×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Projekti “Green Coast”, nxitës i punësimit dhe promovimit të vlerave të Palasës

Turizmi është transformuar në një prej industrive kryesore përsa i përket ndikimit në ekonominë kombëtare të Shqipërisë dhe akoma më shumë për ekonomitë e vogla lokale. Krahas vëmendjes së institucioneve qeverisëse, qendrore apo vendore, ndikim të madh ka pas edhe investimi nga ana e shoqërive private. Mbështetja e zhvillimit të turizmit në një perspektivë strategjike është shumë e rëndësishme, pasi prek dhe ka ndikim të drejtpërdrejtë në shumë aspekte ekonomike, sociale, mjedisore etj. Turizmi është një nga sektorët ku ndërthuren industri dhe shërbime të ndryshme, ndaj si i tillë gjeneron dhe garanton zhvillim të qëndrueshëm.

Nuk janë të pakta rastet ku investitorë privatë, nëpërmjet projekteve të ndryshme në këtë sektor, janë transformuar në faktorë të rëndësishëm jo vetëm për ekonominë lokale, por dhe më gjerë.

Palasa, fshati i parë sapo zbret Qafën e Llogorasë, së fundmi është kthyer në një destinacion turistik mjaft tërheqës. Plazhi i Palasës çdo vit e më shumë vizitohet jo vetëm nga turistë vendas, por edhe të huaj. Jo rastësisht ky fshat i bukur kohët e fundit po lakohet gjithmonë e më shumë, sa herë flitet për turizmin, apo Rivierën Shqiptare. Green Coast Resort & Residences, një projekt  me investitor Grupin Balfin, një nga grupet investuese më të rëndësishme në rajonin e Ballkanit Perëndimor, duket që është kthyer në një promotor të zhvillimit lokal të zonës së Palasës dhe rrethinave të saj.

Si një destinacion elitar dhe ofrues i një shumëllojshmërie shërbimesh, Green Coast duket se ka prekur dhe ndikuar pozitivisht në çdo arterie të ekonomisë së zonës. Produktet lokale gjenden në çdo recetë të shijshme dhe në specialitetet e restoranteve dhe bareve në Green Coast, i cili tashmë po dëshmon të jetë një nga promotorët e vlerave të Palasës dhe zonës përreth.

Por kontributi kryesor i Green Coast në zonën e Palasës dhe që i jep frymëmarrje ekonomisë lokale është punësimi.

Gjatë ndërtimit të rezidencave dhe veçanërisht tani që projekti po popullohet, Green Coast është një ndër punë-ofruesit më të rëndësishëm në këtë zonë. Një projekt i tillë, ku integrohen shumë shërbime, ka krijuar hapësira dhe mundësi të shumta punësimi.

Ogerta Manelli, drejtoresha e Departamentit të Burimeve Njerëzore pranë kompanisë “Green Coast”, shprehet se: “Një nga përparësitë tona është jo vetëm nxitja e punësimit të komunitetit pranë nesh, por edhe kualifikimi i tyre. Ky është një investim i përmasave të mëdha, ndaj hapësirat për punësim janë po ashtu të mëdha. Sipas planifikimeve tona, në vitin 2024 numri i të punësuarve në resort do të arrijë gati në 600 persona, shifër kjo 75% më e lartë se numri i tyre kur ky projekt nisi. Ky numër në rritje vit pas viti, na bën të ndihemi krenarë sepse kështu kontribuojmë direkt në mirëqenien e familjeve të zonave përreth. Resorti prek disa fusha shërbimesh, dhe për rrjedhojë ofrohen mundësi punësimi për kategori dhe profesione të ndryshme duke filluar nga inxhinierët elektrikë, mekanikë, agronomë dhe inxhinierë mjedisi, specialistë të fushave të ndryshme për ndërtim dhe mirëmbajtje, e deri te kopshtarët dhe punonjësit e pastrimit. Siç e shihni mundësitë janë të mëdha, ndaj ne ftojmë këdo që dëshiron të bëhet pjesë e këtij projekti madhështor jo vetëm nga zona përreth por nga i gjithë vendi!”.

Krijimi i vendeve të reja të punës shikohet si një “digë” e rëndësishme për të ndaluar rrjedhjen e të rinjve jashtë Shqipërisë. Rritja e mundësive për punësim në vend ul ndjeshëm emigracionin dhe “plakjen” e shumë zonave “të kërcënuara” prej vitesh të rrudhen, të harrohen dhe të humbasin pak nga jeta dhe historia e tyre.

Gjithashtu, punësimi është edhe ndikues i drejtpërdrejtë në rritjen e standardeve ekonomike dhe sociale të komuniteteve. Dhe kjo është akoma më e dukshme kur bëhet fjalë për komunitete të vogla si fshatrat e bregdetit në jug të Shqipërisë. Këto investime, më shumë se kurrë, ndikojnë në jetën e komunitetit përreth duke e gjallëruar si në aspektin ekonomik ashtu edhe social dhe duke ndikuar drejtpërdrejt në ruajtjen dhe forcimin e vlerave kulturore dhe historike të zonës.

Shpresojmë që investime të tilla si Green Coast Resort & Residences me ndikim real në ekonomi dhe jo vetëm, të marrin jetë dhe të shtohen sa më shumë në vendin tonë.

/Shkrim Promocional/

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tirana Bank, më pranë risive teknologjike

Tirana Bank, më pranë risive teknologjike

Publikuar më 17.09.2020
Zhvillimet me ritme të shpejta në fushën e teknologjisë së i...

