin e John Bolton nga Washingtoni ajo që pritet të jetë temë diskutimi është pasuesi i tij në. Karriera e ambasadorit John Bolton arriti apoteozën para dy ditësh kur u largua nga detyra- ose u detyrua të jepte dorëheqjen – nga presidenti të cilit i shërbeu për një vit e gjysmë. Por analistët ndërkombëtarë theksojnë se më e rëndësishme është ajo se çfarë do të vijë më pas. Këtu përfshihen pasuesit e tij dhe politikat e reja që do të ndiqen nga administrata e Donald Trump. Revista e njohur amerikane “National Interest” fillimisht raportoi se Bolton ishte duke u vendosur në drejtim të këtij posti në fillim të vitit 2018 – për habinë e Këshilltarit të atëhershëm të Sigurisë Kombëtare (NSA) H.R. McMaster dhe ndihmësve të tij. Trump më në fund e bëri këtë emërim në prill 2018, zenitja e një karriere politike të pabarabartë për Bolton, i cili nuk arriti të mbante punën e tij si ambasador i Kombeve të Bashkuara nën presidencën e Xhorxh W.Bush dhe ishte gjithmonë një figurë e diskutueshme, madje edhe në qarqet republikane. Ai u bë legjendar për sinjalet e tij të mprehta burokratike dhe gjithashtu luajti një rol kryesor në sigurimin që Xhorxh W.Bush u zgjodh në vitin 2000 gjatë betejës së zgjatur mbi kthimet e zgjedhjeve në Florida. Sidoqoftë, që nga fillimi, çarjet e politikës midis Boltonit, një skifter i pavëmendshëm dhe Trump, i cili kishte kritikuar trashëgiminë e Bushit në termat më kaustikë, ishin të dukshme. Gazetari i Fox dhe konsulenti Trump Tucker Carlson, gati sa e kapi në befasi Boltonin – duke e detyruar Bolton të pranojë se ai nuk pendohet për Luftën në Irak. Kur Bolton u vendos përfundimisht, një krizë në Siri pasoi me shpejtësi: një sulm i freskët kimik i kryer nga regjimi i Bashar al-Asad. Trump u përgjigj me një hakmarrje të mbështetur nga shefi i atëhershëm i Mbrojtjes James N. Mattis por Bolton mbështeti një përgjigje më radikale. Mospërputhje të ngjashme përhapën pjesën tjetër të mandatit të Boltonit. Bolton dukej se po ngjitej lart në maj të vitit 2018, kur presidenti anuloi marrëveshjen bërthamore të Iranit të futur nga Obama, por Trump kurrë nuk tregoi zellin për ndryshimin e regjimit që bëri këshilltari i tretë i tij i sigurisë kombëtare. Në qershor, Bolton favorizoi një përgjigje të egër për rrëzimin e një droni amerikan nga iranianët, por në minutën e fundit, Trump nisi një kundërshti ndaj mullahëve të Teheranit që ka të ngjarë të ketë shkaktuar një luftë më të gjerë në Lindjen e Mesme. Bolton dukej se kishte siguruar fitoren e tij të fundit gjatë fundjavës, duke siguruar zhurmën e një samiti të Camp David me Talibanët.

Kush do të pasojë Boltonin?

I preferuari, sipas revistës “National Interest”, ka të ngjarë të jetë Richard “Ric” Grenell, ambasadori i guximshëm në Gjermani, të cilin Trump e profilizoi për interesin kombëtar vitin e kaluar. Për disa, Grenell është një zgjedhje kurioze, pasi ai është një kundërshtar i Bolton, që ka shërbyer si një avokat në Kombet e Bashkuara gjatë mandatit të zjarrtë të administratës së Bushit. Por Grenell është mobilizuar me njerëzit e duhur, gjegjësisht djalin e presidentit, Donald Trump, Jr., dhe një grup këshilltarësh të fuqishëm të jashtëm në Shtëpinë e Bardhë. Më tej, presidenti e konsideron Grenellin si besnik. Por kandidaturë e fortë mbetet Koloneli Douglas Macgregor, një realist i politikës së jashtme dhe Trumpist i egër. Macgregor është një aleat i Carlson dhe një mysafir i shpeshtë në programin e tij në Fox. Dje, Macgregor u shfaq në emisionin e Carlson dhe në thelb u prononcua për punën, duke dhënë një kritikë të zjarrtë të pikëpamjes së Bolton për botën. Macgregor bëri thirrje për tërheqjen e njëanshme të forcave amerikane nga Afganistani dhe Siria, duke argumentuar se fuqitë lokale mund të arrijnë marrëveshje që një prania amerikane thjesht e pengon. Përveç kësaj, ai i bëri thirrje Trumpit që të nënshkruajë një “përfundim të deklaratës së luftës” me Korenë e Veriut. Kwshilli i Sigurisw Kombwtare i udhëhequr nga Macgregor do t’i përmbahej vizionit origjinal të Trump të Amerikës e parë në çdo mënyrë të mundshme, duke përfshirë një qasje në Rusi. Shefi i Shtabit Mick Mulvaney është një politikan i jashtëm realist dhe çlirimtar për Macgregor. Një ndihmës i Mulvaney që luftoi me Ambasadorin Bolton, Rob Bler, është gjithashtu në lojë. Ndoshta më kureshtari: Frederick H. Fleitz, një ish-shef i stafit të NSC, është një kandidat i supozuar dhe ish-zëvendësi i NSA Michael Flynn, administrata Trump vazhdon të ketë mungesa për gratë në radhët e saj, por kandidatura të tilla nuk kanë dalë akoma në skenë.

Pikëllimi i Serbisë për John Bolton

I cilësuar si arkitekti i skenarit për ndryshimin e kufijve të Kosovës, John Bolton u shkarkua të hënën duke marrë me vete edhe këtë ide fatkeqe. Si zyrtari i parë amerikan që mbështeti idenë e shkëmbimit të territoreve mes Serbisë dhe Kosovës, John Bolton ka fituar zemrat e zyrtarëve në Beograd dhe ka rritur ndjeshëm presionin ndaj Prishtinës për të arritur një marrëveshje me Serbinë. Ideja se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të shqyrtojnë çdo lloj marrëveshjeje për të cilën do të binin dakord të dyja palët, përfshirë edhe ndryshimin e kufijve, vazhdon të shqetësojë shumë ekspertë, por me Boltonin jashtë Shtëpisë së Bardhë, shanset e Kosovës për të mos qenë humbësja më e madhe e paktit me Serbinë, janë ulur. Gati një vit më parë, John Bolton ishte zyrtari i parë amerikan që doli pro kësaj teze, duke shënuar pa dyshim ndryshimin më të madh të politikës së jashtme amerikane në Ballkan. Bolton deklaroi se SHBA-ja nuk do të bëhej pengesë për arritjen e një marrëveshjeje të tillë, duke nënvizuar gjithashtu se nuk mendonte se dikush në Evropë do të qëndrojë në mes, nëse të dyja palët arrijnë një marrëveshje të kënaqshme. Ka mjaftuar kjo deklaratë dhe disa takime të njëpasnjëshme me zyrtarët serbë, që ideja e shkëmbimit të territoreve të merrte një mbështetje dhe lobim të jashtëzakonshëm në Uashington dhe një sërë kryeqytetesh evropiane. Kosova ka gëzuar gjithnjë mbështetje të gjerë në Shtetet e Bashkuara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet