×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pse Merkel zgjodhi Rusinë në vend të SHBA-së në lidhje me Nord Stream 2

Vetëm disa javë para zgjedhjeve në Gjermani, kancelarja e vendit, duke injoruar protestat me zë të lartë nga Evropa Lindore, fiton një marrëveshje historike për një tubacion gazi nën Balltik që do të forcojë ndikimin e liderit të Rusisë mbi sigurinë energjetike të Evropës.

Nëse kjo tingëllon si një përshkrim i mesit të korrikut 2021, kjo është vetëm për shkak se në botën e politikës gjermane të energjisë, historia me të vërtetë përsëritet.

Skena e mësipërme u shfaq në fillim të shtatorit 2005; Kancelari gjerman Gerhard Schröder ishte në prag të humbjes së pushtetit nga një fizikane e lindur në Gjermaninë Lindore me emrin Angela Merkel kur ai priti një ceremoni Presidentin rus Vladimir Putin në Berlin për të nënshkruar një marrëveshje tubacioni që do të njihej si Nord Stream.

Putini nuk ishte në Berlin javën e kaluar për të festuar marrëveshjen midis Merkel dhe Presidentit të SHBA Joe Biden për të lejuar që faza e dytë e projektit – Nord Stream 2 – të shkojë përpara. Por duke marrë parasysh se rusi është përfituesi kryesor i marrëveshjes, ai gjithashtu mund të ketë qenë.

Megjithatë, Merkel e thirri Putinin.

“Presidenti rus vlerësoi besnikërinë e palës gjermane në lidhje me përfundimin e këtij projekti thjesht tregtar që është krijuar për të forcuar sigurinë e energjisë të Gjermanisë”, tha Kremlini në një deklaratë.

Ndërsa tubacioni, i cili është gati i plotë, ende përballet me kundërshtime të forta në Kongresin e SHBA dhe në pjesën më të madhe të BE, marrëveshja politike midis Merkel dhe Biden me gjasë i jep projektit vrullin e mjaftueshëm për të përfunduar ndërtimin.

Ashtu si tubacioni origjinal Nord Stream, i përfunduar në 2011, Nord Stream 2 do të japë gaz mbi 1.200 kilometra nën Balltik, duke filluar nga Shën Petersburg dhe duke përfunduar në bregdetin verior të Gjermanisë.

Me një kapacitet të kombinuar vjetor prej rreth 110 miliardë metra kub gaz, tubacionet binjake do të lejojnë Rusinë të anashkalojë rrugët tokësore përmes Ukrainës, duke ulur pragun për ndërhyrje të mëtejshme nga Moska në rajon, thonë kritikët, të tilla si aneksimi i saj i Krimesë dhe lufta e vazhdueshme në lindje të vendit. Ajo që nuk është në diskutim (të paktën jashtë Gjermanisë) është se projekti do të rrisë mbështetjen e Gjermanisë dhe Evropës në gazin rus.

Berlini ka hedhur poshtë shqetësime të tilla për vite me radhë, duke argumentuar se nuk bën asnjë ndryshim nëse një molekulë ruse e gazit arrin në Gjermani përmes Ukrainës ose nën Balltik. E megjithatë, nuk duhet një Ph.D. në fizikë (asnjë shkelje ndaj Merkel) të dijë se distanca më e shkurtër midis dy pikave është një vijë e drejtë.

Diferenca midis tubacioneve Nord Stream dhe infrastrukturës ekzistuese, të paqëndrueshme përmes Ukrainës, e cila ka një kapacitet teorik prej 160 miliardë metra kub, është pak a shumë si ajo midis kabllove me fibra optike dhe tela bakri. Pas pesë dekadash përdorimi, tubacioni ukrainas është aq i rrjedhshëm sa që analistët thonë se do të duheshin rreth 6 miliardë euro për t’u rregulluar.

Për krahasim, tubacionet Nord Stream, të cilat së bashku kanë kushtuar të paktën 17.5 miliardë €, janë niveli më i mirë. Në rrokullisje të një çelësi, Gazprom në pronësi të shtetit të Rusisë mund të dërgojë gaz në Gjermani me një kosto më të ulët me më pak sherr. (Gazprom ka rënë dakord të paguajë tarifat e tranzitit në Ukrainë, të cilat kanë arritur gjithsej rreth 2 miliard dollarë në vit në vitet e fundit, deri në vitin 2024).

