×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pse (nuk) duhet dhënë dorëheqja?

Arben Rrozhani

Timothy Colin Smith, 38 vjeç, një politikan australian në Shtetin e Victorias, në tetor 2021, teksa po i jepte makinës pasi kishte pirë pak alkool, e përplasi mjetin në murin e një shtëpie. Askush nuk u lëndua, por Smith dha dorëheqje nga pozita që mbante si “Prokuror i Përgjithshëm nën hije”. Nuk bëri asnjë justifikim dhe kërkoi falje publike: Unë jam shumë idiot.

Politikani i njohur gjerman i Partisë së Gjelbër dhe përfaqësues shumëvjeçar në Bundestag, Volker Beck, 61 vjeç, u tërhoq në mars 2016,  nga të gjitha funksionet politike në Parlament pasi gjetën 0.6 gramë drogë metamfetamin, minimumi që e kap ligji për posedim droge dhe u dënua me 7 mijë euro gjobë. “Mund të them vetëm se gjithmonë jam përpjekur për një politikë liberale ndaj drogave”-tha ia para dorëheqjes, edhe pse ishte gay i deklaruar dhe përdorues i njohur droge.

Jozsef Szajer, një politikan hungarez dha dorëheqje nga partia në pushtet në Hungari, Fidesz, e kryeministrit Viktor Orban, më 2 dhjetor 2020, pasi u akuzua se kishte marrë pjesë në një “orgji” eurodeputetësh në Bruksel, ndërsa bota ishte nën shtetrrethimin e pandemisë. Teksa bëri të ditur dorëheqjen e tij si deputet evropian, 61-vjeçari, tha se “pjesëmarrja në problemet e politikave ditore ka qenë barrë e madhe emocionale” për të, por kjo nuk e justifikonte.

Në mars 2021 dha dorëheqjen Alfred Sauter, i dyshuar se ishte i përfshirë në skandalin e blerjes së maskave në Gjermani. Anëtari me ndikim i partisë CSU (Unioni Social Kristian) në Bavari, dyshohej, bashkë me dy të tjerë, se kishte ndihmuar disa kompani të siguronin kontrata nga prokurimi publik për maskat gjatë pandemisë.

Le të vijmë më afër, në fqinjin tonë verior.

Më 1 nëntor 2019, ministri malazez i Zhvillimit dhe Turizmit, Pavle Raduloviç, dha dorëheqjen pas publikimit,  në një stacion televiziv, të një videoje që tregonte dy inspektorë të punësuar nga ministria e tij, duke pranuar një rryshfet. “Askush nuk më ka sygjeruar të dorëhiqem, ky është pasqyrimi i mendimeve të mia personale për këtë çështje, etika duhet të ekzistojë në punë dhe në administratën shtetërore”, deklaroi ministri më pas. Mali i Zi, ashtu si dhe Shqipëria, kanë hapur negociatat për anëtarësimin në Bashkimin Europian, ku prioritet kryesor është lufta kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Përveç këtyre shembujve të mësipërm, të rastësishëm, kur zyrtarë dhe politikanë japin dorëheqjen nga posti edhe pse s’kanë lënduar njeri, kemi shembullin tonë më domethënës.

Më 10 dhjetor 2020, Sandër Lleshaj, ministër i Brendshëm i Shqipërisë, njoftoi publikisht se kishte dhënë dorëheqjen e kërkuar nga mijëra protestues dhe politika, pasi një polic vrau më 8 dhjetor, pranë shtëpisë së tij në Laprakë, 25-vjeçarin Klodian Rasha, vetëm pse kishte thyer shtetrrethimin. Lleshaj logjikoi si prind, pastaj si zyrtar: “Unë kam pasur fatin e keq që ta kuptoj vetë se çfarë do të thotë humbja e një fëmije. Nuk e kam thënë më parë. Jam shumë i prekur nga ky fakt që një familje shqiptare, me shumë dinjitet, me sa kam parë në distancë, sepse nuk i kam takuar, ka humbur një fëmijë për shkak të veprimit të gabuar të një punonjësi të Policisë së Shtetit. Ky është një motiv themelor, motiv moral, i cili më ka shtyrë drejt këtij hapi. Nuk ka asnjë lloj kalkulimi. Unë e kam përmendur rëndom, që kur kam hipur në këtë post, kam menduar dorëheqjen. Nuk ka kalkulim këtu. Ministri duhet ta bëjë gati dorëheqjen që ditën e parë të punës, është normale kjo”.

Tani të pyesin veten pak ministrat që u kërkohet të dorëhiqen, atij të Brendshëm, Bledar Çuçi dhe asaj të Turizmit, Mirela Kumbaro.

