×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Sëmundja e COVID-19 nuk zhduket kurrë tek një në tre persona – A mund ta ndryshojë vaksina gjendjen?

Pasi komuniteti shkencor ka arritur të “dekodojë” sëmundjen që ndryshoi në mënyrë drastike jetën e të gjithëve, tani ajo është përballur me enigmën tjetër dhe pasojat e pandemisë: fenomeni i “gjatë-Covid-19 i njohur gjithashtu si sindromi post Covid që mundon ata pacientë edhe gjashtë muaj pas sëmundjes fillestare siç konfirmohet nga një studim i fundit i botuar në JAMA Network Open. Në fakt, përqindja e këtyre pacientëve arrin deri në 10-30%.

Por si e shpjegoni faktin që disa pacientë arrijnë të rikuperohen shpejt ndërsa simptomat në raste të tjera vazhdojnë me muaj? Megjithëse nuk ka një përgjigje përfundimtare ndërsa kërkimet vazhdojnë, ka disa teori që shkencëtarët kanë zhvilluar në të gjithë botën. Studiuesit Vanessa Bryant, një epidemiolog në Departamentin e Epidemiologjisë në Institutin Walter dhe Eliza Hall, Alex Holmes, Profesor i Asociuar i Psikiatrisë në Universitetin e Melburnit dhe Louis Irving, Profesor i Asociuar i Fiziologjisë në Universitetin e Melburnit, folën për këtë gjë.

Çfarë është “post-Covid-19”?

Megjithëse nuk ka ende një përkufizim universal, termi përmbledh gjendjen në të cilën pacientët kanë ende simptoma të vazhdueshme të sëmundjes edhe pasi shërohen. Simptomat më të zakonshme të raportuara nga pacientët në klinikën Melbourne nga Alex Holmes dhe Louis Irving janë lodhja ekstreme, vështirësia në frymëmarrje, dhimbja në gjoks, palpitimet, turbullira e trurit, dhimbjet e muskujve dhe çrregullime gjumi. Sidoqoftë, simptoma të tjera mund të përfshihen, të tilla si shija ose humbja e nuhatjes, depresioni dhe ankthi, si dhe shqetësime në jetën shoqërore të personit. Disa njerëz madje mendojnë se sëmundja ka prekur tërë trupin e tyre.

Një element tjetër që ata theksojnë është fakti që ashpërsia e sëmundjes nuk lidhet me shfaqjen e simptomave të vazhdueshme pasi ata vërejnë, shumica e pacientëve morën sëmundje më të lehtë, ndërsa ishin më të rinj, më të shëndetshëm dhe mbanin një jetë të përditshme aktive. Deri më tani, megjithatë, ata nuk kanë qenë në gjendje të gjejnë një ekzaminim për të deshifruar këto simptoma pas shërimit.

Sa njerëz e përjetojnë “Covid-19”?

Nuk është e lehtë të përcaktohet një numër i saktë, por përmes vazhdimit të studimit të tyre në Walter dhe Eliza Hall Institute (WEHI), shkencëtarët mund të bëjnë një vlerësim: 34% e pacientëve talaiporountan nga simptomat e “gjatë Covid-19” më shumë dhe 45 javë pas diagnozës fillestare. Megjithatë, studimi i tyre nuk është krijuar për të matur situatën e përgjithshme në popullatën e përgjithshme, ndërsa të dhëna të reja kërkimore vijnë nga burime të ndryshme dhe metodologji të ndryshme kërkimore.

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, shkalla është 10% e pacientëve, ndërsa një sondazh nga Mbretëria e Bashkuar tregon 30%. Normat mund të ndryshojnë nga vendi në vend. Një problem tjetër në ndjekjen e fenomenit është injoranca e mjekëve për “gjatë Covid-19”, me rezultatin që shumë raste të mos zbulohen dhe të mos përfshihen në hetime. Në fakt, siç treguan hulumtimet e tyre në klinikë, disa pacientë nuk ishin në dijeni të ekzistencës së fenomenit por edhe kryerjen e hulumtimeve për ta lokalizuar dhe hetuar atë.

Si mund të trajtohet?

