×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pirro Naçi: Menaxhimi i Butrintit si Lundra e Vivarit

Pirro Naçi

Kush mendon se është ‘’prishur’’ Teatri Kombëtar e ka gabim. Pak ditë më parë, nuk ishte dita e poezisë. por e ndoqa këtë ‘’risi’’ me shumë kënaqësi. Nga shkallët e Kryeminstrisë dëgjova Ministren e Kulturës për vendimet që u morrën. I kishte të gjitha ‘’poezia’’edhe epiken edhe liriken edhe dramatiken, të gjitha zhanret. Projektligji për menaxhimine Butrintit. Lajm i mirë.ciu ciu. Qasje e re. Ligji i ri. Model i ri. Model hibrit. Carbon-free, carbon free. Ciu ciu. Si nuk u lodhën! Ligjet nuk janë paradë. Kush do të informohet , Kryeministria dhe Ministritë përkatëse kanë faqen e tyre. Çdo gjë tjetër është e tepërt. Dramatikja i përkiste pjesës së administrimit e menaxhimit të Shtetit Shqiptar:- 2 përfaqësues të Μinistrisë së Κulturës, 2 partnerët e Fondacionit Amerikan dhe një anglez! Tre me dy! Ky është menaxhimi si pjesë e shtetit shqiptar!? Nuk dua të futem në imtësi të tjera. As të ‘’fshihemi’’pas fjalëve të mëdha, e ‘’efektit’’ të aspirinës, të cilat mund të krijojnë shumë pikëpyetje, pse jo aludime për të gjetur se ku fle ‘’lepuri’’. Αjo që më bëri përshtypje ishte mungesa e përfaqësuesit të pushtetit vendor. Të paktën Bashkia e Sarandës duhet të ishte përfaqësuar. Të gjitha të centralizuara nga lart. Një praktikë e vjetër dhe pa rezultate konktet bashkëkore të paktën me orientimet e Bashkimit Evropian, por edhe pse jo me me të gjitha rezervat e UNESCO të pak të viteve më parë. Të shohim ç’do të thonë edhe deputetët në Kuvend. Shpresoj të mos të bëjnë ‘’turistin’’. Por unë do të qëndroja edhe në aspektin tjetër, të qeverisjes vendore.Ky projekt duhet të bëhet objekt diskutimi dhe miratimi i Këshillit Bashkiak të Sarandës.Këto janë projekte holistike që duhet të bashkojnë të gjithë ‘’satelitët’’ dhe çdo parternitet të interesuar. Këshilli Bashkiak duhet të ngrejë zërrin dhe të marrë edhe mendimin e qytetarëve dhe organizatave të ndryshme dhe të bashkëpunojë me Ministrinë e Kulturës. E kanë për detyrë. Lexova me vëmendje Planin e Menaxhimit 2020-2030 për Parkun e Butrintit, lexova Ligjin për Tashëgiminë Kulturore të 2018-tës. Asgjë konkrete sidomos për pushtetin lokal. Çdo faqe dhe kapitull përsëritnin veten, madje vetë programi është një përsëritje e projekteve të më përparshme. Në një farë mënyre ‘’imam bayildi’’. Ka ardhur koha për të kaluar nga plane dhe ‘’vizione’’në veprime dhe në rezultate konkretë. Dy gjëra më solli ndër mend ky Projektligj. Të parën, lundrën e Vivarit si simbol i një vepre që nuk mund të ndryshojë ‘’kollaj’’. Pas shumë dekadash, dhe pas shumë projekteve dhe menaxhimeve në kohë, litarët e hekurt aty janë, të ngulitur në rrënjët e Butrintit, akoma edhe sot. Aq fort e ka ‘’mbërthyer’’ sa të duket se një ditë do ta tërheqë lundra edhe Butrintin. Ai mbart me vete mendësitë e një epoke që i ka ikur koha dhe e dyta ushtarin që na kërkonte lejen në Manastir disa km larg Butrintit, kur shkonim për të vizituar parkun arkeologjik. Ishallah jam i gabuar! Larg duart nga Butrinti.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Roma feston gjithë natën për fitoren, Roterdami përfshihet nga dhuna e holandezëve të zhgënjyer

Publikuar më 26.05.2022
Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe ...

Ndeshja e Conference League në Tiranë la pa gjumë Romën dhe Roterdamin. Pas fitores, në Romë, tifozët pritën deri në 5 të mëngjesit që të mbërrinte ekipi dhe të festonin me ta ndërsa tifozët holandezë ishin të revoltuar dhe shkaktuan trazira në Roterdam. Policia ndërhyri menjëherë dhe janë arrestuar 72 persona.  Ndeshja doli me rezultatin […]

Lexo më shumë

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Nga ‘I nderuari Edi Rama”, tek ‘Edi’, analiza e REL: Si u ngroh raporti Rama-Vuçiç

Publikuar më 26.05.2022
Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kësht...

