×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rusia dhe Kina theksojnë se diplomacia e bazuar në vlerë provokon ndarje

Shtetet e Bashkuara do të presin Samitin online për Demokracinë më 9-10 dhjetor 2021, duke e fuqizuar veten të përcaktojë se kush do të marrë pjesë në ngjarje dhe kush jo, kush është një “vend demokratik” dhe kush nuk ka të drejtë për një status të tillë. Një produkt i dukshëm i mentalitetit të saj të Luftës së Ftohtë, kjo do të ngjallë konfrontim ideologjik dhe një përçarje në botë, duke krijuar “vija të reja ndarëse”. Ky trend bie ndesh me zhvillimin e botës moderne. Është e pamundur të parandalohet formimi i një arkitekture globale policentrike, por mund të sforcojë procesin objektiv. Kina dhe Rusia e kundërshtojnë me vendosmëri këtë veprim.

Paqja, zhvillimi, drejtësia, demokracia dhe liria janë vlera të përbashkëta të njerëzimit. Demokracia nuk është prerogativë e një vendi apo një grupi vendesh, por një e drejtë universale e të gjithë popujve. Mund të realizohet në shumë mënyra dhe asnjë model nuk mund t’i përshtatet të gjitha vendeve. Nëse rruga e një vendi funksionon varet nëse ai përmbush realitetet e vendit, ndjek trendin e kohës dhe sjell zhvillim ekonomik, stabilitet dhe përparim social dhe jetë më të mirë për njerëzit. Në fund të fundit, ajo mbështetet në mbështetjen e njerëzve dhe do të dëshmohet nga kontributi i saj në përparimin njerëzor.

Prandaj, një kriter themelor i demokracisë duhet të jetë për njerëzit, dmth nëse njerëzit kanë të drejtë të qeverisin vendin e tyre, nëse nevojat e tyre plotësohen dhe nëse ata kanë një ndjenjë përmbushjeje dhe lumturie. Nëse njerëzit zgjohen vetëm kur hedhin votat e tyre dhe kthehen në letargji kur votimi ka mbaruar, nëse u serviret me slogane të këndshme në fushata, por nuk do të kenë fjalë pas zgjedhjeve, nëse do të kënaqen gjatë votimit, por do të lihen jashtë të ftohtit pas kësaj, kjo nuk është një demokraci e mirëfilltë.

Ajo që ka Kina është një demokraci socialiste e gjerë dhe e gjithë procesit. Ai pasqyron vullnetin e popullit, i përshtatet realiteteve të vendit dhe gëzon mbështetje të fortë nga njerëzit. Në Kinë, njerëzit kanë të drejtën e zgjedhjeve dhe ata mund të përfshihen thellë në qeverisjen kombëtare, duke ushtruar pushtetin e tyre nëpërmjet Kongreseve Popullore në nivel kombëtar dhe në nivele të tjera. Kina ka tetë parti jokomuniste që marrin pjesë në qeverisje, si dhe një sistem unik dhe institucione përkatëse të konsultimit politik. Për çështjet që kanë të bëjnë me interesat e mëdha të njerëzve, ka konsultime dhe diskutime me bazë të gjerë dhe të mjaftueshme përpara se të merret ndonjë vendim. Politikat dhe masat mund të futen vetëm kur ka një konsensus se ato janë ato që njerëzit duan dhe do t’u shërbejnë nevojave të njerëzve. Është vërtetuar se demokracia e gjithë procesit funksionon në Kinë dhe funksionon shumë mirë. Kina bën thirrje për ndërtimin e një komuniteti me një të ardhme të përbashkët për njerëzimin. Si banorë të të njëjtit fshat global, ne duhet të trajtojmë çështjet ndërkombëtare përmes konsultimit

Rusia është një shtet federal demokratik i qeverisur nga ligji dhe me një formë republikane të qeverisjes. Demokracia është parimi themelor i sistemit të saj politik. Institucionet demokratike u forcuan më tej me ndryshimet në Kushtetutë të miratuara me referendum në vitin 2020. Në Rusi, zhvillimi i demokracisë është i lidhur ngushtë me kulturën dhe traditat. Traditat e parlamentarizmit të saj datojnë më shumë se njëqind vjet. Sistemi politik i Rusisë po evoluon në mënyrë të qëndrueshme dhe ka nevojë për një mjedis të qëndrueshëm dhe të qetë që garanton të drejtat dhe interesat e popullit të saj.

