×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Samiti i Platformës së Krimesë/ Shtetet pjesmarrëse ‘harruan’ diçka të rëndësishme, përfaqësuesit e Krimesë nuk u ftuan në takim

Në datën 23 dhe 24 gusht, 2021 u mbajt Samiti i Platformës së Krimesë. Në takim ishin të ftuar të gjithë anëtarët e NATO-s dhe Ukraina. Por ajo që vihej re ishte një mungesë totale e vetë përfaqësuesve të gadishullit të Krimesë. Në këtë ngjarje merrte pjesë edhe Shqipëria, ku përfaqësohej nga Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, e cila kohët e fundit ka qenë tepër aktive për sa i përket çështjeve lindore. Shtojmë këtu edhe takimin me lideren e opozitës së Bjellorusisë, Sviatlana Tsikhanouskaya.

Gadishulli në fjalë ka qenë pjesë e Ukrainës që nga koha e Bashkimit Sovjetik, kur Rusia nën drejtimin e Nikita Kruschev ia dhuroi Ukrainës. Por pas vitit 2014, kur filloi përplasja mes Rusisë dhe Ukrainës për të drejtat e banorëve në Krime, rajoni ka shkaktuar kontradita midis Lindjes dhe Perëndimit.

Çfarë është Samiti i Platformës së Krimesë?

Ukraina thirri samitin ndërkombëtar për të rritur presionin ndaj Rusisë lidhur me aneksimin e Krimesë, e cila shihet si e paligjshme nga shumica e botës, edhe pse nuk japin fakte konkrete.

Rusia aneksoi gadishullin në vitin 2014, pas revolucionit në Ukrainë që pa ish -presidentin dhe aleatin rus Viktor Yanukovych të rrëzuar dhe qeveria u rrëzua.

Zyrtarë të lartë nga 46 vende dhe blloqe morën pjesë në samit, përfshirë nga secili prej 30 anëtarëve të NATO -s.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov e denoncoi samitin si një “ngjarje anti-ruse”.

Brukseli riafirmoi mbështetjen e tij “të palëkundur” për Ukrainën mbi Krimenë, pasi Presidenti Volodymyr Zelenskyy u zotua të bëjë “gjithçka të mundshme” për të rimarrë kontrollin e gadishullit në mënyrë që Ukraina “të bëhet pjesë e Evropës”.

“Unë jam këtu për të riafirmuar qëndrimin e palëkundur të BE: ne nuk e njohim dhe nuk do ta njohim aneksimin ilegal të Krimesë dhe Sevastopolit nga Rusia,” tha Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel gjatë një fjalimi në Samitin e parë të Platformës Ndërkombëtare të Krimesë.

“Ne do të vazhdojmë të zbatojmë me vendosmëri politikën tonë të mosnjohjes. Dhe ne do të qëndrojmë me këmbë kundër çdo shkelje të ligjit ndërkombëtar,” shtoi ai.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy tha në fillim të konferencës se rajoni ishte shndërruar në “një territor ku shkelen rregullisht shumica e të drejtave dhe lirive themelore të njerëzve”.

“Unë besoj se territori i Krimesë, i njohur prej kohësh si një zonë rekreative, është shndërruar në një bazë ushtarake dhe zonë strehimi të ndikimit të Federatës Ruse në rajonin e Detit të Zi”, tha ai.

Ai paralajmëroi se pushtimi i Krimesë “sjell dyshime në efikasitetin e të gjithë sistemit ndërkombëtar të sigurisë, parimet e integritetit territorial dhe paprekshmërinë e kufijve”.

“Pa rivendosjen e besimit, asnjë vend nuk mund të jetë i sigurt nëse territori i tij nuk do të pushtohej”, shtoi ai.

Çfarë arriti samiti i Platformës së Krimesë në Kiev?

Një ngjarje pa kuptim

Agjencia shtetërore e lajmeve ‘Ria Novosti’ e sheh konferencën si një goditje në errësirë:

“Përfaqësuesit e shteteve dhe strukturave perëndimore u mblodhën, përsëritën refrenin e vjetër për “kërcënimin rus”, nënshkruan një dokument të çuditshëm që ata padyshim nuk e kishin lexuar siç duhet dhe e quajtën “Deklarata e Krimesë”. Dikush mund të thotë se ‘mali polli një mi’, por këtu nuk ishte aq një mal, por një zhurmë minjsh që lindën një ‘platformë’. Përpjekja për të zbuluar nëse organizatorët e kishin arritur qëllimin e synuar çon në një problem serioz: askush nuk e kishte shpjeguar kurrë me të vërtetë se cili ishte qëllimi përfundimtar aktual pas tij”.

