×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Shembja e tunelit të metrosë, rritet numri i viktimave në Meksikë

Njëzet veta humbën jetën, në mesin e tyre edhe fëmijë, dhe 49 u shtruan në spital pasi që një mbikalim hekurudhor u shemb të hënën në mbrëmje në një rrugë të ngarkuar në Mexico City.

Kërkimet e ekipeve të shpëtimit për të mbijetuarit e mundshëm u ndërprenë menjëherë pas aksidentit, thanë autoritetet, për shkak të rrezikut që më shumë pjesë nga mbikalimi i metrosë dhe vagonët e trenit mund të shembeshin.

Në një video të transmetuar në kanalin lokal televiziv Milenio, shfaq strukturat që bien mbi një numër makinash afër stacionit Olivos në juglindje të qytetit rreth orës 10.30 të mbrëmjes sipas kohës lokale, duke ngritur re pluhuri dhe rrënojash.

Pamjet e tjera treguan të paktën dy vagonë treni të varura nga mbikalimi i dëmtuar, ndërsa zjarrfikësit dhe ekipet mjekësore fillimisht përdorën shkallët për të hyrë në vagonë.

Sidoqoftë, kryebashkiakja Claudia Sheinbaum tha se operacioni i shpëtimit u pezullua për shkak të rreziqeve.

Një vinç i transportuar në vend po punonte për të stabilizuar vagonët e trenit në mënyrë që ekipet e shpëtimit të mund të rinisin kërkimet, për të parë “nëse ka më shumë njerëz brenda vagonëve”, tha ajo.

/ VOA/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kishte dalë nga kontrolli dhe ra në tokë/ Ja ku përfundoi raketa hapësinore kineze (Foto)

Kishte dalë nga kontrolli dhe ra në tokë/ Ja ku përfundoi raketa hapësinore kineze (Foto)

Publikuar më 09.05.2021
Ka marrë fund shqetësimet që kishin krijuar mbetjet e një ra...

Ka marrë fund shqetësimet që kishin krijuar mbetjet e një rakete hapësinore kineze që rrotullohej në orbitën e Tokës prej disa ditësh. Mediat kineze kanë raportuar se kjo anije është shpërbërë gjatë Oqeanin Indian. Pjesa kryesore e raketës u shkatërrua gjatë rihyrjes në atmosferë, por disa pjesë të saj ranë në perëndim të Maldiveve sipas […]

Lexo më shumë

Raketa kineze në rënie të lirë drejt tokës, mbrojtja civile jep alarmin në dhjetë rajone të Italisë: Rrini në shtëpi, larg dyerve dhe dritareve

Raketa kineze në rënie të lirë drejt tokës, mbrojtja civile jep alarmin në dhjetë rajone të Italisë: Rrini në shtëpi, larg dyerve dhe dritareve

Publikuar më 08.05.2021
Rënia e pjesëve të anijes kozmike kineze “Long March 5B” mun...

Rënia e pjesëve të anijes kozmike kineze “Long March 5B” mund të prekë dhjetë rajone italiane. Lajmin e ka bërë me dije Mbrojtja civile italiane, që thotë se bëhet fjalë për Umbria, Lazio, Abruzzo, Molise, Campania, Basilicata, Puglia, Calabria, Sicilia dhe Sardegna. Parashikohet që anija të hyjë në Tokë rreth orës 2:24 të datës 9 […]

Lexo më shumë

Si do i ‘shkatërroj’ Trump familjet kryesore të Partisë Republikane

Si do i ‘shkatërroj’ Trump familjet kryesore të Partisë Republikane

Publikuar më 08.05.2021
Në luftën civile midis Donald Trump dhe institucionit në rën...

