×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Rruga e mbarë të qoftë Ilir Meta”, Nano: Hera e parë që një ambasador amerikan e shpërfill Berishën

Mustafa Nano në monologun e kësaj të marte është ndalur të figurat politike në vend. Nano u shpreh se Presidenti i Republikës Ilir Meta sipas tij ka filluar të luajë lojën nga e para, me ideale të reja.

“Meta duket se ka vendosur ta fillojë lojën nga e para, me frymëzime të reja, me entuziazëm të ri, me ideale të reja. Dhe ideali kryesor i Metës është nacionalizmi, sovranizmi, anti-ambasadorizmi. Tamam-tamam, anti-amerikanizmi. Këtë ideal e ka përqafuar nga halli, jo nga qejfi. E ka si një last-resort. E ka si të vetmen lëvizje që i ka mbetur. Le t’i lidhim pak kohët e veprimet e personazhit në fjalë. Apo edhe të Berishës.

Përpara se të miratohej paketa e ligjeve të reformës në drejtësi, Sali Berisha e Ilir Meta nuk lanë gur pa lëvizur për ta sabotuar atë, për t’ia ndryshuar thelbin, për të minimizuar rolin e ndërkombëtarëve e për të rritur rolin e palëve politike shqiptare në atë reformë”, u shpreh ai.

Monologu nga Mustafa Nano:

Në monologun e fundit unë bëja thirrje që Rama, Berisha e Meta të largoheshin nga politika. Asnjëri nuk ma vuri veshin. Madje, Meta duket se ka vendosur ta fillojë lojën nga e para, me frymëzime të reja, me entuziazëm të ri, me ideale të reja.

Dhe ideali kryesor i Metës është nacionalizmi, sovranizmi, anti-ambasadorizmi. Tamam-tamam, anti-amerikanizmi. Këtë ideal e ka përqafuar nga halli, jo nga qejfi. E ka si një last-resort.

E ka si të vetmen lëvizje që i ka mbetur. Le t’i lidhim pak kohët e veprimet e personazhit në fjalë. Apo edhe të Berishës. Përpara se të miratohej paketa e ligjeve të reformës në drejtësi, Sali Berisha e Ilir Meta nuk lanë gur pa lëvizur për ta sabotuar atë, për t’ia ndryshuar thelbin, për të minimizuar rolin e ndërkombëtarëve e për të rritur rolin e palëve politike shqiptare në atë reformë.

Në këto përpjekje e sipër u futën në konflikt me ambasadorin amerikan që, në emër të vendit të tij, ishte investuar fuqimisht në këtë reformë. Ky i fundit filloi t’u bënte kërcënime të drejtpërdrejta, madje në një plan diplomatik harbute e të pacipa. Por funksionuan këto kërcënime. Meta e Berisha u tërhoqën. Zunë t’i qurraviten e jargaviten ambasadorit amerikan. Jo vetëm kaq. Ata u detyruan të shkonin në Parlament, bashkë me 140 deputetë të tjerë, për të votuar në favor të një ligji, me të cilin nuk ishin fare dakord.

Ishte shumë poshtëruese. Ishte poshtëruese për ta, por edhe për ne të tjerët. Sepse po shihnim se si njerëz të fuqishëm në Shqipëri, që kishin qenë kryeministra e presidentë, po trajtoheshin si lecka nga një ambasador. Po pse e lanë veten të trajtoheshin ashtu? Sepse ishin të zhytur në gjiriz deri në grykë. Sepse ndërgjegjen e kishin të ndotur. Sepse u ishte mbushur mendja që të huajt dinin për ta gjëra që nuk duhej t’i dinin. Ndiheshin të pambrojtur. Ndiheshin të kërcënuar. Kështu ndihen edhe sot. Dhe çdo lëvizje e aksion publik e bëjnë nën efektin e kësaj frike.

Berisha përcjell mesazhe çdo ditë. Dhe ka vetëm një qëllim: I është mbushur mendja se do ta fusin në burg, i është mbushur mendja se këtë gjë e duan amerikanët, dhe ai kërkon t’i thotë ambasadores amerikane se nuk do ta kenë të lehtë të veprojnë ndaj tij, se ai ka në dorë opozitën, për rrjedhojë ka në dorë stabilitetin e vendit. Berisha po i bie këmbës, që ambasadorja amerikane t’ia vari pak, t’i kërkojë një takim. Por ajo e torturoi. Nuk i ka kërkuar një takim. Dhe gjasat janë që të mos i kërkojë asnjë takim.