Duke pasur parasysh të gjitha sa më sipër dhe pasigurinë e fenomenit, trajtimi nuk është përcaktuar ende saktësisht. Ata me simptoma të lehta kanë më shumë gjasa të kenë nevojë për trajtim sesa thjesht një udhëzim të vogël mjekësor. Ata që kanë simptoma të rënda dhe të vazhdueshme ka më shumë të ngjarë të kenë nevojë për ndihmën e klinikave të specializuara Covid-19, të cilat zbatojnë një qasje holistike dhe përdorin strategjitë më të mira për shërimin e pacientit. Potenciali i tyre përfshin ekipe specialistësh si pneumologë, reumatologë, imunologë, fizioterapistë dhe, në disa raste, psikologë dhe psikiatër, ndërsa një program fitnesi i krijuar posaçërisht është zakonisht veçanërisht i dobishëm.

Rezultatet fillestare të trajtimit janë inkurajuese, pasi pas nëntë muajsh, gjysma e pacientëve tashmë janë kthyer në rutinën e tyre të përditshme dhe po dalin nga klinika. Megjithatë, ekziston një përqindje me një zhvillim më të ngadaltë, me veçorinë e tyre të veçantë të rinjtë e moshës së tyre, duke treguar vështirësi në punën e tyre, trajnimin dhe jetën shoqërore. Përshtatja e tyre me rregullsinë duhet të bëhet në mënyrë metodike dhe pa nxitim, ndërsa familja pozitive dhe mjedisi i punës gjithashtu luan një rol kryesor.

Çfarë e shkakton “post Covid-19”?

Ekziston një hipotezë e studiuesve në të gjithë botën se fenomeni i “post Covid-19” mund të jetë për shkak të mosfunksionimit të sistemit imunitar që funksionon – jashtë orarit pas infektimit. Një provë që mbështet këtë teori është se disa pacientë me “Covid-19” raportuan se simptomat e tyre u përmirësuan ndjeshëm pasi u dha vaksina. Çfarë do të thotë kjo; Vaksina mund të ndihmojë në riorientimin e sistemit imunitar duke aktivizuar drejtpërdrejt qeliza të caktuara imune siç janë qelizat T (të cilat ndihmojnë në prodhimin e antitrupave dhe vrasin qelizat e infektuara nga virusi) ose imunocitet e lindur të linjës së parë që korrigjojnë këtë gabim imunitar.

Një teori tjetër është se ka ende pjesë të virusit në trupat e pacientëve që nuk mund të zbulohen nga testet diagnostike dhe të cilat nuk janë ekspozuar ende në sistemin imunitar. Këto pjesë nuk janë ngjitëse, por ato kanë aftësinë për të aktivizuar vazhdimisht sistemin imunitar. Dhe në këtë rast, vaksina mund të ridrejtojë sistemin imunitar në vendet e duhura për të neutralizuar pjesët e mbetura të virusit.

Në përfundim, studiuesit arrijnë në përfundimin se nevojiten më shumë kërkime mbi këtë çështje, pasi kërkimet janë ende në fillimet e tyre, ndërsa inkurajojnë të gjithë për të bërë vaksinën.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Çiklizmi dhe seksi: A janë çiklistët dashnorët më të mirë?

Çiklizmi dhe seksi: A janë çiklistët dashnorët më të mirë?

Publikuar më 12.06.2021
Duke bërë një kërkim për “të dashuruarit më të mirë në...

Duke bërë një kërkim për “të dashuruarit më të mirë në botë” në internet, rezultatet e para (dhe shumica) që do të rezultojnë do të jenë renditja sipas vendit ose shenjës së zodiakut. Sidoqoftë, duket se medalja “e artë” mund t’i jepet një kategorie sportistësh, sipas një studimi të udhëhequr nga Dr. Romualdo Belardinelli, drejtor […]

Lexo më shumë

“Kaq e pata, tani do vdes”/ Peshkatari qëndron për 30 sekonda në gojën e balenës, por mbijetoi pasi…

“Kaq e pata, tani do vdes”/ Peshkatari qëndron për 30 sekonda në gojën e balenës, por mbijetoi pasi…

Publikuar më 12.06.2021
Një incident i pabesueshëm ndodhi të premten në SHBA, me një...

Një incident i pabesueshëm ndodhi të premten në SHBA, me një zhytës dhe një balenë. Michael Packard, i cili ka qenë peshkatar karavidhesh për 40 vjet, ishte zhytur në Cape Cod në Provincetown, Massachusetts dhe sapo ra në ujë, ai ndjeu “një goditje të madhe dhe gjithçka u errësua”, siç e përshkruan ai. Në fillim […]

Lexo më shumë

Dikur fitoi konkursin e bukurisë për vajza, tashmë pret vendimin final të gjykatave më të mëdha në SHBA, kjo është historia e panjohur e zonjës “El Chapo”

Dikur fitoi konkursin e bukurisë për vajza, tashmë pret vendimin final të gjykatave më të mëdha në SHBA, kjo është historia e panjohur e zonjës “El Chapo”

Publikuar më 12.06.2021
Sytë e Joaquin Guzman nuk duket se u shkëputën nga kandidatj...

