×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Provokimi i Ramës ndaj Kosovës

Enver Bytyçi 

Ky skandal i kryeministrit Edi Rama vjen në radhë pas skandaleve të shumta të tij në marrëdhëniet e ngushta me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq! Harta e rajonit, në të cilën Kosova shfaqet si pjesë e Serbisë, e publikuar në faqen dhe televizionin e Edi Ramës, është mjet provokimi përtej provokimeve të Serbisë.
Beogradi nuk ka guxuar që ta mohojë shtetin dhe pavarësinë e Kosovës, thjesht e ka kontestuar atë. Edi Rama e mohoi ekzistencën e Kosovës si nocion politik. Millosheviçi refuzoi çdo kërkesë e përpjekje të shqiptarëve për liri dhe pavarësi, por nuk guxoi t’i thotë botës së qytetëruar se Kosova nuk ekziston. Edi Rama shkoi përtej guximit antishqiptar të Milosheviçit.

Nëse dikush beson se ky akt është pasojë e pakujdesisë, gabon rëndë dhe ushqehet me iluzionin e mashtrimit në emër të dëshirës për ta përjetuar këtë ngjarje si ëndërr të keqe. Por nëse zgjohesh dhe sheh përtej ëndrrës, do dallosh se harta e rajonit pa Kosovën është një vepër e qëllimshme e kryeministrit të Shqipërisë.
Para pak ditësh Rexhep Qosja shprehej i bindur për atë se “Edi Rama nuk e tradhton Kosovën”! Edhe Qosja sheh ëndrrat jugosllave! Edi Rama i ka tradhtuar me kohë, që në rininë e vet, interesat e Kosovës! Ndërsa harta pa Kosovën është thjesht epilogu i veprimtarisë së tij keqbërëse ndaj saj.

Fatkeqësia qëndron në faktin se ashtu si Enver Hoxha, edhe Edi Rama vazhdon të ketë fansat e tij në Kosovë! Ndërkaq miqtë e Ramës në Prishtinë janë njëkohësisht edhe miq të Beogradit!
Në një vend tjetër të civilizuar akti i sotëm i Edi Ramës do të kishte shkaktuar tërmet, protesta të pandalshme e të fuqishme në të gjitha qytetet e Kosovës, të Shqipërisë, Maqedonisë Perëndimore, në qytetet shqiptare të Malit të Zi e të Serbisë. Por tek ne nuk ndodh kjo. Sepse ai po i ushqen shqiptarët me fasadën patriotike të Mumajesit me këngën e tij të flamurit “Kuq e Zi”, apo këngën e Elvana Gjatës për Shqipërinë dhe Kosovën bashkë!
Skenarë më të rrezikshëm do të shohim, nëse nuk vetëdijesohemi se prapa fasadës patriotike, Edi Rama fsheh dhe përgatit katastrofën më të madhe në historinë e shqiptarëve. Ndërkohë që shpërblimi nuk i ka munguar dhe nuk do t’i mungojë! Beogradi është gati ta bëjë Edi Ramës “aksioner” në Trepçe, mjafton që kjo pasuri e paçmueshme e Kosovës të bëhet pronë e Serbisë!

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Europë, po vijmë!

Europë, po vijmë!

Publikuar më 12.07.2020
Silvana Begaj O, si nuk kam një grusht të fuqishëm! Malit, q...

Silvana Begaj O, si nuk kam një grusht të fuqishëm! Malit, që hesht, mu në zemër me ia njesh! Ta shoh si dridhet nga grusht’ i paligjshëm… E unë të kënaqem, të kënaqem tu’ u qesh. Migjeni Na prit! Ne kuq e zinjtë e Ballkanit po vimë! Po vijmë me gjithë shqiponjat, historinë dhe trimërinë. […]

Lexo më shumë

Kjo klasë politike ka qenë dhe është kundër Diasporës!

Kjo klasë politike ka qenë dhe është kundër Diasporës!

Publikuar më 10.07.2020
Alban Daci Disa kanë iluzione se vota e Diasporës do të bëhe...

