×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Sebastian Kurz/ Si “fëmija mrekulli” i politikës austriake pësoi rënie, ja aleanca e dyshimtë që e shkatërroi atë politikisht

Në moshën 35 -vjeçare, kancelari austriak Sebastian Kurtz po përjeton një rënie politike për herë të dytë në jetën e tij: Pas përfundimit të papritur të mandatit të tij të parë të postit në një mocion censure në parlament në maj 2019, një skandal i ri korrupsioni e shtyu atë të japë dorëheqjen dje.

Evolucioni i shpejtë, pragmatizmi dhe zhurma: këto tre fjalë përmbledhin karrierën e njeriut që deri dje paraqitej si “fëmija mrekulli” (Wunderkind) i politikës austriake.

I lindur në vitin 1986 nga një baba që ishte inxhinier dhe një nënë mësuese, Sebastian Kurtz ishte një njeri me nxitim: në moshën 24 vjeçare, para se të përfundonte studimet e tij për drejtësi, ai u emërua Zëvendës Ministër i Integrimit Social, në në moshën 27 vjeçare ai u bë Ministër i Jashtëm dhe në moshën 31 vjeçare u bë udhëheqësi më i ri në BE.

Me një fytyrë adoleshente dhe gjithmonë të matur, ai tregoi ‘dhëmbët’ në radhët e Partisë konservatore të Popullore (OVP), një shtyllë e politikës austriake që nga përfundimi i luftës. Ish -kreu i organizatës rinore të partisë, ai arriti të fitojë garën për udhëheqjen e OVP në 2017.

Nga aleanca me të djathtën ekstreme tek të Gjelbrit

Që në moshë të re, Sebastian Kurtz dukej se kombinonte një ndjenjë pragmatizmi. Pasi fitoi zgjedhjet e tij të para parlamentare në tetor 2017, ai iu drejtua partisë së ekstremit të djathtë FPÖ për të formuar një shumicë qeverisëse.

Në një Austri të begatë, por në trazira për shkak të flukseve migratore, udhëheqësi i ri propozoi mbylljen e kufijve dhe shtrëngimin e kushteve të azilit. Gjatë mandati i tij i parë, ai u përball me një breshëri masash dhe ligjesh anti-emigracioni, dhe marrëdhëniet e tij të tendosura me median e bënë atë një figurë përçarëse, duke e afruar atë me imazhin e homologut të tij hungarez, Viktor Orban., i cili pa në Kurz një arkitekt të një “ure” midis së djathtës dhe të djathtës ekstreme.

Sebastian Kurtz, natyrisht, gjithmonë ka mbështetur bindjet e tij pro-evropiane. Por ai rrallë u distancua nga FPÖ dhe provokimet ksenofobike nga e djathta ekstreme dëmtuan imazhin e Austrisë për partnerët e saj evropianë. Pasiviteti i tij i dha atij pseudonimin “kancelar i heshtur”.

Kjo linjë e ashpër kundër imigracionit u konfirmua kohët e fundit në krizën në Afganistan, me Kurtz që refuzoi të pranonte refugjatë që ikën nga vendi aziatik pasi talebanët morën pushtetin, një vendim që zemëroi aleatët e tij të qeverisë së Gjelbër.

Që nga janari 2020, Kurtz, shkencëtarët politikë të të cilit vlerësojnë instinktin e tij politik dhe talentin për retorikë, ka bashkëpunuar me të Gjelbrit, një pikë kthese radikale pas aleancës së tij me të djathtën ekstreme.

Grumbuj dyshimesh

Mandati i tij i parë si kancelar përfundoi me të vërtetë papritmas pas skandalit të Ibizagate.

Në vitin 2019, Zëvendëskryeministri i atëhershëm i ekstremit të djathtë Hans Christian Strache, gjatë pushimeve të tij në Ibiza, u filmua për të deklaruar se ishte korruptuar nga një oligark rus. Skandali çoi në rënien e Partisë Popullore në pushtet në të djathtën ekstreme, me votën e mosbesimit në Parlament, për herë të parë në historinë politike austriake.

Ky episod nuk e pengoi atë të rrisë pjesën e partisë së tij në zgjedhjet parlamentare të shtatorit 2019 dhe të kthehet në pushtet në fillim të vitit 2020.

Por një vit më vonë, ai u kap nga drejtësia. Në maj, zyra e prokurorit njoftoi fillimin e një hetimi mbi akuzat për falsifikim para një komisioni parlamentar.

Ai pastaj mohoi çdo keqbërje dhe refuzoi të japë dorëheqjen, por zbulimi i kësaj jave i përfshirjes së tij të dyshuar në një rast korrupsioni vulosi rënien e tij.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Publikuar më 15.10.2021
Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u...

Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u vra me thikë sot, është një nga sulmet e shumta ndaj politikanëve në Britani vitet e fundit. Më 16 qershor 2016, deputetja laburiste Jo Cox, 41 vjeç, nënë e dy fëmijëve të vegjël, u qëllua për vdekje nga një person i ekstremit të djathtë, […]

Lexo më shumë

Rusia pretendon se SHBA-ja u përpoq të shkelte ujërat e saj territoriale

Rusia pretendon se SHBA-ja u përpoq të shkelte ujërat e saj territoriale

Publikuar më 15.10.2021
Rusia pretendon se e ka përzënë një anije të Shteteve të Bas...

