×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Pirro Naçi: Diçiturat e ‘fshehta’ të skicave në zyrën e Edi Ramës

Pirro Naçi

200 vitet e fundit shkencëtarët dhe artistët kanë pasur pikëpamje të kundërta për estetikën e ngjyrave. Harmonia e ngjyrave është thelbësore në një projekt ashtu siç është dizajni. Arthur Schopenhauer në veprën e tij ‘’Vizioni dhe ngjyrat’’bazonte teorinë e Gëtes mbi ngyrat. Filozofi Ewald Hering shpiku teorinë e parë të tingullit të përshtypjes së ngjyrave. Ai zgjeroi pikpamjet e Gëtes dhe të Schopenhauer për ngjyrat. Njutoni e pa ngjyrën si problem të dimensionit fizik që përfshin dritën që bie mbi objektin dhe në brendësi të syrit. Edhe sipas Gëtes ajo që ne shohim nga një objekt varet nga një ndriçim i objektit dhe përshtypjet janë personale.

Edi Rama e pa ngjyrën dhe dizajnin në një aspekt tjetër ndoshta ‘’diabolik’’ duke i përkthyer ato në gërma dhe në numra. Faktet flasin se ai u bazua edhe në leksiaritminë e lashtë të alfabetit të Pitagorës. ‘’Habiti’’ botën, por askush nuk gjeti çelsin për t’u futur në brendësinë e tyre, të paktë ato që janë të ekspozuara në faqet e mureve në zyrën e kryeministrisë… Kjo është harmonia dhe filozofia moderne…e dizajnit dhe ngjyrave. Kush e kupton e kupton…të tjerët, ‘’Veten paçi në qafë’’.

Charles Michel (President i Këshillit Europian) …’’Jam xheloz mahnitem nga vizatimet në zyrën e Edi Ramës’’ Mark Rutte (Kryeministër i Holandës)…’’Më pëlqejnë shumë letrat e murit’’… Angela Merkel (Kancelarja Gjermane) duhe shfletuar më 2019 librin me dizajne të Edi Ramës edhe ajo mbeti pa ‘’fjalë’’ dhe e mahnitur… Të gjithë këta e takuan Kryeministrin shqiptar për një qëllim, hapjen e negociatave…

Ironia e takimeve nuk është se ata panë edhe dizajnet e një piktori kryeministër, por se ata nuk mundën t’i lexonin dhe t’i ‘’përkthenin’’ ato, nuk u futën në filozofinë e ngjyrave dhe formën e dizajnit ‘’modern’’. Po t’i shikosh me vëmendje ato flasin me një harmoni dhe filozofi të veçantë… Çdo skicë ka dhe diçiturën e ‘’fshehtë’’ të saj. E para dhe më e rëndësishmja, Reforma zgjedhore në drejtësi, ndodhet në qendër të faqes së murit, pastaj majtas e djathtas, lart e poshtë vazhdojnë me SPAK-un, me Gjykatën Kushtetuese, Gjykatën e Lartë. Antikorupsionin, Krimin e organizuar, zgjedhjet lokale 2019, Pakicat Kombëtare, Track-Records, për Mediat,Reformën administrative etj. etj…. plotë 15-të.

Po të rronte Gëte në kohën tonë, jo një libër por do shkruante më shumë për dizajnin dhe ngjyrat… Dhe duke ju referuar alfabetit të Pitagorës gjejmë se asgjë nuk është e rastësishme…

Po të marrim të parën Reformën zgjedhore në drejtësi të përkthyer në fjalorin e lashtë grek, ajo ka një shifër që korrespondon me 2591… dhe nuk është fare e rastësishme që fjala Edi, po ta marrim si shembull, e shkruajtur në atë alfabet korespondon me shifrën ‘’diabolike’’ 365, simboli i numrave të një viti. Provova të pjestojë shifrën 2591 me 365 dhe mora numti 7-të. Pra 7-të vjet akoma… ndoshta simboli i rrugëtimit!

Edhe diçka tjetër, kush ka parë zyrën e kryeministrit diku në sheshin e saj është në skulpturë koka e ish-presidentit Abraham Lincoln që lexon twitter… Për çudi edhe ky emër i madh, korrespondon me alfabetin e Pitagorës me shifrën 365! Nuk dua të zgjatem më shumë në interpretime të tjera, por koka e një presidenti amerikan nuk mund të jetë për tokë, aty ku ‘’lëmë këpucët’’, në zyrën e një kryeministri, thjesht për të bërë humor … Aty e ka vendin ndoshta ‘’breshka’’, që mban mbi supe 15-të dosjet për t’i çuar në Starsburg….

Me gjithë atë, unë kështu dua ta shikoj këtej e tutje letrën murale të zyrës Kryeministrore. Jo për gjë, por të mos na ndodhë ndonjë e papritur tek të ftuarit nga habitë e mëdha. Suprizat dhe befasitë duhet të jenë të ndaluara. Ato kanë edhe një kufi. Për sa kohë të riciklojmë të njëjtin mentalitet të vjetër, nuk prodhojmë besueshmëri politike, nëse vërtet besojmë në reforma dhe europianizimin e vendit.

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

gif

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

U tha se ishte kthyer nga Dubai, dështon kapja e Florenc Çapjas, shpallet në kërkim edhe i ati

Publikuar më 17.08.2022
Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte...

