×

Rr. Ismail Qemali, Pallati 18, Kati 1, 1001, Tiranë, Shqipëri
“Shekulli Group”

Piramidat e reja konsumatore?

Arben Rrozhani

Kosova vendosi të premten që të mbyllë zyrat e “Iute Credit” dhe “Monego”, pas vendimit që mori këtë Banka Qendrore. Këto institucione financiare, sipas Guvernatorit, Fehmi Mehmeti, ato nuk e kanë zbatuar planin të cilin e kanë paraqitur kur kanë kërkuar licencim, norma e interesit, sipas rregullores së BQK-së në Kosovë, shkon deri në 20.3 për qind, ndërsa këto dy institucione mikrofinanciare kanë aplikuar norma shumëfish më të larta të interesit. Në Kosovë veprojnë 23 institucione mikrofinanciare, me rreth 183 njësi në gjithë vendin.

“Iute Credit’ ishte ndëshkuar nga BQK-ja edhe në shkurt të vitit 2019, për mashtrim dhe ishte detyruar t’u kthente paratë klientëve. Mbylljen e tyre e kishte kërkuar edhe Ambasada Amerikane në Kosovë, sepse, përveç interesave të larta, dyshohet se ato po pastronin paratë e pista që e kanë burimin nga Rusia apo Estonia. “Monego’ është në pronësinë e Aigars Kesenfelds, një biznesmeni të dyshuar për krime ekonomike, mashtrime dhe pastrim parash dhe i lidhur me miliarderin rus Oleg Boyko. ‘Iute Credit’ nga Estonia ka zyra edhe në Shqipëri, prej vitit 2015. Shërben non stop, nga e hëna në të diel, nga ora 08.00-20.30. Jep kredi deri në 30 mijë lekë, afat shlyerje deri në 1 muaj, aprovimi deri në 7 minuta. Nëse aplikon për një kredi për makinë deri në 1 milion lekë, me afat shlyerje 60 muaj. Nuk është vetëm.

Ka plot edhe 4 institute të tjerë mikrofinanciarë, që operojnë sipas rregullores nr.1, datë 17.01.2013 “Për licencimin dhe ushtrimin e veprimtarisë nga subjektet financiare jobanka” dhe rregullores së shkurtit 2013 ”Për administrimin e rrezikut në veprimtarinë e subjekteve financiare jobanka”, firmosur nga ish-guvernatori Ardian Fullani dhe që hyri në fuqi me 27 shtator 2017. Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, 5 operatorët e mikrofinancës që kanë licencë e kanë zgjeruar kredinë me 20% në vit, kur kredia nga bankat mbeti në vend. Në vitin 2017 portofoli i kredisë mikro nga jobankat arriti në 15,5 miliardë lekë dhe investimet kryesore dominohen nga kapitali rus. P.sh. Kredo.al dhe Digital Finance janë me kapital rus, ndërsa operatorët e tjerë janë NOA, Iute Credit dhe FAF.

Dy fonde shqiptare me kapital shqiptar që kanë rreth 90 për qind të protofolit të kredisë kanë shprehur shpesh shqetësimin se operatorët me kapital të huaj nuk po respektojnë rregulloret shqiptare për transparencën në lidhje me normat e interesit dhe ka dyshime për pastrim parash. Kredo ruse jep hua me afate të shkurtra deri në 30,000 lekë për t’u paguar vetëm me një këst brenda 7, 14 ose 30 ditëve. Por nëse merr 15 mijë lekë dhe do ta shlyesh atë për 12 muaj, kredimarrësi do të paguajë gjithsej deri në fund të periudhës 27120 lekë më shumë, me interesi vjetor 80%. A duhet të reagojë edhe Banka e Shqipërisë, si ajo në Kosovë. Institutet financiare janë njësoj, interesat po ashtu, aksionerët rusë po ashtu. I bashkojnë viktimat: qytetarët shqiptarë që lënë numrin e ID-së dhe marrin kredi, gjoja për të shpëtuar, por që fundosen dhe më e rëndësishmja: a po pastrojnë ato paratë edhe në Shqipëri, siç thotë ambasada amerikane për Kosovën? Këto janë përgjigje që duhet t’i japë Banka e Shqipërisë, që të mos përfundojmë si në marsin 1997, kur piramidat financiare rrëzuan Shqipërinë.

Ditari (a)politik

Për t’u bërë pjesë e grupit të "Shekulli"
mjafton të klikoni: Join our FB Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.

KOMUNITETI SHEKULLI ONLINE: https://www.facebook.com/groups/1381242728701899/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shqiptarët në krizë, qeveria në fushatë

Shqiptarët në krizë, qeveria në fushatë

Publikuar më 28.09.2020
Koço Kokëdhima Shifrat e INSTAT se gjatë tremujorit të dytë ...