Industria gjermane, e cila ka shumë nevojë për burime të lira dhe të besueshme të energjisë, e pëlqen atë.

Vitin e ardhshëm, Gjermania do të fikë reaktorin e saj të fundit bërthamor dhe ajo planifikon të ndalojë prodhimin e energjisë elektrike me qymyr deri në 2038. Megjithëse pjesa e energjisë së rinovueshme në përzierjen e energjisë elektrike të Gjermanisë po rritet, ajo është akoma më pak se 50 përqind e totalit. Kjo do të thotë se vendi ka një vrimë të madhe të energjisë elektrike për të mbushur dhe ka nevojë për gaz natyror, i cili ndot më pak sesa qymyri, për ta bërë atë. (Gazi përdoret gjithashtu për të ngrohur 45 përqind të familjeve gjermane).

Hollanda, e cila përbën rreth 30 përqind të furnizimit me gaz të Gjermanisë (Rusia dhe Norvegjia secila përbën rreth një të tretën e furnizimit gjerman, burimet e brendshme për pjesën tjetër), planifikon të ndërpresë nxjerrjen deri në 2030, duke e bërë Nord Stream edhe më të rëndësishëm.

Kritikët e projektit tregojnë se ka shumë mënyra të tjera që Gjermania të marrë gaz natyror, qoftë rruga ekzistuese lindore në të gjithë Ukrainën apo përmes Bjellorusisë dhe Polonisë; nga jugu, përmes Turqisë; ose nga perëndimi, në formën e gazit natyror të lëngshëm, dërguar në anije nga ShBA.

Por, në sytë gjermanë, asnjë nga ato opsione nuk premton thjeshtësinë dhe besueshmërinë e Nord Stream.

Pra, a është e gatshme Gjermania të shesë Ukrainën poshtë lumit dhe të tensionojë marrëdhëniet me aleatët kryesorë nga Varshava në Uashington në mënyrë që të sigurojë akses në gaz të lirë? Me një fjalë, po.

Pyetja më interesante është pse.

Shumë është shkruar për tërheqjen mistike që Rusia ka ndaj shumë elitave gjermane, të ashtuquajturit Russlandversteher, ose “simpatizantët e Rusisë”. Megjithatë, kur bëhet fjalë për Schröder dhe Merkel, më shumë faktorë prozaikë janë gjithashtu në lojë.

Brenda disa javësh nga largimi nga posti i kancelarit në 2005, Schröder u emërua kryetar i Nord Stream, një angazhim që me kalimin e viteve e ka bërë Social Demokratin një njeri të pasur. Në sytë e kritikëve të tij, Schröder sakrifikoi reputacionin e tij duke rënë dakord të hynte në shërbimin e Putinit. Sidoqoftë, angazhimi i tij i ka dhënë atij, nëse asgjë tjetër, një pension shumë të rehatshëm.

Megjithëse Polonia dhe Ukraina protestuan në marrëveshjen në atë kohë, rezistenca ndaj saj nuk ishte askund afër asaj që është sot. Në vitin 2005, shumë në Perëndim ende e shihnin Putinin si një partner të mundshëm. Ai ende nuk kishte akuzuar SHBA-të për përpjekjen për të frikësuar Rusinë me NATO-n dhe do të kalonin disa vjet para se ai të bënte luftë kundër Gjeorgjisë dhe të aneksonte Krimenë.

Në vetë Gjermaninë, Nord Stream ishte jokontestues. Optika e lëvizjes së Schröder në shërbimin e Putinit vetëm disa javë pasi dha dorëheqjen ndërsa kancelarja ngriti vetullat, por Rusia nuk u konsiderua si një kërcënim. Për dekada me radhë gjatë Luftës së Ftohtë, Gjermania kishte blerë gaz rus (shpesh kundër kundërshtimeve të SHBA). Dhe përveç kësaj, Lufta e Ftohtë kishte kohë që kishte mbaruar.

Motivimi i Merkel për mbështetjen e Nord Stream është më i komplikuar dhe të kuptosh se kërkon një vështrim prapa në 2011.

Atë vit, në vazhdën e katastrofës bërthamore të Japonisë, Fukushima, Merkel vendosi të kthejë vendimin e saj të mëparshëm për të zgjatur jetën e reaktorëve bërthamorë të Gjermanisë. Gjermania ishte në mes të të ashtuquajturës Energiewende, kalimi në energjinë e rinovueshme dhe shumë ekspertë argumentuan se vendi kishte nevojë për reaktorë bërthamorë për një periudhë më të gjatë ndërsa rriti prodhimin e erës dhe diellit.