Në breg të detit, në një plazh publik, mesditën e 2 gushtit, një 7-vjeçare u bë copa-copash nga helikat e një superskafi me drejtues një komisar policie. Deputetët kryesues të listës së Gjirokastrës dhe ministra të qeverisë “Rama” ia kanë lënë në dorë drejtësisë, por vetë, vetë, si drejtues politikë të PS-së dhe si ministra, kanë ndonjë përgjegjësi, qoftë duke e krahasuar me rastin “Lleshaj” që iku pas vrasjes së 25-vjeçarit nga një polic, qoftë krahasuar me ato pak shembuj të huaj, ku dorëheqja është akt moral dhe politik, edhe pse nuk u lëndua askush?

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

Publikuar më 17.08.2022
Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte...

Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte kthyer në Shqipëri,  nën drejtimin e prokurorisë së Elbasanit dhe SPAK, u organizua një aksion për kapjen tij në Elbasan. Sipas News24, aksioni është zhvilluar në servisin e babait të Florenc Çapjas, Fejzulla Çapja, ku u zbuluan një makine e vjedhur, 2 targa të vjedhura, […]

Lexo më shumë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Publikuar më 17.08.2022
Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë p...

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë pushime në jug të Shqipërisë, nga ku poston rregullisht foto dhe video në rrjetet sociale. Fotot e fundit, të postuara një ditë më parë, si gjithmonë kanë marrë miliona pëlqime dhe mijëra komente nga fansat e shumtë të këngëtares, të cilëve ajo u ka bërë […]

Lexo më shumë

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Publikuar më 17.08.2022
Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur a...

Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur akuza të rënda ndaj futbollistit kosovar. Modelja kosovare ka zbuluar fakte tronditëse të jetës që po e bënte me sulmuesin e Fenerbahçes. Ajo përmes rrjeteve sociale ka treguar se 24 vjeçari po bënte jetë të shfrenuar dhe se ajo po e priste në shtëpi deri në orët […]

Lexo më shumë

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Publikuar më 17.08.2022
Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania...

Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania po drejtonin Bashkimin Evropian si një “oligarki de facto”, duke injoruar zërat, si Polonia, që kishte paralajmëruar prej kohësh për ekspansionizmin rus. “Shumë liderë evropianë lejohen të joshen nga Vladimir Putin”, shkroi Mateusz Morawiecki në një shkrim për të përditshmen franceze Le Monde. Ai u shpreh […]

Lexo më shumë

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Publikuar më 17.08.2022
Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin pal...

Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin palestinez, Mahmud Abaz shkaktoi skandal në Gjermani. Abaz akuzoi Izraelin për holokaust ndaj palestinezëve, Scholz i ndoqi ato me mimikë të ngrirë por nuk reagoi. Në një konferencë të përbashkët shtypi të martën (16.08) pas një takimi me kancelarin Olaf Scholz, presidenti palestinez, Mahmud Abaz e quajti mënyrën […]

Lexo më shumë

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

Publikuar më 17.08.2022
Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibr...

Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibrës nga dy persona që kishin hyrë aty për të vjedhur. Ngjarja e rëndë u shënua  në orët e para të mëngjesit të së dielës, në kohën kur vajza ishte e vetme në banesë. “Sapo hap derën e dhomës, shikoj një person […]

Lexo më shumë

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve, 10 herë më të ulëta se të ardhurat nga taksat në vitin 2021

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve, 10 herë më të ulëta se të ardhurat nga taksat në vitin 2021

Publikuar më 17.08.2022
Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve arritën vitin e kaluar...

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve arritën vitin e kaluar në 2,6 miliardë lekë, rreth 21 milionë euro. Kjo shumë ishte 10 herë më e ulët se fondet që u arkëtuan në buxhet nga taksa e qarkullimit rrugor në të njëjtin vit. Sipas të dhënave zyrtare nga INSTAT, fondet për mirëmbajtjen e infrastrukturës rrugore vitin e kaluar […]

Lexo më shumë

Gjykata Posaçme e Apelit nuk ndryshon masën, gjyqtarja e Elbasanit lihet në ‘arrest shtëpie’

Gjykata Posaçme e Apelit nuk ndryshon masën, gjyqtarja e Elbasanit lihet në ‘arrest shtëpie’

Publikuar më 16.08.2022
Gjykata Posaçme e Apelit ka lënë  në fuqi vendimin për gjyqt...

Gjykata Posaçme e Apelit ka lënë  në fuqi vendimin për gjyqtaren Zamira Vyshka. Me kërkesë të SPAK Gjykata e Posaçme ka vendosur më 22 korrik masën arrest shtëpie për gjyqtaren e Elbasanit. Të njëjtën masë vendosi dhe për Arben Tiranën, ndërsa për arrest me burg vendosi për Ilir Pashajn, Taulant Ramollari, e Xhuljo Musai. Ky vendim u la […]

Lexo më shumë