×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Produksioni hollivudian “zbarkon” në vendin fqinj – Thashethemet se do të luajë ylli amerikan Robert De Niro!

Me fokus në qytetin e Dramës dhe shumica e licencave të kërkuara tashmë janë përfunduar, një produksion i madh hollivudian pritet të “zbarkojë” në Maqedoninë lindore, në Greqi ku kënde të njohura dhe më pak të njohura do të kthehen në një lokacion xhirimi.

“Produksioni i këtij filmi fillimisht iu drejtua Rajonit të Maqedonisë Lindore dhe Thrakisë, për të kryer autopsi në zona të veçanta, të cilat mund të kenë qenë me interes për regjisorin e tij.

“Ky është një film aksion që siç mësuam do të ketë lidhje me një ish të dënuar, film që kërkon licenca specifike, të cilat madje kanë ecur përpara”, tha kryetari i Këshillit Periferik të Maqedonisë Lindore dhe Thrakisë, Christos Papatheodorou, duke vlerësuar se një prodhim i tillë do të përfshijë si popullsinë ashtu edhe profesionistët e qytetit të Dramës dhe më gjerë.

E rëndësishme për rajonin është, siç përmend edhe z. Papatheodorou, mundësia veçanërisht serioze për të marrë pjesë në xhirime në një rol kryesor dhe një yll i madh i kinematografisë ndërkombëtare dhe amerikane. “Kemi dëgjuar se në film do të jetë ndër të tjera edhe aktori i njohur Robert De Niro, lajm ky që është publikuar në komunitetin lokal dhe sigurisht që ka emocionuar njerëzit e Dramasë – dhe jo vetëm”, tha z. Papatheodorou.

Lejet e kërkuara u panë të nevojshme për të proceduar me shpejtësi nga ministritë kompetente, në mënyrë që të mund të xhiroheshin edhe skena me efekte praktike të veçanta dhe shpërthime, “pa asnjë ngarkesë në mjedisin natyror”.

Siç shpjegoi z. Papatheodorou për procesin, deri më sot kanë mbërritur drejtues të prodhimit të këtij filmi si dhe përgjegjës për fotografimin e tij në bashkitë Prosotsani, Drama dhe Paranesti, ndërkohë që edhe sot filmi është “plotësisht gati për të nisur prodhimin e tij në drejtim të licencimit dhe në drejtim të ministrive bashkëpërgjegjëse”.

Kronologjikisht, informacioni i fundit që ka mbërritur në rajon është se për shkak të shpërthimit të Covid-19, xhirimet janë shtyrë disa ditë pas fillimit fillestar, në fund të prillit të ardhshëm, menjëherë pas Pashkëve.

“Skena” natyrore

Në këto zona fokusi është në shpellën e Aggitis, e cila “ngacmonte si vend me karakteristikat e saj natyrore njerëzit e prodhimit”, Institutin e Duhanit të Dramës, një godinë me vlera të veçanta arkitekturore në një distancë në këmbë nga struktura urbane e qytet”, në të cilin pritet të xhirohen skena të jashtme dhe të brendshme, por edhe lokacion i jashtëm pranë malit dhe urës së Paranestit, shtigje dhe peizazhe natyrore, të cilat mund të përdoren për një sërë xhirimesh.

Pikat specifike, sipas zotit Papatheodorou, janë përzgjedhur nga regjisori i filmit konkret, pasi “duket se plotësojnë kërkesat e tij”.

Sa i përket faktit nëse pjesë apo të gjitha skenat e këtij filmi do të xhirohen në rajon, kryetari i këshillit rajonal të Maqedonisë Lindore dhe Thrakisë tha se një “pjesë e rëndësishme e filmit final që do të jetë xhiruar në Dramë” do të ishte “Ngjarje shumë e rëndësishme”.

Për këtë arsye, “produksionit i janë dhënë të gjitha garancitë” se Njësia Rajonale si organ institucional do të mbështesë në çdo mënyrë xhirimin e filmit, i cili është një “shembull ekstroversioni” për vendin dhe banorët e tij, të cilët kanë një tjetër “Bonus”, pasi do të mund të marrin një “shije” të Hollivudit.

Në fakt, siç ndodhi me banorët e Selanikut, në lokacionet e xhirimeve pritet një thirrje për aktorë ndihmës nga popullata vendase. Në të njëjtën kohë, siç përmendi z. Papatheodorou, janë zhvilluar diskutime fillestare me profesionistë të hotelierisë për mundësinë e qëndrimit qoftë të stafit teknik dhe/ose të aktorëve që do të marrin pjesë në produksion.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Dy mbledhje të ndara në SHQUP, pendohen Alibeaj dhe Bardhi: Bojkotojmë zgjedhjen e presidentit, Rama prishi marrëveshjen me opozitën

Dy mbledhje të ndara në SHQUP, pendohen Alibeaj dhe Bardhi: Bojkotojmë zgjedhjen e presidentit, Rama prishi marrëveshjen me opozitën

Publikuar më 26.05.2022
Dy mbledhje paralele, me dy kryetarë po zhvillohen sot në se...

Dy mbledhje paralele, me dy kryetarë po zhvillohen sot në selinë blu. Njëri i zgjedhur pas një procesi të gjatë në PD, Sali Berisha i cili rikthehet në krye të kësaj partie 9 vjet pas dorëheqjes dhe Enkelejd Alibeaj i cili është kryetar i komanduar i PD-së pas dorëheqjes së Lulzim Bashës, po diskutojnë me […]

Lexo më shumë

Plagosi qytetarin ndërsa pinin në lokal, efektivi i FNSH: Arma u shkrep pa dashje

Plagosi qytetarin ndërsa pinin në lokal, efektivi i FNSH: Arma u shkrep pa dashje

Publikuar më 26.05.2022
Gjykata ka lënë në burg efektivin e FNSH-së, Lutfi Gjyli, që...

Gjykata ka lënë në burg efektivin e FNSH-së, Lutfi Gjyli, që plagosi Myrtaz Likën në Kombinat teksa të dy ishin ulur në lokal së bashku. Në gjykata efektivi deklaroi se arma i është shkrepur pa dashje. Sipas Drejtorisë së Përgjithshme të Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore efektivi 48-vjeçar e ka qëlluar me armë 60-vjecarin teksa po konsumonin […]

Lexo më shumë

Vrau kolegun brenda në komisariat, gjykata lë në burg Ludian Zaimin

Vrau kolegun brenda në komisariat, gjykata lë në burg Ludian Zaimin

Publikuar më 26.05.2022
Gjykata e Tiranës la në burg policin Ludian Zaimi, i cili vr...

Gjykata e Tiranës la në burg policin Ludian Zaimi, i cili vrau kolegun të dielën. Mësohet se Zaimi ka shfaqur pendesë të thellë për aktin e kryer. Efektivi i policisë Ludian Zaimi qëlloi me armën e shërbimit kolegun e tij Çaush Saliasi, 55 vjeç duke i shkaktuar vdekjen. Ngjarja ndodhi në kohën kur po ndaheshin detyrat brenda ambienteve […]

Lexo më shumë

Alibeaj mbledh 18 deputetë në PD, Berisha: Nuk ka asnjë autoritet, është vegla e Ramës

Alibeaj mbledh 18 deputetë në PD, Berisha: Nuk ka asnjë autoritet, është vegla e Ramës

Publikuar më 26.05.2022
18 deputetë janë të pranishëm deri më tani në mbledhjen e gr...

18 deputetë janë të pranishëm deri më tani në mbledhjen e grupit Parlamentar të PD-së e thirrur nga Enkelejd Alibeaj, ndërsa priten të diskutohen çështje të brendshme të Partisë Demokratike, por edhe për emrin e ri të Presidentit. Deputetët që marrin pjesë në mbledhje janë Emilja Koliqi, Flamur Hoxha, Kreshnik Çollaku, Kastriot Piroli, Saimir Korreshi, […]

Lexo më shumë

Priten arrestime të tjera, Nuredin Dumani ka nxjerrë rreth 100 emra të botës së krimit

Priten arrestime të tjera, Nuredin Dumani ka nxjerrë rreth 100 emra të botës së krimit

Publikuar më 26.05.2022
Një valë e dytë arrestimesh, pritet të pasojë operacionin “P...

Një valë e dytë arrestimesh, pritet të pasojë operacionin “Plumbi i Artë”, që po zhvillohet prej 1 jave nga prokuroria e posaçme SPAK dhe Policia e Shtetit, raporton Ora News. Dhjetëra kontrolle banesash, magazina, servise dhe disa vendgjarje, janë verifikuar nga oficerët e policisë, të cilët kanë pasur si mbështetje në teren oficerë të BKH-së dhe […]

Lexo më shumë

U qëllua me thikë ndërsa priste djalin të dilte nga shkolla, arrestohet vrasësi i shqiptares

U qëllua me thikë ndërsa priste djalin të dilte nga shkolla, arrestohet vrasësi i shqiptares

Publikuar më 26.05.2022
Policia italiane ka ndaluar sot njeriun që dyshohet se godit...

Policia italiane ka ndaluar sot njeriun që dyshohet se goditi me thikë 37-vjeçaren me origjinë shqiptare, Brunilda Halla në Vittoria provincë e Raguzës. Vrasësi i dyshuar u identifikua falë kamerave që rrethonin zonën. Thuhet se i dyshuari e ka pranuar se është autori i vrasjes dhe sipas të dhënave të para, goditja me thikë e […]

Lexo më shumë

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Prindërit e marinarëve akuzojnë Rusinë: Operacion sekret për nxjerrjen e kufomave nga ‘Moskva’ e fundosur

Publikuar më 26.05.2022
Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbl...

Shërbimi Sekret Rus po flet për një operacion sekret për mbledhjen e kufomave nga kryqëzori “Moskva”, i cili u mbyt më 14 prill kur u sulmua nga ukrainasit. Kjo luftëanije konsiderohej si krenari detare e Rusisë. Në fakt, prindërit e marinarëve të zhdukur të anijes së Flotës së Detit të Zi deklarojnë hapur se rusët […]

Lexo më shumë

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Finalja e Tiranës, Rama: Shqipëria la përshtypje fantastike në sytë e Europës

Publikuar më 26.05.2022
Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi R...

Disa orë pas finales së Conference League kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën me një falenderim për të gjithë ata që kanë kontribuar që gjithçka të shkonte mirë. “Mirëmëngjes dhe me falenderimin e përzemërt për të gjithë ata që i dhanë jetë eurombrëmjes së djeshme të Shqipërisë, si edhe me krenarinë për përshtypjet fantastike […]

Lexo më shumë