×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rusia angazhohet për të mbrojtur Taxhikistanin nga ndërhyrjet afgane

Pas rënies së pjesës më të madhe të Afganistanit në duart e grupit militant taleban, në korrik dhe gusht dhe kapjes së tij të Luginës Panjshir në fillim të shtatorit, shumë afganë të shquar shkuan në mërgim në Taxhikistan, ku ata i kanë kundërshtuar talebanët përmes diplomacisë në Uashington dhe gjetkë. Kjo listë e njerëzve të shquar përbëhet nga Bismillah Khan, ish-ministri i mbrojtjes, Amrullah Saleh, ish nënkryetari dhe presidenti aktual i vetëshpallur i përkohshëm, dhe udhëheqësi gueril i Panjshir, Ahmad Massoud. Deri më sot, ka pasur indikacione delikate se veprimet e lëvizjes së rezistencës nuk mund të ndalen në diplomaci, dhe disa luftëtarë në Taxhikistan kanë treguar një gatishmëri për të shtyrë jugun në Afganistan, me synimin për të ndezur përsëri opozitën “Aleanca Veriore”.

Sidoqoftë, talebanët, të cilët historikisht kanë qenë një grup pashtunësh me shtrirje të kufizuar tek Taxhikët etnikë, ka bashkëpunuar gjithnjë e më shumë me një grup xhihadist Taxhik, një grup që disa vëzhgues kanë sugjeruar se mund të sulmonte Taxhikistanin së pari.

Taxhikistani, një shtet anëtar i Bashkimit Sovjetik deri në 1991, u përball me një luftë të menjëhershme për pushtet pas pavarësisë së tij midis qeverisë laike post-komuniste dhe një lëvizjeje islamike të ringjallur, të mbështetur politikisht dhe financiarisht nga muxhahidët në Afganistan. Një luftë brutale civile u zhvillua nga 1992 deri në 1997; pasi të dy palët negociuan një marrëveshje paqeje, disa xhihadistë Taxhikistani të cilët refuzuan të lëshonin armët u larguan nga vendi për t’u bashkuar me lëvizjet e tjera islamike në rajon. Shumë nga këta luftëtarë përfunduan në Afganistanin verior si aleatë të talebanëve. Gjatë ripushtimit të Afganistanit nga grupi në vitin 2021, Taxhikët aleatë të tij u përdorën në mënyrë strategjike. Për shembull, ata ishin vendosur në pikat kufitare në veri të vendit për të shmangur nxitjen e tensioneve etnike.

Ndërsa talebanët kanë shprehur dëshirën e tyre për të ruajtur paqen dhe kanë premtuar se nuk do të lejojnë që grupet terroriste të veprojnë në tokën e saj, media ruse ka paralajmëruar se militantët Taxhikas mund të fillojnë sulme ndërkufitare në Taxhikistan. Sundimtari i vendit, Emomali Rahmon, ishte udhëheqësi i Taxhikistanit gjatë luftës civile fillestare. Ai ka shfaqur vazhdimisht armiqësi ndaj ringjalljes së talebanëve.

Për këtë arsye, Rusia ka premtuar të ndihmojë në mbrojtjen e Taxhikistanit kundër sulmeve të tilla. Në një deklaratë të raportuar nga Agjencia e Lajmeve Interfax e Rusisë, zëvendësministri i Jashtëm, Andrei Rudenko këmbënguli se “e gjithë ndihma e nevojshme do t’i jepet Taxhikistanit nëse kërkohet, si brenda kuadrit të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive [një aleancë ushtarake e udhëhequr nga Rusia] dhe në mënyrë bilaterale”.

Në lidhje me angazhimin e talebanëve për të mos lejuar sulme terroriste ndërkombëtare, Rudenko shtoi, “Ne shpresojmë se ata do të respektojnë premtimet që kanë bërë”.

Taxhikët janë grupi i dytë më i madh etnik në Afganistan, duke përbërë rreth një të katërtën e popullsisë së kombit. Grupi është i përqendruar në veri dhe lindje të vendit dhe përbëjnë afërsisht gjysmën e popullsisë së Kabulit, kryeqytetit të Afganistanit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Publikuar më 15.10.2021
Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u...

Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u vra me thikë sot, është një nga sulmet e shumta ndaj politikanëve në Britani vitet e fundit. Më 16 qershor 2016, deputetja laburiste Jo Cox, 41 vjeç, nënë e dy fëmijëve të vegjël, u qëllua për vdekje nga një person i ekstremit të djathtë, […]

Lexo më shumë

Rusia pretendon se SHBA-ja u përpoq të shkelte ujërat e saj territoriale

Rusia pretendon se SHBA-ja u përpoq të shkelte ujërat e saj territoriale

Publikuar më 15.10.2021
Rusia pretendon se e ka përzënë një anije të Shteteve të Bas...