Dikur ka qenë “i nderuari Edi Rama”, sot është “Edi” – kështu janë zhvilluar ndër vite marrëdhëniet ndërmjet presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Prej përplasjeve që patën gjatë takimit të parë zyrtar në Beograd, në vitin 2014, për shkak të statusit të Kosovës, është arritur deri aty që Vuçiç, […]

Lexo më shumë

Rrëfimi i Françesko Tottit: Nuk është hera e parë në Tiranë, kam qenë kalimthi, jo si turist

Rrëfimi i Françesko Tottit: Nuk është hera e parë në Tiranë, kam qenë kalimthi, jo si turist

Publikuar më 25.05.2022
Ish-kapiteni i Romës, Francesco Totti, ka dhënë sot një inte...

Ish-kapiteni i Romës, Francesco Totti, ka dhënë sot një intervistë ekskluzive me gazetarin e sportit, Endi Tufa. Francesco si ju duket kjo finale këtu në Tiranë? E shoh shumë të bukur këtë finale, gjithmonë është e bukur kjo ndeshej pasi vjen pas shumë ndeshjeve të luajtura në sezon dhe të mbërrish deri këtu do të […]

Lexo më shumë

Kronologjia e zymtë e sulmeve masive në Shtetet e Bashkuara, pas masakrës në Teksas

Kronologjia e zymtë e sulmeve masive në Shtetet e Bashkuara, pas masakrës në Teksas

Publikuar më 25.05.2022
Sulmi i së martës në një shkollë në Teksas që la pas vetes 1...

Sulmi i së martës në një shkollë në Teksas që la pas vetes 19 nxënës të vrarë, është i fundit në një varg sulmesh masive në Shtetet e Bashkuara. Disa nga viktimat e sulmit në Teksas Më poshtë është një përmbledhje e sulmeve masive në vitet e fundit, kryer nga agjencia Reuters. BUFFALO, 14 maj […]

Lexo më shumë

Dreka zyrtare para finales së Conference League, FSHF mbledh drejtuesit e UEFA-s dhe legjendat e futbollit europian

Dreka zyrtare para finales së Conference League, FSHF mbledh drejtuesit e UEFA-s dhe legjendat e futbollit europian

Publikuar më 25.05.2022
Federata Shqiptare e Futbollit ka organizuar sot një drekë m...

Federata Shqiptare e Futbollit ka organizuar sot një drekë me miqtë e ardhur me rastin e finales së Conference League, duke filluar që nga Presidenti i UEFA-s, Alexander Ceferin, zyrtarë të lartë të qeverisë së futbollit europian, presidentë federatash, drejtues dhe legjenda të klubeve finaliste, Roma dhe Feynoord. Në këtë drekë ishte i pranishëm edhe […]

Lexo më shumë

Biden bën thirrje për kontroll të armëve pas 21 viktimave në Teksas

Biden bën thirrje për kontroll të armëve pas 21 viktimave në Teksas

Publikuar më 25.05.2022
Nëntëmbëdhjetë fëmijë dhe dy të rritur kanë vdekur nga të sh...

Nëntëmbëdhjetë fëmijë dhe dy të rritur kanë vdekur nga të shtënat në një shkollë fillore në jug të Teksasit, teksa presidenti amerikan, Joe Biden, ka bërë thirrje për kontroll të armëve. Sulmi u krye në shkollën fillore Robb, në qytetin Uvalde, rreth 135 kilometra në perëndim të San Antonios. Qyteti me 16,000 banorë ndodhet rreth […]

Lexo më shumë

Holandezët dhe italianët ‘pushtojnë’ Tiranën, festë në rrugët e kryeqytetit (FOTOT)

Holandezët dhe italianët ‘pushtojnë’ Tiranën, festë në rrugët e kryeqytetit (FOTOT)

Publikuar më 25.05.2022
Tirana u është “dorëzuar” mijëra tifozëve të ardhur nga Ital...

Tirana u është “dorëzuar” mijëra tifozëve të ardhur nga Italia dhe Holanda për të ndjekur finalen e madhe Roma-Feyenoord. Në rrugët e kryeqytetit s’ka atutomjete, por vetëm këmbësorë, muzikë dhe alkool. Holandezët janë pozicionuar pranë Pedonales së kryeqytetit, aty ku është fanzona e tyre, ndërsa italianët qëndrojnë kryeisht në zonën e ish-Bllokut dhe te fanzona […]

Lexo më shumë

‘Dukej si shitës fshesash’, Holanda kujton pas 31 vitesh Artur Lekbellon dhe njerëzit me rrecka në Tiranë

‘Dukej si shitës fshesash’, Holanda kujton pas 31 vitesh Artur Lekbellon dhe njerëzit me rrecka në Tiranë

Publikuar më 25.05.2022
Feyenoord ka luajtur edhe më parë në Shqipëri. Në vitin 1991...

Feyenoord ka luajtur edhe më parë në Shqipëri. Në vitin 1991 zbriste në fushë kundër Partizanit në Kupën e Kupave. Dueli luhej në “Qemal Stafa”, tani “Arena Kombëtare” moderne që pret finalen e parë të Conference League. Në fushë në atë ndeshje ishte edhe Artur Lekbello, i cili dje ka takuar holandezët në kryeqytet, ndërkohë […]

Lexo më shumë