Ambasadorja duket sikur ka ardhur në Shqipëri me një listë gjërash që nuk duhet t’i bëjë, dhe një pikë e kësaj liste është: Mos tako Sali Berishën. Dhe kjo është vuajtja e Berishës. Është hera e parë që një ambasador amerikan e shpërfill. Dhe këtë ai e merr si shenjë të fundit të tij.

Ky është edhe halli i Metës. I është fiksuar që amerikanët nuk e duan. Madje, më keq akoma, që e duan në burg. Dhe kështu, ai ka kohë që flet veç për burg. Ose për vdekje. Fillimisht përmendi Allenden, duke lënë të nënkuptohet se do të vrasë veten. Më pas përmendi Vojo Kushin, Avni Rustemin, Isa Boletinin, Mic Sokolin. Para ca ditësh tha se mafia ndërkombëtare ka bërë plan që ta vrasë.

Të vjen keq që Presidenti i Republikës është në këtë gjendje. Por duhet ta kishim pritur që kjo të ndodhte. Ju kujtohet momenti kur Ilir Meta u zgjodh President? Ai ishte i dëshpëruar. Nxinte e sterronte. Dukej sikur po i vinin prangat, në një kohë që sapo e kishin zgjedhur President të Republikës, që është posti e përgjegjësia më e nderuar e republikës së Shqipërisë. Njeriu, kur është në politikë, e ëndërron atë moment, pasi është kurorëzim i një jetë të tërë. Ndërsa atë po e çonin atje me pahir. Nuk donte, por nuk refuzonte dot. Nuk merrej vesh pse nuk refuzonte dot, por fakti është që nuk refuzonte dot. Do kishte bërë mirë të refuzonte.

Do kishte bërë mirë edhe për vete, por edhe për ne të tjerët, pasi nuk do kishim në presidencë që njeri që flet për burgun, për vdekjen, për vetëvrasjen, për mafien ndërkombëtare, për lobe ruse në administratën amerikane, për mbrojtjen e Kosovës e të Shqipërisë prej shteteve të bashkuara të Amerikës. Kjo është rruga ku është futur së fundmi Ilir Meta. Është rruga e mbrojtjes së shqiptarëve prej Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Rrugë e mbarë, Ilir Meta!/abcnews.al

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Takim Kosovë-Serbi nga Merkel e Macron, Grenell: I lumtur, urojmë të përfundojë çështja e vizave

Takim Kosovë-Serbi nga Merkel e Macron, Grenell: I lumtur, urojmë të përfundojë çështja e vizave

Publikuar më 08.07.2020
Richard Grenell ka mbështetur takimin e datës 10 korrik mes ...

Richard Grenell ka mbështetur takimin e datës 10 korrik mes Serbisë dhe Kosovës, të organizuar nga kancelarja Merkel dhe presidenti Macron. I dërguari i posaçëm i Presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi shprehet:  “Jemi të lumtur që shohim se europianët do të takohen më 10 korrik për të diskutuar me Kosovën dhe Serbinë. Ofrojmë […]

Lexo më shumë

Takimi i Ramës me opozitën parlamentare, Murrizi: Nuk votojmë reformën zgjedhore pa lista të hapura

Takimi i Ramës me opozitën parlamentare, Murrizi: Nuk votojmë reformën zgjedhore pa lista të hapura

Publikuar më 07.07.2020
Deputeti dhe përfaqësuesi i Opozitës Parlamentare, Myslim Mu...

Deputeti dhe përfaqësuesi i Opozitës Parlamentare, Myslim Murrizi, ka deklaruar pas përfundimit të takimit me kryeministrin Rama se nuk pati marrëveshje, pasi kryeministri sipas tij ka marrëveshje paraprake me PD e LSI. Murrizi tha ndër të tjera se ai dhe kolegët e tij nuk do ta votojnë marrëveshjen e 5 qershorit nëse nuk do të […]

Lexo më shumë

“Të gjitha palët duhet të bëjnë lëshime”, Rama: Nuk gjetëm gjuhën e përbashkët me opozitën parlamentare

“Të gjitha palët duhet të bëjnë lëshime”, Rama: Nuk gjetëm gjuhën e përbashkët me opozitën parlamentare

Publikuar më 07.07.2020
Kryeministri Rama ka folur për mediat pas daljes nga diskuti...