Zhvillimet me ritme të shpejta në fushën e teknologjisë së informacionit kanë sjellë sfida të reja për sistemin bankar. Strategjia konkrete e Tirana Bank, për të qenë në sinergji të plotë me zhvillimet teknologjike,  konsistoi ndër të tjera dhe në ndërtimin e një website të ri që do të përmirësojë eksperiencën konsumatore, duke lehtësuar përdorimin […]

Lexo më shumë

One Telecommunications paraqitet zyrtarisht

One Telecommunications paraqitet zyrtarisht

Publikuar më 11.09.2020
Telekom Albania tashmë është ONE Telecommunications, dhe kës...

Telekom Albania tashmë është ONE Telecommunications, dhe kështu nis një epokë e re për operatorin e parë të telefonisë celulare në vendin tonë. Ky ndryshim i rëndësishëm u bë dje i ditur nga aksionerët e kompanisë, dhe përparësitë janë menjëherë të dukshme. Elvin Guri, aksioneri më i madh i ONE Telecommunications, u shpreh se tani […]

Lexo më shumë

Fëmijët i kthehen mësimit, ja ku mund të bëhen gati për shkollë fare lehtë…

Fëmijët i kthehen mësimit, ja ku mund të bëhen gati për shkollë fare lehtë…

Publikuar më 11.09.2020
Erdhi koha e librave dhe shkollës! Sivjet pak më ndryshe, nd...

Erdhi koha e librave dhe shkollës! Sivjet pak më ndryshe, ndaj duhet patjetër diçka që t’a zbukurojë shkollën dhe ditët. E çfarë mund t’a zbukurojë më shumë se ngjyrat, cilësia dhe çmimet e Jumbo? Pra, mjafton një vizitë në dyqanet e JUMBO dhe merrni çantën, portofolët e bojëra gjithfarëlloj fletoret, stilolapsat, mbështjellëset e shumë të […]

Lexo më shumë

“Back to school”, prindërit dhe fëmijët gjejnë gjithçka iu duhet në TEG!

“Back to school”, prindërit dhe fëmijët gjejnë gjithçka iu duhet në TEG!

Publikuar më 09.09.2020
Cili është destinacioni i sigurt për blerje në Tiranë në kët...

Cili është destinacioni i sigurt për blerje në Tiranë në këtë sezon të ri shkollor? Shkolla hap sërish dyert për fëmijët, por në një normalitet të ri. Distanca, maskat dhe dezinfektantët, tashmë janë pjesë e pandarë e jetës tonë. Shumë gjëra s’janë më si më parë. Ndihet një lloj pasigurie, por dëshira për dije është […]

Lexo më shumë

Telekom bëhet One

Telekom bëhet One

Publikuar më 04.09.2020
Telekom Albania po transformohet në ONE Telecommunications. ...

Telekom Albania po transformohet në ONE Telecommunications. Edhe pak ditë na ndajnë nga data 10 Shtator, dita kur ONE do të jetë zyrtarisht emri ynë. Ky mund të mos ketë qenë viti më i mirë në jetën tonë, e megjithatë, falë tij po bëhemi më të fortë dhe më të ndërgjegjshëm se çfarë ka rëndësi […]

Lexo më shumë

Studimi i Universitetit të Tiranës: 66% të anketuarve mendojnë se Grupi Balfin është biznesi që bën më shumë bamirësi në Shqipëri

Studimi i Universitetit të Tiranës: 66% të anketuarve mendojnë se Grupi Balfin është biznesi që bën më shumë bamirësi në Shqipëri

Publikuar më 17.08.2020
Dhurimi apo donacioni, një veprim spontan që buron nga perso...

Dhurimi apo donacioni, një veprim spontan që buron nga personaliteti apo në varësi të situatave të ndryshme, është pjesë e kulturës së një vendi dhe pjesë individuale e gjithkujt. Dhurimi është një akt i bukur dhe domethënës, i cili shpesh mund të jetë në dëshirën e dikujt, por më pak e gjen aplikimin konkretisht, duke […]

Lexo më shumë

Green Coast lidh kontratën me gjigandin amerikan Interval International

Green Coast lidh kontratën me gjigandin amerikan Interval International

Publikuar më 13.08.2020
Kompania Green Coast, pjesë e Grupit Balfin, një nga grupet ...

Kompania Green Coast, pjesë e Grupit Balfin, një nga grupet investuese më të rëndësishme jo vetëm në Shqipëri por dhe në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ka prezantuar dhe po zhvillon një nga projektet më ambicioze në sektorin e turizmit në vend. Kjo kompani vazhdon të suprizojë, jo vetëm për projektin me arkitekturë të veçantë që […]

Lexo më shumë

Green Coast lidh kontratën me gjigandin amerikan Interval International

Green Coast lidh kontratën me gjigandin amerikan Interval International

Publikuar më 13.08.2020
Kompania Green Coast, pjesë e Grupit Balfin, një nga grupet ...

Kompania Green Coast, pjesë e Grupit Balfin, një nga grupet investuese më të rëndësishme jo vetëm në Shqipëri por dhe në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ka prezantuar dhe po zhvillon një nga projektet më ambicioze në sektorin e turizmit në vend. Kjo kompani vazhdon të suprizojë, jo vetëm për projektin me arkitekturë të veçantë që […]

Lexo më shumë