×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Rastet e mutacionit të Omicron po ndodhin në gjithnjë e në më shumë vende – Masat për reduktimin e tij

Varianti i ri i koronavirusit, i quajtur Omicron, është ende duke u përhapur në të gjithë botën, me dy raste të reja që janë identifikuar sot në Australi, pavarësisht faktit se gjithnjë e më shumë vende po vendosin kufizime udhëtimi në përpjekje për të mbrojtur veten.

Ministria e Shëndetësisë e shtetit më të populluar të Australisë, New Uells, njoftoi sot se dy udhëtarë që mbërritën në Sidnei të shtunën nga pjesa jugore e Afrikës rezultuan pozitive për llojin Omicron.

Të dy ishin asimptomatikë, të vaksinuar plotësisht kundër Covid-19 dhe janë vendosur në karantinë, sipas autoriteteve. 12 pasagjerë të tjerë në të njëjtin fluturim, gjithashtu nga Afrika Jugore, shkuan në izolim pavarësisht se nuk u diagnostikuan me Covid-19, ndërsa gjithsej 260 persona në bord – pasagjerë dhe ekuipazh – u urdhëruan të izolohen.

Rastet në Australi janë treguesi më i fundit se lloji i ri i koronavirusit mund të jetë i vështirë për t’u kontrolluar. Omicron u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut dhe që atëherë është raportuar për përhapje në Britani, Gjermani, Itali, Belgjikë, Botsvanë, Izrael dhe Hong Kong. Autoritetet austriake po hetojnë sot një rast të dyshimtë.

Lloji i ri, i cili është cilësuar si një “shqetësues” nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka shkaktuar shqetësim në mbarë botën pasi mund të jetë rezistent ndaj vaksinave dhe të zgjasë pandeminë Covid-19, e cila zgjat për gati dy vjet.

Varianti Omicron konsiderohet më ngjitës se të mëparshmit, megjithëse ekspertët ende nuk e dinë nëse ai shkakton sëmundje më të rëndë apo më të butë se llojet e tjera.

Shumë vende kanë vendosur tashmë ose po planifikojnë të vendosin kufizime udhëtimi në vendet në Afrikën Jugore.

Duke miratuar masat më drastike deri më tani, Izraeli njoftoi të shtunën vonë se po ndalon të gjithë të huajt të hyjnë në territorin e tij, ndërsa rifut një teknologji të gjurmimit të fytyrës përmes telefonave të tyre celularë për të parandaluar përhapjen e Omicron në vend.

Kryeministri izraelit Naftali Bennett ka thënë se do t’i ndalohet hyrja në vend për 14 ditë. Ndërkohë, zyrtarët shpresojnë se do të ketë më shumë informacion mbi efektivitetin e vaksinave kundër llojit Omicron.

Nga ana e saj, qeveria e Afrikës së Jugut denoncoi dje kufizimet e udhëtimit, duke theksuar se ato janë të padrejta dhe ndoshta do të dëmtojnë ekonominë e saj, madje vlerësoi se po ndëshkohet për aftësinë e saj shkencore për të zbuluar në kohë shtamet e mutuara të koronavirusit.

Në Britani, ku janë identifikuar dy raste të variantit Omicron në zonat e lidhura me udhëtimet në Afrikën jugore, qeveria ka njoftuar masa për të frenuar përhapjen e llojit, duke përfshirë kërkesën që të gjithë të ardhurit t’i nënshtrohen testimit PCR.

Autoritetet në shtetin gjerman të Bavarisë raportuan gjithashtu dy raste të Omicron dje. Në Itali, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë vuri në dukje se një rast i llojit të ri u gjet në Milano tek një person i kthyer nga Mozambiku.

Pabarazitë e vaksinave

Megjithëse epidemiologët thonë se kufizimet e udhëtimit të vendosura nga shumë vende – si SHBA, Brazili, Kanadaja, vendet e BE-së, Australia, Japonia, Koreja e Jugut, Arabia Saudite dhe Tajlanda – mund të mos jenë në gjendje të kontrollojnë plotësisht përhapjen e mutacionit.

Zëvendësministri meksikan i Shëndetësisë Hugo Lopez Gatel tha se kufizimet e udhëtimit nuk po ndihmojnë në ndalimin e përhapjes së llojit të ri, duke i quajtur masat e marra nga disa vende “disproporcionale”.

“Nuk është treguar se është më ngjitëse ose për t’i shpëtuar imunitetit të vaksinës. (Kufizimet e udhëtimit) ndikojnë në ekonominë dhe mirëqenien e qytetarëve”, tha ai në një postim në Twitter të shtunën.

Lloji Omicron erdhi në një kohë kur shumë vende në Evropë po përballeshin tashmë me një rritje të rasteve të Covid-19, me disa prej tyre që rivendosnin kufizimet në kontaktet sociale në një përpjekje për të frenuar përhapjen e epidemisë.

Për më tepër, varianti i ri solli sërish në pah pabarazitë e mëdha në shkallën e vaksinimit kundër Covid-19 në mbarë botën. Në një kohë kur shumë vende të zhvilluara kanë filluar t’u japin banorëve të tyre një dozë të tretë, përforcuese të vaksinës, më pak se 7% e njerëzve në vendet me të ardhura të ulëta kanë marrë një dozë të parë të vaksinës, sipas organizatave mjekësore dhe humanitare.