Kryeministri Rama ka folur për mediat pas daljes nga diskutimi me përfaqësuesit e opozitës parlamentare në lidhje me sistemin zgjedhor. Rama ndër të tjera tha se ende nuk është arritur një marrëveshje me opozitën parlamentare me parlamentin. “Jemi  të gatshëm të diskutojmë për ta formalizuar përgjatë procesit të diskutimeve, të arrijmë një konsensus trepalësh, ku […]

Lexo më shumë

Përfundon takimi 80 minutësh me Ramën/ Hajdari: Nuk u vendos gjë! S’tërhiqemi nga Listat e Hapura edhe nëse na bëjnë presion të huajt

Përfundon takimi 80 minutësh me Ramën/ Hajdari: Nuk u vendos gjë! S’tërhiqemi nga Listat e Hapura edhe nëse na bëjnë presion të huajt

Publikuar më 07.07.2020
Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari ka bërë me...

Deputetja e opozitës parlamentare, Rudina Hajdari ka bërë me dije se as në këtë takim të dytë nuk ka vendimmarrje lidhur me vazhdimësinë e Reformës Zgjedhore dhe miratimin ën Kuvend. Hajdari thotë se nuk do të ketë tërheqje nga listat e hapura edhe nëse bëhet presion nga opozita jashtëparlamentare apo dhe nga të huajt. “I […]

Lexo më shumë

Paralajmëron Rama: S’ka zgjedhje të parakohshme në Bashki! S’jam për lista të hapura, por deri në fund s’i dihet!

Paralajmëron Rama: S’ka zgjedhje të parakohshme në Bashki! S’jam për lista të hapura, por deri në fund s’i dihet!

Publikuar më 07.07.2020
Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme takime me d...

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme takime me deputetët sipas qarqeve, ku ka ndarë detyrat për fushatën zgjedhore 2021 dhe ka dhënë paralajmërime të qarta se nuk ka zgjedhje të parakohshme në Bashki dhe se nuk është për lista të hapura. Në preferencën e tij nuk janë listat e hapura, megjithatë shefi i qeverisë […]

Lexo më shumë

OSBE rrëzon opozitën e re: Ndryshimi i sistemit duhet të nisë një vit para zgjedhjeve

OSBE rrëzon opozitën e re: Ndryshimi i sistemit duhet të nisë një vit para zgjedhjeve

Publikuar më 07.07.2020
OSBE ka rrëzuar kërkesën e opozitës parlamentare për ndryshi...

OSBE ka rrëzuar kërkesën e opozitës parlamentare për ndryshimin e sistemit, me anë të së cilit synohet hapja e listave. Nëpërmjet përfaqësuesit të tyre në Shqipëri, këshilltarit për reformën zgjedhore, Florian Hobdari, OSBE ka vënë theksin se procesi për ndryshimin e sistemi zgjedhor duhet të nis një vit përpara zgjedhjeve. Pas ndryshimit të periudhës zgjedhore, si […]

Lexo më shumë

Reforma Zgjedhore/ PPE: Paketa e ndryshuar të zbatohet në zgjedhjet e ardhshme parlamentare e lokale, të nisë procedimi penal për dosjet 184 dhe 339

Reforma Zgjedhore/ PPE: Paketa e ndryshuar të zbatohet në zgjedhjet e ardhshme parlamentare e lokale, të nisë procedimi penal për dosjet 184 dhe 339

Publikuar më 07.07.2020
Partia Popullore Europiane PPE ka uruar konsensusin për marr...

Partia Popullore Europiane PPE ka uruar konsensusin për marrëveshjen në Këshillin Politik si dhe ka kërkuar miratim sa më shpejt të Paketës së ndryshuar për Kodin Zgjedhor dhe zbatimin e saj në zgjedhjet e ardhshme parlamentare e lokale. PPE shkruan se konsensusi mes palëve ishte kusht kryesor nga BE për fillimin e negociatave teksa shton […]

Lexo më shumë

‘Zgjidhja’: Paratë e PPP-ve të shkojnë për ekonominë

‘Zgjidhja’: Paratë e PPP-ve të shkojnë për ekonominë

Publikuar më 07.07.2020
Anxhela Likrama, kryetare e Forumit të Politikave në partinë...

Anxhela Likrama, kryetare e Forumit të Politikave në partinë ‘Zgjidhja’, duke iu referuar lajmit se qeveria do të paguajë 61 milionë euro për koncesionet dhe PPP-të, megjithëse Ministria e Financave parashikoi uljen e prodhimit të brendshëm bruto të vendit me 1.8 miliardë euro, krahasuar me një vit më parë, u shpreh se pagesat e fryra […]

Lexo më shumë