Rusia pretendon se e ka përzënë një anije të Shteteve të Bashkuara që dyshohet se u përpoq të ndërhynte në ujërat territoriale ruse gjatë stërvitjeve detare ruso-kineze në Detin e Japonisë. Shtetet e Bashkuara ende nuk e kanë komentuar këtë pretendim. Incidenti raportohet në kohën kur marrëdhëniet mes Moskës dhe Shteteve të Bashkuara si dhe […]

Lexo më shumë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Publikuar më 15.10.2021
“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal ...

“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal Erdogan, djali i presidentit turk, duke folur para mbështetësve të AKP -së në pushtet. Në një video të publikuar nga gazetari turk, Abdullah Bozkurt, i biri i Tajip Erdogan, dëgjohet duke thënë: “Nuk ka asnjë në Europë që meriton të quhet udhëheqës. Të gjithë janë bërë në […]

Lexo më shumë

U qëllua disa herë me thikë, ndërron jetë deputeti konservator në Britani

U qëllua disa herë me thikë, ndërron jetë deputeti konservator në Britani

Publikuar më 15.10.2021
Deputeti konservator Sir, David Ames u qëllua për vdekje jas...

Deputeti konservator Sir, David Ames u qëllua për vdekje jashtë një kishe si pasojë e një sulmi me thikë gjatë një takimi me votuesit në zonën e tij zgjedhore. Deputeti 69-vjeçar, ishte në kishë për të paktën dy orë, ku mjekët i dhanë ndihmën e parë, pa asnjë rezultat. “Ne u thirrëm në një adresë […]

Lexo më shumë

“Ata janë kukulla të Soros”/ Postimi në Twitter i kryeministrit slloven shkakton stuhi politike në mbarë BE-në!

“Ata janë kukulla të Soros”/ Postimi në Twitter i kryeministrit slloven shkakton stuhi politike në mbarë BE-në!

Publikuar më 15.10.2021
Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansa po përballet me kriti...

Kryeministri i Sllovenisë, Janez Jansa po përballet me kritika pasi shkroi në Twitter se disa eurodeputetë janë “kukulla të Sorosit”. Eurodeputetët e sulmuar përfshinin Sophie ‘t Veld, kryetarja e një misioni faktmbledhës që aktualisht po shqyrton pajtueshmërinë e Sllovenisë me sundimin e ligjit dhe lirinë e medias. “Ne i bëjmë thirrje urgjentisht Jansas që të […]

Lexo më shumë

“Samiti i Brdo ishte katastrofë”, ish-ministri britanik, MacShane: Shpresoj që Hill të vendosë një hartë të Kosovës së pavarur në zyrën e tij

“Samiti i Brdo ishte katastrofë”, ish-ministri britanik, MacShane: Shpresoj që Hill të vendosë një hartë të Kosovës së pavarur në zyrën e tij

Publikuar më 15.10.2021
Ish-ministri për Evropën i Britanisë së Madhe, Denis MacShan...

Ish-ministri për Evropën i Britanisë së Madhe, Denis MacShane e ka mirëpritur nominimin e Christopher Hill për ambasador të SHBA-së në Serbi. MacShane ka thënë se shpreson që Hill do ta vendosë hartën e Kosovës së pavarur në zyrën e tij në Beograd, raporton Gazeta Express. MacShane e ka cilësuar si katastrofal Samitin e BE-së […]

Lexo më shumë

Sateliti “Rama”

Sateliti “Rama”

Publikuar më 15.10.2021
Arben Rrozhani Ironia dhe sarkazma pasuan deklaratën e djesh...

Arben Rrozhani Ironia dhe sarkazma pasuan deklaratën e djeshme të kryeministrit Rama në Kuvendin e Shqipërisë se vendi do të lëshojë dy satelitë “Albania 1” dhe “Albania 2” në hapësirë, për t’iu shtuar 7389 të tillëve që llogariteshin mbi kokat tona në prill 2021. Sot ai e përsëriti këtë deklaratë, edhe më serioz, dhe, sipas […]

Lexo më shumë

Diplomati pensionist Chris Hill, ish-ambasadori i parë në Shqipëri, nominohet nga presidenti Biden në Serbi

Diplomati pensionist Chris Hill, ish-ambasadori i parë në Shqipëri, nominohet nga presidenti Biden në Serbi

Publikuar më 15.10.2021
Shtetet e Bashkuara të Amerikës me emërimet e reja të ambasa...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës me emërimet e reja të ambasadorëve në shtetet e Ballkanit do të kenë një vëmendje të madhe në kohën kur rajoni po kalon në tensione të ndryshme politike. Nominimi i Christopher Hill diplomat me përvojë ndërkombëtare edhe ballkanike si ambasador i ShBA-ve në Serbi është një fakt se diplomacia amerikane […]

Lexo më shumë