×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Raportuesi për Europën Juglindore në Bundestag: Kam dilemat e mia për “Mini-Shengenin

“Përshtypja ime është se Bashkimi Europian është Jugosllavia e viteve ’80. Bashkimit Europian i duhet më shumë sovranitet kundër nacionalizmit në përgjigje të krahut të djathtë dhe populizmit, ku grupet e shteteve kanë vizione të ndryshme”, tha deputeti nga Partia Social Demokratike e Gjermanisë (SPD) dhe Raportuesi në Bundestag për Europën Juglindore, Josip Juratoviç, gjatë diskutimit me temë “Integrimi Europian i Serbisë 2016-2020: Sa përparim kemi bërë drejt anëtarësimit në BE?” mbajtur në Beograd, duke synuar të sjellë para publikut rezultatet e Serbisë në përmbushjen e detyrimeve të saj në procesin e negociatave të pranimit me Bashkimin Europian, që nga fillimi i mandatit të qeverisë së Serbisë në vitin 2016.

Duke komentuar marrëdhëniet BE-Ballkan Perëndimor sot, Juratoviç thotë se duhet të ketë një vizion se çfarë dëshiron Bashkimi Europian dhe saktësisht se çfarë duan Ballkani Perëndimor nga BE.

“Një Bashkim i fortë Europian ka nevojë për Ballkanin Perëndimor, si oborri i shtëpisë së BE, ku të gjithë enden lirshëm tani. Situata e rregulluar në Ballkanin Perëndimor do të thotë situatë e rregulluar në BE”, thotë raportuesi, duke shtuar se vetëm në bashkëpunimin rajonal rajoni ka një perspektivë.

I pyetur nëse fryjnë erëra të reja nga Brukseli dhe Berlini që e vendosin Ballkanin Perëndimor lartë në agjendën e BE-së, Juratoviç përgjigjet se ky është një rajon ku elitat politike kanë bërë pluralizëm pa demokraci dhe ku të fuqishmit kanë pushtet të përbashkët, në marrëveshje vetëm për faktin se ata nuk shohin sy më sy. “Pa marrëdhëniet e duhura në rajon, politika sociale nuk ka perspektivë. Ne e dinim që e vetmja perspektivë nëse donim të mbronim të drejtat e punëtorëve ishte bashkëpunimi ekonomik dhe hapësira ekonomike. CEFTA nuk funksionon, që është një parakusht për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian. Nuk shoh se si do të funksionojë Mini-Shengen. I gjithë rajoni nuk është në negociata por në përmbushjen e kushteve për anëtarësim në BE dhe në procesin e krijimit të një shteti funksional”, përgjigjet Juratoviç.

Juratoviç gjithashtu tha se procesi i Berlinit nuk ka sjellë shumë për rajonin deri më tani, dhe beson se problemi është se gjatë samiteve brenda procesit, marrëveshja është arritur për çështje të caktuara, por që në vendet individuale të gjithë akoma bëjnë gjënë e tyre. Sidoqoftë, ai shtoi se krijimi i Zyrës Rajonale të Bashkëpunimit Rinor ka qenë suksesi më i madh i procesit deri më tani.

Duke iu referuar analizës së situatës në rajon, Juratoviç tha se rajoni kishte shmangur besimin e Europës në vitet 1990. “Unë nuk besoj se asgjë do të ndryshojë derisa strukturat e luftës të ndryshojnë në rajon. Një gjeneratë e re duhet të vijë me një qëllim të qartë të shprehur që do të ndërtojë të ardhmen”, tha Juratoviç, duke shtuar se të gjithë në rajon dhe në Europë kanë prioritet çështjet themelore të shoqërisë – arsimi, biznesi dhe siguria, jo bisedimet midis Beogradit dhe Prishtinës, të cilat janë të përfaqësuar sikur asgjë nuk është e mundur pa të. Përbërja e re e Komisionit Europian theksoi se mbeti absolutisht e përkushtuar për zgjerimin e vazhdueshëm dhe në këtë drejtim dërgoi një mesazh inkurajues për vendet e Ballkanit Perëndimor. Sidoqoftë, mbetet pyetja nëse ky është një mesazh nga të gjitha vendet dhe nëse një propozim i ri për një metodologji të zgjerimit mund të sigurojë mbështetje për vendet që nuk kanë hapur ende negociatat e pranimit.

Juratoviç shpjegon se nuk është realizuar në Europë që hapja e negociatave para-pranuese nuk është hyrje por fillimi i një procesi. “Hapja e procesit të negociatave nuk do të thotë automatikisht zgjerim. Franca, Holanda dhe Danimarka kanë problemet e tyre të brendshme, dhe BE ka marrëdhënie të pazgjidhura midis anëtarëve të saj, gjë që në praktikë e shndërron Europën në “dy shpejtësi” dhe largon nga zgjerimi. Për shkak të bllokimit të negociatave, strukturat demokratike nuk mund të fillojnë me iniciativat dhe punën e tyre. Hapja e procesit është një shans për forcat demokratike”, thotë Juratoviç, duke shtuar se “ne demokratët duhet të mbështesim konsolidimin e institucioneve demokratike në solidaritet, e ardhmja e Europës nuk mund t’i lihet zyrtarëve në Bruksel, nevojitet vullnet politik”.

