×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Presioni nuk është njerëzor”/ Mjekët që trajtojnë pacientët me COVID-19 ndihen të rraskapitur, ata janë mbi 51 vjeç, rrezikohen të infektohen

Me shkallën e vdekjes së koronavirusit në nivele rekord në Bullgari, mjekët dhe infermierët në një shërbim shëndetësor tashmë të dobësuar nga dekada e emigrimit në perëndim thonë se janë të rraskapitur.

“Shikoni infermieren tonë këtu, ajo ishte pozitive, kishte ethe të larta … dhe tani ajo është përsëri në punë”, tha Aleksandar Stanoevski, një anesteziolog në njësinë e kujdesit intensiv në Shën Anna, një nga spitalet më të mëdha në Sofje.

“Stafi është plotësisht i rraskapitur. Shumë janë të lodhur, por ne duhet të vazhdojmë”, tha Stanoevski në fillim të një ndërrimi tjetër 12-orësh, i veshur plotësisht me rroba mbrojtëse.

Një rritje e infeksioneve ka mbingarkuar spitalet në vendin më të varfër të Bashkimit Evropian këtë vjeshtë, me pacientët që u rritën pothuajse trefish në nëntor në 6,869.

Bullgaria ka regjistruar pothuajse 4,000 raste të reja çdo ditë deri më tani këtë muaj. Të hënën (30 Vovember), ajo kishte përqindjen më të lartë të vdekjes kumulative për frymë të BE-së prej 24.1 për 100,000 gjatë dy javëve të fundit. Dhe të martën ajo regjistroi numrin më të lartë të vdekjeve, 221 vdekje.

Sistemi i kujdesit shëndetësor i vendit ish-komunist, i pa-financuar dhe me pak personel, ka parë 5,800 mjekë të infektuar në punë, me 2,000 raste pozitivë aktualisht, nga një total prej 52,000.

Rreth 1,000 infermierë dhe profesionistë të tjerë mjekësorë largohen nga vendi çdo vit në kërkim të pagave dhe kushteve më të mira, thotë Shoqata Bullgare e Profesionistëve të Kujdesit Shëndetësor. Kështu bëjnë edhe shumë të diplomuar nga universitetet e mjekësisë.

Rreth 60% e mjekëve dhe infermierëve të Bullgarisë janë mbi 51 vjeç, duke i bërë ata më të prekshëm nga virusi.

“Presioni nuk është njerëzor. Stafi mjekësor është i mbingarkuar dhe i lodhur. Nëse 10 pacientë shërohen dhe largohen, 20 të tjerë presin të pranohen”, tha zëdhënësi i Shën Anna Anton Lukov.

Vullnetarët kërkohen në spitalet në të gjithë vendin. Në fillim të këtij muaji, disa politikanë me gradë mjekësore dolën vullnetarë në spitalin në qytetin Svishtov në Danub, pasi stafi mjekësor atje doli pozitiv.

Thirrjet për kujdesin urgjent në Sofje janë rritur dhe disa bullgarë kanë blerë panik ilaçe si antibiotikë dhe hollues të gjakut.

Autoritetet dhe mjekët shpresojnë që një vendim për të mbyllur shkollat, qendrat tregtare dhe restorantet për tre javë do të lehtësojë presionin mbi spitalet dhe stafin.

“Ne duhet të jemi më të rreptë, kështu që të mund të ndalojmë pandeminë dhe të fillojmë ta menaxhojmë, sepse aktualisht është si një zjarr në pyll”, tha Alexander Simidchiev, një mjek i sëmundjeve të mushkërive në Institutin Mjekësor të Ministrisë së Brendshme. “Po tërbohet me të vërtetë shpejt dhe sa më shpejt të zhvillohet aq më pak i parashikueshëm bëhet”, tha ai.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Besoni se qeveria shqiptare do të arrijë ta sigurojë së shpejti vaksinën anti-COVID për të gjithë popullsinë?

Loading ... Loading ...

Maqedonia e Veriut/ 444 raste të reja dhe 21 vdekje nga COVID-19

Maqedonia e Veriut/ 444 raste të reja dhe 21 vdekje nga COVID-19

Publikuar më 26.01.2021
Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 4...

Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit ka regjistruar 444 raste të tjera të koronavirusit të ri (COVID-19), duke e çuar në 91.161 numrin e përgjithshëm të rasteve të konfirmuara me këtë virus në vend, transmeton Anadolu Agency. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë, numri i të vdekurve po ashtu është rritur në […]

Lexo më shumë

Vdiq nga prerjet në kokë! Gruaja e ish-ministrit grek që u arratis në Shqipëri kërkon rishikimin e hetimeve

Vdiq nga prerjet në kokë! Gruaja e ish-ministrit grek që u arratis në Shqipëri kërkon rishikimin e hetimeve

Publikuar më 26.01.2021
Provat dhe dëshmitë që çojnë në përfundimin se ka pasur një ...