Shumë në Ukrainë ishin të frustruar që vende si Gjermania, Franca dhe Shtetet e Bashkuara dërguan zyrtarë të rangut më të ulët në samit.

Kancelarja gjermane Angela Merkel nuk mori pjesë, një ditë pasi nuk arriti të sigurojë Zelenskyin në Kiev për tubacionin e Nord Stream 2, që udhëheqësi ukrainas e sheh si “një armë të rrezikshme gjeopolitike”.

Rezoluta

Liderët pjesmarrës miratuan një rezolutë të përbashkët mbi “përfundimin paqësor të okupimit të përkohshëm të Federatës Ruse” të Krimesë. Ajo dënoi aneksimin e Krimesë dhe shkeljet e të drejtave të njeriut në gadishull, si dhe “militarizimin” e saj nga Moska.

Ai gjithashtu theksoi nevojën për “kthimin në Ukrainë” të gadishullit, megjithëse nuk kishte masa konkrete të përcaktuara.

“Pjesëmarrësit mirëpresin përpjekjet e nevojshme diplomatike të përbashkëta që synojnë rikthimin e integritetit territorial të Ukrainës”, thuhej në rezolutë.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha se “Ukraina nuk do të jetë kurrë vetëm dhe Krimea është Ukrainë”.

“Ne nuk e njohim dhe nuk do ta njohim aneksimin ilegal të Krimesë”, shtoi ai.

Theksojmë se rusët etnikë, të cilët përbëjnë shumicën e 2.3 milion njerëzve të Krimesë, mbështetën gjerësisht aneksimin rus, por tatarët e Krimesë, të cilët përbënin gati 15 përqind e kundërshtuan atë. Rreth 30,000 tatarë të Krimesë janë larguar nga Krimea që nga viti 2014.

Përgatiti: Erjon Dervishi 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përmbyset zetori në Lushnje, plagosen lehtë gjyshi me nipin, mbesa 10-vjeçare në gjendje të rëndë

Përmbyset zetori në Lushnje, plagosen lehtë gjyshi me nipin, mbesa 10-vjeçare në gjendje të rëndë

Publikuar më 16.10.2021
Një ngjarje rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Lushnjë, ku...

Një ngjarje rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Lushnjë, ku, si pasojë e rrëzimit të një zetori, janë plagosur 3 persona. Në drejtim të mjetit bujqësor ka qenë gjyshi i të miturve, Xhevair Allkaj. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Çermë të Lushnjës, kur, pas rrëzimit, u plagosën nipi 8-vjeçar dhe motra e tij 10-vjeçare, e […]

Lexo më shumë

Detaje të reja nga ngjarja në Qerret, 4 turistët rusë dyshohet se nuk vdiqën nga asfiksia në sauna

Detaje të reja nga ngjarja në Qerret, 4 turistët rusë dyshohet se nuk vdiqën nga asfiksia në sauna

Publikuar më 16.10.2021
Zbulohen detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi mbrëmj...

Zbulohen detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi mbrëmjen e djeshme në një hotel me 5 yje në Qerret, ku u gjetën të vdekur 4 turistë rusë. Burime jozyrtare bëjnë me dije për Faxnews se, ndryshe nga sa u tha fillimisht, ngjarja nuk është regjistruar në ambientet e saunës, por në pishinën e […]

Lexo më shumë

Pallati i djegur në Astir, fqinjët akuzojnë policinë se injoroi ankesat për djalin problematik dhe zjarrfikëset se erdhën me vonesë

Pallati i djegur në Astir, fqinjët akuzojnë policinë se injoroi ankesat për djalin problematik dhe zjarrfikëset se erdhën me vonesë

Publikuar më 16.10.2021
Pamje të rënda duken sot në apartamentin që u përfshi nga zj...