Në luftën civile midis Donald Trump dhe institucionit në rënie të GOP, asnjë Republikan nuk e ka kaluar ish-presidentin dhe të dalë përpara tij në përballje votash. Megjithatë, ndërsa largimi i mundshëm i Rep. Liz Cheney nga udhëheqja e Dhomës ra, Trump ka rezervuar një tërbim të veçantë për pasardhësit e familjeve kryesore të GOP […]

Lexo më shumë

‘Unë nuk mund t’i trajtoj komplekset tuaja’/ Presidenti francez irritohet përball gazetarëve nga krahasimet me Shtetet e Bashkuara

‘Unë nuk mund t’i trajtoj komplekset tuaja’/ Presidenti francez irritohet përball gazetarëve nga krahasimet me Shtetet e Bashkuara

Publikuar më 08.05.2021
Epidemiolog i përgjithshëm, think-tanker i përgjithshëm dhe ...

Epidemiolog i përgjithshëm, think-tanker i përgjithshëm dhe tani tkurret në shtypin evropian – me sa duket nuk ka fund për talentet e Presidentit francez Emmanuel Macron. Në një samit të BE në qytetin Porto të shtunën, Macron tha se gazetarët kishin nevojë për disa ‘analiza’ lidhur me përgjigjen e tyre ndaj thirrjes së Presidentit të […]

Lexo më shumë

Shifrat në Greqi: 2.461 raste të reja, 68 vdekje dhe 737 persona të intubuar

Shifrat në Greqi: 2.461 raste të reja, 68 vdekje dhe 737 persona të intubuar

Publikuar më 08.05.2021
Rastet e reja të konfirmuara laboratorike të sëmundjes të re...

Rastet e reja të konfirmuara laboratorike të sëmundjes të regjistruara në 24 orët e fundit janë 2.461, nga të cilat 4 u identifikuan pas kontrolleve në portat e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve arrin në 360,577 (ndryshimi ditor + 0,7%), nga të cilat 51,2% janë burra. Bazuar në rastet e konfirmuara të 7 ditëve […]

Lexo më shumë

Ndërrojnë jetë 12 të infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, 198 raste të reja në 24 orë

Ndërrojnë jetë 12 të infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, 198 raste të reja në 24 orë

Publikuar më 08.05.2021
Në 24 orët e fundit, në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar...

Në 24 orët e fundit, në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 198 raste të reja me koronavirus nga 3,108 teste të kryera. Po ashtu, autoritetet e shëndetit në vend bënë të ditur se brenda ditës, si pasojë e koronavirusit, e humbën jetën edhe 12 qytetarë. Rastet e reja u konfirmuan në Shkup – 76, Kumanovë […]

Lexo më shumë

Libi/ Persona të armatosur sulmojnë selinë e këshillit presidencial

Libi/ Persona të armatosur sulmojnë selinë e këshillit presidencial

Publikuar më 08.05.2021
Grupet e armatosura në kryeqytetin libian Tripoli të premten...

Grupet e armatosura në kryeqytetin libian Tripoli të premten vonë mësynë një hotel të përdorur si seli nga këshilli i ri presidencial i vendit. Imazhe të paverifikuara në mediat sociale treguan burra të armatosur, me uniformë që qëndronin në hyrje të hotelit Corinthia në zemër të qytetit. Shtypi lokal i etiketoi ata milici. Zëdhënësi i […]

Lexo më shumë

Gjermania paralajmëron Turqinë: Tërhqini forcat nga Libia; Ministri turk: Ne kemi një pakt me qeverinë libiane, edhe vendet e tjera…

Gjermania paralajmëron Turqinë: Tërhqini forcat nga Libia; Ministri turk: Ne kemi një pakt me qeverinë libiane, edhe vendet e tjera…

Publikuar më 08.05.2021
Turqia dhe Gjermania bien dakord që të gjithë mercenarët e h...

Turqia dhe Gjermania bien dakord që të gjithë mercenarët e huaj në Libi duhet të largohen nga vendi, por Ankaraja ka një marrëveshje bilaterale me qeverinë libiane që trupat e saj të vendosen atje, tha të enjten Ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu. Të mërkurën, kancelarja gjermane Angela Merkel i tha Presidentit turk Tayyip Erdogan se […]

Lexo më shumë