×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Policia e shpall në kërkim për atentatin ndaj Ndojës, reagon Julian Sula

Policia zgjeron hartën e personave të dyshuar ndaj atentatit të prokurorit. “Juli i Pashakos”, lushnjari me precedentë penalë është thirrur për të dëshmuar. Flet për mediat: Sapo u ktheva nga Kosova, nuk kam lidhje

Diamila Leka

Një emër mjaft i njohur për Policinë Shqiptare, por edhe në botën e krimit në vend, është në listën e të dyshuarve në atentatin e bërë ndaj prokurorit Arian Ndoja. Ngjarja ndodhi një javë më parë tek mbikalimi i Shkozetit, ndërsa emri i përfolur është Julian Sula, ndryshe i njohur edhe si “Juli Pashakos”. Ky i fundit është shpallur në kërkim nga Policia si person që mund të ketë dijeni për ngjarjen ose mund të jetë i përfshirë në atentat. Sula nuk iu është përgjigjur kërkesës së policisë për të sqaruar rrethanat në atentatin e së premtes, teksa ka dyshime se janë gjetur gjurmë të tij në automjetin e sekuestruar në Shkafan të Ishmit. Ndërkaq, dyshimet e policisë janë se “Juli i Pashakos” mund të fshihet në zonën e kënetës, ku policia kontrolloi edhe një banesë që dyshohet se përdorej si bazë nga personat me rekorde kriminale. Po ashtu dyshohet se kjo shtëpi, pak para se të zhvillohej kontrolli i FNSH-së, ishte pastruar, duke bërë të mundur largimin e të gjitha mjeteve që shërbejnë për kryerjen e një atentati. Ndërkaq, në orët e para të ditës së djeshme, Forcat operacionale zhvilluan një aksion ‘blic’ në qytetin e Peqinit. Nga qelizat telefonike ka rezultuar se dy persona të tjerë që vijojnë të qëndrojnë në arrati të jenë lokalizuar në atë zonë por operacioni rezultoi pa sukses. Nikla e Fushë-Krujës është një nga zonat e cila mbahet nën vëzhgim të rreptë për 24 orë pasi dyshohet se fshihen persona me rekorde të theksuara kriminale nga qyteti i Shkodrës. Gjatë kontrollit të ushtruar, policia nuk ka gjetur ndonjë provë të fortë përpos disa jelekëve anti-plumb, thika dhe një automjet të blinduar. Durrësi dhe Shkodra janë zona të tjera ku kryhen operacione të njëpasnjëshme.

Kush është Julian Sula?

Në pranverën e vitit 2010 Julian Sula me shokë kanë grabitur nën kërcënimin e pistoletës makinën e një shtetas në rrugën Fier-Lushnje. Së bashku me dy të tjerë, Sula i ka drejtuar armën pronarit të makinës duke i kërkuar që të ndiqnin udhëzimet e tyre. Ata kanë ecur disa kilometra duke e zbritur pronarin e mjetit për të vazhduar pastaj vetë me automjetin tip “Fuoristradë”. Ndërkohë, në qershorin e vitit të shkuar, Sula është goditur 10 herë me thikë në një lokal bastesh nga Arjan Aliço, i njohur si person i afërt me bandën e Aldo Bares. Gjithashtu emri i tij është përmendur edhe në masakrën e Lushnjës një vit më parë ku mbetën dy të vrarë, Jurgen Hoxha dhe Zamir Latifi dhe dy të plagosur. Dyshohet se personi i tretë që ishte në makinë me Laert Haxhiun dhe Orges Bilbilin ka qenë pikërisht Julian Sula. Sula u godit me thikë nga Aliço pas sherrit me djalin e këtij të fundit gjatë ndeshjes, Shqipëri-Zvicër në një lokal bastesh. Ai mbeti i plagosur rëndë duke u sjellë me urgjencë në spitalin e Traumës në Tiranës në gjendje kritike për jetën. Pas ngjarjes Sula u vetëdorëzua në polici dhe më pas u la i lire.

Sula është befasuar nga lajmi se po ndiqej nga policia dhe është shfaqur gjatë mbrëmjes në media, duke deklaruar në disa TV, se nuk e njeh 34-vjeçarin Redjan Rraja, ndërsa ka thënë se paratë që i janë konfiskuar pak kohë më parë i kishte marrë borxh nga familjarët e tij për një operacion që do të kryente në Turqi.
Keni njohje me Redjan Rrajën?
Jo

Po për paratë që iu janë konfiskuar?
“Lekët i kisha mbledhur borxh, i kisha marrë borxh nëpër motra, vëllezër e kushërinj, për të bërë operacionin në Turqi, më thanë për 100 mijë euro.

