×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Ora News: Portalet po shantazhojnë gjykatën, sot kanë dhënë shpifjen e radhës

Deklarata e përbashkët e avokatëve të presidentit të “Yldon Media Group”, zotit Ylli Ndroqi

Disa  prej portaleve të cilat së fundmi janë hedhur me presione dhe shantazhe ndaj gjykatës dhe prokurorisë për të dalë me vendim në dëm të Z Ndroqi, kane dhënë sot shpifjen e rradhës.

Jemi detyruar të dalim sot në një deklaratë pas shpifjes së rradhës, se z Ndroqi ka qenë në rrezik për jetën teksa është me pushime në Jalë.

Sipas ligjit Z. Ndroqi prej ditësh nuk qëndron pranë televizionit i cili është në sekuestro të shtetit teksa ia ka lënë çështjen në dorë të drejtësisë ndaj të cilës ka vetëm një kërkesë: Të vendosë konform ligjit!

Z. Ndroqi së bashku me familjen është me pushime në jug të vendit dhe asgjë çfarë shkruhet në portalet e keqpërdorura, apo të paguara nuk është e vërtetë.

Z Ndroqi per asnje rast nuk  i eshte rrezikuar jeta nga mbytja. Duke qetësuar të afërmit dhe miqtë, deklarojmë se kë është nje fabrikim i turpshëm nga një portal që shpifjen e ka bazë të punës, dhe  është përballur disa herë në gjykatë me padi, për shpifjet e tij. Ky publikim do të shërbejë për padinë e radhës.

Po ashtu kemi vënë re se ditët e fundit në disa portale kanë qarkulluar informacione të pavërteta që kanë si qëllim lidhjen e Z. Ylli Ndroqi President i “Yldon Media Group” me terrorizmin.

Të gjitha këto informacione të publikuara nga 3 portale, nuk paraqesin lajme me fakte prova e dokumente, por spekulojnë me aludime apo komente të qëllimshme.

Konstatojmë se postimet e publikuara në këto portale kanë thënie të pavërteta për shkak se Z.Ylli Ndroqi nuk ka kryer ndonjë prej veprave që atij i atribuohen ne keto shkrime.

Lajme të tillë spekuluese kanë qëllim krijimin e një tymnaje në publik duke tentuar ta legjitimojnë sulmin politik ndaj RTV Ora dhe Ora News.

Postimet e bëra në këto portale kanë si qëllim të vetëm shantazhimin e prokurorëve dhe gjyqtarëve që të mos japin një vendim të drejtë dhe të mbështetur në fakte dhe për pasojë synojnë vetëm të krijojnë konfuzion si dhe të pengojnë drejtësinë që të veprojë.

Z.Ylli Ndroqi në përfundim të procesit gjyqësor të ngritur nga SPAK dhe ndaj të cilit pritet vendimi i Gjykatës së Apelit kundër Krimit të organizuar dhe Korrupsionit, do të adresojë pranë organeve kompetente të drejtësisë edhe të gjitha portalet të cilat në mënyrë të qëllimshme publikojnë informacione të pavërteta.  Këto portale do të përballen në gjykatë si per shpifje ashtu edhe me padi civile për dëm pasuror dhe jo pasuror.

Vëmë në dukje se deri më tani nuk ka një vendim ndaj Z. Ndroqi, por kemi të bëjmë me një sekuestro preventive me kërkesë të prokurorisë, si pjese e nje hetimi pasuror dhe jo ndaj indidividit per ndonje veper penale. Jemi në momentin që Z. Ylli Ndroqi ende nuk është dëgjuar si palë nga organet e drejtësisë, pasi vendimi është marrë në bazë të kërkesës së organit të akuzes.

Kërkesa është bazuar vetëm në dyshime të mbështetura në indicie dhe jo në prova. Vendimi është marrë në dhomë këshillimi, pa praninë e palës së cilës i sekuestrohen pronat, dhe pa pasur mundësi që kjo e fundit të paraqëse provat e saj për të kundërshtuar dyshimet e organit të akuzës.

Sa më sipër konkludojmë se sulmi është me prapavijë të menduar politike dhe qëllimi është i qartë: Shantazh ndaj prokurorisë dhe gjykatës për ti shkuar deri në fund mbylljes së dy televizioneve Ora dhe Ora News.

13/08/2020
Avokatet
Alban Qafa
Erind Merkuri

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Mjeku shqiptar në SHBA flet për pasojat që Covid-19 lë në tru: Po prek moshat e reja, i çon pacientët drejt vetëvrasjes

Mjeku shqiptar në SHBA flet për pasojat që Covid-19 lë në tru: Po prek moshat e reja, i çon pacientët drejt vetëvrasjes

Publikuar më 19.09.2020
Neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, Gentian Tos...

Neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, Gentian Toshkezi, foli në një lidhje me “Skype” në “News24” lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Mjeku theksoi se situata në Filadelfia paraqitet më e qetë se në muajt e parë të pandemisë, dhe sipas tij, po shkohet drejt një normaliteti. “Ka pasur një rënie të […]

Lexo më shumë

FNSH, RENEA dhe “Shqiponjat” në aksion, kontrolle në mjete, banesa dhe lokale! 21 të arrestuar, sekuestrohen armë dhe drogë (Video)

FNSH, RENEA dhe “Shqiponjat” në aksion, kontrolle në mjete, banesa dhe lokale! 21 të arrestuar, sekuestrohen armë dhe drogë (Video)

Publikuar më 19.09.2020
Përmes një njoftimi zyrtar Policia e Shtetit ka njoftuar se ...