Sytë e Joaquin Guzman nuk duket se u shkëputën nga kandidatja 17-vjeçare e bukur e konkursit të bukurisë të mbajtur si pjesë e Festivalit të Kafesë dhe Guavës në Canela, Meksikë. 17-vjeçarja, Emma Coronel Aispouro, e dinte shumë mirë atë natë në 2007 që ishte përballë narktrafikantit më të madh të Meksikës, El Chapi. Kalendari […]

Lexo më shumë

Hulumtim i ri mbi koronavirusin: Fëmijët janë po aq infektues sa të rriturit

Hulumtim i ri mbi koronavirusin: Fëmijët janë po aq infektues sa të rriturit

Publikuar më 12.06.2021
Trupi i fëmijëve me Covid-19 përmban një sasi të ngjashme (n...

Trupi i fëmijëve me Covid-19 përmban një sasi të ngjashme (ngarkesë virale) të koronavirusit se tek të rriturit, sipas një studimi të ri shkencor amerikan. Kjo ndoshta do të thotë, sipas shkencëtarëve, që fëmijët janë po aq ngjitës sa të rriturit kur infektohen me virusin SARS-CoV-2. Nga ana tjetër, fëmijët kanë shumë më tepër gjasa […]

Lexo më shumë

Damian Gjiknuri ashtu siç nuk e keni parë ndonjëherë, shfaqet duke grushtuar (Video)

Damian Gjiknuri ashtu siç nuk e keni parë ndonjëherë, shfaqet duke grushtuar (Video)

Publikuar më 12.06.2021
Një video e deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, Danian Gjik...

Një video e deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, Danian Gjiknurit, po bën xhiron e rrjetit. Ish-ministri është filmuar teksa është duke u ushtruar në palestër. Në videon e mëposhtme mund të shihni ish-ministrin, i cili duket mjaft i fokusuar në grushtimin e thesit të boksit. Mesa duket se Gjiknuri ka vendosur t’i kushtoj pak vëmendje […]

Lexo më shumë

“Dua patjetër takim me Yuri Kim”, Selami Jenisheri dërgon letër urgjente në ambasadë

“Dua patjetër takim me Yuri Kim”, Selami Jenisheri dërgon letër urgjente në ambasadë

Publikuar më 11.06.2021
Kryetari i partisë së pensionistëve, Selami Jenishehri, kërk...

Kryetari i partisë së pensionistëve, Selami Jenishehri, kërkon patjetër takim me ambasadoren Yuri Kim. I ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, Jenishehri tha se ka kërkuar me anë të një letre, takim urgjent me ambasadoren, për t’i komunikuar faktin se Ilir Meta duhet të arrestohet. “Ditët e fundit më ka lind nevoja ta takoj Yuri Kim, […]

Lexo më shumë

Magnet në trup pas vaksinimit? Mjeku i njohur sqaron si qëndron e vërteta

Magnet në trup pas vaksinimit? Mjeku i njohur sqaron si qëndron e vërteta

Publikuar më 11.06.2021
Video të ndryshme po qarkullojnë në rrjet, ku njerëzit trego...

Video të ndryshme po qarkullojnë në rrjet, ku njerëzit tregojnë se si ngjiten monedhat në trup pas vaksinimit kundër Covid-19. Videot janë bërë nga qytetarë shqiptarë por edhe nga bota. Vetëm pak minuta pas marrjes së dozës së vaksinës, ata afrojnë në krahë një magnet apo monedhë metalike, të cilat në mënyrë të çuditshme ngjiten […]

Lexo më shumë

Cila është koha më e mirë për seks?

Cila është koha më e mirë për seks?

Publikuar më 10.06.2021
A është më mirë të fillosh parathënien para ose pas ngrënies...

A është më mirë të fillosh parathënien para ose pas ngrënies? Si përgjigjen ekspertët dhe cila nga të dy gjinitë preferohet më shumë me zgjedhjen e duhur. Sipas studiuesve, është qartë më mirë të bësh marrëdhënie seksuale pas sesa para ngrënies. Gratë, në veçanti, janë shumë më të ndjeshme ndaj joshjes seksuale pas ngrënies. Ushqimi […]

Lexo më shumë