Raportuesi për Europën Juglindore në Bundestag: Kam dilemat e mia për “Mini-Shengenin

“Përshtypja ime është se Bashkimi Europian është Jugosllavia e viteve ’80. Bashkimit Europian i duhet më shumë sovranitet kundër nacionalizmit në përgjigje të krahut të djathtë dhe populizmit, ku grupet e shteteve kanë vizione të ndryshme”, tha deputeti nga Partia Social Demokratike e Gjermanisë (SPD) dhe Raportuesi në Bundestag për Europën Juglindore, Josip Juratoviç, gjatë diskutimit me temë “Integrimi Europian i Serbisë 2016-2020: Sa përparim kemi bërë drejt anëtarësimit në BE?” mbajtur në Beograd, duke synuar të sjellë para publikut rezultatet e Serbisë në përmbushjen e detyrimeve të saj në procesin e negociatave të pranimit me Bashkimin Europian, që nga fillimi i mandatit të qeverisë së Serbisë në vitin 2016.

Duke komentuar marrëdhëniet BE-Ballkan Perëndimor sot, Juratoviç thotë se duhet të ketë një vizion se çfarë dëshiron Bashkimi Europian dhe saktësisht se çfarë duan Ballkani Perëndimor nga BE.

“Një Bashkim i fortë Europian ka nevojë për Ballkanin Perëndimor, si oborri i shtëpisë së BE, ku të gjithë enden lirshëm tani. Situata e rregulluar në Ballkanin Perëndimor do të thotë situatë e rregulluar në BE”, thotë raportuesi, duke shtuar se vetëm në bashkëpunimin rajonal rajoni ka një perspektivë.

I pyetur nëse fryjnë erëra të reja nga Brukseli dhe Berlini që e vendosin Ballkanin Perëndimor lartë në agjendën e BE-së, Juratoviç përgjigjet se ky është një rajon ku elitat politike kanë bërë pluralizëm pa demokraci dhe ku të fuqishmit kanë pushtet të përbashkët, në marrëveshje vetëm për faktin se ata nuk shohin sy më sy. “Pa marrëdhëniet e duhura në rajon, politika sociale nuk ka perspektivë. Ne e dinim që e vetmja perspektivë nëse donim të mbronim të drejtat e punëtorëve ishte bashkëpunimi ekonomik dhe hapësira ekonomike. CEFTA nuk funksionon, që është një parakusht për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian. Nuk shoh se si do të funksionojë Mini-Shengen. I gjithë rajoni nuk është në negociata por në përmbushjen e kushteve për anëtarësim në BE dhe në procesin e krijimit të një shteti funksional”, përgjigjet Juratoviç.

Juratoviç gjithashtu tha se procesi i Berlinit nuk ka sjellë shumë për rajonin deri më tani, dhe beson se problemi është se gjatë samiteve brenda procesit, marrëveshja është arritur për çështje të caktuara, por që në vendet individuale të gjithë akoma bëjnë gjënë e tyre. Sidoqoftë, ai shtoi se krijimi i Zyrës Rajonale të Bashkëpunimit Rinor ka qenë suksesi më i madh i procesit deri më tani.

Duke iu referuar analizës së situatës në rajon, Juratoviç tha se rajoni kishte shmangur besimin e Europës në vitet 1990. “Unë nuk besoj se asgjë do të ndryshojë derisa strukturat e luftës të ndryshojnë në rajon. Një gjeneratë e re duhet të vijë me një qëllim të qartë të shprehur që do të ndërtojë të ardhmen”, tha Juratoviç, duke shtuar se të gjithë në rajon dhe në Europë kanë prioritet çështjet themelore të shoqërisë – arsimi, biznesi dhe siguria, jo bisedimet midis Beogradit dhe Prishtinës, të cilat janë të përfaqësuar sikur asgjë nuk është e mundur pa të. Përbërja e re e Komisionit Europian theksoi se mbeti absolutisht e përkushtuar për zgjerimin e vazhdueshëm dhe në këtë drejtim dërgoi një mesazh inkurajues për vendet e Ballkanit Perëndimor. Sidoqoftë, mbetet pyetja nëse ky është një mesazh nga të gjitha vendet dhe nëse një propozim i ri për një metodologji të zgjerimit mund të sigurojë mbështetje për vendet që nuk kanë hapur ende negociatat e pranimit.

Juratoviç shpjegon se nuk është realizuar në Europë që hapja e negociatave para-pranuese nuk është hyrje por fillimi i një procesi. “Hapja e procesit të negociatave nuk do të thotë automatikisht zgjerim. Franca, Holanda dhe Danimarka kanë problemet e tyre të brendshme, dhe BE ka marrëdhënie të pazgjidhura midis anëtarëve të saj, gjë që në praktikë e shndërron Europën në “dy shpejtësi” dhe largon nga zgjerimi. Për shkak të bllokimit të negociatave, strukturat demokratike nuk mund të fillojnë me iniciativat dhe punën e tyre. Hapja e procesit është një shans për forcat demokratike”, thotë Juratoviç, duke shtuar se “ne demokratët duhet të mbështesim konsolidimin e institucioneve demokratike në solidaritet, e ardhmja e Europës nuk mund t’i lihet zyrtarëve në Bruksel, nevojitet vullnet politik”.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Të tjera

Abissnet