Mjeti thanë se kushton 100 mijë euro …
Mjeti bën 10 mijë euro, e ka në letra.

Po sa i përket operacionit në Turqi?
Nuk më dhanë garanci, më thanë të shkoja në Rusi, se atje është një doktor më i mirë. Jam shumë keq nga mushkëria. Nga plagosja që më është bërë dhe kam nevojë për ndërhyrje.

Nga dokumentet vërtetohet se më 1 nëntor keni qenë në …?
Kam qenë në Kosovë, në aeroport, për të ikur në Turqi për të bërë analizat.

Si ndjehesh kur policia ushtron kontrolle në banesë herë pas here?
Terror, si të ndjehem, ndjehesh mirë me terrorin. Këto janë biletat që kam ikur nga Kosova për në Turqi. Këtu janë pasaportat. Ja vulat e Stambollit, Kosovës.

Aktualisht jeni i kërkuar apo jo?
S’jam i kërkuar. Unë sot hyra nga dogana e Hotit. Erdha nga Turqia në Kosovë dhe pastaj në Shqipëri. Kur erdha këtu fola me avokatin dhe më tha që do interesohet. Mori shefin e komisariatit dhe i tha që këtu në Lushnje nuk është i kërkuar. Mori drejtorin e qarkut dhe ai i kishte thënë që s’ka problem, është i pastër.

Ju këtë intervistë e keni kërkuar për …

Për të sqaruar opinionin. Unë s’kam lidhje, një e di dhe Juli, Juli, nuk e di kush i bën këto gjëra. Më fusin në hasmëri me tjerët, më kanë hapur shumë probleme. Edhe me familjen, goca vuan  nga këmba, grupi i gatshëm që vjen e bën kontrolle, ngrij gocën, nusen. Çdo gjë, një më dy te shtëpia ime, na kanë terrorizuar.

Juli, cili është apeli juaj?

Janë gjëra koti, koti. S’kam lidhje fare me asnjë lloj gjëje. Unë jam i sëmurë. U plagosa, më plagosën, asnjë gjë s’është kapur dhe më ngatërrojnë me gjëra tjera. Çështjen time s’e kanë zgjidhur akoma.

 

 

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aksident i rëndë në Elbasan, humb jetën një person (DETAJE)

Aksident i rëndë në Elbasan, humb jetën një person (DETAJE)

Publikuar më 05.08.2020
Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Elbasan,...

Një aksident i rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Elbasan, ku sipas raportimeve paraprake një person ka humbur jetën. Bëhet me dije se makina ka përplasur për vdekje një të moshuar. Mësohet paraprakisht se drejtuesi i mjetit është larguar nga vendngjarja. Ndërkohë policia ka mbërritur në vendngjarje dhe është vënë edhe në ndjekje të […]

Lexo më shumë

Do të ekstradohej pas urdhër-arrestit të Europolit, i riu shqiptar kapet në Itali me 2 kg drogë dhe 40 mijë euro (DETAJE)

Do të ekstradohej pas urdhër-arrestit të Europolit, i riu shqiptar kapet në Itali me 2 kg drogë dhe 40 mijë euro (DETAJE)

Publikuar më 05.08.2020
Policia italiane ka bërë me dije se ditën e sotme ka arrestu...

Policia italiane ka bërë me dije se ditën e sotme ka arrestuar një 25-vjeçar shqiptar pasi ky i fundit u kap me lëndë narkotike dhe me mbi 40 mijë euro. Gjithashtu së bashku me të u kap edhe një tjetër i ri shqiptar 19-vjeçar si bashkëpunëtor i tij, por që u ndoq penalisht në gjendje […]

Lexo më shumë

E qëlloi me mjete të forta dhe e la të vdekur në makinë, autori telefonoi familjarët pas krimit, ja çfarë ju tha

E qëlloi me mjete të forta dhe e la të vdekur në makinë, autori telefonoi familjarët pas krimit, ja çfarë ju tha

Publikuar më 05.08.2020
Detaje të tjera janë bërë të ditura në lidhje me vrasjen e n...

