Rezultatet e fundit: I gjithë ekipi i ngushtë i Kryeministrit është pozitiv me Koronavirus!

Sipas rezultateve të fundit, rezulton se, Kryeministri dhe Ministri i Shëndetësisë i Britanisë së Madhe kanë dalë pozitiv për koronavirusin, si dhe shefi mjekësor i vendit është duke u izoluar me simptoma.

Qeveria e Anglisë është përballur me kritika javët e fundit për ngurrimin e saj fillestar për të zbatuar masa të rrepta bllokimi të imponuara nga shumë vende të tjera dhe për atë që kritikët e përshkruajnë si mungesë të qartësisë në mesazhet e saj në lidhje me atë se si qytetarët mund të ndihmojnë në parandalimin e përhapjes së virusit.

Sidoqoftë, një sondazh i YouGov i botuar të premten sugjeroi që mbështetja e publikut për trajtimin e qeverisë së krizës vazhdon të rritet, me 72 për qind tani duke thënë që Anglia po e trajton mirë çështjen, nga 59 për qind në javë.

Kryeministri tha në një video në mediat sociale se po përjetonte simptoma të buta, duke përfshirë një temperaturë dhe një kollë të vazhdueshme, por ishte mjaftueshëm mirë për të vazhduar të drejtonte përgjigjen e Anglisë ndaj pandemisë.

“Pa dyshim që unë mund të vazhdoj, falë magjisë së teknologjisë moderne, të komunikoj me të gjithë ekipin tim të lartë për të udhëhequr luftën kombëtare kundër koronavirusit”, tha Johnson.

Të tre burrat kanë qenë në kontakt të përsëritur me figura të tjera të larta, përfshirë ministrat dhe këshilltarët e kabinetit, ditët e fundit. Të mërkurën, Johnson u përball me seancën e tij të pyetjeve javore në Dhomën e Komuneve dhe u ul shumë afër në Kabinetin e tij.

Johnson mori rezultatin e tij pozitiv të testit vetëm disa orë pasi ai u pa duke qëndruar në këmbë jashtë 10 Downing Street duke u përkrahur për të mbështetur punonjësit e shëndetësisë, së bashku – megjithëse më shumë se 2 metra larg nga – Kancelari, Rishi Sunak.

Menjëherë pas njoftimit të Johnson, Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock, i cili pritej të jepte një konferencë shtypi në Westminster këtë mbrëmje, gjithashtu tha që ai kishte dalë pozitiv për virusin dhe do të izolohej në shtëpi për një javë.

“Pas këshillës mjekësore jam testuar dhe ai test ka qenë pozitiv, kështu që do të izolohem këtu deri të enjten tjetër,” tha Hancock. “Për fat të mirë për mua simptomat deri më tani kanë qenë shumë të buta, kështu që unë kam qenë në gjendje të vazhdoj me punën, duke çuar përpara përgjigjen e Anglisë”.

Më vonë pasdite, Zyrtari Kryesor i Mjekësisë së Anglisëë, Chris Whitty bëri thirrje në Twitter se ai do të izolohej për shtatë ditë pasi kishte provuar simptoma.

Zëdhënësi zyrtar i Johnson tha që Kryeministri do të izolohej në Nr. 11 Downing Street. Ai ka banesën e tij sipër ndërtesës, e cila gjithashtu strehon zyrën private të kancelarit. Sunak është larguar nga zyra e tij, e cila tani do të shërbejë si hapësira e punës e kryeministrit ndërsa izolohet.

Nr 11 mund të mbyllet në mënyrë efektive nga Nr. 10 dhe Nr 12 Rruga Downing, dhe dokumentet e qeverisë dhe ushqimi do të dorëzohen në derë që Kryeministri t’i mbledhë, tha zëdhënësi. Pajisjet e plota videokonferencuese janë instaluar në zyrë.

E fejuara e kryeministrit, Carrie Symonds, e cila është shtatzënë, postoi në media sociale të enjten se ajo ishte duke u izoluar, por nuk është e qartë nëse aktualisht po jeton me kryeministrin. Zëdhënësi i Johnson nuk pranoi të komentojë rrethanave ose gjendjes së Symonds. Pas këshillave të Shëndetit Publik në Angli për ata që marrin simptoma, Johnson do të izolohet për shtatë ditë.

Johnson dhe Hancock do të kishin kontakte me shumë figura kryesore që punojnë në përgjigjen e koronavirusit në Angli, duke çuar në shqetësime se virusi tani mund të qarkullonte në të gjitha nivelet më të larta të qeverisë. Zëdhënësi tha që Nr 10, si një vend pune, kishte respektuar këshillat zyrtare të distancimit shoqëror për stafin për të punuar nga shtëpia, përveç nëse është absolutisht e nevojshme, dhe për të mbajtur të paktën 2 metra larg nga njerëzit e tjerë.

“Këshillat për stafin këtu dhe gjithashtu për kolegët e kryeministrit janë që ata nuk kanë nevojë të bëjnë asgjë për sa i përket izolimit, përveç nëse fillojnë të dyshojnë se kanë simptoma, në këtë rast ata duhet të ndjekin këshillat e Shëndetit Publik në Angli”, tha zëdhënësi. Ata shtuan se ata nuk ishin të vetëdijshëm për asnjë staf tjetër të testimit pozitiv për virusin, por konfirmuan që disa tashmë ishin izoluar pas zhvillimit të simptomave.

Johnson, i cili gjithashtu do të kishte audiencë të përjavshme me Mbretëreshën Elizabeth II, nuk e ka parë monarkun personalisht për “një kohë të konsiderueshme” dhe ka mbajtur seancat javore me telefon për të paktën dy javët e fundit, tha zëdhënësi.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet