×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pse fëmijët nuk janë imun ndaj koronavirusit?

Ka shumë debate në lidhje me besueshmërinë e një deklarate të fundit nga sipërmarrësi Elon Musk, i cili tha se fëmijët janë “thelbësisht imunë” ndaj koronavirusit. Deri më tani, kemi parë se koronavirusi mund të shkaktojë gjendje të rëndë, apo edhe fatale, tek të moshuarit, por rezultatet te fëmijët ende ende të paqarta.

Sidoqoftë, ka pasur raportime për të rinjtë që janë prekur seriozisht nga virusi. Këto, së bashku me mbylljet e shkollave, të zbatuara javën e kaluar në shumë vendet të botës, krahas masave të rrepta të distancimit shoqëror, kanë bërë që shumë prindër të shqetësohen për efektin që mund të ketë te fëmijët e tyre koronavirusi.

A mund të infektohen fëmijët me koronavirus?

Po. Ashtu si me të rriturit, fëmijët e ekspozuar ndaj koronavirusit mund të infektohen me të dhe të shfaqin shenja të Covid-19. “Në fillim të pandemisë, u mendua se fëmijët nuk po infektohen me koronavirus, por tani është e qartë se sasia e infeksionit tek fëmijët është e njëjtë si tek të rriturit”, shpjegon Andrew Pollard, profesor i infeksionit pediatrik dhe imuniteti në Universitetin e Oksfordit. “Vetëm se kur ata infektohen kanë simptoma shumë më të buta.”

Të dhënat nga Qendra Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve raportuan se fëmijët nën moshën 19 vjeç përbënin 2% të 72,314 rasteve të Covid-19 të regjistruar deri më 20 shkurt, ndërsa një studim amerikan i 508 pacientëve, nuk raportoi asnjë fatalitet të rasteve midis fëmijëve, me këtë grupi që përbën më pak se 1% të pacientëve në spital.

“Mund të jetë që virusi ka prekur të rriturit për momentin sepse ka pasur transmetim në vendet e punës apo gjatë udhëtimeve,” thotë Sanjay Patel, një këshilltar pediatrik për sëmundjet infektive në Spitalin e Fëmijëve Southampton. “Tani që të rriturit po kalojnë më shumë kohë me fëmijët e tyre, mund të shohim një rritje të infeksionit te fëmijët.”

Tendencat e përgjithshme globale duket se tregojnë se fëmijët kanë më pak të ngjarë të infektohen se sa të rriturit, sidomos të moshuarit, por është shumë e mundur që të dhënat janë të njëanshme nga fakti se, në disa vende, testimi u ofrohet vetëm atyre që shkojnë në spital me simptoma të rënda të Covid-19, shumë pak prej të cilëve janë fëmijë.

«Është e qartë se ka më shumë fëmijë të infektuar nga sa mendojmë,» thotë Patel. “Ne nuk po i testojmë fëmijë në çdo vend.”

Si ndikon koronavirusi tek fëmijët?

Në përgjithësi, fëmijët me Covid-19 përjetojnë simptoma më të buta sesa të rriturit. Por një vajzë 12-vjeçare nga Belgjika dhe një djalë 13-vjeçar nga Londra, në Mbretërinë e Bashkuar, kanë vdekur në dy ditët e fundit, duke i bërë ata viktimat më të reja në Evropë. Një 14-vjeçar në Kinë gjithashtu është raportuar se ka vdekur pasi u infektua me virus.

Të dhënat nga një studim kinez i Covid-19 tregon se tek fëmijët e konfirmuar, pak më shumë se gjysma treguan simptoma të buta të etheve, kollës, dhimbjes së fytit, hundës së erës, dhembjeve të trupit dhe teshtitjes; ndërsa rreth një e treta tregoi shenja të pneumonisë, me ethe të shpeshtë, një kollë produktive dhe fryrje por pa gulçim dhe vështirësi në frymëmarrje që shihet në raste më të rënda.

Graham Roberts shpjegon: “Fëmijët (me Covid-19) preken kryesisht në rrugët e sipërme të frymëmarrjes (hundët, gojët dhe fytin) kështu që ata marrin tipare të ngjashme me të ftohtit dhe jo me të virusit.

“Pyetja 1 milion dollarëshe është nëse shumica e fëmijëve të infektuar kanë simptoma shumë të buta, apo nëse fëmijët nuk janë infektuar me virus, sigurisht jo aq sa të rriturit”, thotë Patel.

Pse fëmijët e infektuar me koronavirus e përballojnë sëmundjen më mirë se të rriturit?

“Virusi është aq i ri sa nuk e dimë me të vërtetë”, thotë Roberts, i cili është edhe drejtori i David Hide Astma dhe Qendra Kërkimore e Alergjisë, në Newport, në Mbretërinë e Bashkuar.

“Një nga arsyet e mundshme është se virusi ka nevojë për një proteinë në sipërfaqen e një qelize (një receptori) për të hyrë në brendësi të një qelize dhe të fillojë të shkaktojë probleme,” thotë ai. “Koronavirusi duket se përdor për këtë qëllim receptorin e enzimës II (ACE-2) konvertuese Angiotensin. Mund të jetë që fëmijët të kenë më pak receptorë ACE-2 në rrugët e tyre të poshtme ajrore (mushkëritë) sesa në rrugët e sipërme të frymëmarrjes, dhe kjo është arsyeja pse janë rrugët e tyre të sipërme ajrore (hundët, gojët dhe grykët) që preken kryesisht. ”

Nuk mund të themi se fëmijët nuk po preken aq shumë, por që diçka ndryshon pasi një person plaket, gjë që e bën atë më shumë prekshëm nga koronavirusi – Andrew Pollard

Kjo mund të shpjegojë pse fëmijët e infektuar me koronavirus duket se marrin më shumë ftohje sesa pneumoni.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Humbja e ekuilibrit dhe rënia e flokëve, këto janë disa nga efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19

Humbja e ekuilibrit dhe rënia e flokëve, këto janë disa nga efektet shëndetësore afatgjata të Covid-19

Publikuar më 29.11.2020
Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra ...

Personat e intubuar e të shtruar në spital për javë të tëra pa lëvizur, ngrënë apo folur siç duhet vazhdojnë ende t’i ndjejnë pasojat e koronavirusit. Disa nga efektet afatgjata të koronavirusit janë lodhja, gulçimi, dhimbja e muskujve, e kokës, ekuilibri i dobët dhe humbja e kujtesës. Shumë njerëz me simptoma serioze të Covid-19-s po […]

Lexo më shumë

Nëse nuk i nuhasni këto dy aroma mund të keni COVID-19 sipas ekspertëve

Nëse nuk i nuhasni këto dy aroma mund të keni COVID-19 sipas ekspertëve

Publikuar më 26.11.2020
Një nga simptomat më të pazakonta që ndodh në pacientët me C...

Një nga simptomat më të pazakonta që ndodh në pacientët me COVID-19 është humbja e nuhatjes dhe shijes. Sipas Qendrës Mjekësore të Universitetit Vanderbilt, në afërsisht 25 për qind të pacientëve me koronavirus, kjo ishte shenja e parë dhe e vetme që diçka nuk shkonte. Meqenëse kjo simptomë mund të tregojë COVID-19, u krye një […]

Lexo më shumë

Krijuesi i vaksinës tregon se kur do të mbarojë pandemia e koronavirusit, ja sa vite na duhen t’i kthemi normalitetit

Krijuesi i vaksinës tregon se kur do të mbarojë pandemia e koronavirusit, ja sa vite na duhen t’i kthemi normalitetit

Publikuar më 15.11.2020
Gjetja e vaksinës ndaj COVID-19, do të bëjë rikthimin e jetë...

