×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Raporti auditues europian: Fondet e BE-së kanë dështuar për promovimin e sundimit të ligjit në Shqipëri, ritmi i ngadaltë i negociatave do dobësojë kushtëzimet

BE-ja ka qenë e pasuksesshme në përpjekjet e saj për të promovuar reformat e sundimit të ligjit në Ballkanin Perëndimor, thanë auditorët e BE-së në një raport të botuar të hënën.

Blloku shpenzoi rreth 700 milionë euro midis viteve 2014 dhe 2020 për të ndihmuar Shqipërinë, Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi, Serbinë, Bosnje-Hercegovinën dhe Kosovën të bëjnë përparim në reformat në fusha të tilla si pavarësia e gjyqësorit. Por Gjykata Evropiane e Auditorëve në raportin e saj konkludoi se ky investim ka pasur pak ndikim në rajon.

“Mbështetja e BE-së për sundimin e ligjit në Ballkanin Perëndimor nuk ka qenë qartësisht e suksesshme në sjelljen e ndryshimeve me shumicë”, tha Juhan Parts, anëtari i gjykatës përgjegjës për raportin.

Shumë qeveri të BE-së e shohin vendosjen e standardeve të larta demokratike në fqinjësinë e Ballkanit Perëndimor të BE-së si të rëndësishme për stabilitetin dhe sigurinë e vetë bllokut, veçanërisht pasi të gjashtë vendet në rajon aspirojnë t’i bashkohen BE-së një ditë.

“Përparimi modest i bërë gjatë 20 viteve të fundit kërcënon qëndrueshmërinë e përgjithshme të mbështetjes së BE-së të ofruar në procesin e anëtarësimit”, tha Parts. “Reformat e vazhdueshme humbasin besueshmërinë nëse nuk japin rezultate të prekshme”.

Auditorët theksojnë mungesën e vullnetit politik në rajon, si dhe mangësitë në qasjen e vetë Komisionit Evropian ndaj projekteve në Ballkanin Perëndimor, si kontribuues në dështimin për të arritur progres.

“Auditimi ynë i projekteve tregon se, ku komponentët e projektit fokusohen në asistencën teknike, rritjen e kapaciteteve dhe efikasitetit institucional, mbështetja politike ishte e fortë dhe këto aktivitete në përgjithësi vazhdojnë sipas planit”, shkruajnë auditorët.

“Aty ku komponentët synojnë, për shembull, amendamentet në kornizën legjislative për të forcuar pavarësinë dhe përgjegjshmërinë … atëherë angazhimi politik ishte shpesh më i dobët”, thanë auditorët.

Auditorët vunë në dukje gjithashtu se “mbështetja e BE-së brenda vendit për veprimin e shoqërisë civile mbi sundimin e ligjit është e pamjaftueshme” dhe ngritën shqetësime se projektet e mbështetura nga BE mund të mos jenë financiarisht të qëndrueshme pas përfundimit të mbështetjes evropiane.

Për më tepër, fondet e alokuara për rajonin në kuadër të Instrumentit të Ndihmës së Para-Aderimit (IPA) 2014-2020, sipas auditorëve, nuk kishin klauzola strikte që do të lidhnin reformat e ngecura me financimin.

Delegacionet e BE-së “rrallëherë kanë shfrytëzuar mundësinë e pezullimit të mbështetjes financiare të IPA-s nëse reformat nuk po përparojnë në mënyrë të kënaqshme”, vuri në dukje Gjykata e Audituesve.

Duke pasur parasysh këto sfida, auditorët tani po mbrojnë një sërë ndryshimesh në mënyrën se si blloku i qaset reformave të sundimit të ligjit në Ballkanin Perëndimor. Gjykata e Audituesve ka lëshuar rekomandime duke përfshirë vendosjen e treguesve të ndikimit në çështje të tilla si liria e shprehjes, së bashku me pikat kryesore për monitorimin e progresit në to.

Një tjetër rekomandim është që Komisioni Evropian dhe Shërbimi Evropian i Veprimit të Jashtëm, krahu i shërbimit të jashtëm të bllokut, të rrisin mbështetjen për shoqërinë e pavarur civile dhe gazetarët në rajon, si dhe të lidhin më afër disbursimin e fondeve të reja me përparimin në rregullimin e kriteret e ligjit.

Një zëdhënës i Komisionit Evropian tha se ai mirëpret raportin e auditorëve, duke e quajtur atë një “kontribut të dobishëm”.

“Sundimi i ligjit mbetet guri themeltar i procesit të pranimit dhe do të përcaktojë ritmin e përgjithshëm të përparimit të partnerëve të zgjerimit në rrugën e tyre drejt BE-së”, tha zëdhënësi në një email, duke shtuar se “ndërsa përparim i rëndësishëm u regjistrua veçanërisht në disa fusha [Partnerët e Ballkanit], sfidat në sundimin e ligjit në rajon vazhdojnë dhe nevojiten përpjekje të mëtejshme në këtë fushë themelore të politikës së zgjerimit të BE-së.

