×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Populizmi, demokracia liberale dhe Jordan Daci!

Alban Daci

A është në rrezik demokracia jonë? Ndoshta më së shumti duhet të themi nëse demokracia shqiptare ekziston për të krijuar pastaj dilemën apo dyshimin nëse ajo është në rrezik! Shqipëria ka pasur një raport jo shumë të mirë me demokracinë, në fillim për faktin se ka qenë gjithmonë nën pushtim e autoriteteve të huaja e nuk ka mundur të krijonte institucionet e saj dhe identitetin e saj demokratik, e pastaj për shkak të Regjimit 40 vjeçar komunist. Megjithatë, ka një të vërtetë të madhe, edhe në kohën e regjimit nuk ka munguar beteja e vazhdueshme e deri në flijim e intelektualëve, individëve, të cilët nuk u pajtuan kurrë më regjimin dhe u flijuan për bindjet e tyre. Mes tyre janë flijuar e dënuar me shume vite burg e kanë edhe pushkatuar, intelektual, shkrimtar, poet, priftërinjtë që nuk u pajtuan kurrë më regjimin e Enver Hoxhës.

Në fillim të viteve ’90, shqiptarët ashtu si popujt e tjerë të ish Paktit të Varshavës, u ngrite, luftuan po deri në flijim për përmbysjen e madhe duke besuar fort tek Liria e Demokracia, si dy elementë thelbësor që do ju garantonin shqiptar qiellin e lirë, ajrin e bollshëm e të pastër dhe mundësi për të krijuar insticione që përfaqësonin interesin e sovranit të shprehur me votë. Demokracia shqiptare filloi në vitet ’90 dhe u përballë me problemet që u përballen edhe vendet e tjera në tranzicion mes të kaluarës, të tashmes dhe dëshirës për të krijuar të ardhmen. A kemi demokraci? Demokraci kemi pasur pas viteve’ 90, ma dje siç është shprehur Jordan Daci, demokracia mbijetoj edhe pas ngjarjeve të vitit ’97, sepse nuk cenuar në thelb ekzistenca dhe funksionimi i institucioneve. Po sot, çfarë e kercenon seriozisht demokracinë tonë?

Deri në 2013, betejat reale politike, edhe pse me probleme që dihej, janë bërë përmes zgjedhjeve. Pra, edhe pse ka pasur diskutime në lidhje me cilësinë e zgjedhjeve, rotacioni i pushtetit në Shqipëri deri në vitin 2013 ka ndodhur ekskluzivisht përmes zgjedhjeve. Çfarë ka ndodhur pas 2013 e çfarë rrezikon të ndodh në 2021? Fitorja e 2013 e PS në Shqipëri erdhi me metodë populiste, e cila nuk kishte në thelem mundjen e kundërshtarit, por deligjitimitetin e tij dhe të gjithë sistem normal të funksionimit të institucioneve të demokracisë liberale. Kjo u bo duke dhunuar në themel balancimin e kontrollin e pushteteve, fillimisht e kryesisht me reformën në drejtësi e pastaj me iniciativa konkrete legjislative e në fund edhe me propozime e nisma për të ndryshuar në mënyrë të njëanshme Kushtetutën. Pra, nëse shqiptarët shpresojnë të vij populizmi si shpëtim nga elita politike klasike, në fakt shqiptarët kanë 8 vjet që qeverisen nga populiste me metoda të pastër populiste.

Edhe rezultati i fitores së PS në 2013 ishte një rezultat tipik populistë e po ashtu edhe shprehjet e vazhdueshme të Ramës me “tepsinë”, kanë qenë e janë thirrje tipike populsite. Çdo gjë për vete e kundër të gjithëve. Populizmi ka objektiv kryesor kundërshtimin dhe delegjitimin e çdo gjëje të konsideruar “normale”. Populizmi luftohet me reformimin e elitave politike të partive klasike e po ashtu me aktivizimin e intelektualëve të vërtetë që përmes zërit të tyre rrëzojnë “fake news” të populistëve! Një zë dhe një mburojë e rëndësishme e demokracisë, pa modesti në tre vitet e fundit ka qenë angazhimi i vazhdueshëm Jordanit, jo vetëm me mediumet intelektuale e profesionale, por edhe publikisht me deklarata, me analiza, me shkrime dhe me debatet publiku ku ka marrë pjesë si i ftuar.

Jordani me kontributin e tij na ka sinjalizuar, na ka hapur sytë përballë një realiteti që nuk po e kuptonim më. Jordani me kontributin e ti profesionist i se drejtës na ka paralajmëruar për pasojat që na prisni e do të na presin, në lidhje me goditjen e vazhdueshme që kjo maxhorancë përmes votës së shumicës ka goditur në themel pavarësinë dhe ekuilibrin mes pushteteve. Jordani, meriton jo marr mirënjohje nga Opozita aktuale, por si dhe meriton të përfshihet në proceset e rëndësishme të saj për të rikthyer normalitetin në institucionet shtetërore e po ashtu për të reformuar në një faz me të lartë cilësine e pushtetit Legjislativ dhe gjyqësor!

Jordani dhe elementë të ngjashëm profesionist e idealistë janë përgjigja më e mirë kundër këtij pushtet popullsitë që ka gllabëruar institucionet për ta vënë në shërbim persona demokracinë si pjesëmarrjes ekskluzive të tyre në pushtet e këtë të fund në shërbim të përfaqësimit të interesave të tyre të ngushta personale.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Një çam në penën e një greku

Një çam në penën e një greku

Publikuar më 26.10.2020
Pirro Naçi  Për Ali Dino Bej kam shkruar edhe më parë. Dino,...