Gjetja e vaksinës ndaj COVID-19, do të bëjë rikthimin e jetës në normalitet, shkruajnë mediat ndërkombëtare. Një ndër krijuesit e saj, Ugur Sahin, drejtori ekzekutiv i ndërmarrjes gjermane BioNTech, e cila të hënën e kaluar njoftoi se ka zhvilluar së bashku me Pfizer një vaksinë kundër koronavirusit me efektivitet 90%, tha për “The Guardian” se […]

Lexo më shumë

Këto janë sëmundjet që shkaktohen nga COVID-19, zbulohen me vonesë

Këto janë sëmundjet që shkaktohen nga COVID-19, zbulohen me vonesë

Publikuar më 12.11.2020
Frikërat, depresionet dhe pagjumësia janë pasojat më të shpe...

Frikërat, depresionet dhe pagjumësia janë pasojat më të shpeshta afatgjatë të sëmundjes COVID-19, thotë një studim i ri i bërë nga Oxford University. Rreth një vit pas shfaqjes së një lloji të ri virusi corona SARS CoV-2 ne kemi mësuar se patogjeni agresiv nuk prek vetëm mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes, por edhe zemrën, enët […]

Lexo më shumë

Vaksina e parë kundër koronavirusit “ofron mbrojtje 90%”

Vaksina e parë kundër koronavirusit “ofron mbrojtje 90%”

Publikuar më 09.11.2020
Vaksina e parë kundër koronavirusit mund t’i parandalojë mbi...

Vaksina e parë kundër koronavirusit mund t’i parandalojë mbi 90 për qind të njerëzve nga kontraktimi i virusit, tregon një analizë paraprake. Zhvilluesit e vaksinës – kompania amerikane Pfizer dhe ajo gjermane BioNTech – thanë se “kjo është një ditë e madhe për shkencën dhe njerëzimin”. Vaksina e tyre është testuar në 43,500 njerëz në […]

Lexo më shumë

Studimi: E ftohura mund t’ju mbrojë nga Covid-19

Studimi: E ftohura mund t’ju mbrojë nga Covid-19

Publikuar më 23.10.2020
Një studim i ri tregon se pas një të ftohure personi mund të...

Një studim i ri tregon se pas një të ftohure personi mund të jetë më i aftë për t’i rezistuar një goditjeje të rëndë nga COVID-19. Pacientët me COVID-19, të cilët kohët e fundit ishin infektuar me një virus të të ftohurës së zakonshme, kishin më pak të ngjarë të vdisnin ose të duhej t’i […]

Lexo më shumë

Është Covid, grip apo ndonjë virozë stine!? Kreu i Urgjencës Kombëtare na tregon si ta bëjmë dallimin mes tyre (Tabela)

Është Covid, grip apo ndonjë virozë stine!? Kreu i Urgjencës Kombëtare na tregon si ta bëjmë dallimin mes tyre (Tabela)

Publikuar më 02.10.2020
Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, kreu i Urgj...

Përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”, kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj na ka treguar se si të bëjmë dallimin me virusit vdekjeprurës COVID-19, virozave stinore apo gripit. Me anë të një tabele Brataj ka bërë dallimin mes rrufës dhe gripit, ndërsa në vazhdim premton se do të bëjë gati edhe dallimet mes COVID-it […]

Lexo më shumë

Virologu gjerman rrëzon teoritë konspirative: E vërteta mbi rrezikshmërinë e Covid-19

Virologu gjerman rrëzon teoritë konspirative: E vërteta mbi rrezikshmërinë e Covid-19

Publikuar më 21.09.2020
Virusi nuk është aspak i rrezikshëm! Industria farmaceutike ...

Virusi nuk është aspak i rrezikshëm! Industria farmaceutike dëshiron të fitojë me pandeminë. Të rinjve nuk u ndodh asgjë! Në demonstratat e Coronës, në biseda apo internet ndesh rregullisht teza të tilla, herë nga më të çuditshmet, herë teza që duken të kuptueshme të paraqitura nga teoricienë konspirativë, apo ata që mendojnë kundër dhe kundërshtarët […]

Lexo më shumë