×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rusia paralajmëron se do të kundërpërgjigjet ndaj sanksioneve të BE-së

Moska i konsideron si provokim sanksionet e BE-së për dënimin e Navalnit dhe deklaron se do të kundërpërgjigjet.

Rusia kërcënoi me pasoja pas njoftimeve për sanksione të reja të BE-së ndaj Rusisë për shkak të burgosjes së kritikut të Kremlinit Aleksej Navalni. Sanksionet nuk do të mbeten pa përgjigje nga pala ruse, tha kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dumës, Leonid Slutsky, sikurse njofton agjencia Interfax.

Ai nuk dha asnjë detaj, por tha se masat ndëshkuese në çështjen Navalny janë «një hap tjetër drejt përkeqësimit të marrëdhënieve me Rusinë». Sluzki e akuzoi Brukselin se e refuzon në mënyrë konsekuente hyrjen në një dialog me Moskën duke u nisur «nga shkaqe absolutisht të largëta dhe provokuese». «Kjo nuk mund të  kontribuojë në asnjë mënyrë për normalizimin», tha Leonid Slutsky.

Masat ndëshkimore të BE-së ndaj Rusisë

Ministrat e Jashtëm të vendeve të BE kishin rënë dakord më parë të fillonin me përgatitjet e nevojshme për masat e reja ndëshkimore ndaj Rusisë. Sipas informacioneve nga Brukseli për këtë do të përdoret një instrument i ri sanksionesh. Ky bën të mundur që BE-ja të ngrijë pasuri që mund të kenë në BE aktorë përgjegjës për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut. Fjala është si për ata që kryejnë shkelje të tilla edhe për ata që përfitojnë prej tyre. Përveç kësaj pritet që një sërë personash nga Rusia t’u ndalohet të hyjnë në BE.

Drejtësia ruse e dënoi Navalnin të shtunën me dy vjet e gjashtë muaj kamp internimi. Ky proces kritikohet si i motivuar politikisht./DW

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Vaksinime më të shpejta për mësuesit dhe stafin e kopshteve ditore në Gjermani

Vaksinime më të shpejta për mësuesit dhe stafin e kopshteve ditore në Gjermani

Publikuar më 25.02.2021
Mësuesit dhe personeli i kopshteve ditore do të vaksinohen k...

Mësuesit dhe personeli i kopshteve ditore do të vaksinohen kundër koronavirusut më herët se ishte planifikuar më parë. Për këtë ranë dakord federata dhe landet pasi u konsultuan me Ministrin Federal të Shëndetësisë, Jens Spahn. Sipas kësaj, edukatorët, prindërit e kopshteve ditore dhe mësuesit e shkollave ​​fillore dhe integruese duhet të kalojnë nga grupi i […]

Lexo më shumë

Ambasadori Minxhozi: Kosova shpëtoi turizmin e Shqipërisë

Ambasadori Minxhozi: Kosova shpëtoi turizmin e Shqipërisë

Publikuar më 25.02.2021
Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi në një int...

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi në një intervistë për “Telegrafi.com”, ka thënë se qytetarët nga Kosova e kanë shpëtuar turizmin e Shqipërisë gjatë vitit të kaluar. Minxhozi ka thënë se gjatë periudhës së pandemisë COVID-19, është shquar një solidaritet ndërmjet autoriteteve shqiptare më ato të Kosovës. “Është shquar një solidaritet ndër institucional të […]

Lexo më shumë

“Është hakmarrje e kryeministrit ndaj shqiptarëve”, Policia malazeze mbyll lokalet dhe restorantet në Tuz

“Është hakmarrje e kryeministrit ndaj shqiptarëve”, Policia malazeze mbyll lokalet dhe restorantet në Tuz

Publikuar më 25.02.2021
Policia malazeze ka shkuar të enjten në mëngjes në Komunën e...

