×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Sëmundja e pashërueshme i merr jetën producentes Vjosa Berisha

Ditën e sotme ka vdekur producentja nga Kosova, Vjosa Berisha. Lajmin e ka bërë të ditur bashkëshorti i saj, Fatos Berisha përmes një postimi të në rrjetin social “Instagram”.

“Me pikëllim të thellë bëjmë të ditur se e dashura jonë Vjosa Berisha ndërroi jetë, sot me datë 23 qershor në spitalin University College Hospital në Londër. Datën dhe vendin e varrimit do ta bëjmë të ditur më vonë. Familjet Berisha dhe Istrefi.”, ka shkruar ai.

Në shtator 2021, Berisha, foli për sëmundjen, pasi ishte diagnostikuar me kancer në vezore. Në një intervistë të fundit për “Prive”, Vjosa theksonte pesë datat më të rëndësishme në jetën e saj, duke përmendur ndër to 7 prillin e këtij viti, kur edhe ka kryer operimin e parë.

“Unë në mars të këtij viti e kam marr vesh që kam kancer në vezore edhe ai ka qenë një moment shumë i vështirë, si për mua, si për Fatosin, si për Lekën, si për krejt familjen sepse nuk iu kem i treguar në fillim edhe në konsulta me doktorët është sjell vendimi që duhet të operohet edhe në kohë të pandemisë ka qenë shumë vështirë me ardhë deri te ajo, unë nuk e di hala sot se qysh ka mbërritur doktori im edhe doktori në Gjermani që aq shpejt në një kohë kur ne ishim aq të mbyllur dhe udhëtimet ishin problematike, ta caktojnë datën e operacionit”, ka thënë fillimisht Vjosa.

Foto: Vjosa Berisha/Instagram

Ajo shprehej se në jetë është mjaft optimiste për çfarëdo situate të vështirë dhe rezilienca ndaj kësaj beteje ka qenë mënyra se si ajo ka ecur përpara.

“Unë jam në jetë një person shumë praktik, diqysh krejt gjërat i marr si: Në rregull, le ta shohim se çfarë ka, sa është e vështirë, hajde tash të marrë shënime si ‘përfundoi kjo, përfundoi kjo’, dhe mendoj që edhe sëmundjet dhe çdo gjë duhet të gjej zgjidhje dhe njësoj e kam marrë edhe sëmundjen. Së pari, kur më tha doktori se duhet të operohem, i thash: Në rregull, te shohim ku mund të gjendet zgjidhja, ku mund të gjendjen financat, qysh kemi me ia bo edhe d.m.th jemi përqendruar në atë gjë”, ka thënë regjisorja Berisha.

Foto: Vjosa Berisha/Instagram

Për fund, organizatorja e Pri Film Fest tregoi se po vazhdon të trajtohet me kimioterapi në Kosovë, ndërsa dha disa këshilla për të gjithë ata që po ballafaqohen me një sfidë të tillë.

“Pas prillit, gjatë muajit maj dhe deri tani kam vazhduar me kimioterapi këtu në Kosovë dhe unë vazhdoj të mendoj se kanceri është një sëmundje si çdo sëmundje tjetër, fatmirësisht në ditët e sotme ka zgjidhje, ka shërim. Është me rëndësi sidomos për të gjitha ato gra që janë duke u ballafaquar me këtë sëmundje, është shumë me rëndësi t’ju them që edhe nëse s’jeni e fortë, duhet të dini që unë për shembull prej marsit e deri tash më ka rastisur të shoh shumë më shumë njerëz që më kanë thënë se janë shëruar se sa ndonjë rast fatal. Kështu që kjo sëmundje duhet të trajtohet si çdo sëmundje tjetër, qoftë me ushqim, qoftë me pozitivitet, qoftë me të gjitha aspektet tjera, me i dëgju këshillat e doktorëve edhe mendoj me këtë pjesë ti e bën atë që mundesh të bësh, d.m.th. më shumë nuk mundesh të bësh – pjesa jote është ajo”, përfundoi rrëfimin e saj Berisha.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

Sonila Meço sulmon koncertin e Noizy-t: U skandalizova me tekstet e ndyra që më këndoi vajza 11 vjeçe, po e përdor bashkia për vota

Sonila Meço sulmon koncertin e Noizy-t: U skandalizova me tekstet e ndyra që më këndoi vajza 11 vjeçe, po e përdor bashkia për vota

Publikuar më 17.08.2022
Nga Sonila Meço “Në klasën time e dëgjojnë të gjithë”,-thotë...

Nga Sonila Meço “Në klasën time e dëgjojnë të gjithë”,-thotë ime bijë gati 11 vjeçare teksa sheh rrëmujë në rrugët e Tiranës për koncertin e një repisti, një festival i muzikës rap dhe hip-hop. “Ia kuptoni tekstet?”,- e ngas më tej. “Patjetër, ngjan cool, është i pasur, gocat për të lënë kokën dhe…(këtu ul zërin)…thotë […]

Lexo më shumë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Publikuar më 17.08.2022
Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë p...

