×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Puna nga shtëpia mund të vazhdojë edhe pas pandemisë

Shtatëmbëdhjetë punëtorë të kompanisë softuerike “Tenton” në Prishtinë, pa ndonjë problem punuan nga shtëpia, në kohën kur në Kosovë u aplikuan masat e izolimit, thotë për Radion Evropa e Lirë, Alban Sahiti nga kjo kompani.

Sahiti thotë se e kanë menduar që këtë formë të punës ta praktikojnë edhe pas pandemisë, pasi siç thotë ai, është lehtësuese “kur një punëtor thotë se nuk mund të vijë në zyre, por mund të punojë nga shtëpia”.

Se punëtorët mund të mos kthehen fare në zyre edhe pas pandemisë dhe ta vazhdojnë puën nga shtëpia, e thotë edhe drejtori ekzekutiv i Odës Ekonomike Amerikane, Arian Zeka. Ai thotë për Radion Evropa e Lirë se nga bisedat që ka pasur OEAK me bizneset, disa prej tyre kanë thënë se janë duke e konsideruar këtë formë të punës.

Ai thotë se puna në distancë është menduar nga kompanitë se mund të jetë e dobishme jo vetëm për punonjësit, por edhe për punëdhënësit.

“Punëdhënësit do të reduktonin shpenzimet, siç janë qiraja, shpenzimet komunale, shpenzimet e energjisë elektrike dhe shpenzime të tjera. Ndërkaq, punëmarrësit do të mund t’i kushtonin më shumë kohë familjes”, thotë Zeka.

Jo të gjithë e duan punën nga shtëpia

Por, Alban Sahiti nga kompania “Tenton”, thotë se puna nga shtëpia mund të mos pëlqehet nga të gjithë punëtorët.

“Këtu hyjnë shumë gjëra që ndikojnë për të bërë punën nga shtëpia. Njëra nga to është mentaliteti në Kosovë. Disa nga punëtorët, ndonjëherë nuk duan nëse ju ofrohet mundësia që të punojnë vetëm nga shtëpia. Ka disa prej atyre që dëshirojnë të dalin në zyre, të kenë mundësinë e shfrytëzimit të pauzës së drekës e të tjera dhe të mos jenë të mbyllur në shtëpi”, thotë ai.

Sahiti thotë se puna nga shtëpia që kanë bërë punëtorët e kësaj kompanie, ka qenë produktive. Por, nëse në të ardhmen mendohet që të punohet vetëm nga shtëpia, punëtorët, thotë ai, duhet të trajnohen me këtë formë të punës.

Në Kosovë nuk janë bërë hulumtime se sa për qind e të punësuarve, gjatë kohës së pandemisë kanë punuar nga shtëpia.

Por, në muajin mars 2020, kur në Kosovë u paraqiten rastet e para me koronavirus dhe kur vendi u fut në izolim, pothuajse të gjithë ata të punësuar që patën mundësi të punonin nga shtëpia, filluan ta bënin këtë.

Ndërkohë, me lirimin e masave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, shumë kompani ofruan sistem hibrid të punës, me javë apo ditë pune nga shtëpia dhe anasjelltas.

Por, jo të gjitha profesionet kanë mundësi ta aplikojnë këtë formë të punës. Në Kosovë, profesionet që aplikuan punën nga shtëpia ishin profilet e ndryshme të teknologjisë, fushës së ekonomisë e të tjera.

Tregu i punës ndryshon pas pandemisë

Visar Vokrri, drejtor programor në Institutin ‘Riinvest’, thotë për Radion Evropa e Lirë se është e vështirë të thuhet saktë se çfarë ndikimi do të ketë pandemia në tregun e punës, por një gjë, shton ai, është e sigurt që tregu i punës nuk është më si para pandemisë COVID-19.

“Puna në distancë është bërë e zakonshme. Konsideroj që do të jetë puna e re në normalitetin e ri. Por, jo për të gjithë. Puna në distancë mund të bëhet vetëm për profesionistë mirë të shkolluar dhe një gjë e tillë nuk mund të thuhet për ata me nivel më të ulët të shkollimit, që kryesisht punën e kanë pasur në kontakt të përditshëm me njerëzit tjerë”, thotë Vokrri.

Transformimi i punës përmes digjitalizimit dhe automatizmit, thotë Vokrri, ka qenë një trend që është parë edhe para pandemisë, por gjatë vitit të kaluar është parë një përshpejtim i këtij transformimi.

“Punët e së ardhmes do të jenë ngushtë të lidhura më shkathtësitë digjitale. Do të ketë kërkesë për punë për punëtorë që i posedojnë këto shkathtësi. Në aspektin afatgjatë është i domosdoshëm një reformim i rëndësishëm sistemit arsimor që do të iu lehtësoj të rinjve që futen në tregun e punës me përballjen me revolucionin teknologjik”, thotë Vokrri.

Tendenca e punës në distancë gjatë izolimit u praktikua kudo në botë./ REL

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shifrat në Greqi: 2.461 raste të reja, 68 vdekje dhe 737 persona të intubuar

Shifrat në Greqi: 2.461 raste të reja, 68 vdekje dhe 737 persona të intubuar

Publikuar më 08.05.2021
Rastet e reja të konfirmuara laboratorike të sëmundjes të re...