Gjermanët ishin aq të tronditur nga Fukushima, megjithatë, sa Merkel shpejt pranoi të kthehej në një plan të kaluar fillimisht nën Schröder dhe të Gjelbrit në 2000, për të fikur reaktorin e fundit të vendit në 2022. Në atë kohë, energjia bërthamore përbënte rreth një të pestën të gjenerimit të energjisë elektrike në Gjermani.

Anulimi i zgjatjes ka çuar në skenarin që Merkel dhe industria gjermane paralajmëruan për një dekadë më parë: një mungesë opsionesh të përballueshme energjie për industrinë. Me gati-gati përfundimin e ndërprerjes bërthamore dhe qymyrin gjithnjë e më jo tërheqës për shkak të rritjes së çmimeve të karbonit, kostot e energjisë elektrike për industrinë në Gjermani (tashmë ndër më të shtrenjtat në botë) janë në nivelin më të lartë në një dekadë.

“Energjia elektrike duhet të bëhet më e lirë në Gjermani në mënyrë që kompanitë tona të mund të konkurrojnë ndërkombëtarisht”, tha Ministri i Financave Olaf Scholz, kandidati i Social Demokratëve për kancelar, muajin e kaluar.

Këtu hyn Nord Stream.

Nuk ka asnjë dashuri të humbur midis Merkel dhe Putin; të dy janë përplasur vazhdimisht gjatë viteve për agresionet e udhëheqësit rus në territorin fqinj dhe çështje të tjera. Por Merkel është e bindur qartë se gazi rus është thelbësor për të shërbyer nevojat energjetike të Gjermanisë.

Në të vërtetë, shpjegimi i vetëm i besueshëm për gatishmërinë e kancelares për të vendosur marrëdhënien e Berlinit me Uashingtonin në linjë me projektin është se ajo e konsideron atë të një rëndësie jetike strategjike.

Nëse Putini përfiton, qoftë kështu

Javën e kaluar, Merkel u pyet nga një gazetar nëse pendohej për vendimin e saj për t’u tërhequr nga energjia bërthamore. Ajo këmbënguli se nuk ishte penduar, por shtoi se si pasojë e lëvizjes, Gjermania do të duhet të mbështetet te gazi për të ardhmen e parashikueshme.

“Ne nuk mund – siç kanë kërkuar disa – të dalim nga energjia bërthamore dhe qymyri dhe më pas të tërhiqemi nga gazi natyror sa më shpejt të jetë e mundur”, tha ajo. “Kjo nuk do të jetë e mundur.”

Putini nuk mund ta kishte thënë më mirë.

Ky artikull është pjesë e shërbimit të politikës premium të POLITICO: Pro Energy and Climate. Nga ndryshimi i klimës, caqet e shkarkimeve, karburantet alternative dhe më shumë.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Përshkallëzohet kriza/ Joe Biden ka kërkuar të flas në telefon me Macron!

Përshkallëzohet kriza/ Joe Biden ka kërkuar të flas në telefon me Macron!

Publikuar më 19.09.2021
Presidenti amerikan Joe Biden ka kërkuar të flasë me homolog...

Presidenti amerikan Joe Biden ka kërkuar të flasë me homologun e tij francez Emanuel Macron pas anulimit të një urdhri për nëndetëset franceze nga Australia dhe “do të ketë një bisedë telefonike në ditët në vijim”, tha sot zëdhënësi i qeverisë Gabriel. Nga ana e tij, Emanuel Macron do të bëjë “një kërkesë për sqarim”, […]

Lexo më shumë

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

‘Euromilitaria’ po vjen, përgjigja e Brukselit ndaj marrëveshjes SHBA-Angli-Australi

Publikuar më 19.09.2021
Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit...

Franca dha një kundërsulm në të gjitha frontet pas bllokimit të saj detar nga Paqësori, me rastin e anulimit të marrëveshjes për furnizimin e nëndetëseve nga Parisi në emër të Australisë. Pasoja e parë dhe tingëlluese e paktit trepalësh të sigurisë anglo-saksone AUKUS (SHBA, Australi, Britani e Madhe) ishte të vepronte si përshpejtues i një […]

Lexo më shumë

Franca reagon ashpër: SHBA-ja dhe Australia “gënjyen” për paktin e ri të sigurisë

Franca reagon ashpër: SHBA-ja dhe Australia “gënjyen” për paktin e ri të sigurisë

Publikuar më 19.09.2021
Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, ka akuzuar A...

Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, ka akuzuar Australinë dhe Shtetet e Bashkuara se kanë gënjyer për një pakt të ri të sigurisë, që ka nxitur Parisin t’i thërrasë për konsultime ambasadorët e tij në këto shtete. Ministri Le Drian ka akuzuar shtetet edhe për “shkelje të madhe të besimit”. Marrëveshja, e njohur si […]

Lexo më shumë

Pse Putini do të fitojë në zgjedhjet parlamentare

Pse Putini do të fitojë në zgjedhjet parlamentare

Publikuar më 19.09.2021
Një periudhë tre-ditore e votimit filloi në të gjithë vendin...

Një periudhë tre-ditore e votimit filloi në të gjithë vendin të premten. Rreth katërmbëdhjetë parti u regjistruan për të marrë pjesë në zgjedhje, por partia në pushtet ‘Rusia e Bashkuar’ pritet të ruajë shumicën e saj gjithëpërfshirëse në Dumën e Shtetit. Megjithë lidhjen e përbashkët mes të dyve, nuk ka domosdoshmërisht një lidhje një me […]

Lexo më shumë

Ministrja e Jashtme hollandeze jep dorëheqjen për shkak të evakuimit të ambasadës në Kabul

Ministrja e Jashtme hollandeze jep dorëheqjen për shkak të evakuimit të ambasadës në Kabul

Publikuar më 17.09.2021
Sigrid Kaag dha dorëheqjen si ministre e jashtme hollandeze ...

Sigrid Kaag dha dorëheqjen si ministre e jashtme hollandeze të enjten, pasi parlamenti miratoi një propozim censure ndaj saj për trajtimin e evakuimeve nga Afganistani muajin e kaluar. Ambasada hollandeze në Kabul i kishte dërguar qeverisë kërkesa të përsëritura urgjente për t’u përgatitur për të larguar stafin nga vendi para se të merrte plotësisht nën […]

Lexo më shumë

Rusi/ Gati 47.5 milion njerëz kanë marrë të paktën një dozë vaksine

Rusi/ Gati 47.5 milion njerëz kanë marrë të paktën një dozë vaksine

Publikuar më 17.09.2021
Gati 47.5 milionë rusë kanë marrë të paktën dozën e parë të ...

Gati 47.5 milionë rusë kanë marrë të paktën dozën e parë të vaksinës së koronavirusit, dhe 41 milionë në të dyja dozat, tha sot Ministri rus i Shëndetësisë Mikhail Muraska. Rregullatori rus i shëndetit të konsumatorit Rospotrebnadzor ka njoftuar se 80% e popullsisë duhet të vaksinohen për të arritur imunitetin kolektiv. Sipas zëvendëskryeministres ruse Tatiana […]

Lexo më shumë

Italia i afrohet referendumit për dekriminalizimin e kanabisit

Italia i afrohet referendumit për dekriminalizimin e kanabisit

Publikuar më 17.09.2021
Një referendum që synon të dekriminalizojë rritjen dhe konsu...

Një referendum që synon të dekriminalizojë rritjen dhe konsumimin e kanabisit në Itali është nënshkruar nga më shumë se 420,000 njerëz në vetëm katër ditë. Me ritmin aktual, është vendosur të arrijë në 500,000 nënshkrime që duhet të konsiderohen të vlefshme shumë më herët se afati i 30 shtatorit. Referendumi kërkon të ndryshojë një ligj […]

Lexo më shumë

Holandë/ Dy të vrarë nga sulmi me thikë, burri qëllon nga ballkoni me hark!

Holandë/ Dy të vrarë nga sulmi me thikë, burri qëllon nga ballkoni me hark!

Publikuar më 17.09.2021
Policia holandeze ka arrestuar një të dyshuar për sulm me th...

Policia holandeze ka arrestuar një të dyshuar për sulm me thikë, në qytetin Almelo, duke vrarë dy persona dhe duke plagosur një të tretë. Ndërkohë, videot e publikuara në mediat sociale tregojnë një burrë gjysmë të zhveshur në ballkonin e një apartamenti, në zonën ku janë regjistruar goditjet me thikë dhe duke gjuajtur shigjeta me […]

Lexo më shumë