×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Proteina që rregullon sheqerin, konsumohet 15 minuta para vaktit

Disa të dhëna shtesë nga konferenca vjetore e Shoqërisë Evropiane për Studimin e Diabetit (EASD) hedhin dritë mbi efektin pozitiv të konsumimit të proteinave të hirrës 15 minuta para një vakti.

Më konkretisht, një dozë e tillë përmban kalori të ulëta dhe ka aftësinë për të zvogëluar rritjen e glukozës në gjak pas një vakti dhe, më pas, për të përmirësuar përgjigjen e trupit ndaj insulinës në pacientët me diabet të tipit 2.

Hirra është një nga proteinat kryesore të gjetura në produktet e qumështit dhe dihet se rrit prodhimin e një peptidi që i ngjan hormonit të zorrëve glukagon (GLP-1), një hormon që shkakton prodhimin e insulinës, e cila nga ana tjetër zvogëlon rritjen në glukozën në gjak pas ngrënies.

Edhe pse kjo është veçanërisht e rëndësishme për diabetikët, përdorimi i saj i përditshëm si një shtojcë natyrale dietike ishte i kufizuar për shkak të përmbajtjes së lartë të kalorive dhe me rekomandimin që të merret 30-60 minuta para një vakti.

Lajmi i mirë është se shkencëtarët tani kanë qenë në gjendje të krijojnë një formulë të re, duke përdorur një teknologji që lejon që proteina e hirrës të jetë e disponueshme më shpejt në trup, në mënyrë që të administrohet në një dozë më të ulët (10g me 40 kalori) dhe vetëm 15 minuta para drekës.

Procesi i hulumtimit dhe rezultatet

Hulumtimi, edhe pse i vogël, pati rezultate shumë pozitive. Ai ekzaminoi 26 pacientë me diabet të kontrolluar të tipit 2 (14 prej të cilëve ishin gra me një moshë mesatare 62 vjeç). Disa nga pjesëmarrësit po merrnin metforminë, një ilaç për diabetin.

Pjesëmarrësit u ndanë rastësisht në dy grupe, njëri mori dozën e re të proteinës së hirrës (10 g me 40 kalori) të tretur në 125 ml ujë, ndërsa grupi tjetër mori vetëm ujë si placebo. Marrja u bë pas ngrënies së picës, një ndërhyrje e krijuar për të prodhuar glukozë të mjaftueshme pas një vakt.

Studiuesit gjithashtu morën mostra gjaku nga pjesëmarrësit para një vakti, pasi konsumuan proteinë hirrë ose pije placebo, dhe në intervale të rregullta më shumë se 4 orë pas një vakti.

Pas një jave, pjesëmarrësve iu desh të përsërisnin procedurën duke përdorur alternativën që nuk e morën herën e mëparshme, për rezultate statistikisht më të sigurta.

Rezultatet treguan se gjatë 2 orëve pas vaktit, nivelet e glukozës u ulën deri në 22% në grupin që konsumuan proteina hirrë në krahasim me grupin që konsumuan placebo. Për më tepër, rezistenca ndaj insulinës ishte më e lartë (61% në 1 orë dhe 66% në 2 orë, respektivisht) në grupin e proteinave të hirrës. Sidoqoftë, përgjigjet si për peptidin YY ashtu edhe për peptidin e ngjashëm me insulinë të varur nga glukoza (GIP) ishin të ngjashme në të dy grupet.

Në përgjithësi, studiuesit vërejnë se pavarësisht kufizimeve të studimit, të tilla si mostra e vogël dhe mos diversiteti i tij, studimi hedh bazat për prova më të mëdha klinike që mund të kryhen në të ardhmen.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Nga vrasjet me thikë te vendosja e bombave në makinë/ Këta janë politikanët britanikë të cilët janë sulmuar në 40 vitet e fundit

Publikuar më 15.10.2021
Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u...

Vrasja e deputetit konservator David Ames, 69 vjeç, i cili u vra me thikë sot, është një nga sulmet e shumta ndaj politikanëve në Britani vitet e fundit. Më 16 qershor 2016, deputetja laburiste Jo Cox, 41 vjeç, nënë e dy fëmijëve të vegjël, u qëllua për vdekje nga një person i ekstremit të djathtë, […]

Lexo më shumë

Prova e pabesueshme e 4 personave nga restoranti Salt Bae, vetëm verërat bënë 34,000 €

Prova e pabesueshme e 4 personave nga restoranti Salt Bae, vetëm verërat bënë 34,000 €

Publikuar më 15.10.2021
Një dëshmi e re nga restoranti ‘Salt Bae’ në Londër është bë...