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tjetër ditë e zezë/ 12 të vdekur dhe 190 të infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Tjetër ditë e zezë/ 12 të vdekur dhe 190 të infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Publikuar më 08.08.2020
12 persona kanë humbur jetën dhe 190 të tjerë janë infektuar...

12 persona kanë humbur jetën dhe 190 të tjerë janë infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit në Kosovë, bën të ditur IKSHPK, duke e çuar në 315 numrin e viktimave. “Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 443 mostra të marra nga […]

Lexo më shumë

155 të infektuar dhe 2 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin fqinj

155 të infektuar dhe 2 humbje jetë nga koronavirusi në 24 orët e fundit në vendin fqinj

Publikuar më 07.08.2020
Të paktën 155 persona kanë rezultuar të infektuar me koronav...

Të paktën 155 persona kanë rezultuar të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut, ndërsa dy pacientë raportohet të kenë humbur jetën në spital nga virusi vdekjeprurës. Mediat vendase raportojnë se në 24 orët e fundit janë kryer 1 845 teste të personat e dyshuar , ka të cilët vetëm […]

Lexo më shumë

Greqi/ 10 ditë karantinë, mbyllet ishulli i famshëm për shkak të COVID-19

Greqi/ 10 ditë karantinë, mbyllet ishulli i famshëm për shkak të COVID-19

Publikuar më 07.08.2020
Shteti grek ka vendosur për të mbyllur për 10 ditë ishullin ...

Shteti grek ka vendosur për të mbyllur për 10 ditë ishullin e Parosit. Ky vendim është marrë pasi janë zbuluar 13 raste me COVID-19 brenda 24 orëve. Sakaq, banorët aty në ishull duhet të ndjekin masa të rrepta gjatë ditëve në vijim me qëllim ndalimin e përhapjes së koronavirusit më tej. Në lidhje me oraret, […]

Lexo më shumë

Vendim i ri për hyrjet e qytetarëve nga vendet e tjera në Malin e Zi, Shqipëria në listën e verdhë

Vendim i ri për hyrjet e qytetarëve nga vendet e tjera në Malin e Zi, Shqipëria në listën e verdhë

Publikuar më 07.08.2020
Në shtetin e Malit të Zi, qeveria ka dalë me një vendim se S...

Në shtetin e Malit të Zi, qeveria ka dalë me një vendim se Shqipëria, Kosova, Bosnje dhe Hercegovina, Izraeli, Libani dhe Singapori, janë në listën “e verdhë” të rrezikshmërisë nga pandemia e koronavirusit. Për këtë arsye, qytetarëve të këtyre vendeve, për të hyrë në Mal të Zi, do u kërkohet testi për COVID-19 sipas metodës […]

Lexo më shumë

Tjetër deputet shqiptar infektohet me koronavirus, shtrohet edhe në spital

Tjetër deputet shqiptar infektohet me koronavirus, shtrohet edhe në spital

Publikuar më 06.08.2020
Një tjetër deputet shqiptar është infektuar me koronavirus n...

Një tjetër deputet shqiptar është infektuar me koronavirus në Kosovë. Bëhet fjala për deputetin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Adrian Shala, i cili është edhe kryetar i degës së LDK-së në Suharekë. Ndërsa mësohet se sot ai është shtruar në Spitalin e Prizrenit pas konfirmimit nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike i Kosovës se është […]

Lexo më shumë

6 të vdekur dhe 113 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit në vendin fqinj

6 të vdekur dhe 113 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit në vendin fqinj

Publikuar më 06.08.2020
6 persona kanë ndërruar jetë dhe 113 raste të reja me korona...

6 persona kanë ndërruar jetë dhe 113 raste të reja me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut. Mediat maqedonase kanë raportuar 259 pacientë të shëruar. 113 rastet e reja kanë rezultuar nga gjithsej 1 543 testime të realizuara, është bilanci për Covdi-19 brenda 24 orëve të fundit, njofton Ministria […]

Lexo më shumë

16 persona humbën jetën dhe 196 të tjerë u infektuan nga koronavirusi në 24 orët e fundit

16 persona humbën jetën dhe 196 të tjerë u infektuan nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Publikuar më 06.08.2020
16 persona kanë humbur jetën dhe 196 të tjerë janë infektuar...

16 persona kanë humbur jetën dhe 196 të tjerë janë infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë. Mediat kosovare raportojnë numri total i të vdekurve si pasojë e pandemisë ka arritur në 300, ndërsa numri total i të infektuarve në 9 688. Në 24 orët e fundit janë shëruar 134 persona. Kjo […]

Lexo më shumë

Bilanc tragjik/ 15 të vdekur dhe 218 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

Bilanc tragjik/ 15 të vdekur dhe 218 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit

Publikuar më 05.08.2020
15 persona kanë humbur jetën dhe 218 të tjerë janë infektuar...

15 persona kanë humbur jetën dhe 218 të tjerë janë infektuar nga koronavirusi në Kosovë. Sipas institucioneve shëndetësore, IKSHPK-së dhe MSH-së, të mërkurën janë marrë mostrat e 461 persona. Ndërsa 156 persona janë shëruar raportojnë mediat kosovare. Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 70 raste, komuna Podujevë 23, komuna Gjilan 16 raste, komuna Ferizaj 15 […]

Lexo më shumë