×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rinovimi i patentës, Drejtoria e Transporteve sqaron ‘pit stop’-in edukativ

Rifreskimi i njohurive si kusht për të rinovuar lejen e drejtimit ka bërë që shumë qytetarë të dynden në sportelet e Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor këtë javë, përpara datës 1 dhjetor, kur u njoftua implementimi i të ashtuquajturit “pit stop” edukativ.

Kjo e fundit s’është veçse rifreskim i njohurive të Kodit Rrugor, me qëllim për të parë nëse ata i kanë informacionet e duhura për të dalë në rrugë me automjet. Ndonëse janë bindur se ky reagim është tregues se po ecën në rrugën e duhur, sërish DPSHTRR-ja shprehet e keqardhur për këtë panoramë të trishtë.

Drejtues që tremben nga ajo që duhet të dinë përpara se të ngasin automjetin si dhe të tjerë që iu ka skaduar me kohë patenta, duke qarkulluar pa leje të rinovuar. “Ndjejmë keqardhje për të gjithë ata që dynden drejt sporteleve të DPSHTRR-së për rinovimin para kohe të lejes së drejtimit të tyre nga frika absurde dhe të keqkuptuar se mos do i kapë ‘pit stop’-i edukativ, si një risi e shërbimit tonë që do të nisë së shpejti! Skena që na dëshmojnë se ka shumë individë që i tremb vetvetja, të cilëve si kategori u paskemi prekur damarët e duhur! Ndërsa tregues pozitiv është fakti që risia e ‘pit stop’-it edukativ ka shkundur edhe shumë individë që kanë vite pa e rinovuar lejen e drejtimit dhe që vijonin ngisnin mjetet rrugore me lejedrejtimi të skaduara, në kundërshtim me ligjin”, nënvizon Drejtoria e Shërbimeve në njoftimin për mediat. Dhjetë ditë më parë, Drejtoria e Shërbimeve të Transportit njoftoi se nga muaji i ardhshëm do të nisë testimi i detyruar për freskimin e njohurive të atyre që adresohen pranë sporteleve të DPSHTRR-së për rinovimin apo dublikimin e patentës.

Ndonëse janë përmendur disa herë kategoritë që do të testohen për të rimarrë lejen e drejtimit, DPSHTRR-së i është dashur ta sqarojë sërish se cilat kategori do t’i nënshtrohen “pit stop”-it edukativ dhe cilat përjashtohen në momentin e aplikimit për rinovim lejedrejtimi. “Nuk ka asnjë ndryshim procedure për drejtuesit korrekt të mjeteve rrugore! Pra, për tërë ata që janë me pikë të plota dhe pa tri kundërvajtje të rënda të përsëritura në vitin e fundit paraardhës.

Do të ketë një ‘pit stop’ edukativ për këdo që sistemi i Policisë Rrugore e pikas si kontingjent përsëritës, me tri shkelje të rënda, me heqje pikësh, në vitin e fundit paraardhës! Do të ketë një ‘pit stop’ edukativ për këdo që rinovon lejedrejtimin, nëse ka mbi tri vjet që i ka skaduar”, thuhet në njoftimin e Drejtorisë, i cili shton gjithashtu se nuk ka asnjë tarifë shtesë. Libërthi dhuratë për të cilin thuhej se po punohej për ata që drejtohen për testim, nuk do të jepet në fillim, por në fund të ritestimit. Ai ka informacione me baza orientuese, këshilluese mbi situatat dhe nocionet bazë të trafikut dhe të kujdesit për të tretë.

Do të ketë një “pit stop” edukativ për këdo që sistemi i Policisë Rrugore e pikas si kontingjent përsëritës, me tri shkelje të rënda, me heqje pikësh, në vitin e fundit paraardhës! -Do të ketë një “pit stop” edukativ për këdo që rinovon lejedrejtimin, nëse ka mbi tre vjet që i ka skaduar! Nuk ka asnjë tarifë shtesë për ata që do t’i nënshtrohen “pit stop”-it edukativ!

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ndërron jetë senatori amerikan, postimi i tij i fundit në Twitter: Zoti e bekoftë Kosovën dhe SHBA-të

Ndërron jetë senatori amerikan, postimi i tij i fundit në Twitter: Zoti e bekoftë Kosovën dhe SHBA-të

Publikuar më 05.12.2021
Është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare ish-senatori ameri...

Është ndarë nga jeta në moshën 98-vjeçare ish-senatori amerikan dhe ish-kandidati për President, Bob Dole. Ish-senatori ka ndërruar jetë gjatë kohës që ishte në gjumë dhe ende nuk dihen shkaqet e sakta të kësaj humbjeje. Vdekja e Dole u konfirmua nga Fondacioni Elizabeth Dole dhe familja e tij përmes një deklarate të dielën. Dole u […]

Lexo më shumë

Makina përplas këmbësoren, shoferi ia mbath. E plagosura dërgohet me urgjencë në spital

Makina përplas këmbësoren, shoferi ia mbath. E plagosura dërgohet me urgjencë në spital

Publikuar më 05.12.2021
Një 58-vjeçare është përplasur nga një automjet, duke e lënë...