Demokracia nuk ka të bëjë vetëm me qeverisjen e brendshme; duhet të pasqyrohet edhe në marrëdhëniet ndërkombëtare. Një qeveri vërtet demokratike do të mbështesë demokracinë në marrëdhëniet ndërkombëtare. Ajo nuk do të nxisë hegjemoninë dhe ndarjen jashtë vendit, ndërsa ndërton demokracinë dhe unitetin në vend. Rruga drejt prosperitetit të kombeve kalon përmes bashkëpunimit të respektueshëm me njëri-tjetrin, pavarësisht disa dallimeve në pikëpamje për çështje të veçanta.

Nuk duhet cenuar sovraniteti, siguria dhe interesat e zhvillimit të një vendi. Ndërhyrja në punët e brendshme të vendeve të tjera – nën pretekstin e luftimit të korrupsionit, promovimit të vlerave demokratike ose mbrojtjes së të drejtave të njeriut – pengimi i zhvillimit të tyre, përdorimi i shkopit të madh të sanksioneve, madje edhe cenimi i sovranitetit, unitetit dhe integritetit territorial të tyre, janë kundër OKB-së. Karta dhe normat e tjera bazë të së drejtës ndërkombëtare dhe janë padyshim antidemokratike.

Asnjë vend nuk ka të drejtë të gjykojë peizazhin e gjerë dhe të larmishëm politik të botës me një masë të vetme, dhe që vendet e tjera të kopjojnë sistemin e dikujt politik përmes revolucionit me ngjyra, ndryshimit të regjimit dhe madje edhe përdorimit të forcës bien ndesh me ligjin ndërkombëtar dhe janë padyshim antidemokratike.

Çështjet ndërkombëtare duhet të trajtohen në përputhje me parimet e konsultimit të gjerë, kontributit të përbashkët dhe përfitimeve të përbashkëta dhe të vendosen në frymën e multilateralizmit të vërtetë. Duhet të ketë një qeverisje globale më gjithëpërfshirëse, jo diçka si “mund të bëjë të drejtë”. Kërkimi i supremacisë dhe vënia gjithmonë në vend të parë janë akte hegjemonizmi dhe unilateralizmi dhe janë padyshim antidemokratike.

Siguria dhe zhvillimi i përbashkët janë një aspiratë mbizotëruese e bashkësisë ndërkombëtare. Përdorimi i ideologjisë për të rrëzuar vendet e tjera dhe për të promovuar një gjeo-strategji për siguri absolute do të çojë në ndarje dhe konfrontime, dhe janë padyshim antidemokratike.

Ekziston vetëm një sistem ndërkombëtar në botë, pra sistemi ndërkombëtar me Kombet e Bashkuara në thelb. Ekziston vetëm një rend ndërkombëtar, pra ai që mbështetet nga e drejta ndërkombëtare. Dhe ekziston vetëm një grup rregullash, pra normat bazë që rregullojnë marrëdhëniet ndërkombëtare të bazuara në qëllimet dhe parimet e Kartës së OKB-së. Lavdërimi i “rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla” pa iu referuar OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar dhe përpjekja për të zëvendësuar rregullat ndërkombëtare me thëniet e blloqeve të caktuara bie në kategorinë e revizionizmit dhe është padyshim antidemokratik.

Nuk ka pasur mungesë të luftërave dhe trazirave në mbarë botën për të provuar se përhapja e “demokracisë”, sistemit të saj politik dhe vlerave kundër vendeve të tjera do të dëmtojë rëndë paqen, sigurinë dhe stabilitetin rajonal dhe ndërkombëtar. Bombardimet e Jugosllavisë, ndërhyrja ushtarake në Irak, Afganistan dhe Libi dhe “transformimi demokratik” nuk bëjnë gjë tjetër veçse dëm. Vendet duhet të përqendrohen në drejtimin e mirë të punëve të tyre, jo duke kritikuar me përbuzje të tjerët. Nuk ka nevojë të shqetësoheni për demokracinë në Rusi dhe Kinë. Disa qeveri të huaja më mirë të mendojnë për veten dhe atë që po ndodh në shtëpitë e tyre. A është liri kur mitingjet e ndryshme në vendet e tyre shpërndahen me plumba gome dhe gaz lotsjellës? Nuk i ngjan shumë lirisë.