Alban Daci Disa kanë iluzione se vota e Diasporës do të bëhet e mundur e disa të tjerë kanë argumentet se klasa politike është e ndarë në dy kampe: – pro – kundër E vërteta është se kjo klasë politike është fillim e mbarim kundër Diasporës dhe përfshirjes së saj në politikën shqiptare, qoftë si […]

Lexo më shumë

Mos shpresoni tek elita e vjetër

Mos shpresoni tek elita e vjetër

Publikuar më 10.07.2020
Koço Kokëdhima Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim, mbrojti rota...

Koço Kokëdhima Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim, mbrojti rotacionin e pushtetit, si diçka të mirë në një demokraci, si qarkullimi i gjakut. Ndërrimi i pushtetit ndodh rëndom në shumë prej vendeve demokratike, me në krye SHBA-të, demokracinë më të madhe dhe më të konsoliduar në botë, ku republikanët dhe demokratët, prej gati dy shekujsh e […]

Lexo më shumë

Zgjidhja: PS-PD-LSI, bashkë për të ruajtur oligopolin mbi votën e shqiptarëve

Zgjidhja: PS-PD-LSI, bashkë për të ruajtur oligopolin mbi votën e shqiptarëve

Publikuar më 09.07.2020
Partia ‘Zgjidhja’ deklaroi sot se tri partitë pjesëmarrëse d...

Partia ‘Zgjidhja’ deklaroi sot se tri partitë pjesëmarrëse dhe firmosëse të draftit të reformës zgjedhore të miratuar me 5 qershor, do t’i bëjnë 84 votat e nevojshme për ta votuar në Kuvend. Vladimir Lulaj, nënkryetar i partisë ‘Zgjidhja’, deklaroi se largimi i ‘Opozitës së re’ nga punimet e Kuvendit, nuk do të ndryshojë asgjë në […]

Lexo më shumë

Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut duhet të bashkohen

Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut duhet të bashkohen

Publikuar më 08.07.2020
Koço Kokëdhima Deklarimet e kryetarit të Bashkimit Demokrati...

Koço Kokëdhima Deklarimet e kryetarit të Bashkimit Demokratik Shqipëri, Ali Ahmeti, se shqiptarët e Maqedonisë së Veriut vuajnë nga sindromat e principatave e fiseve dhe rreth 300 mijë votues ndahen në 5-6 parti, duke ulur ndjeshëm numrin e mandateve në parlament, tregon krizën e faktorit politik, që cenon përfaqësimin real dhe mbrojtjen e interesave të […]

Lexo më shumë

Shkëlqimi dhe rënia e një ëndërrimtari

Shkëlqimi dhe rënia e një ëndërrimtari

Publikuar më 07.07.2020
Silvana Begaj Kam frikë t’i tregoj ëndrrat e mia. Mi marrin,...

Silvana Begaj Kam frikë t’i tregoj ëndrrat e mia. Mi marrin, mi tjetërsojnë dhe më çojnë në bankën e të akuzuarve. Kam frikë mos flas në gjumë dhe më dëgjojnë. Ëndrrat janë e vetmja gjë që kam. Për gabimet e shumta të shtetit të ëndrrave duhen fajtorë. Nuk dua të fajësohem une vetëm sepse ëndërroj […]

Lexo më shumë

Ditar nga Epoka Covidiane

Ditar nga Epoka Covidiane

Publikuar më 07.07.2020
Nga Gentian Stroni Janar 2020, i gjithë rruzulli u ndesh me ...

Nga Gentian Stroni Janar 2020, i gjithë rruzulli u ndesh me lajmet që vinin nga Kina në lidhje me atë që do bëhej shumë shpejt një nga problemet por së pari shëndetsore të gjithë popullatës botërore nëpërmjet Pandemisë covidiane. Megjithatë lajmi në Europë dukej i largët sikurse edhe largësia prej Lindjes së largët. Rastet e […]

Lexo më shumë

Zgjedhjet pa studentë japin struktura drejtuese pa legjitimitet

Zgjedhjet pa studentë japin struktura drejtuese pa legjitimitet

Publikuar më 07.07.2020
Julian Nura Tentativa për kapjen e plotë të institucioneve n...

Julian Nura Tentativa për kapjen e plotë të institucioneve në vend nuk ka lënë të qeta as institucionet e Arsimit të Lartë. Pas anulimit të zgjedhjeve për strukturat drejtuese të universiteteve të shpallura më parë nga Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sportit për t’u mbajtur në datën 12 qershor kur pandemia mbante të izoluar e […]

Lexo më shumë