Një dëshmi e re nga restoranti ‘Salt Bae’ në Londër është bërë virale në mediat sociale. Hidhërimi rreth restorantit të ri të ‘Salt Bae’ në Angli vazhdon pa u ndalur. Fillimisht kishim komentet negative për çmimet e tij, dhe më pas arritëm në krahasimet me një kompani tjetër që ofron të njëjtën biftek 600 euro […]

Lexo më shumë

Ronaldo/ Kërcimi i tij i tmerrshëm e bëri stolin e Luksemburgut të fliste me ‘veten’

Ronaldo/ Kërcimi i tij i tmerrshëm e bëri stolin e Luksemburgut të fliste me ‘veten’

Publikuar më 15.10.2021
Fjalët nuk janë të mjaftueshme për të përshkruar lojtarë si ...

Fjalët nuk janë të mjaftueshme për të përshkruar lojtarë si Cristiano Ronaldo. Edhe këto ndonjëherë duken të varfra për të shpjeguar sesi është e mundur – ndërsa jeni gati 37 vjeç- të dukeni akoma si një superhero. Përkundrazi, ai mund të thotë shumë për klasën e tij dhe admirimin që (akoma) u shkakton kundërshtarëve një […]

Lexo më shumë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Djali i Erdogan paralajmëron: Europa do të pushojë së ekzistuari, udhëheqësit e saj janë qesharakë

Publikuar më 15.10.2021
“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal ...

“Europa do të pushojë së ekzistuari”, tha Bilal Erdogan, djali i presidentit turk, duke folur para mbështetësve të AKP -së në pushtet. Në një video të publikuar nga gazetari turk, Abdullah Bozkurt, i biri i Tajip Erdogan, dëgjohet duke thënë: “Nuk ka asnjë në Europë që meriton të quhet udhëheqës. Të gjithë janë bërë në […]

Lexo më shumë

Rezidenca e ‘përhumbur’ e Hugh Hefner/ Ish ‘lepurushja’ e Playboy tregon historinë e frikshme që përjetoi

Rezidenca e ‘përhumbur’ e Hugh Hefner/ Ish ‘lepurushja’ e Playboy tregon historinë e frikshme që përjetoi

Publikuar më 15.10.2021
Përtej ‘lepujve’ mbresëlënës, shfaqet pallati i Playboy që f...

Përtej ‘lepujve’ mbresëlënës, shfaqet pallati i Playboy që fshihet dhe që dikush mund ta klasifikojë si të tmerrshëm, siç zbulohet në New York Post, nga ish -partnerja e Hugh Hefner, Brigitte Markouarnt. Ish ylli i ‘Girls Next Door’ shpjegoi se vajzat nuk ishin vetëm në rezidencën e famshme të Kalifornisë, por gjithashtu kishin mysafirë të […]

Lexo më shumë

Japoni/ Rekord pandemik i vetëvrasjeve të studentëve

Japoni/ Rekord pandemik i vetëvrasjeve të studentëve

Publikuar më 14.10.2021
Japonia regjistroi numrin më të lartë të vetëvrasjeve të stu...

Japonia regjistroi numrin më të lartë të vetëvrasjeve të studentëve që nga viti shkollor 1974 , një vit pandemik për të gjithë planetin. Sipas të dhënave të publikuara të mërkurën nga Ministria e Arsimit e vendit të ‘Krizantemave’, në vitin 2020 vdiqën 415 studentë të moshës 6 deri në 18 vjeç, një numër rekord që […]

Lexo më shumë

Çfarë po ndodh në Greqi? Reshje të dendura shiu, stuhi dhe erëra në orët e ardhshme në të gjithë vendin, në disa qytete janë mbyllur shkollat

Çfarë po ndodh në Greqi? Reshje të dendura shiu, stuhi dhe erëra në orët e ardhshme në të gjithë vendin, në disa qytete janë mbyllur shkollat

Publikuar më 14.10.2021
Me shira të dendur, stuhi, breshër dhe erëra të forta, moti ...

Me shira të dendur, stuhi, breshër dhe erëra të forta, moti i keq “Ballos” do të vazhdojë, i cili do të prekë të gjithë Greqinë deri në mbrëmje. Sipas Shërbimit Meteorologjik Kombëtar, bora pritet të bjerë në malet e Epirit, Greqisë perëndimore dhe qendrore. Fenomenet e motit intensiv pritet të zgjasin deri të premten, 15 […]

Lexo më shumë

Publikohen pamjet e Maradonës në shtrat me 16-vjeçaren që e akuzon atë se e mbylli në hotel dhe e drogoi me kokainë

Publikohen pamjet e Maradonës në shtrat me 16-vjeçaren që e akuzon atë se e mbylli në hotel dhe e drogoi me kokainë

Publikuar më 14.10.2021
Janë publikuar pamjet e Diego Maradonës në një shtrat me një...

Janë publikuar pamjet e Diego Maradonës në një shtrat me një vajzë 16-vjeçare e cila ka kohë e akuzoi legjendën e futbollit se e ka mbyllur atë në një hotel, e ka droguar me kokainën dhe e ngacmoi duke e prekur te gjoksi. Mavys Alvarez, nga Kuba, shihet e pakëndshme në videot intime që janë […]

Lexo më shumë