Rastet e reja të konfirmuara laboratorike të sëmundjes të regjistruara në 24 orët e fundit janë 2.461, nga të cilat 4 u identifikuan pas kontrolleve në portat e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve arrin në 360,577 (ndryshimi ditor + 0,7%), nga të cilat 51,2% janë burra. Bazuar në rastet e konfirmuara të 7 ditëve […]

Lexo më shumë

Ndërrojnë jetë 12 të infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, 198 raste të reja në 24 orë

Ndërrojnë jetë 12 të infektuar me koronavirus në Maqedoninë e Veriut, 198 raste të reja në 24 orë

Publikuar më 08.05.2021
Në 24 orët e fundit, në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar...

Në 24 orët e fundit, në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 198 raste të reja me koronavirus nga 3,108 teste të kryera. Po ashtu, autoritetet e shëndetit në vend bënë të ditur se brenda ditës, si pasojë e koronavirusit, e humbën jetën edhe 12 qytetarë. Rastet e reja u konfirmuan në Shkup – 76, Kumanovë […]

Lexo më shumë

Kosova regjistron një viktimë dhe 153 raste të reja me COVID-19

Kosova regjistron një viktimë dhe 153 raste të reja me COVID-19

Publikuar më 08.05.2021
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi të shtunën...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike njoftoi të shtunën se ka regjistruar një të vdekur dhe 153 raste të reja me sëmundjen COVID-19. “Brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv nga Komuna e Mitrovicës (47 vjeç)”, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së. Rastet e reja dalin pas testimit të 2.784 mostrave […]

Lexo më shumë

E rëndë/ Fëmija 1 vjeç humb jetën nga koronavirusi pas një jave shtrimi në spital

E rëndë/ Fëmija 1 vjeç humb jetën nga koronavirusi pas një jave shtrimi në spital

Publikuar më 07.05.2021
Një fëmijë vetëm 1 vjeç ka humbur jetën si pasojë e koronavi...

Një fëmijë vetëm 1 vjeç ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit shkruajnë mediat kosovare. Zyra për Informim të Shërbimit Spitalor, në Klinikën Universitare të Kosovës ka thënë se fëmija ishte shtruar në Klinikën e Pediatrisë më 30 prill dhe që nga ajo ditë ishte duke u trajtuar nga koronavirusi. Nuk dihet nëse fëmija 1-vjeçar […]

Lexo më shumë

Kurti: Do ta përgatisim padinë për gjenocid ndaj Serbisë

Kurti: Do ta përgatisim padinë për gjenocid ndaj Serbisë

Publikuar më 07.05.2021
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Qeveria e tij do...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se Qeveria e tij do të përgatisë padi kundër Serbisë për gjenocid. Kurti i bëri komentet në një mbledhje të Qeverisë të premten, ku u miratua edhe programi qeverisës 2021-2025. “Do të bëjmë dialog parimor, të përgatitur e të barabartë me Serbinë, me marrëveshje të njohjes reciproke. Do ta […]

Lexo më shumë

Ulet numri i infektimeve në Greqi/ 2.691 raste të reja, dhe 749 të intubuar dhe 63 vdekje

Ulet numri i infektimeve në Greqi/ 2.691 raste të reja, dhe 749 të intubuar dhe 63 vdekje

Publikuar më 07.05.2021
Greqia njoftoi se rastet e reja të konfirmuara laboratorike ...

Greqia njoftoi se rastet e reja të konfirmuara laboratorike të koronavirusit të regjistruara në 24 orët e fundit janë 2.691, nga të cilat 7 u identifikuan pas kontrolleve në hyrjet e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve arrin në 358.116 (ndryshim ditor + 0.8%), nga të cilat 51.2% janë burra. Bazuar në rastet e konfirmuara […]

Lexo më shumë

Përhapja e mutacionit indian, Kosova iu ndalon hyrjen shtetasve nga këto tri vende

Përhapja e mutacionit indian, Kosova iu ndalon hyrjen shtetasve nga këto tri vende

Publikuar më 07.05.2021
Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për ndalimin e hyrjes në K...

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për ndalimin e hyrjes në Kosovë për personat që vijnë nga India, Brazili dhe Afrika e Jugut për shkak të variantit të ri të virusit në ato shtete. Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia tha se ky vendim duhet të merret për shkak të rrezikut të variantit të ri indian. […]

Lexo më shumë

Ishulli ‘plot’ me shqiptarë, ekzekutohet biznesmeni i njohur grek/ Policia: E dinim që ai do të ishte shënjestra

Ishulli ‘plot’ me shqiptarë, ekzekutohet biznesmeni i njohur grek/ Policia: E dinim që ai do të ishte shënjestra

Publikuar më 07.05.2021
Vrasja tronditi shoqërinë e Zakynthos. Është vrarë një nga s...

Vrasja tronditi shoqërinë e Zakynthos. Është vrarë një nga sipërmarrësit e famshëm të ishullit, Dimi Korfiati në një zonë të zënë tregtare të qytetit. Aty madje banojnë edhe shumë shqiptar. Sipas informacioneve, biznesmeni 54-vjeçar nga Agios Sostis, i cili disa muaj më parë kishte shpëtuar nga një pritë vrastare kundër tij, në të cilën gruaja […]

Lexo më shumë