Pirro Naçi  Për Ali Dino Bej kam shkruar edhe më parë. Dino, siç nënshkruante skicat, ishte një figurë e veçantë e periudhës midis dy luftrave botërore. Artisti me origjinë nga Preveza  lindi në ishullin Chios të Greqisë më 1890,  me rrënjë nga Sajadha  ku ishin edhe sarajet e gjyshit, në Lopës. Me skicën e thjeshtë […]

Lexo më shumë

Nga një parti- o burra- e të bëhemi përjetësisht deputet!

Nga një parti- o burra- e të bëhemi përjetësisht deputet!

Publikuar më 25.10.2020
Alban Daci Ka një problem të madh që ka në lidhje me politik...

Alban Daci Ka një problem të madh që ka në lidhje me politikën që duhet të jetë përballë politikës dhe ky problem ka të bëj më faktin se shumica e konsiderojnë mundësi punësimi e privilegje personale dhe harrojnë se politika mbi është gjitha është arti i qeverisje dhe mekanizmi më i mirë për të garantuar […]

Lexo më shumë

“Primaret” e SHQUP-it dhe Rilindjes

“Primaret” e SHQUP-it dhe Rilindjes

Publikuar më 24.10.2020
Koço Kokëdhima Demokratët që sot ndjehen të zhgënjyer nga “p...

Koço Kokëdhima Demokratët që sot ndjehen të zhgënjyer nga “primaret” e SHQUP-it dhe ata socialistë që do të zhgënjehen nesër nga ato të Rilindjes, po legjitimojnë një proces fals, sepse ato nuk kanë asgjë të përbashkët me zgjedhjen e kandidatëve sipas votave të anëtarësisë së partisë. “Zgjidhja’ i sanksionoi primaret brenda partisë në statut, tre […]

Lexo më shumë

Plehrat e Shqipërisë

Plehrat e Shqipërisë

Publikuar më 23.10.2020
Koço Kokëdhima Kur, 16 vite më parë, ndaluam, të gjithë së b...

Koço Kokëdhima Kur, 16 vite më parë, ndaluam, të gjithë së bashku, ndërtimin e inceneratorit të Kasharit, që ishte projektuar për të djegur miliona tonë plehra të Italisë të sjella nga ‘Ecomafia’, besuam se e fituam betejën me helmuesit e ajrit, tokës, jetëve dhe të ardhmes së vendit. Gabuam. Elita e vjetër politike nuk hoqi […]

Lexo më shumë

Një histori për Sokol Ballën

Një histori për Sokol Ballën

Publikuar më 22.10.2020
Pirro Naçi I nderuari z. gazetar! Lexova pak ditë më parë pë...

Pirro Naçi I nderuari z. gazetar! Lexova pak ditë më parë përgjigjen tuaj për çka shkruante  pedagogu grek. Edhe atë e lexova me shumë interes. Shumë nga ato  që  ai shprehte i dëgjova nga ministri i jashtëm grek  dhe nga kryeministri shqiptar, pas shkrimit të  botuar. Ai ka talentin për të shpjeguar dhe analizuar gjëra […]

Lexo më shumë

COVID: LEXOHET ME “K” SI KONÇESIONET

COVID: LEXOHET ME “K” SI KONÇESIONET

Publikuar më 22.10.2020
Nga Erion Dasho Duke filluar nga dita e sotme, nuk do të mja...

Nga Erion Dasho Duke filluar nga dita e sotme, nuk do të mjaftohem vetëm duke sqaruar ato që nuk po bën qeveria shqiptare për të luftuar COVID-in, por edhe po sqaroj për miqtë e faqes edhe se “PËRSE” nuk po i bën. Nuk ka asnjë arsye bindëse se përse Shqipëria nuk teston për COVID. OBSH […]

Lexo më shumë

ANALIZA/ Platforma Politike e Marrëdhënieve Ndërshtetërore

ANALIZA/ Platforma Politike e Marrëdhënieve Ndërshtetërore

Publikuar më 17.10.2020
Dr. Harilla Goga Dr. Emiljan Mustaqe   Eshtë e qartë se...

Dr. Harilla Goga Dr. Emiljan Mustaqe   Eshtë e qartë se marrëdhëniet mes shteteve, që nga themelimi, kanë ndjekur në mënyrë rigoroze interesat e tyre, që me kohë janë përcaktuar si “interesa kombëtare”. Qëllimet i politikës së tyre të jashtme gjithmonë kanë qenë subjekt i atyre interesave. Në këtë këndvështrim, sa më shumë rezultate të […]

Lexo më shumë

Rinia e munguar Migjeniane!

Rinia e munguar Migjeniane!

Publikuar më 14.10.2020
Silvana Begaj “Rini, thueja kangës ma të bukur që di! Thueja...

Silvana Begaj “Rini, thueja kangës ma të bukur që di! Thueja kangës sate që të vlon në gji. Thueja kangës, Rini! Thueja kangës gëzimplote! Qeshu, rini! Qeshu! Bota asht e jote.” Por sa rini kaluan që nga vjersha e Migjenit? Kaloi rinia e gjyshërve të mi dhe nuk ia thanë dot këngës e nuk qeshën […]

Lexo më shumë