Seth Berkeley, President dhe CEO i GAVI, i cili së bashku me OBSH-në ka nisur iniciativën COVAX për një shpërndarje më të drejtë të vaksinave Covid-19, tha se aksesi në vaksina është jetik për të parandaluar shfaqjen e varianteve të reja të virusit.

“Megjithëse duhet të dimë më shumë për Omicron. Ajo që dimë është se për sa kohë që një pjesë e madhe e popullsisë së Tokës nuk është vaksinuar, viruset e mutuara do të shfaqen dhe pandemia do të vazhdojë të vazhdojë”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Përfshihet nga flakët një apartament në Korçë, humb jetën 67-vjeçari! Ja informacionet e para

Publikuar më 27.01.2022
Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qyteti...

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në qytetin e Korçës. Një apartament është përfshirë nga flakët, e për pasojë ka humbur jetën 67-vjeçari E.R. 67-vjeçari ka humbur jetën për shkak të asfiksisë. Nga informacionet paraprake, dyshohet se shkak i zjarrit është bërë ngrohësja. Zjarrëfikësja ndodhet në vendngjarje për të bërë shuarjen e […]

Lexo më shumë

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Sali Berisha në krye të PD? Reagon Escobar: E papranueshme një i shpallur non-grata të jetë fytyra e ndonjë partie

Publikuar më 27.01.2022
I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar...

I dërguari i Posacëm për Europën Juglindore, Gabriel Escobar ka deklaruar prerazi këtë të enjte se nëse Sali Berisha rikthehet në krye të Partisë Demokratike nuk mund të priten marrëdhënie të kësaj të fundit normale me SHBA-të. Sipas Gabierl Escobar, nuk është normale që një njeri i sanksionuar për vepra të mëdha korrupsioni të jetë […]

Lexo më shumë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Bandat shqiptare përhapen dhe në Karaibe, ja si shtiren kriminelët si biznesmenë

Publikuar më 27.01.2022
Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion...

Destinacionet e Karaibeve meksikane nuk janë vetëm atraksion turistik. Duke qenë të preferuara për turistët nga e gjithë bota, ato bëhen një treg potencial për drogat që përdoren nëpër feta të Kankunit, Playa del Carmen, Tulum etj. DEA Amerikane dhe Interpol kanë zbuluar kriminelë të kërkuar nga të paktën 12 vende që banojnë në shtetin […]

Lexo më shumë

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Pse mafia shqiptare dhe italiane ‘strehoet’ në Dubai? Flet kriminologu: Ja si trafikantët e drogës komandojnë gjithçka nga Dubai dhe pse nuk i ekstradojmë dot

Publikuar më 27.01.2022
Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si m...

Kriminologu dhe njëherësh juristi italian ka rrëfyer se si mafia shqiptare dhe ajo italiane kanë gjetur parajsën në Emiratet e Bashkuara Arabe. Në një intervistë për Rai News Vincenzo Musacchio* thekson se vendet si Dubai janë shndërruar në pikën më strategjike të trafikantëve të drogës të cilët kontrollojnë gjithçka që andej dhe madje investojnë në […]

Lexo më shumë

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Policia nxjerr qentë në shitje, ofertat nisin nga 8 deri në 20 mijë lekë të reja

Publikuar më 27.01.2022
Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka ...

Instituti për Përgatitjen e Qenve të Policisë së Shtetit ka hapur ankandin për shitjen e tyre. Vendimi është nxjerrë në Fletoren Zyrtare dhe sipas tij ankandi zhvillohet gjatë orëve të mesditës së datës 9 shkurt dhe bëhet fjalë për 19 qen të moshjave të ndryshme. Më të vjetrit kanë lindur në vitin 2013, kurse të […]

Lexo më shumë

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Pamje të rënda +18/ Momenti kur qëllohen për vdekje pesë ushtarët ukrainas

Publikuar më 27.01.2022
Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se...

Një video që po qarkullon në rrjetet sociale, pretendohet se shfaq momentin kur pjesëtari i Gardës Nacionale të Ukrainës qëllon me kallashnikovë kolegët e tij në një fabrikë të municionit në Dnepr. Si pasojë e këtij sulmi të përgjakshëm, kanë humbur jetën pesë ushtarë dhe disa tjerë janë plagosur, kurse autori i krimit që ishte […]

Lexo më shumë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Një 9-vjeçar humb jetën si pasojë e koronavirusit në Kosovë

Publikuar më 27.01.2022
Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima ng...

Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, pandemia nuk ka kursyer as fëmijët. Një djalë 9-vjeçar nuk ka arritur të fitojë betejën me koronavirusin. Ndër të tjera, kanë humbur jetën dhe një person i moshës 50-59 vjeçare, dy persona të moshës 70-79 vjeçare dhe dy të moshës mbi […]

Lexo më shumë

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Rriten shtrimet në spitalet COVID, 1549 të infektuar dhe 6 viktima në 24 orët e fundit

Publikuar më 27.01.2022
Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orë...

Infektimet me COVID kanë shënuar një ulje të lehtë në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë raporton se nga 5662 testime, kanë rezultuar pozitivë 1549 qytetarë. Betejën me COVID e kanë humbur 6 qytetarë. “Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka gjashtë humbje jete me SARS-COV2 […]

Lexo më shumë