Policia malazeze ka shkuar të enjten në mëngjes në Komunën e Tuzit, në Mal të Zi, për të mbyllur disa biznese të gastronomisë, të cilat ishin të hapura pavarësisht masave të marra nga Ministria e Shëndetësisë, për luftim të koronavirusit. Kësaj mase i është kundërvënë kryetari i Komunës së Tuzit, Nik Gjeloshaj, dhe disa qytetarë, […]

Lexo më shumë

Brez i humbur? Covid-19 godet shanset e punësimit të të rinjve

Brez i humbur? Covid-19 godet shanset e punësimit të të rinjve

Publikuar më 25.02.2021
Megjithëse në plan të parë shifrat e papunësisë nuk janë të ...

Megjithëse në plan të parë shifrat e papunësisë nuk janë të larta në Gjermani, tregu i punës po tregon efektet e pandemisë. Më së shumti pasojat i vuajnë të rinjtë. Ekspertët paralajmërojnë nga një brez i humbur. Instituti Gjerman i Tregut të Punës dhe Profesionit, IAB ka hulumtuar se kush i vuan më së shumti […]

Lexo më shumë

Presidenti Biden shfuqizon vendimin e Trump për “Green Card”, ja kush përfiton

Presidenti Biden shfuqizon vendimin e Trump për “Green Card”, ja kush përfiton

Publikuar më 25.02.2021
Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden anuloi të mërku...

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden anuloi të mërkurën një urdhër të paraardhësit të tij që bllokonte shumë aplikantë të kartës së gjelbër të hynin në Shtetet e Bashkuara. Ish-Presidenti Donald Trump e lëshoi masën e ndalimit vitin e kaluar, duke thënë se ishte e nevojshme për të mbrojtur punonjësit amerikanë në mes të […]

Lexo më shumë

Sekuestrohet 23 tonë kokainë në Gjermani, ngarkesa më e madhe e kapur ndonjëherë në Evropë

Sekuestrohet 23 tonë kokainë në Gjermani, ngarkesa më e madhe e kapur ndonjëherë në Evropë

Publikuar më 24.02.2021
Autoritetet në Gjermani dhe Belgjikë kanë kapur 23 tonë koka...

Autoritetet në Gjermani dhe Belgjikë kanë kapur 23 tonë kokainë në një ngarkesë rekord të drogës në Evropë, sipas zyrtarëve gjermanë të doganave, raporton The Guardian. Pronari 28-vjeçar i një kompanie importi në Roterdam u arrestua në Holandë të Mërkurën herët të mërkurën dhe policia Holandeze kontrolloi dy lokale, një në qytetin port dhe një […]

Lexo më shumë

Parlamenti Evropian: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme

Parlamenti Evropian: Pavarësia e Kosovës është e pakthyeshme

Publikuar më 24.02.2021
Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni...

Me 50 vota për, dhjetë kundër dhe nëntë abstenime, Komisioni për politikë të jashtme i Parlamentit Evropian ka miratuar raportin për Kosovën të përgatitur nga Viola Von Cramon-Taubadel, deputete e të Gjelbërve nga Gjermania. Me këtë raport, Parlamenti Evropian u bën thirrje edhe një herë pesë shteteve të Bashkimit Evropian, të cilat nuk e kanë […]

Lexo më shumë

Vjosa Osmani ka marrë mbi 30 mijë vota më shumë sesa Hoti, Hoxhaj, Haradinaj e Limaj bashkë

Vjosa Osmani ka marrë mbi 30 mijë vota më shumë sesa Hoti, Hoxhaj, Haradinaj e Limaj bashkë

Publikuar më 24.02.2021
Vjosa Osmani, e cila me iniciativën e saj “Guxo” garoi në li...

Vjosa Osmani, e cila me iniciativën e saj “Guxo” garoi në listën e Lëvizjes Vetëvendosje në zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit, ka dalë kandidatja më e votuar në këto zgjedhje, duke lënë prapa vetes bartësit e listave dhe liderët e partive të tjera politike. Telegrafi mëson se nga 80 për qind të votave të numëruara […]

Lexo më shumë