Përmes një njoftimi zyrtar Policia e Shtetit ka njoftuar se vijon aksioni i kontrolleve nga FNSH, RENEA dhe ekipi i “Shqiponjave”. Mësohet se në të gjithë vendin janë ngritur 73 pika kontrolli dhe janë ushtruar kontrolle në dhjetëra mjete, banesa, lokale dhe ambiente të ndryshme. Bëhet e ditur se si rezultat i kontrolleve janë sekuestruar […]

Lexo më shumë

Përfshihet në flakë Bashkia e Kamzës, dalin pamjet e para (Video)

Përfshihet në flakë Bashkia e Kamzës, dalin pamjet e para (Video)

Publikuar më 19.09.2020
Është përfshirë në flakë Bashkia e Kamzës. Ngjarja është rap...

Është përfshirë në flakë Bashkia e Kamzës. Ngjarja është raportuar pak minuta për parë, ndërsa nuk dihet ende se çfarë e ka shkaktuar zjarrin në hyrjen kryesore të institucionit. Pamjet janë bërë virale në rrjetet sociale dhe ashtu siç shihet nga taraca e hyrjes kryesore dalin shtëllunga të zeza tymi.

Lexo më shumë

“Kemi përpara një dimër të vështirë”, eksperti gjerman bën deklaratën e fortë: Nga maskat nuk do të shpëtojmë lehtë

“Kemi përpara një dimër të vështirë”, eksperti gjerman bën deklaratën e fortë: Nga maskat nuk do të shpëtojmë lehtë

Publikuar më 19.09.2020
Gjatë pandemisë së koronës gjermanët dëgjonin këshillat e vi...

Gjatë pandemisë së koronës gjermanët dëgjonin këshillat e virologut, Christian Drostenit. Në një intervistë për Deutsche Wellen ai paralajmëron se kemi përpara një dimër të vështirë. DW: Dhe sa kohë do të na duhet të jetojmë me pandeminë e koronës? Christian Drosten: Është e vështirë të bësh prognoza globale. Në Europë ne kemi gjendje me […]

Lexo më shumë

“S’dua para e as ushqim”, vajza nga Afganistani shpërthen në lot pasi kapet nga policia shqiptare: S’jemi terroristë!

“S’dua para e as ushqim”, vajza nga Afganistani shpërthen në lot pasi kapet nga policia shqiptare: S’jemi terroristë!

Publikuar më 19.09.2020
“Nuk dua para. Nuk dua ushqim, dua të shkoj në një vend më t...

“Nuk dua para. Nuk dua ushqim, dua të shkoj në një vend më të mirë ku të shkollohem. Ne nuk jemi terroristë”. Kështu deklaroi një vajzë e re nga Afganistani, e cila është kapur nga policia e Pogradecit, bashkë me 5 të tjerë, pasi kishin hyrë ilegalisht në vendin tonë. Mes lotëve dhe duke u […]

Lexo më shumë

Cikloni shënon viktimën e dytë në Greqi/ Vdes fermeri shqiptar, u rrëmbye nga uji (Video)

Cikloni shënon viktimën e dytë në Greqi/ Vdes fermeri shqiptar, u rrëmbye nga uji (Video)

Publikuar më 19.09.2020
Moti i keq, i shkaktuar nga cikloni “Ianos”, i ka marrë jetë...

Moti i keq, i shkaktuar nga cikloni “Ianos”, i ka marrë jetën një tjetër personi në Greqi, mediat greke raportojnë se viktima e radhës është një fermer shqiptar, i cili është rrëmbyer nga ujërat. Ngjarja e rëndë u raportua mëngjesin e kësaj të shtune, pas kalimit të motit të keq nga Thesalia. Pasi një grua […]

Lexo më shumë

Arrestohet 43-vjeçari në Elbasan, në gusht të 2019-ës plagosi 3 persona (Emri)

Arrestohet 43-vjeçari në Elbasan, në gusht të 2019-ës plagosi 3 persona (Emri)

Publikuar më 19.09.2020
Ka rënë në prangat e policisë 43-vjeçari Gentian Mino, i cil...

Ka rënë në prangat e policisë 43-vjeçari Gentian Mino, i cili më 2 gusht të 2019, në lagjen “28 Nëntori”, Elbasan, në ambientet e një lokali gjatë një konfliktit për motive të dobëta plagosën me armë zjarri dy shtetas si dhe me sende të forta një shtetas tjetër. Sipas policisë, ky shtetas dyshohet të jetë […]

Lexo më shumë

Transportonin emigrantë të paligjshëm, arrestohen 2 persona në Korçë (Video)

Transportonin emigrantë të paligjshëm, arrestohen 2 persona në Korçë (Video)

Publikuar më 19.09.2020
Dy shtetas kanë rënë në prangat e policisë pasi janë kapur d...

Dy shtetas kanë rënë në prangat e policisë pasi janë kapur duke transportuar 6 emigrantë të paligjshëm. Policia e Korçës ka bërë me dije se janë goditur dy raste të tjera të aktivitetit kriminal në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit kundrejt shpërblimit, si rezultat i të cilit […]

Lexo më shumë