Provat dhe dëshmitë që çojnë në përfundimin se ka pasur një përfshirje të një anijeje peshkimi profesional në aksidentin e Sifi Valyrakis jepen nga gruaja e ish-ministrit të ndjerë, piktorja e njohur Mina Papatheodorou – Valyrakis, citojnë mediat greke. Në një letër drejtuar Ministrit të Transportit, i cili është përgjegjës i Rojës Bregdetare, znj. Valyraki […]

Lexo më shumë

Rriten infektimet në Greqi, 842 raste të reja, 21 persona kanë humbur jetën nga COVID-19

Rriten infektimet në Greqi, 842 raste të reja, 21 persona kanë humbur jetën nga COVID-19

Publikuar më 26.01.2021
Greqia njoftoi sot 842 raste të reja të infeksionit të ri me...

Greqia njoftoi sot 842 raste të reja të infeksionit të ri me koronavirus (COVID-19), nga të cilët 13 u identifikuan pas kontrolleve në hyrjet e vendit. Numri i përgjithshëm i rasteve është 153226, nga të cilat 52.1% janë burra. Gjatë gjurmimit u zbulua se 5874 (3.8%) konsiderohen të lidhura me udhëtimet nga jashtë dhe 47407 […]

Lexo më shumë

Ankesa në Gjykatën Supreme, mundësia e fundit e Albin Kurtit që të marrë pjesë në zgjedhje

Ankesa në Gjykatën Supreme, mundësia e fundit e Albin Kurtit që të marrë pjesë në zgjedhje

Publikuar më 26.01.2021
Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa la jashtë zgjedhj...

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa la jashtë zgjedhjeve Albin Kurtin dhe 4 kandidatët e tjerë të LVV për zgjedhjet e 14 shkurtit. Kreu i LVV ka dhe një shans që të ankohet në Gjykatën Supreme. Këtë veprim LVV duhet ta bëjë brenda 24 orëve, dhe vendimi del brenda 3 ditëve. Kurti bashkë me një […]

Lexo më shumë

Vendimi përfundimtar: Kurtit i mohohet kandidimi në zgjedhje

Vendimi përfundimtar: Kurtit i mohohet kandidimi në zgjedhje

Publikuar më 26.01.2021
Paneli Zgjedhor i Ankesave dhe Parashtresave (PZAP), ka refu...

Paneli Zgjedhor i Ankesave dhe Parashtresave (PZAP), ka refuzuar pjesërisht ankesën e Lëvizjes Vetëvendosje të paraqitur në PZAP, pas moscertifikimit të listës së kandidatëve për deputetë nga KQZ. Sipas vendimit të publikuar nga PZAP, Albin Kurti, Albulena Haxhiu, Liburn Aliu, Bajram Mavriqi dhe Labinotë Demi-Murtezi, nuk mund të certifikohen për zgjedhjet e parakohshme parlamentare që […]

Lexo më shumë

Kosovë: Pesë të vdekur dhe 288 raste me COVID-19

Kosovë: Pesë të vdekur dhe 288 raste me COVID-19

Publikuar më 26.01.2021
Në Kosovë të martën janë regjistruar edhe pesë viktima të re...

Në Kosovë të martën janë regjistruar edhe pesë viktima të reja nga koronavirusi i ri që e shkakton sëmundjen COVID-19. Viktimat janë nga komunat: Gjilan, Malishevë, Pejë, Prishtinë dhe Prizren. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) në raportin ditor thotë se bazuar në testimin e 1.842 mostrave janë shënuar edhe 288 raste me COVID-19. Sëmundjen […]

Lexo më shumë

Rriten rastet me mutacionin anglez, Greqia zbulon tre raste të reja në kufi me Shqipërinë

Rriten rastet me mutacionin anglez, Greqia zbulon tre raste të reja në kufi me Shqipërinë

Publikuar më 26.01.2021
Deri më tani, mund të ketë tre lloje të virusit të ri të mut...

Deri më tani, mund të ketë tre lloje të virusit të ri të mutuar që u zbuluan në 24 orët e fundit në Greqinë Veriore, megjithatë shprehen shqetësime për një numër më të madh, pasi rastet u gjetën në zona të ndryshme jashtë Selanikut me transmetimin shtesë që po konsiderohej e mundur. Sipas protothema.gr, Profesori […]

Lexo më shumë

Edhe Maqedonia e Veriut do të marrë vaksinën kineze kundër Covid-19

Edhe Maqedonia e Veriut do të marrë vaksinën kineze kundër Covid-19

Publikuar më 26.01.2021
Autoritetet shëndetësore në vend po shqyrtojnë seriozisht mu...

Autoritetet shëndetësore në vend po shqyrtojnë seriozisht mundësinë e blerjes së vaksinave kundër Covid-19 nga prodhuesit kinezë “Sinovak” dhe “Sinofarm”. Informacionin e konfirmoi ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, i cili në intervistën e sotme për emisionin “360 gradë” në TV Alsat tha se me ndihmën e Ambasadës kineze në vend, tashmë kanë krijuar kontakte me […]

Lexo më shumë