Detaje të tjera janë bërë të ditura në lidhje me vrasjen e ndodhur pasditen e sotme në Gjirokastër, ku u gjet i pajetë në mjetin e tij shtetasi Gëzim Saraçi. Dyshohet se vikt8ima ka qenë duke udhëtuar me autorin e vrasjes së tij në një kamionçinë. Dyshohet se pas një konflikti verbal, autori ka reaguar […]

Lexo më shumë

E rëndë në Gjirokastër/ Gjendet i pajetë në mjetin e tij një burrë, dyshimet e para

E rëndë në Gjirokastër/ Gjendet i pajetë në mjetin e tij një burrë, dyshimet e para

Publikuar më 05.08.2020
Ngjarja është regjistruar në aksin rrugor rural Polican-Suhë...

Ngjarja është regjistruar në aksin rrugor rural Polican-Suhë, ku trupi i pajetë i 57-vjeçarit është gjetur në kamionçinën e tij. Mësohet se viktima është shtetasi Gëzim Saraçi, i cili në rrethana ende të paqarta është gjetur i pajetë në mjetin e tij tip kamionçinë. Paraprakisht dyshohet se autori i krimit ka qenë duke udhëtuar së […]

Lexo më shumë

Zhduket në mënyrë misterioze 11-vjeçari në Tiranë (Detaje)

Zhduket në mënyrë misterioze 11-vjeçari në Tiranë (Detaje)

Publikuar më 05.08.2020
Policia e Tiranës ka njoftuar ditën e sotme se shtetasi me i...

Policia e Tiranës ka njoftuar ditën e sotme se shtetasi me inicialet Y.D., ka bërë kallëzim në polici, se i është larguar nga banesa, i mituri, shtetasi R.D, 11 vjeç. Babai ka thënë i alarmuar se i djali i mitur ka ikur dje nga banesa. 35-vjeçari ka bërë kallëzimin gjatë mbrëmjes së djeshme. Menjëherë pas […]

Lexo më shumë

Vrasja e taksistit, policia identifikon autorin, disa të shoqëruar në Nikël e Rinas

Vrasja e taksistit, policia identifikon autorin, disa të shoqëruar në Nikël e Rinas

Publikuar më 05.08.2020
Policia e Tiranës ka identifikuar autorin e vrasjes së taksi...

Policia e Tiranës ka identifikuar autorin e vrasjes së taksistit 71-vjeçar Abdulla Budlla dy ditë më parë në Fushë-Prezë. “BalkanWeb” shkruan se sektori i krimeve të rënda në Policinë e Tiranës po zhvillon një operacion për kapjen e vrasësit të 71-vjeçarit. Operacioni është ende në vijim, ndërsa mësohet se janë shoqëruar disa persona në zonën […]

Lexo më shumë

Sherr masiv mes dy familjeve në Tiranë, tre të plagosur, i lënduar edhe një fëmijë

Sherr masiv mes dy familjeve në Tiranë, tre të plagosur, i lënduar edhe një fëmijë

Publikuar më 05.08.2020
Një sherr masiv ka ndodhur mes dy familjeve në Tiranë, duke ...

Një sherr masiv ka ndodhur mes dy familjeve në Tiranë, duke lënë të plagosur tre persona. Në raportimin e policisë mësohet se dy familje janë përfshirë në debate dhe më pas kanë goditur njëri-tjetrin me sende të forta. Referuar informacionit paraprak thuhet se të familjet janë përfshirë në sherr për motive pronësie. Mes të lënduarve […]

Lexo më shumë

Terrorizonin fshatin duke qëlluar me breshëri kallashnikovi, prangosen 5 persona në Skrapar (VIDEO)

Terrorizonin fshatin duke qëlluar me breshëri kallashnikovi, prangosen 5 persona në Skrapar (VIDEO)

Publikuar më 05.08.2020
5 persona që qëllonin me armë zjarri duke krijuar panik te b...

5 persona që qëllonin me armë zjarri duke krijuar panik te banorët janë arrestuar nga Policia. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Panarit të Skraprit, ku mes të prangosurve është edhe një shtetase që kishte thyer masën e sigurisë “Arrest në shtëpi” të dhënë nga Gjykata, për veprën penale “Prodhimi dhe shitje e lëndëve narkotike” kryer […]

Lexo më shumë