Pas dyshimeve se i shumëkërkuari Florenc Çapja mund të ishte kthyer në Shqipëri,  nën drejtimin e prokurorisë së Elbasanit dhe SPAK, u organizua një aksion për kapjen tij në Elbasan. Sipas News24, aksioni është zhvilluar në servisin e babait të Florenc Çapjas, Fejzulla Çapja, ku u zbuluan një makine e vjedhur, 2 targa të vjedhura, […]

Lexo më shumë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Facebook ‘kurorëzon’ Dua Lipën si mbretëreshë të Shqipërisë

Publikuar më 17.08.2022
Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë p...

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, po shijon disa ditë pushime në jug të Shqipërisë, nga ku poston rregullisht foto dhe video në rrjetet sociale. Fotot e fundit, të postuara një ditë më parë, si gjithmonë kanë marrë miliona pëlqime dhe mijëra komente nga fansat e shumtë të këngëtares, të cilëve ajo u ka bërë […]

Lexo më shumë

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Ish e dashura e akuzoi për dhunë Mërgim Berishën: Vinte i dehur në 4 të mëngjesit, më nxorri nga shtëpia dy muaj para dasmës

Publikuar më 17.08.2022
Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur a...

Vesa Vllasaliu, ish e dashura e Mërgim Berishës, ka hedhur akuza të rënda ndaj futbollistit kosovar. Modelja kosovare ka zbuluar fakte tronditëse të jetës që po e bënte me sulmuesin e Fenerbahçes. Ajo përmes rrjeteve sociale ka treguar se 24 vjeçari po bënte jetë të shfrenuar dhe se ajo po e priste në shtëpi deri në orët […]

Lexo më shumë

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Kryeministri polak sulmon ashpër liderët e Francës dhe Gjermanisë: Po e drejtojnë BE-në si oligarki

Publikuar më 17.08.2022
Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania...

Kryeministri i Polonisë deklaroi sot se Franca dhe Gjermania po drejtonin Bashkimin Evropian si një “oligarki de facto”, duke injoruar zërat, si Polonia, që kishte paralajmëruar prej kohësh për ekspansionizmin rus. “Shumë liderë evropianë lejohen të joshen nga Vladimir Putin”, shkroi Mateusz Morawiecki në një shkrim për të përditshmen franceze Le Monde. Ai u shpreh […]

Lexo më shumë

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Skandal në Gjermani pasi kancelari nuk reagoi kur presidenti palestinez akuzoi Izraelin për holokaust

Publikuar më 17.08.2022
Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin pal...

Një konferencë shtypi e kancelarit Scholz me presidentin palestinez, Mahmud Abaz shkaktoi skandal në Gjermani. Abaz akuzoi Izraelin për holokaust ndaj palestinezëve, Scholz i ndoqi ato me mimikë të ngrirë por nuk reagoi. Në një konferencë të përbashkët shtypi të martën (16.08) pas një takimi me kancelarin Olaf Scholz, presidenti palestinez, Mahmud Abaz e quajti mënyrën […]

Lexo më shumë

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

E reja tregon si u grabit nga vëllezërit Mani në Dibër: Më kapën për flokësh dhe më tërhoqën zvarrë, janë kushërinjtë e mi

Publikuar më 17.08.2022
Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibr...

Një e re u dhunua në shtëpinë e saj në fshatin Pejkë të Dibrës nga dy persona që kishin hyrë aty për të vjedhur. Ngjarja e rëndë u shënua  në orët e para të mëngjesit të së dielës, në kohën kur vajza ishte e vetme në banesë. “Sapo hap derën e dhomës, shikoj një person […]

Lexo më shumë

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve, 10 herë më të ulëta se të ardhurat nga taksat në vitin 2021

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve, 10 herë më të ulëta se të ardhurat nga taksat në vitin 2021

Publikuar më 17.08.2022
Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve arritën vitin e kaluar...

Shpenzimet për mirëmbajtjen e rrugëve arritën vitin e kaluar në 2,6 miliardë lekë, rreth 21 milionë euro. Kjo shumë ishte 10 herë më e ulët se fondet që u arkëtuan në buxhet nga taksa e qarkullimit rrugor në të njëjtin vit. Sipas të dhënave zyrtare nga INSTAT, fondet për mirëmbajtjen e infrastrukturës rrugore vitin e kaluar […]

Lexo më shumë

Gjykata Posaçme e Apelit nuk ndryshon masën, gjyqtarja e Elbasanit lihet në ‘arrest shtëpie’

Gjykata Posaçme e Apelit nuk ndryshon masën, gjyqtarja e Elbasanit lihet në ‘arrest shtëpie’

Publikuar më 16.08.2022
Gjykata Posaçme e Apelit ka lënë  në fuqi vendimin për gjyqt...

Gjykata Posaçme e Apelit ka lënë  në fuqi vendimin për gjyqtaren Zamira Vyshka. Me kërkesë të SPAK Gjykata e Posaçme ka vendosur më 22 korrik masën arrest shtëpie për gjyqtaren e Elbasanit. Të njëjtën masë vendosi dhe për Arben Tiranën, ndërsa për arrest me burg vendosi për Ilir Pashajn, Taulant Ramollari, e Xhuljo Musai. Ky vendim u la […]

Lexo më shumë