Një 58-vjeçare është përplasur nga një automjet, duke e lënë të plagosur. Ngjarja ka ndodhur në Korçë, ndërsa drejtuesi i mjetit është larguar. E plagosura aktualisht ndodhet në spital jashtë rrezikut për jetën. “Më datë 05.12.2021, rreth orës 16:45, në lagjen nr. 18, Korçë, një automjet ka përplasur shtetasen D. M., 58 vjeçe, banuese në […]

Lexo më shumë

11 efektivë dalin përdorues droge në Tiranë! Ja komisariatet ku kanë rezultuar pozitivë

11 efektivë dalin përdorues droge në Tiranë! Ja komisariatet ku kanë rezultuar pozitivë

Publikuar më 05.12.2021
11 efektivë të Policisë së Shtetit kanë rezultuar përdorues ...

11 efektivë të Policisë së Shtetit kanë rezultuar përdorues droge, nga testimet e kryera në 6 Komisariate të Tiranës. Testimi ka nisur në të gjithë vendin, në mënyrë rastësore dhe do të jetë periodik, pas urdhrit të dhënë nga drejtori i ri i Policisë së Shtetit, Gledis Nano. Disa efektivë kanë kundërshtuar rezultatin e testimit, […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda nga momenti kur ushtria vërsulet me makinë drejt protestuesve, vdesin 5 persona (Video)

Pamje të rënda nga momenti kur ushtria vërsulet me makinë drejt protestuesve, vdesin 5 persona (Video)

Publikuar më 05.12.2021
Pesë demonstrues janë vrarë, e të paktën 15 tjerë janë arres...

Pesë demonstrues janë vrarë, e të paktën 15 tjerë janë arrestuar, pasi që forcat e sigurisë në Mianmar kryen aksionin e bastisjes kundër atyre që supozohet se kryen grusht-shtet, raportojnë mediat lokale. Dëshmitarët okularë kanë bërë të ditur për Reuters, se dhjetëra persona janë lënduar e fotografitë dhe videot e publikuara nëpër rrjetet sociale, tregojnë […]

Lexo më shumë

Zetori bie në kanal, humb jetën 55 vjeçari në Fier, plagoset e bija 10 vjeçe

Zetori bie në kanal, humb jetën 55 vjeçari në Fier, plagoset e bija 10 vjeçe

Publikuar më 05.12.2021
Një aksident i rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Fier, nj...

Një aksident i rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Fier, një një 55-vjeçar ka humbur jetën, ndërsa vajza e tij e mitur 10 vjeçe është plagosur. Sipas policisë, 55-vjeçari ishte duke drejtuar mjetin e tij zetor, kur ka rrëshqitur dhe është rrëzuar në kanal. “Sot rreth orës 15:40, shtetasi B. H., 55 vjeç, banues […]

Lexo më shumë

Shoferi humb kontrollin e mjetit dhe del nga rruga, plagosen tre pasagjerët. Detajet e aksidentit

Shoferi humb kontrollin e mjetit dhe del nga rruga, plagosen tre pasagjerët. Detajet e aksidentit

Publikuar më 05.12.2021
Tre persona, pasagjerë në një automjet kanë mbetur të plagos...

Tre persona, pasagjerë në një automjet kanë mbetur të plagosur si pasojë e një aksidenti. Ngjarja ka ndodhur pasditen e kësaj të diele në rrugën Elbasan-Peqin, ku shoferi i makinës, një 23-vjeçar ka humbur kontrollin e mjetit duke dalë nga rruga. Të plagosurit janë të moshës 48, 52 dhe 21 vjeç, të cilët u dërguan […]

Lexo më shumë

Shënohet 1 viktimë nga Covid-19 në Kosovë, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve të fundit

Shënohet 1 viktimë nga Covid-19 në Kosovë, ja sa raste të reja janë shënuar brenda 24 orëve të fundit

Publikuar më 05.12.2021
Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë ...

Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 3 raste të reja të infektuara me këtë virus. Kështu është bërë e ditur nga Ministria e Shëndetësisë. Gjatë kësaj kohe janë shëruar 4 persona nga COVID-19.

Lexo më shumë

Skandali në Greqi, si u pajis me pasaportë false porositësi i vrasjes së komisarit Artan Cuku për t’i shpëtuar ekstradimit

Skandali në Greqi, si u pajis me pasaportë false porositësi i vrasjes së komisarit Artan Cuku për t’i shpëtuar ekstradimit

Publikuar më 05.12.2021
Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me skandalin e pasa...

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me skandalin e pasaportave në Greqi. Bledar Jambelli allias Rikardo Muho, porositësi i vrasjes së Komisar Artan Cukut, rezulton të jetë pajisur me identitet grek fals nga grupi kriminal që u ndryshonte identitetin kriminaleve shqiptare me qellim që t’i shmangeshin drejtësisë. Bledar Jambelli kishte siguruar në Xania […]

Lexo më shumë