Koço Kokëdhima Shifrat e INSTAT se gjatë tremujorit të dytë të vitit dolën të papunë mbi 33 mijë persona, tregojnë krizën e rëndë që ka rrënuar ekonominë dhe mijëra familje shqiptare. Qeveria i lau duart me pandeminë me dhënien e dy ‘pagave të luftës’ dhe dy paketave propagandistike të ndihmës. Ndryshe ndodh në vendet fqinje. […]

Lexo më shumë

Edhe për Fustanellën…në Gjykatën e Hagës

Edhe për Fustanellën…në Gjykatën e Hagës

Publikuar më 27.09.2020
Pirro Naçi Vitet e fundit Gjykata e Hagës ka dënuar kompanin...

Pirro Naçi Vitet e fundit Gjykata e Hagës ka dënuar kompaninë holandeze Van Haven për shitjen e modeleve të ngjajshme të këpucëve me shollë të kuqe, simbol i markës luksoze franceze Louboution. Madje do të paguaj edhe një shumë të madhe si dëmshpërblim… Mendime që më erdhën ndër mend të shtunën në darkë duke ndjekur […]

Lexo më shumë

Rikthimi i shpresës është sfida tjetër e Bashës!

Rikthimi i shpresës është sfida tjetër e Bashës!

Publikuar më 24.09.2020
Alban Daci Një sfidë tjetër e rëndësishme pas 25 prillit ësh...

Alban Daci Një sfidë tjetër e rëndësishme pas 25 prillit është pa dyshim rikthimi i shpresës se Shqipëria bëhet e për tu bërë ka nevojë për pjesë më vitale, rininë. Shifrat pas 2013 për azilkërkues janë alarmante, shqiptarët qëndrojnë pothujse në një rënditje me afganët. Shqipëria bën pjesë në ato vende me absurditet, nga njëra […]

Lexo më shumë

Naftëtarët, minatorët dhe resurset nëntokësore të Shqipërisë!

Naftëtarët, minatorët dhe resurset nëntokësore të Shqipërisë!

Publikuar më 23.09.2020
Silvana Begaj Ndër pasuritë natyrore me të cilat natyra ka b...

Silvana Begaj Ndër pasuritë natyrore me të cilat natyra ka bekuar Shqipërinë bëjnë pjesë, madje me peshë të madhe ekonomike e strategjike, edhe pasuritë e nëntokës siҫ janë: hidrokarburet dhe metalet. Janë sektorë të ekonomik me peshë, por për fat të keq ne kemi 30 vjet që nuk po ua shikojmë hajrin. Në këta sektorë […]

Lexo më shumë

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Çështja e krimit dhe vrasjeve në Shqipëri

Publikuar më 20.09.2020
Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet ap...

Alban Daci Ka disa ide se si mund të parandalohen vrasjet apo krimi. Disa janë të mendimit në shtrëngimet e kodit penal. Në fakt me këto lloj teorish janë kryesisht vendet me diktaturë dhe shteti policor. Shtrëngimet dhe dënimet e rënda përmes kodit penal nuk e parandalojnë krimin, por forcojnë pushtetit e politikës e rrisin […]

Lexo më shumë

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Pasojat e shëndetit mendor në kohë pandemie: Ankthi faktori kryesor!

Publikuar më 20.09.2020
Aurora Pirraku dhe Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapj...

Aurora Pirraku dhe Silvana Begaj Viti 2020 filloi me përhapjen e një pandemie të panjohur më parë e cila u përhapë sa hapë e mbyll sytë në cdo kënd të botës duke na gjetur të papërgatitur dhe duke marr jetë njerëzish në një numër të lartë. Si cdo gjë e re e mbi të gjitha […]

Lexo më shumë

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Tirana përtej propagandës, tre probleme të pazgjidhura

Publikuar më 20.09.2020
Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qyt...

Marash Logu Më bie rasti në biseda të ndryshme të dëgjoj qytetarë, kryesisht jetojnë në qytete të tjera apo jashtë shtetit, të flasin për “sukseset” e Bashkisë Tiranë. Nuk i kundërshtoj dhe nuk debatoj me ta sepse po ta shohësh Tiranën nga Facebook-u i kryetarit të Bashkisë apo mediat “dashamirëse” me siguri edhe unë ashtu […]

Lexo më shumë

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Diplomati që ka frikë nga ‘’Gogoli’’

Publikuar më 16.09.2020
Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirj...

Pirro Naçi Nuk mjafton që trembet vetë por i bënë thirje të gjithëve;- Të dashur shqipëtarë, ruhuni nga (gogoli) ‘’mardhëniet e shkëlqyera’’ me Greqinë ! Diplomati ‘’epidemiolog’’ mori shkas nga një publikim i Kryeministrit Shqiptar pas takimit me kolegun e tij Grek. Çfarë shkruante Edi Rama pas këtij takimi? – ‘’Mardhëniet e shkëlqyera mes dy […]

Lexo më shumë