×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

“Pranga” turke në Libi/ Tërheqja e forcave të huaja ushtarake

Një delegacion shumë-anëtarësh i qeverisë turke i udhëhequr nga Mevlüt Çavuşolulu dhe Hulusi Akar bëri një vizitë në Libi. Ministrat e Jashtëm dhe të Mbrojtjes të Turqisë, përkatësisht, u takuan me homologët e tyre Libianë dhe diskutuan bashkëpunimin midis dy vendeve në fusha të ndryshme, ndërsa ngritën çështjen e memorandumit Turko-Libian.

“Libia është një tokë e shenjtë për ne. Si Turqi, ne gjithmonë kemi përqafuar parimin e mbrojtjes së integritetit, sovranitetit, pavarësisë dhe unitetit politik të Libisë. Ne jemi gjithmonë përkrah popullit libian dhe qeverive të tij legjitime, në kohërat e saj të vështira. Gjatë sulmeve në Tripoli, qeveria legjitime e Libisë bëri thirrje për ndihmë në disa vende. Vetëm Turqia iu përgjigj pozitivisht kësaj thirrjeje. Mbështetja që ne siguruam parandaloi luftën civile, konfliktet vëllavrasëse dhe tragjedinë njerëzore”, tha Tsavousoglou.

Ministri i Jashtëm turk thotë se ai diskutoi çështjen e memorandumit turko-libian me homologun libian për kufijtë detarë të dy vendeve dhe hapat e ardhshëm që ata do të ndërmarrin mbi të.

Ai gjithashtu tha se ata diskutuan bashkëpunimin ekonomik midis dy vendeve, investimet e Turqisë në Libi dhe marrëdhëniet dypalëshe tregtare, ndërsa vlerësuan çështjen e kthimit të sektorit privat turk në Libi.

Ministrja e Jashtme e Libisë Nila Mohamed El-Mangous ka bërë thirrje për tërheqjen e trupave të huaja nga vendi, përfshirë forcat turke.

Në një deklaratë të përbashkët, Ministri i Jashtëm libian tha, sipas Libya Review: “Ne theksojmë rolin e rëndësishëm të Turqisë në përfundimin e luftës dhe ruajtjen e armëpushimit. Ne i bëjmë thirrje Turqisë të ndërmarrë hapa drejt zbatimit të plotë të përfundimeve të Samiti i Berlinit dhe rezolutat e Këshillit të Sigurimit. Ne i bëjmë thirrje Turqisë që të punojë me ne për t’i dhënë fund pranisë së forcave të huaja dhe mercenarëve në Libi”.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raketa kineze në rënie të lirë drejt tokës, mbrojtja civile jep alarmin në dhjetë rajone të Italisë: Rrini në shtëpi, larg dyerve dhe dritareve

Raketa kineze në rënie të lirë drejt tokës, mbrojtja civile jep alarmin në dhjetë rajone të Italisë: Rrini në shtëpi, larg dyerve dhe dritareve

Publikuar më 08.05.2021
Rënia e pjesëve të anijes kozmike kineze “Long March 5B” mun...

Rënia e pjesëve të anijes kozmike kineze “Long March 5B” mund të prekë dhjetë rajone italiane. Lajmin e ka bërë me dije Mbrojtja civile italiane, që thotë se bëhet fjalë për Umbria, Lazio, Abruzzo, Molise, Campania, Basilicata, Puglia, Calabria, Sicilia dhe Sardegna. Parashikohet që anija të hyjë në Tokë rreth orës 2:24 të datës 9 […]

Lexo më shumë

‘Unë nuk mund t’i trajtoj komplekset tuaja’/ Presidenti francez irritohet përball gazetarëve nga krahasimet me Shtetet e Bashkuara

‘Unë nuk mund t’i trajtoj komplekset tuaja’/ Presidenti francez irritohet përball gazetarëve nga krahasimet me Shtetet e Bashkuara

Publikuar më 08.05.2021
Epidemiolog i përgjithshëm, think-tanker i përgjithshëm dhe ...

Epidemiolog i përgjithshëm, think-tanker i përgjithshëm dhe tani tkurret në shtypin evropian – me sa duket nuk ka fund për talentet e Presidentit francez Emmanuel Macron. Në një samit të BE në qytetin Porto të shtunën, Macron tha se gazetarët kishin nevojë për disa ‘analiza’ lidhur me përgjigjen e tyre ndaj thirrjes së Presidentit të […]

Lexo më shumë

Gjermania paralajmëron Turqinë: Tërhqini forcat nga Libia; Ministri turk: Ne kemi një pakt me qeverinë libiane, edhe vendet e tjera…

Gjermania paralajmëron Turqinë: Tërhqini forcat nga Libia; Ministri turk: Ne kemi një pakt me qeverinë libiane, edhe vendet e tjera…

Publikuar më 08.05.2021
Turqia dhe Gjermania bien dakord që të gjithë mercenarët e h...

