×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rusia dërgon ushtri shtesë në kufirin Armeni-Azerbajxhan

Ushtria ruse është zhvendosur në dy vendndodhje të reja në Armeninë jugore, afër kufirit me Azerbajxhanin, si një “garanci shtesë sigurie” pas përplasjeve të vitit të kaluar në Nago-Karabak, thanë agjensitë ruse të lajmeve që cituan kryeministrin e vendit.

Masa i jep Moskës një “gjurmë” më të madhe në një zonë ku ajo kishte dërguar trupa vitin e kaluar për të ruajtur paqen, si pjesë e një marrëveshje që i dha fund një lufte gjashtë javore në të cilën forcat Azerbajxhanase korrën fitime territoriale në shkallë të gjerë kundër Armenëve.

“Dy fortesa të bazës së 102 ushtarake ruse në Armeni janë vendosur në rajonin e Syunikut”, citoi agjencia e lajmeve Interfax të thoshte Pasinian në një fjalim në parlamentin Armen.

“Kjo është një garanci shtesë e sigurisë jo vetëm për rajonin e Syunikut, por për të gjithë Armeninë”, shtoi kryeministri armen.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raketa kineze në rënie të lirë drejt tokës, mbrojtja civile jep alarmin në dhjetë rajone të Italisë: Rrini në shtëpi, larg dyerve dhe dritareve

Raketa kineze në rënie të lirë drejt tokës, mbrojtja civile jep alarmin në dhjetë rajone të Italisë: Rrini në shtëpi, larg dyerve dhe dritareve

Publikuar më 08.05.2021
Rënia e pjesëve të anijes kozmike kineze “Long March 5B” mun...

Rënia e pjesëve të anijes kozmike kineze “Long March 5B” mund të prekë dhjetë rajone italiane. Lajmin e ka bërë me dije Mbrojtja civile italiane, që thotë se bëhet fjalë për Umbria, Lazio, Abruzzo, Molise, Campania, Basilicata, Puglia, Calabria, Sicilia dhe Sardegna. Parashikohet që anija të hyjë në Tokë rreth orës 2:24 të datës 9 […]

Lexo më shumë

Si do i ‘shkatërroj’ Trump familjet kryesore të Partisë Republikane

Si do i ‘shkatërroj’ Trump familjet kryesore të Partisë Republikane

Publikuar më 08.05.2021
Në luftën civile midis Donald Trump dhe institucionit në rën...

Në luftën civile midis Donald Trump dhe institucionit në rënie të GOP, asnjë Republikan nuk e ka kaluar ish-presidentin dhe të dalë përpara tij në përballje votash. Megjithatë, ndërsa largimi i mundshëm i Rep. Liz Cheney nga udhëheqja e Dhomës ra, Trump ka rezervuar një tërbim të veçantë për pasardhësit e familjeve kryesore të GOP […]

Lexo më shumë

‘Unë nuk mund t’i trajtoj komplekset tuaja’/ Presidenti francez irritohet përball gazetarëve nga krahasimet me Shtetet e Bashkuara

‘Unë nuk mund t’i trajtoj komplekset tuaja’/ Presidenti francez irritohet përball gazetarëve nga krahasimet me Shtetet e Bashkuara

Publikuar më 08.05.2021
Epidemiolog i përgjithshëm, think-tanker i përgjithshëm dhe ...

Epidemiolog i përgjithshëm, think-tanker i përgjithshëm dhe tani tkurret në shtypin evropian – me sa duket nuk ka fund për talentet e Presidentit francez Emmanuel Macron. Në një samit të BE në qytetin Porto të shtunën, Macron tha se gazetarët kishin nevojë për disa ‘analiza’ lidhur me përgjigjen e tyre ndaj thirrjes së Presidentit të […]

Lexo më shumë

Shifrat në Greqi: 2.461 raste të reja, 68 vdekje dhe 737 persona të intubuar

Shifrat në Greqi: 2.461 raste të reja, 68 vdekje dhe 737 persona të intubuar

Publikuar më 08.05.2021
Rastet e reja të konfirmuara laboratorike të sëmundjes të re...

Rastet e reja të konfirmuara laboratorike të sëmundjes të regjistruara në 24 orët e fundit janë 2.461, nga të cilat 4 u identifikuan pas kontrolleve në portat e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve arrin në 360,577 (ndryshimi ditor + 0,7%), nga të cilat 51,2% janë burra. Bazuar në rastet e konfirmuara të 7 ditëve […]

Lexo më shumë

Ndërrojnë jetë 12 të infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, 198 raste të reja në 24 orë

Ndërrojnë jetë 12 të infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, 198 raste të reja në 24 orë

Publikuar më 08.05.2021
Në 24 orët e fundit, në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar...

Në 24 orët e fundit, në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 198 raste të reja me koronavirus nga 3,108 teste të kryera. Po ashtu, autoritetet e shëndetit në vend bënë të ditur se brenda ditës, si pasojë e koronavirusit, e humbën jetën edhe 12 qytetarë. Rastet e reja u konfirmuan në Shkup – 76, Kumanovë […]

Lexo më shumë

Libi/ Persona të armatosur sulmojnë selinë e këshillit presidencial

Libi/ Persona të armatosur sulmojnë selinë e këshillit presidencial

Publikuar më 08.05.2021
Grupet e armatosura në kryeqytetin libian Tripoli të premten...

Grupet e armatosura në kryeqytetin libian Tripoli të premten vonë mësynë një hotel të përdorur si seli nga këshilli i ri presidencial i vendit. Imazhe të paverifikuara në mediat sociale treguan burra të armatosur, me uniformë që qëndronin në hyrje të hotelit Corinthia në zemër të qytetit. Shtypi lokal i etiketoi ata milici. Zëdhënësi i […]

Lexo më shumë

Gjermania paralajmëron Turqinë: Tërhqini forcat nga Libia; Ministri turk: Ne kemi një pakt me qeverinë libiane, edhe vendet e tjera…

Gjermania paralajmëron Turqinë: Tërhqini forcat nga Libia; Ministri turk: Ne kemi një pakt me qeverinë libiane, edhe vendet e tjera…

Publikuar më 08.05.2021
Turqia dhe Gjermania bien dakord që të gjithë mercenarët e h...

Turqia dhe Gjermania bien dakord që të gjithë mercenarët e huaj në Libi duhet të largohen nga vendi, por Ankaraja ka një marrëveshje bilaterale me qeverinë libiane që trupat e saj të vendosen atje, tha të enjten Ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu. Të mërkurën, kancelarja gjermane Angela Merkel i tha Presidentit turk Tayyip Erdogan se […]

Lexo më shumë

Kosova regjistron një viktimë dhe 153 raste të reja me COVID-19

Kosova regjistron një viktimë dhe 153 raste të reja me COVID-19

Publikuar më 08.05.2021
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi të shtunën...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi të shtunën se ka regjistruar një të vdekur dhe 153 raste të reja me sëmundjen COVID-19. “Brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv nga Komuna e Mitrovicës (47 vjeç)”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së. Rastet e reja dalin pas testimit të 2.784 mostrave […]

Lexo më shumë