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë pushime në jug të Shqipërisë, nga ku poston rregullisht foto dhe video në rrjetet sociale. Fotot e fundit, të postuara një ditë më parë, si gjithmonë kanë marrë miliona pëlqime dhe mijëra komente nga fansat e shumtë të këngëtares, të cilëve ajo u ka bërë […]

Lexo më shumë

Ndërron jetë në SHBA, aktori i njohur Pandi Siku

Ndërron jetë në SHBA, aktori i njohur Pandi Siku

Publikuar më 16.08.2022
Sot është ndarë nga jeta në moshën 73-vjeçare aktori i njohu...

Sot është ndarë nga jeta në moshën 73-vjeçare aktori i njohur i kinematografisë shqiptare, Pandi Siku. Aktori vuante prej shumë kohësh nga një sëmundje e rëndë. Ai ndërroi jetë në SHBA, aty ku jetonte që prej vitit 2001. Pandi Siku lindi në Tirane, me 28 korrik 1949. Pas mbarimit te Institutit te Larte të Arteve, dega […]

Lexo më shumë

Shuhet në SHBA Kristaq Dhamo, regjisori i filmit të parë shqip ‘Tana’

Shuhet në SHBA Kristaq Dhamo, regjisori i filmit të parë shqip ‘Tana’

Publikuar më 14.08.2022
Është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare kineasti i mirënjo...

Është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare kineasti i mirënjohur Kristaq Dhamo. Dhamo, i cili ka realizuar filmin e parë shqiptar me metrazh të gjatë, 64 vite në parë “Tanën” u shua në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Lajmin e ka bërë me dije regjisori Joni Shanaj, i cili shkruan se Dhamo u shua pranë dy […]

Lexo më shumë

Nisin xhirimet e filmit të animuar për fëmijë “Fani në kërkim të dritës”

Nisin xhirimet e filmit të animuar për fëmijë “Fani në kërkim të dritës”

Publikuar më 14.08.2022
Xhirimet e filmit të animuar për fëmijë “Fani në kërkim të d...

Xhirimet e filmit të animuar për fëmijë “Fani në kërkim të dritës” kanë nisur në Pogradec, ku regjisori Artur Dauti dhe stafi i produksionit kanë xhiruar dublat e para. Pas xhirimeve në terren, puna do të vijojë në studion e animacionit, ku do të fokusohet i gjithë procesi i realizmit të filmit. Regjisori ka ndërthurur dy […]

Lexo më shumë

Botoi ‘Vargjet satanike’ të Rushdie në shqip, Dudaj: Jam kërcënuar me e-mail

Botoi ‘Vargjet satanike’ të Rushdie në shqip, Dudaj: Jam kërcënuar me e-mail

Publikuar më 13.08.2022
Shkrimtari Salman Rushdie u sulmua të premten në Nju Jork gj...

Shkrimtari Salman Rushdie u sulmua të premten në Nju Jork gjatë fjalës së tij në një amifteatër. Agresori e goditi me thikë disa herë dhe sot autori nuk mund të flasë, madje rrezikon humbjen e shikimit në njërin sy. Ndërsa Rushdie mjekohet në spital, shkrimtari Ylljet Aliçka e konsideron ngjarjen një “atentat ndaj fjalës së lirë”. “Rasti […]

Lexo më shumë

Autori i sulmit kishte simpati për Iranin dhe Hezbollahun, Salman Rushdie jashtë rrezikut për jetën

Autori i sulmit kishte simpati për Iranin dhe Hezbollahun, Salman Rushdie jashtë rrezikut për jetën

Publikuar më 13.08.2022
Autoritetet amerikane kanë identifikuar autorin e sulmit nda...

Autoritetet amerikane kanë identifikuar autorin e sulmit ndaj shkrimtarit Salman Rushdie, që u godit disa herë me thikë gjatë një konference letrare në Nju Jork. Bëhet fjalë për Hadi Matar, një 24-vjeçar nga Nju Xhersi, i cili simpatizon regjimin iranian dhe organizatën terroriste libaneze Hezbollah. Ai u arrestua menjëherë pas ngjarjes, pasi fillimisht u neutralizua […]

Lexo më shumë

Malajzia ndalon transmetimin e filmit të burrit të Rita Orës, për shkak të përmbajtjes homoseksuale

Malajzia ndalon transmetimin e filmit të burrit të Rita Orës, për shkak të përmbajtjes homoseksuale

Publikuar më 13.08.2022
Malajzia e ka ndaluar filmin e kompanisë Marvel, “Thor: Love...

Malajzia e ka ndaluar filmin e kompanisë Marvel, “Thor: Love and Thunder” nga transmetimi në kinema për shkak të ‘elementeve homoseksuale’ në një përpjekje për të ‘frenuar përmbajtjen LGBT+’. Qeveria tha se kundërshtoi dy pjesë të vogla në film, me njërën kur një personazh femër, Valkyrie, interesohet për një konkubinë të Zeusit, shkruan DailyMail. Një moment tjetër i […]

Lexo më shumë