Turqia dhe Gjermania bien dakord që të gjithë mercenarët e huaj në Libi duhet të largohen nga vendi, por Ankaraja ka një marrëveshje bilaterale me qeverinë libiane që trupat e saj të vendosen atje, tha të enjten Ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu. Të mërkurën, kancelarja gjermane Angela Merkel i tha Presidentit turk Tayyip Erdogan se […]

Lexo më shumë

Mobilizohet Italia/ 9 rajone në gatishmëri për rënien e raketës kineze, u bëjnë thirrje qytetareve të qëndrojnë në shtëpi

Mobilizohet Italia/ 9 rajone në gatishmëri për rënien e raketës kineze, u bëjnë thirrje qytetareve të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar më 08.05.2021
Autoritetet italiane janë vënë në lëvizje dhe janë mobilizua...

Autoritetet italiane janë vënë në lëvizje dhe janë mobilizuar për raketën kineze e cila ka dalë jashtë kontrollit dhe do të bjerë në tokë. Kjo raketë që po bie prej 3 ditësh nga hapësira, parashikohet që të prekë tokën të shtunën vonë ose në orët e para të mëngjesit të së dielës. Ndërkohë që hyri […]

Lexo më shumë

Erdogan njofton prodhimin e vaksinës turke, ja kur do të jetë gati

Erdogan njofton prodhimin e vaksinës turke, ja kur do të jetë gati

Publikuar më 07.05.2021
Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se Turqia do t...

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan njoftoi se Turqia do të prodhojë vaksinën e vet, e cila mund të jetë e disponueshme mes shtatorit dhe tetorit. “Kur të jetë gati, Turqia do të ndajë vaksinën e saj Covid-19 me të gjithë” premtoi Erdogan. Vaksinat kundër koronavirusit duhet të jenë të lira në të gjitha vendet, tha Erdogan, duke […]

Lexo më shumë

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Publikuar më 07.05.2021
Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të p...

Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të pakënaqur me masat që kanë marrë vendet e BE-së në përgjigje të pandemisë COVID-19. 49% ishin të pakënaqur me masat e marra nga blloku,  43% ishin të kënaqur dhe 8% nuk pranuan të përgjigjeshin. Përqindja më e lartë e personave që nuk ishin dakord  me masat […]

Lexo më shumë

Gjermania miraton lehtësimet e masave për të vaksinuarit dhe të shëruarit nga Covid-19

Gjermania miraton lehtësimet e masave për të vaksinuarit dhe të shëruarit nga Covid-19

Publikuar më 07.05.2021
Lehtësimi i masave për personat e vaksinuar dhe të shëruar n...

Lehtësimi i masave për personat e vaksinuar dhe të shëruar nga virusi Corona tani nuk ka më asnjë pengesë. Pas Bundestagut dritën jeshile e dha edhe Këshilli Federal. Pas Bundestagut dhe Këshilli Federal (Bundesrat) miratoi kërkesën e qeverisë për lehtësimin e masave për personat e vaksinuar dhe të shëruar nga virusi Corona, që do të […]

Lexo më shumë

“Do të përdorim masa hakmarrëse”/ “Beteja Detare” në kanalin anglez, publikohet video e plotë e përplasjes së anijeve -Shikoni videon

“Do të përdorim masa hakmarrëse”/ “Beteja Detare” në kanalin anglez, publikohet video e plotë e përplasjes së anijeve -Shikoni videon

Publikuar më 06.05.2021
Nën vëzhgimin e dy anijeve të Marinës Mbretërore Angleze, dh...

Nën vëzhgimin e dy anijeve të Marinës Mbretërore Angleze, dhjetëra anije franceze të peshkimit lundruan këtë mëngjes përpara portit të kryeqytetit Xhersi, më i madhi i Ishujve të Kanalit Anglez, për të protestuar ndaj kufizimeve të Brexit të vendosura në Marinën Britanike. Karakteristikë e “situatës së përkeqësuar” që mbizotëron jashtë ishullit britanik të Xhersit është […]

Lexo më shumë