Përballë një sërë sfidash globale, vendet duhet urgjentisht të forcojnë koordinimin dhe bashkëpunimin për përparim të përbashkët. Sidomos sot kur komuniteti ndërkombëtar duhet të përmirësojë bashkëpunimin midis të gjitha vendeve për të luftuar pandeminë e COVID-19, për të nxitur zhvillimin ekonomik dhe për të neutralizuar kërcënimet ndërkufitare.

Kina dhe Rusia u bëjnë thirrje vendeve: të ndalojnë përdorimin e “diplomacisë së bazuar në vlera” për të provokuar ndarje dhe konfrontim; të praktikojë respektin e ndërsjellë dhe bashkëpunimin fitues në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe të punojë për bashkëjetesë harmonike midis vendeve me sisteme shoqërore, ideologji, histori, kultura dhe nivele të ndryshme zhvillimi.

Anatoli Antonov është ambasador i Rusisë në Shtetet e Bashkuara.

Qin Gang është ambasadori i Republikës Popullore të Kinës në Shtetet e Bashkuara.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risil...

Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risili të Vlorës. Bëhet me dije nëpërmjet njoftimit zyrtar se një mjet tip ‘Toyota’ ka humbur kontrollin dhe është përplasur me murin rrethues të një banese. Nga ana tjetër njoftohet se ka mbetur i lënduar drejtuesi dhe pasagjeri, të cilët ndodhet në spital jashtë rrezikut për […]

Lexo më shumë

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Publikuar më 28.01.2022
Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë pres...

Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë presidentin rus Vladimir Putin këtë vit, pavarësisht nga vendosjet ushtarake e Moskës në kufirin ukrainas. “Ne organizojmë tradicionalisht një takim vjetor biznesi me Presidentin Putin dhe ministra të rëndësishëm për ekonominë për të adresuar çështjet aktuale në marrëdhëniet ekonomike”, tha Komiteti Gjerman për Marrëdhëniet Ekonomike të Evropës […]

Lexo më shumë

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Publikuar më 28.01.2022
Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidat...

Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit në logon e Partisë Socialiste. Menjëherë pas mbledhjes së kryesisë në Selinë Rozë, drejtuesit politikë të qarqeve ku do zhvillohen zgjedhjet në 6 bashki, kanë dalë dhe kanë bërë publikë […]

Lexo më shumë

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Publikuar më 28.01.2022
Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat i...

Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat italiane bëjnë me dije se gjatë operacionit janë sekuestruar pasuri me vlerë deri në 2 mln euro që përfshijnë makina, pasuri të paluajtshme dhe para të thata. Pasuritë i përkasin dy grupeve kriminale me origjinë shqiptare që trafikon drogë në territorin e Venetos. Hetimi përfshiu 33 persona […]

Lexo më shumë

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

Publikuar më 28.01.2022
Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë france...

Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë franceze dhe policinë lokale, ka çmontuar një organizatë kriminale me bazë në provincën e Tarragona, me degë në Tarragona, Cambrils, Calafell, El Vendrell, Flix dhe La Bisbal del Penedés. Organizata u zbulua nga agjentët e hetimit në mesin e vitit të kaluar 2021, por për shkak të […]

Lexo më shumë

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Publikuar më 28.01.2022
Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgje...

Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale kandidati pë Bashkinë e Shkodrës, Ardit Qylybyli. Reagimi nga Ardit Qylybyli: “Te nderuar demokrate, qytetare te Shkodres! Une jam propozuar nga strukturat si kandidat per kryetar te Bashkise se Shkodres ne zgjedhjet e pjesshme vendore te 6 marsit. Jam shume i nderuar […]

Lexo më shumë

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pa...

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Lezhë. Mësohet se një motor është përplasur me një fuoristradë dhe ka mbetur i plagosur drejtuesi i motomjetit. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Shtraus” në Lezhë. Menjëherë pas aksidentit, drejtuesi i motorit, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur, […]

Lexo më shumë

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 28.01.2022
COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qyteta...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qytetarë të infektuar, 5 humbje jete dhe 2564 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose […]

Lexo më shumë