Rusia pretendon se e ka përzënë një anije të Shteteve të Bashkuara që dyshohet se u përpoq të ndërhynte në ujërat territoriale ruse gjatë stërvitjeve detare ruso-kineze në Detin e Japonisë. Shtetet e Bashkuara ende nuk e kanë komentuar këtë pretendim. Incidenti raportohet në kohën kur marrëdhëniet mes Moskës dhe Shteteve të Bashkuara si dhe […]

Lexo më shumë

Këshilli i Sigurimit diskuton për Kosovën, shefi i UNMIK: Mungesë komunikimi nga ana e Prishtinës për aksionin në veri

Këshilli i Sigurimit diskuton për Kosovën, shefi i UNMIK: Mungesë komunikimi nga ana e Prishtinës për aksionin në veri

Publikuar më 15.10.2021
Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), ...

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin i tha Këshillit të Sigurimit se ka pasur mungesë komunikimi nga ana e Prishtinës për aksionin në veri për të zbatuar vendimin e reciprocitetit për targa në fund të muajit shtator. Sipas tij, komunitetit ndërkombëtar dhe KFOR-it si mekanizëm për ruajtjen e paqes, […]

Lexo më shumë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Publikuar më 15.10.2021
“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal ...

“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal Erdogan, djali i presidentit turk, duke folur para mbështetësve të AKP -së në pushtet. Në një video të publikuar nga gazetari turk, Abdullah Bozkurt, i biri i Tajip Erdogan, dëgjohet duke thënë: “Nuk ka asnjë në Europë që meriton të quhet udhëheqës. Të gjithë janë bërë në […]

Lexo më shumë

U qëllua disa herë me thikë, ndërron jetë deputeti konservator në Britani

U qëllua disa herë me thikë, ndërron jetë deputeti konservator në Britani

Publikuar më 15.10.2021
Deputeti konservator Sir, David Ames u qëllua për vdekje jas...

Deputeti konservator Sir, David Ames u qëllua për vdekje jashtë një kishe si pasojë e një sulmi me thikë gjatë një takimi me votuesit në zonën e tij zgjedhore. Deputeti 69-vjeçar, ishte në kishë për të paktën dy orë, ku mjekët i dhanë ndihmën e parë, pa asnjë rezultat. “Ne u thirrëm në një adresë […]

Lexo më shumë

9 të vdekur nga Covid dhe 400 raste të reja brenda 24 orëve në fqinjin tonë lindor

9 të vdekur nga Covid dhe 400 raste të reja brenda 24 orëve në fqinjin tonë lindor

Publikuar më 15.10.2021
Vijon të jetë i lartë numri i rasteve ditore të infektuar me...

Vijon të jetë i lartë numri i rasteve ditore të infektuar me Covid në Maqedoninë e Veriut. Gjatë 24 orëve të fundit në raportin e ministrisë bëhet me dije se kanë rezultuar pozitiv me Covid 413 raste të reja nga 3025 testime dhe kanë humbur jetën 9 pacientë. Prej rasteve të reja në Shkup janë […]

Lexo më shumë

“Kujt i bën vërejtje ti?!”/ 35 vjeçarja shqiptare, sulmon me grushte mësuesen e vajzës së saj

“Kujt i bën vërejtje ti?!”/ 35 vjeçarja shqiptare, sulmon me grushte mësuesen e vajzës së saj

Publikuar më 15.10.2021
Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një 35 vjeçare...

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një 35 vjeçare në Ferizaj, pasi që e njëjta ka rrahur një mësuese. Rasti ka ndodhur në shkollën e mesme të ulët “Naim Frashëri” në Zaskok të Ferizajt. “Stacioni policor në Ferizaj nga Drejtoria Rajonale e Policisë në Ferizaj, sot rreth orës 08:05, ka pranuar një informacion […]

Lexo më shumë

Deputeti qëllohet disa herë me thikë brenda në kishë, po mbante takim elektoral

Deputeti qëllohet disa herë me thikë brenda në kishë, po mbante takim elektoral

Publikuar më 15.10.2021
Deputeti britanik Sir David Amess, është qëlluar disa herë m...

Deputeti britanik Sir David Amess, është qëlluar disa herë me thikë gjatë një takimi elektoral që ka qenë duke mbajtur në qytetin e Leigh, në Angli. Konservatori është sulmuar nga një burrë që ka shkuar me vrap brenda kishës evangjeliste ku Sir David Amess po mbante takimin. Policia e Essex ka konfirmuar se një burrë […]

Lexo më shumë