Zëdhënësi vuri në dukje gjithashtu se BE-ja ka përditësuar qasjen e saj drejt zgjerimit në vitin 2020 dhe tani ka “një fokus më të fortë në sundimin e ligjit në Ballkanin Perëndimor”.

Përgatiti: Erjon Dervishi 

Sr Rol-balkans En by Eri Dervishi on Scribd

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Makina përplaset me murin e shtëpisë, plagoset shoferi dhe pasagjeri në Vlorë

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risil...

Një aksident është shënuar mbrëmjen e sotme në fshatin Risili të Vlorës. Bëhet me dije nëpërmjet njoftimit zyrtar se një mjet tip ‘Toyota’ ka humbur kontrollin dhe është përplasur me murin rrethues të një banese. Nga ana tjetër njoftohet se ka mbetur i lënduar drejtuesi dhe pasagjeri, të cilët ndodhet në spital jashtë rrezikut për […]

Lexo më shumë

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Tjetër fitore e Putin/ Shefat e industrisë gjermane do të takohen me liderin rus para muajit mars

Publikuar më 28.01.2022
Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë pres...

Shefat e industrisë gjermane po planifikojnë të takojnë presidentin rus Vladimir Putin këtë vit, pavarësisht nga vendosjet ushtarake e Moskës në kufirin ukrainas. “Ne organizojmë tradicionalisht një takim vjetor biznesi me Presidentin Putin dhe ministra të rëndësishëm për ekonominë për të adresuar çështjet aktuale në marrëdhëniet ekonomike”, tha Komiteti Gjerman për Marrëdhëniet Ekonomike të Evropës […]

Lexo më shumë

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Përfundon mbledhja e kryesisë së PS-së, bëhen publikë 6 kandidatët për zgjedhjet e pjesshme, ‘mungon’ Lushnja

Publikuar më 28.01.2022
Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidat...

Janë bërë të ditur mbrëmjen e sotme 5 nga 6 emrat e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit në logon e Partisë Socialiste. Menjëherë pas mbledhjes së kryesisë në Selinë Rozë, drejtuesit politikë të qarqeve ku do zhvillohen zgjedhjet në 6 bashki, kanë dalë dhe kanë bërë publikë […]

Lexo më shumë

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Shkatërrohen 2 grupe kriminale shqiptare në Itali, sekuestrohen 2 milionë euro pasuri

Publikuar më 28.01.2022
Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat i...

Shkatërrohen dy grupe kriminale shqiptare në Itali! Mediat italiane bëjnë me dije se gjatë operacionit janë sekuestruar pasuri me vlerë deri në 2 mln euro që përfshijnë makina, pasuri të paluajtshme dhe para të thata. Pasuritë i përkasin dy grupeve kriminale me origjinë shqiptare që trafikon drogë në territorin e Venetos. Hetimi përfshiu 33 persona […]

Lexo më shumë

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

‘Çmontohet’ organizata kriminale në Spanjë, drejtohej nga shqiptari: Dëm prej 253 mijë eurosh

Publikuar më 28.01.2022
Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë france...

Garda Civile e Tarragonës, në bashkëpunim me policinë franceze dhe policinë lokale, ka çmontuar një organizatë kriminale me bazë në provincën e Tarragona, me degë në Tarragona, Cambrils, Calafell, El Vendrell, Flix dhe La Bisbal del Penedés. Organizata u zbulua nga agjentët e hetimit në mesin e vitit të kaluar 2021, por për shkak të […]

Lexo më shumë

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Tërhiqet nga gara për zgjedhjet lokale kandidati i Komisionit të Rithemelimit për bashkinë Shkodër (Mesazhi)

Publikuar më 28.01.2022
Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgje...

Sot me anë të një deklarate është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale kandidati pë Bashkinë e Shkodrës, Ardit Qylybyli. Reagimi nga Ardit Qylybyli: “Te nderuar demokrate, qytetare te Shkodres! Une jam propozuar nga strukturat si kandidat per kryetar te Bashkise se Shkodres ne zgjedhjet e pjesshme vendore te 6 marsit. Jam shume i nderuar […]

Lexo më shumë

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Lezhë/ Motori përplaset me makinën, drejtuesi i motomjetit përfundon në spital

Publikuar më 28.01.2022
Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pa...

Një aksident me pasojë plagosjen e një personi ka ndodhur pasditen e sotme në Lezhë. Mësohet se një motor është përplasur me një fuoristradë dhe ka mbetur i plagosur drejtuesi i motomjetit. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Shtraus” në Lezhë. Menjëherë pas aksidentit, drejtuesi i motorit, identiteti i të cilit nuk bëhet ende i ditur, […]

Lexo më shumë

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

1615 raste të reja Covid-19 dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit në Shqipëri

Publikuar më 28.01.2022
COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qyteta...

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5621 testime, 1615 qytetarë të infektuar, 5 humbje jete dhe 2564 të shëruar në 24 orët e fundit Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose […]

Lexo më shumë