Pamje të rënda duken sot në apartamentin që u përfshi nga zjarri, sot në mëngjes, e për pasojë shkaktoi vdekjen e 62-vjeçares Hava Osmenaj, e cila u hodh nga dritarja e katit të tretë për t’iu shpëtuar flakëve. Nga dritarja u hodh edhe djali i saj 36-vjeç Klodian Osmenaj, i cili ndodhet në spital dhe […]

Lexo më shumë

LAJM I FUNDIT/ Arrestohet i riu në Fier me një sasi e madhe droge, shpallet në kërkim bashkëpunëtori

LAJM I FUNDIT/ Arrestohet i riu në Fier me një sasi e madhe droge, shpallet në kërkim bashkëpunëtori

Publikuar më 16.10.2021
Në Fier gjatë operacionit “Hoxhara” u arrestua shtetasi Irdi...

Në Fier gjatë operacionit “Hoxhara” u arrestua shtetasi Irdi Haxhiu (Bajraktari) dhe u shpall në kërkim shtetasi Përparim Smira, të akuzuar për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve. Në një njoftim zyrtar policia u shpreh: “Finalizohet operacioni policor i koduar “Hoxhara”, sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike e dyshuar cannabis sativa. Vihet në pranga një nga […]

Lexo më shumë

Akuzohen për trafikim dhe prostitucion, sekuestrohen pasuritë e dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë

Akuzohen për trafikim dhe prostitucion, sekuestrohen pasuritë e dy vëllezërve me rrezikshmëri të lartë në Tiranë

Publikuar më 16.10.2021
Me anë të një njoftimi zyrtar bëhet me dije se Policia e Tir...

Me anë të një njoftimi zyrtar bëhet me dije se Policia e Tiranës ka sekuestruar pasurinë e dy vëllezërve në Tiranë me precedentë penalë në fushën e krimeve. Pasuria e tyre kap vlerën e 150.000 euro, nga të dhënat zyrtare njëri është arrestuar në Spanjë në 2018, ndërsa vëllai tjetër është nën hetim nga autoritetet […]

Lexo më shumë

Është koha e mbjelljes së grurit, z.kryeministër!

Është koha e mbjelljes së grurit, z.kryeministër!

Publikuar më 16.10.2021
Abdurahim Ashiku* Në vitin 1950 Shqipëria mbillte 87 mijë he...

Abdurahim Ashiku* Në vitin 1950 Shqipëria mbillte 87 mijë hektarë grurë… Në vitin 1991 mbillte 144 mijë hektarë… Në vitin 2020 mbillte 53.946 hektarë… Në vitin 2020 nuk mbillej as sa mbillej në vitin 1950 por plot 33.054 hektarë më pak. Në vitin 2013, kohë kur ju u bëtë kryeministër, sipërfaqja e mbjellë me grurë […]

Lexo më shumë

SITUATA DRAMATIKE/ Shqipëria, e fundit në Europë për indeksin e zbatimit të ligjit, kampione në korrupsion

SITUATA DRAMATIKE/ Shqipëria, e fundit në Europë për indeksin e zbatimit të ligjit, kampione në korrupsion

Publikuar më 16.10.2021
Shqipëria renditet e 83-a nga 139 shtete, e fundit në Europë...

Shqipëria renditet e 83-a nga 139 shtete, e fundit në Europë, në Indeksin e Sundimit të Ligjit, 2020-2021 të publikuar së fundmi nga “World Justice Project”, një institut kërkimor ndërkombëtar me qendër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Shqipëria merr 0.49 pikë, me rënie me 0.01 pikë në raport me një vit më parë (zero […]

Lexo më shumë

Djegia e apartamentit në “Astir”, dyshohet për zjarr të qëllimshëm, ndërhyrja e zjarrfikëses shpëtoi banorët e tjerë

Djegia e apartamentit në “Astir”, dyshohet për zjarr të qëllimshëm, ndërhyrja e zjarrfikëses shpëtoi banorët e tjerë

Publikuar më 16.10.2021
Një 62-vjeçare ka ndërruar jetë tragjikisht mëngjesin e kësa...

Një 62-vjeçare ka ndërruar jetë tragjikisht mëngjesin e kësaj të shtune në Astir, pasi u hodh nga kati i tretë i pallatit, për t’i shpëtuar flakëve. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 05:55, në Astir. Policia njofton se pasi ka rënë zjarr në katin e 3-të një pallati, në pamundësi për të dalë jashtë 62-vjeçarja Hava […]

Lexo më shumë